Lehengerelte a Vipers a Brestet, megnyerte a Bajnokok Ligáját

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2021.05.30. 17:48
Lunde emelte a magasba az újratervezett BL-serleget (Fotó: Török Attila)
A női kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében a norvég Vipers Kristiansand kiváló teljesítménnyel, magabiztosan nyert a francia Brest Bretagne ellen az ellenállhatatlan Henny Reistad vezérletével. A Győri ETO végzett a harmadik, a CSZKA Moszkva a negyedik helyen.
NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ
DÖNTŐ

VIPERS KRISTIANSAND (NORVÉG)–BREST BRETAGNE (FRANCIA) 34–28 (18–14)
Budapest, Papp László Aréna, 2300 néző. Vezette: Nastase, Stancu (románok)
VIPERS: KATRINE LUNDE – KNEDLÍKOVÁ 6, N. Mörk 2, REISTAD 12, H. LÖKE 4, Arntzen 4, Jonassen 2. Csere: Eriksson (kapus), Yettereng, Dahl 3, Tomac 1, Aune, S. Andersen, Sulland. Edző: Ole Gustav Gjekstad
BREST: Darleux – Coatanéa 2, Gros 8 (6), P. Foppa 3, Jaukovics 3, Niakaté 1, C. Lassource 1.Csere: S. Toft (kapus), GULLDÉN 5 (2), Pop-Lazics 2, Kobylinska 1, Mauny, Toublanc 2.Edző: Laurent Bezeau
Az eredmény alakulása:5. p.: 5–1. 10. p.: 9–4. 15. p.: 9–9. 17. p.: 11–11. 23. p.: 15–11. 35. p.: 22–15. 40. p.: 23–18. 51. p.: 27–23. 57. p.: 31–25.
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Hétméteresek: 1/–, ill. 11/8
Ole Gjekstad:
– Még nem fogtam fel, mit vittünk véghez. Hihetetlen idényen vagyunk túl, több meccsünk elmaradt a koronavírus-járvány miatt, sokat utaztunk, állandóan idegenben léptünk pályára, mégis sikerült megbirkóznunk a kihívásokkal. Tetszett a teljesítményünk a Bajnokok Ligája négyes döntőjében, különösen a Brest ellen nyújtottunk kiemelkedőt.
Laurent Bezeau: – Tudtuk, hogy nehéz lesz a Vipers ellen, mert az elődöntő nagyon sokat kivett belőlünk. Fáradtan mozogtunk, a játékunkból hiányzott az átütőerő, az energia, a norvégok frissebbek, gyorsabbak, jobbak voltak nálunk. A vereség ellenére büszke vagyok a csapatomra. Fantasztikus, amit ebben az évadban elértünk, a francia bajnoki címmel és kupagyőzelemmel meg ezzel az ezüstéremmel.

A BRONZMÉRKŐZÉSEN
Győri Audi ETO KC–CSZKA Moszkva (orosz) 32–21(18–8)

A budapesti négyes döntő szombati játéknapja után úgy tűnt, hogy a remekül játszó, a Győrt búcsúztató francia Brest valamivel esélyesebb a norvég Vipers ellen, de mindenképpen elgondolkodtató volt, hogy a hetespárbajba torkolló csata után milyen erőben lesznek a franciák.

Viszonylag gyorsan kiderült, hogy a norvégok erőnléte kiváló, és már a meccs elején nagy rohanásra késztették a Brestet, ráadásul sorban lődözték a gólokat. Még fel sem ocsúdott a Brest, a 10. percben 9–4-re vezetett a Vipers. Alig öt perc alatt viszont visszajött ikszre a francia csapat, és a 17. percben döntetlen állásnál kezdődött minden elölről. Gondoltuk mi, de a Vipers a következő öt percben megint állva hagyta a felzárkózásban elfáradó Brestet, és ettől kezdve lényegében uralta a meccset. A szünetben négy góllal vezetett a Vipers, és a látottak alapján nehéz volt elképzelni, hogy ne nyerje meg a Bajnokok Ligáját. 14–18

A második félidőben nagyon küzdött a Brest, de a francia csapat játékosai rengeteg helyzetet kihagytak, a kapuból pedig nem kapták meg a kellő támogatást. Még leginkább Ana Gros lőtte a gólokat, aminek az lett az eredménye, hogy a szlovén klasszis 135 góllal fejezte be a BL-idényt, gólkirálynő lett, és ezzel megdöntötte Görbicz Anita (2011–2012) és Natalja Morskova (1996–1997) 133 góllal tartott szezoncsúcsát.

Reistand megérdemelten lett a final four MVP-je (Fotó: Török Attila)

Csakhogy hiába tündökölt Gros, ha a másik oldalon volt egy kiválóan védő Katrine Lunde – aki ötödször lett BL-győztes –, valamint a hétvége legnagyobb csillaga,Henny Reistad, aki 12 gólt szerzett, és lényegében mindenféle helyről betalált, nem lehetett neki ellenállni. A végén természetesen az MVP-címet is megkapta a fiatal klasszis, akinek ez volt az utolsó meccse a Vipersben, mert jövőre az Esbjergben folytatja.

A Brest küszködött, de nem bírta erővel, így az eksztázisban játszó Vipers a győri szurkolók élénk biztatásától kísérve, hatgólos győzelmet aratva (28–34) megérdemelten nyerte meg a trófeát, ezzel történetének első BL-győzelmét éppen tíz évvel a legutóbbi norvég siker (Larvik) után aratta.

Heidi Löke, Katrine Lunde és Nora Mörk az ötödik, Jana Knedlíková a negyedik BL-címét nyerte. Együttesük a koronavírus-járvány miatti szigorú utazási korlátozások miatt csupán két mérkőzést játszhatott hazai pályán a mostani BL-szezonban.

A harmadik helyen a Győri ETO végzett, a negyedik a CSZKA Moszkva lett.

A végeredmény. Kupagyőztes: Vipers Kristiansand (norvég, June Andenaes, Sunniva Andersen, Emilie Arntzen, Malin Aune, Ragnhild Dahl, Karine Dahlum, Evelina Erikkson, Vilde Jonassen, Jana Knedlíková, Jeanett Kristiansen, Heidi Löke, Katrine Lunde, Nora Mörk, Andrea Pedersen, Tonje Refsnes, Henny Reistad, Linn Jörum Sulland, Marta Tomac, Silje Waade, Hanna Yttereng, edző: Ole Gustav Gjekstad),2. Brest Bretagne HB (francia), 3. GYŐRI AUDI ETO KC (Eduarda Amorim, Kari Brattset, Csekő Brigitta, Béatrice Edwige, Faluvégi Dorottya, Fodor Csenge, Laura Glauser, Görbicz Anita, Anne Hansen, Veronica Kristiansen, Kürthi Laura, Amandine Leynaud, Lukács Viktória, Estelle Nze Minko, Stine Oftedal, Ogonovszky Eszter, Puhalák Szidónia, Silje Solberg Silje, edző: Danyi Gábor, Ambros Martín), 4. CSZKA Moszkva (orosz)

Az öltözőben folytatta az ünneplést a Vipers

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a BL-döntőnek, a Vipers remek teljesítménnyel nyerte meg a kupát. 28–34

60. perc: Arntzen még szerzett egy gólt a végére. 28–34

60. perc: A győri szurkolók vastapsa köszönti a Viperst. Megérdemelték a győzelmet.

59. perc: Foppa azért még küzd, beállóból szép gólt szerzett a bal alsóba. 28–33

59. perc: Már minden eldőlt, de nem hagyták abba a Vipers játékosai. Knedlíková lőtt be egy kipattanót. 27–33

58. perc: Hetest harcolt ki a Brest, amelyet Gros a bal felsőbe lőtt. 27–32

58. perc: Reistad fantasztikus, lőtt egy újabb gólt, a tizenkettediket. 26–32

58. perc: Toublanc percei ezek, mert megint lőtt egy gólt a jobb szélről. 26–31

57. perc: Löke még lőtt egy gólt, hogy ne feledjék, ő is a pályán van. 25–31

57. perc: Lunde védte Toublanc helyzetét, ez a meccs eldőlt.

57. perc: Knedlíková egészen éles szögből lőtt nagy gólt. 25–30

56. perc: Nem adja fel a Brest, Toublanc a jobb szélről szerzett szép gólt. 25–29

55. perc: A gól meg is van. Ki szerezte? Henny Reistad! Naná... 24–29

55. perc: Időt kért a Vipers, mert ha ez a norvég támadás góllal végződik, akkor jó eséllyel megnyerik a Bajnokok Ligáját.

55. perc: Niakaté lövése kijött a kapufáról, de éppen bresti kezekbe. Jaukovics lövését Lunde kifogta.

54. perc: Reistad lövését most védte Darleux.

53. perc: Hetest kapott a Brest belül védekezésért. A büntetőt Gros megint belőtte. 24–28

52. perc: Eladta a Brest, Reistad indult, mint a villám, és bepattintotta a tizedik gólját. 23–28

52. perc: Fogy az idő, Arntzen nagy lehetősége azonban kijött a kapufáról.

51. perc: Elrontott Vipers-támadás után nem tudott gyorsan indulni a Brest, így jött a brusztolás, a vérizzadás. Foppa legalább kiharcolt egy hetest. A hetest Gros a bal alsóba vágta. 23–27

50. perc: Gulldén maradt egyedül a hatoson, és senkitől sem zavartatva belőtte a bal felsőbe. 22–27

49. perc: Időt kért a Brest.

48. perc: Tomac is feliratkozott a táblára, jó helyzetben a norvégok. 21–27

47. perc: Sulland lövései nem túl jók, viszont Gros cifrázni próbálta a Vipers kapuja előtt, az ejtése a kapufáról jött ki.

46. perc:Löke ezúttal is sikeresen fordult be, és begyötörte a gólt, mire a másik oldalon pillanatokon belül válaszolt Gulldén.21–26

45. perc: Löke helyzetét védte Darleux, a másik oldalon Foppa maradt egyedül, befordult és belőtte. 20–25

45. perc: Eladták a labdát a norvégok, Jaukovics nagy bombája azonban a lécen csattant.

44. perc: Jaukovics eléggé kidolgozatlan helyzetből lőtte el, de igaza volt, mert besurrant a labda a jobb alsóba. 19–25

43. perc: Elrontották a támadást a franciák, a másik oldalon Reistad a jobb alsóba lőtt. Váltogatja az oldalt, de mindegy, mert mindenhová belövi. 18–25

41. perc: Kölcsönös hibázások után a Vipers támadhatott elég sokáig, Reistadról ketten is lepattantak, ő meg a jobb alsóba lőtt. A nyolcadik gólja. 18–24

40. perc: Lassource maradt egyedül a bal oldalon, és be is lőtte a helyzetetét. 18–23

40. perc: Passzívig játszottak a norvégok, és el is vesztették a labdát.

39. perc: Ezúttal is hetes, Lökét kiküldték két percre, Gros pedig a kapufát találta el!

39. perc: Öt-egyes védekezésre álltak rá a franciák, és sikerült blokkolni Mörk lövését.

38. perc: Foppa harcolt ki hetest, most így próbál felzárkózni a Brest. A hetest Gros megint belőtte. 17–23

37. perc: Reistaddal nem lehet bírni. Kissé jobbról is belőtte. 16–23

36. perc: Gros harcolt ki hetest, amelyet Jaukovics végzett el, de Lunde kivédte! A kipattanót elkapta Jaukovics, lerántották, hetes ez is. Ezt a hetest Gros már a jobb alsóba lőtte. 16–22

35. perc: Francia időkérés.

35. perc: Elrontott francia lövés után gyorsan indult a Vipers, Knedlíková a jobb alsóba küldte a ziccert. 15–22

35. perc: Reistad valami irgalmatlanul nagy gólt lőtt a bal felsőbe a szaggatottról. 15–21

34. perc: Nem találta az ütemet a Brest, passzív miatt elvették tőle a labdát.

33. perc: Niakaté lövését Lunde hárította, amit duplán bánhatott a Brest, mert a másik oldalon az immár kiegészült Vipers Reistad révén újból gólt szerzett. 15–20

32. perc: Passzívig játszott a Vipers, és a végén Dahl lövése valahogy becsorgott... 15–19

31. perc: A Brest emberelőnyben támadhatott, Niakaté berontott a védőfalba, és a kapu bal oldalába lőtt. 15–18

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első féliodőnek, négy góllal vezet a Vipers. 14–18

30. perc: Yttereng kapott kétperces büntetést, a félidőből hátralévő 10 másodpercben Gros lőtt talpról irgalmatlanul nagy gólt a jobb felsőbe. 14–18

30. perc: Dahl lőtt nagy erővel szép előkészítés után a jobb alsóba. 13–18

30. perc: Foppa a hatoson belülről akart gólt szerezni, de ez szabálytalan...

29. perc: A norvégok edzője reklamált, sárgát kapott, elvették támadásban lévő csapatától a labdát...

28. perc: Kobylinskát lesáncolták, de maradt a labda a franciáknál, Jaukovics lövését Lunde kivédte. Maradt még mindig a labda a Brestnél, Foppát hagyták egyedül, és be is lőtte. 13–17

26. perc: Mörk passzából Löke fordult be, majd a kapus lába között talált a kapuba. 12–17

26. perc: Kobylinska ellenállhatatlan betörésének ellenálltak ugyan a norvégok, de csak hetest érően. A hetest Gulldén végezte el, de Lunde védett!

25. perc: Niakaté hibázott, Artzen villámgyorsan az üres kapuba lőtt. 12–16

24. perc: Gros ment ki két percre, ezt aztán Arntzen nem tudta kihasználni, mert lesáncolta Jaukovics.

23. perc: Gulldén vette észre, hogy szétrebbent előtte a védőfal, és alulról nagyon bevágta a jobb alsóba. 12–15

23. perc: Dahlnak nem szegte kedvét az előző sánc, most nagyszerűen lőtt a bal alsóba. 11–15

22. perc: Niakaté a nehezét megcsinálta, begyalogolt két védő közé, aztán nagy erővel a lécre lőtt.

21. perc: Gros belemenése után növelhették volna előnyüket a norvégok, Dahl viszont mellélőtt, igaz, a blokkról kiment a labda, és folytathatták a támadást. Reistad előkészítetlen lövése mellé ment.

20. perc: Újabb eladott labda a franciáknál, Jonassen futott, labdát kapott, és a bal alsóba lőtt. 11–14

19. perc: Rossz passz a Brestnél, Mörk pedig óriási csellel került helyzetbe, és lőtt újabb gólt. 11–13

18. perc: Lunde védés után Arntzen lőtt nagyon-nagyon fölé.

17. perc: Megint Knedlíková maradt egyedül a norvégoknál, és biztos kézzel váltotta gólra a helyzetét. 11–12

17. perc: Coatanea ezúttal középen tört be, és a léc alá lőtt. Tomac közben lökte, ezért kapott egy kétperces büntetést. 11–11

16. perc: Arntzen a hetesvonalról bombázott a kapu jobb oldalába. 10–11

16. perc: Kobylinska lendületes befutással került helyzetbe, és a bal kapufa segítségével egyenlített. 10–10

15. perc: Jaukovics ment ki két percre, ezt pedig Reistad a falba befutva büntette. 9–10

15. perc: Az elején meglepte a Vipers a Brestet, de az utóbbi percekben felerősödött a franciák védekezése, nem tudtnak már olyan könnyen lövöldözni a norvégok.

15. perc: Itt is a norvég időkérés.

15. perc: Elolvadt a nagy norvég előny, majd egy rossz bejátszás után a bresti támadás végén Jaukovics vágta be 10 méterről. 9–9

14. perc: Újabb hiba a norvégoknál, Reistad lépéshibája lehetőséget adott a franciáknak, hogy egy gólra felzárkózzanak. Kobylinska hetest és emberelőnyt harcolt ki. A hetest Gulldén a kapuba pattintotta. 8–9

13. perc: Reistad lövése a lécről jött ki, majd Jaukovics a másik oldalon kegyetlenül kilőtte a kapu jobb oldalát.

12. perc: Emberhátrányban is jól védekezett a Vipers, Jaukovics lövését védte Lunde, a kipattanót viszont Pop-Lazics bevágta. 6–9

11. perc: Löke a kapufára lőtte a lehetőséget, pedig szépen alakította ki a helyzetet.

11. perc: Jaukovics hetest harcolt ki, Artzent ráadásul ki is küldték két percre. A hetest Gros a léc alá vágta. 5–9

10. perc: Passzívig játszottak a norvégok, de Knedlíková jókor kapta a labdát, és a jobb szélről a jobb alsóba lőtt. 4–9

9. perc: Pop-Lazics kapta a labdát beállóban, és remekül váltotta gólra a helyzetét. 4–8

9. perc: Francia időkérés.

9. perc: Labdát szerzett a Vipers, Reistad gyorsan indult, és a ziccert a kapu közepébe vágta. 3–8

8. perc: Gros ellen nincs ellenszer, ha nagyot lő, de a másik oldalon Mörk pillanatok alatt visszaállította a különbséget. 3–7

7. perc: Arntzen kapufája után a kipattanó is a norvégoké lett, Reistad pedig nagyon bevágta. 2–6

6. perc: Heteshez jutott a Brest, amelyet Gulldén a bal fölsőbe lőtt. 2–5

5. perc: Jakukovics lövését fogta Lunde, a másik oldalon Knedlíková talált be jobbról. 1–5

5. perc: Reistad úgy lő, mint tegnap, ez pedig azt jelenti, hogy megint betalált. 1–4

4. perc: Arntzen újabb nagy lövését már kivédte Darleux. Coatanea egyedül maradt az ellentámadásnál a jobb oldalon, és be is lőtte a helyzetét. 1–3

4. perc: Nem megy egyelőre a Brestnek, Jaukovics lőtt mellé.

3. perc: Foppa a vonalra lépett, az ellentámadásból Arntzen lőtt bombát a francia kapuba. 0–3

2. perc: Jonassen lövése talált utat a kapuba Gros kapufája után. 0–2

1. perc: A Vipers kezdte a találkozót, az első támadás az övék volt, és az első gól is, méghozzá Löke révén, aki a bal alsóba lőtt. 0–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Brest tiszta feketében, a Vipers fehér-feketében játszik.