Méretes vereséggel indított hazai pályán a Ferencváros a BL-ben

2023.09.09. 15:46
<a href="https://www.nemzetisport.hu/galeria/noi-kezi-bl-ftc-metz-7191" target="_blank">Küszködött a Fradi a franciák ellen (Fotó: Koncz Márton)<br /><strong>GALÉRIA A KÉPRE KATTINTVA NYÍLIK!</strong><br /></a>
Elkezdődött az új idény a női kézilabda Bajnokok Ligájában is. Az előző kiírás ezüstérmese, a Ferencváros a francia Metz ellen kezdte meg a szereplését. Hiába a remények, hazai pályán gyengén játszottak a zöld-fehérek, és igen nagy különbséggel, 13 góllal vereséget szenvedtek.

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–METZ HANDBALL (francia) 25–38 (13–19)
Érd, 1400
néző. V: Barysas, Petrusis (litvánok)
FTC: Janurik – MALESTEIN 9 (3), Tomori, Edwige, Cvijics 1, Bölk 3, MÁRTON G. 4. Csere: Böde-Bíró B. (kapus), Lekics 3 (1), Klujber 4, Simon P., Bordás 1, Deszpotovics. Edző: Martin Albertsen
METZ: DEPUISET – Granier 3, VINTER-BURGAARD 3, Jörgensen 2, BOUKTIT 4, A. M. HANSEN 5, VALENTINI 9. Csere: SAKO (kapus), Brkic 2, Mlamali 1, Chambertin 3, Grijseels 2, Le Blevec 1, Jacques 2, Golvet 1. Edző: Emmanuel Mayonnade
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–2. 8. p: 1–5. 18. p: 8–12. 21. p: 10–13. 28. p: 11–18. 39. p: 17–27. 48. p: 20–32
Kiállítások: 10, ill. 10 perc
Hétméteresek: 7/4, ill. 1/0
Martin Albertsen: – Nagyon jól játszott az ellenfél, igazából minden hibánkat megbüntette. Csalódott vagyok, hogy így mutatkoztunk be. Pénteken nagyon jól edzettek a lányok, az eddigi bajnoki meccseinken is jól játszottunk, ezúttal azonban minden rosszul alakult, ami csak lehetett. Talán csak rossz napunk volt, de örülök, hogy jövő héten már újabb nehéz meccseket játszunk, mert megmutathatjuk, hogy sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek.
Emmanuel Mayonnade: – Természetesen nagyon boldog vagyok a győzelmet követően. Tudni kell, hogy július tizedikén a francia válogatott miatt hat játékossal kezdtük el a felkészülést, két hónappal később pedig itt vagyunk, és ilyen eredményt értünk el ebben a légkörben. Nem tudtam, mire is számítsak, nemcsak azért, mert a Fradinak új edzője van, hanem mert szerdán még bajnokit játszottunk. Büszke vagyok a csapatomra.

Legutóbbi hazai BL-meccsét éppen a Metz ellen játszotta a Ferencváros Érden, az előző idény negyeddöntőjének első mérkőzésén hattal maradt alul francia riválisával szemben, hogy aztán a visszavágón csodálatos feltámadást produkálva története során először bejusson a final forba, ahol aztán ezüstéremmel koronázta meg a teljesítményét. Azóta a Metz papíron meggyengült, többek között Bruna de Paulát (Győri ETO), Laura Kanort (Rapid Bucuresti), Tamara Horaceket (Nantes) és Valerija Maszlovát (Brest) is elveszítette, mégsem várt könnyű nyitó meccs az FTC-re, a franciák mindig is a kemény védekezésükről voltak ismertek.

Négy beállót is nevezett a találkozóra a Fradi (míg jobbszélsőből csak egyet), és ott volt a védőspecialista Tomori Zsuzsanna is, hiányzott viszont a sérüléssel bajlódó Szöllősi-Zácsik Szandra. A nyáron igazolt Bordás Réka és a kölcsönből visszatérő Simon Petra első BL-meccsére készülhetett.

A megszokotthoz képest foghíjasabb lelátók mellett meglepőnek hatott, hogy a Fradi bevállalta a meccs elején a két cserét, Béatrice Edwige és Tomori is csak védekezett, utóbbi kettesben, támadásra Andrea Lekics és Klujber Katrin érkezett a pályára. Elöl több pontatlanság csúszott a játékba, és igazán a metzi kapuban kezdő Camille Depuiset sem lett próbára téve, könnyedén kapta le a lövéseket, amelyekből egyből indított. Hat és fél perc alatt 5–0-ra lépett el a vendégegyüttes, Martin Albertsen kénytelen volt időt kérni.

Utána már csak Edwige-t cserélte a Fradi, és bár Angela Malestein majd' nyolc perc után megtörte a hazai gólcsendet, továbbra sem állt össze a játék sem támadásban, sem védekezésben, a Metz sokkal összeszedettnek bizonyult. Nem működött olajozottan a ferencvárosi gépezet, több érthetetlen hiba is becsúszott, Lekics és Klujber is alacsony hatásfokkal próbálkozott, megnehezítve a felzárkózást. A túloldalon ellenben a volt győri Anne Mette Hansen termelte a gólokat, így tartotta öt gól körüli előnyét a Metz.

Malesteinre azonban bátran lehetett játszani, a gólerős játékával háromra zárkózott a Fradi. Egymaga azonban kevés volt, kellettek volna a társak is, és nem utolsósorban a zártabb védekezés, ezek hiányában hattal ment a Metz a szünetben (1319), és nagy javulásra volt szükség a fordításhoz.

A folytatásra Hatadou Sako érkezett a metzi kapuba, és pár védéssel hamar belehergelte magát a mérkőzésbe. Ha sikerült is feltörni a vendégek védekezését, gyorsan érkezett rá a válasz, így aztán a 39. percben már tíz volt a hátrány. Az új dán edző által favorizált gyors játékból ezúttal nem sokat láttunk, a Metz viszont rendre le tudta futni a hazaiakat, akik legtöbbször felállt fal ellen voltak kénytelenek erőlködni. Tomori támadásban is fennmaradt, és a kétbeállós játékkal is próbálkozott a Fradi, azonban érdemi változást ezek sem hoztak. Sokatmondó volt, hogy a szurkolók hosszú perceken át néma csöndben követték a pályán zajló eseményeket.

A vége súlyos, 13 gólos vereség lett (2538), Albertsennel először kapott ki tehát az FTC. Sok idő nincs a sebek nyalogatására, szerdán már a Győrt elkapó Mosonmagyaróvár érkezik bajnokin a Népligetbe.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A CSOPORTBÓL
Ikast (dán)–Vipers (norvég) 30–26 (12–12)
Lubin (lengyel)–Krim Ljubljana (szlovén) 18–36 (6–19)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, tizenhárom gólos vereséggel indította a BL-t a Ferencváros. 25–38

60. perc: Simon szerzett szépen labdát, így már nem lesz meg a 40 metzi gól...

60. perc: Videobíróznak a játékvezetők, lehet, hogy Tomorit kiküldik. Igen, kapott két percet.

59. perc: Klujber lőtt nagyon fölé... Teljesen előkészítetlenül.

58. perc: Mártont megint szabadon hagyták, ő pedig a jobb felsőbe lőtt. 25–38

58. perc: Golvet átlövése ment a bal felsőbe, sok az a 38... 24–38

57. perc: Jacques harcolt ki magának egy gólt, Klujber pedig az üres kapura dobott gólt középkezdésből. 24–37

57. perc: Elrontott francia támadás után Márton maradt egyedül a bal szélen, és nagyon szépen bedobta a helyzetét. 23–36

57. perc: Malestein 9 gólnál jár, nincs sok társa...

56. perc: Sok van még hátra, de legalább Mlamali lement két percre. A hetest Simon kihagyta, de megismételtették, Malestein pedig bedobta. 22–36

55. perc: Tomorit küldték le két percre, Jacques betörésből lőtt a bal alsóba. 21–36

55. perc: Tomori lövését is védte Sako, jöhetett a Metz.

54. perc: Brkicreagált gyorsan, és ha már ott volt, be is lőtte. 21–35

53. perc: Janurik mentette a menthetőt, Malestein pedig a jobb szélről végre gólt szerzett. 21–34

52. perc: Újabb kihagyott ferencvárosi helyzet után Hansent kiküldték két percre.

52. perc: Grijseels könnyen került helyzetbe, és ő már belőtte. 20–34

51. perc: Újabb rossz francia lövés után Simon kiszorított pozícióból Sakót késztette védésre.

51. perc: Elhamarkodottan dobta el a francia, újra jöhetett a Fradi, de a rengeteg eladott labda után jött egy következő.

50. perc: Labdát szerzett a Ferencváros, de hiába, mert Lekics eladta...

49. perc: Néma csönd a csarnokban, hét a hat ellen Lekics rosszul lőtt...

49. perc: Brkic fordult le a védőjéről, és könnyű gólt szerzett. 20–33

48. perc: Lépéshiba a franciáknál, Lekics pedig hetest harcolt ki. A hetest Lekics a bal alsóba dobta. 20–32

47. perc: Hosszas ferencvárosi támadás végén Klujber lőtt mellé.

46. perc: Nagyon simán kerülnek helyzetbe, Chambertinnek sem okozott gondot a gólszerzés. 19–32

46. perc: Tomori is ott volt támadásban, de Klujber lőtte el kintről, a kapusról pattant a hálóba a labda. 19–31

45. perc: Lekics borzasztó lövését könnyen védte Sako, a gyors indítás végén pedig Le Blevec dobta be a ziccert. 18–31

44. perc: Nem sokáig tartott a magyar támadás, viszont a másik oldalon a francia sem.

44. perc: Ferencvárosi időkérés.

43. perc: Jörgensen egy hosszú támadás végén lőtt kintről gólt, aztán rossz középkezdés után újabb indítás jött, újabb Chloé Valentini-góllal. 18–30

42. perc: Bordás is megszerezte az első gólját, jól kapta a labdát, és beállóból bedobta. 18–28

41. perc: A Metz is kapott egy hetest, mondjuk teljesen jogosan, Janurik viszont védett!

41. perc: Simon rossz lövése után a kipattanóért dúló harcban hetest kapott a Fradi. A hetest Malestein a kapufára lőtte...

40. perc: Despotovic jött a Fradiba, egyelőre gyengén muzsikálnak a zöld-fehérek.

40. perc: Bölk lövését a mentette a blokk, Valentini gyorsan indult, Kljuber visszahúzta, de a francia így is belőtte, és a kiállítást így sem úszta meg... 17–28

39. perc: Elbőbb Bouktit lőtt beállóból gólt, majd labdát loptak, Valentini pedig lerohanás után ejtette be az újabb gólját. 17–27

39. perc: Az időkérés után Malestein maradt egyedül, és szépen belőtte. 17–25

38. perc: Ferencvárosi időkérés.

38. perc: Lekics végre betalált egy lövésből, ráadásul utána gyorsan labdát szerzett a Fradi, hogy indokolatlanul eladja, és Bouktit belőtte a ziccert. 16–25

37. perc: Malestein gyenge lövését könnyen védte Sako, a másik oldalon Chambertin közbelövése pattant a jobb alsóba. 24–15

36. perc: Villámgyorsan vesztett labdát az FTC, a kilencgólos előnyért támadott a Metz. Jörgensen lövését azonban védte Janurik.

36. perc: Rossz védekezés után Valentini üresben lőtt könnyű gólt. 15–23

35. perc: Klujber betörés utáni lövését védte Sako.

34. perc: A gól után azonnal indult Chambertin, és könnyű gólt szerzett. 15–22

33. perc: Malestein labdát lopott, Bölk ziccerben tört be, Sako nagyot védett. Maradt a labda a Fradinál, és Klujber betörésből szerzett gólt. 15–21

33. perc: Klujber pörgetését Sako védte.

32. perc: Eladott labda a Fradinál, Janurik nagy védése után Valentini reagált a leggyorsabban, és ő már belőtte. 14–21

31. perc: Cvijics kapta bemozgás után a labdát, és gyorsan belőtte. Sajnos a másik oldalon jött egy könnyű gól, Burgaard szerezte. 14–20

31. perc:Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, nem néz ki jól a hatgólos francia vezetés... 13–19

30. perc: Mártonkapta a labdát a bal szélen, és szépen lőtte ki a bal alsót.13–19

29. perc: Burgaardjó csel után került lövőhelyzetbe, és kíméletlenül bevágta.12–19

29. perc: Bölktávoli bombája talált utat a hálóba.12–18

28. perc:Mindenki a sípszóra várt, kivéve a franciák,Graniervillámgyorsan indult, és belőtte.11–18

27. perc:Nem sok elgondolás volt a hazai támadásban, de cserébe sokáig tartott, majdSimonlövését mentette a védelem és a kapus.

27. perc:Pillanatok alatt labdát vesztett a Fradi, így a MeztValentiniejtése révén újra hatgólos vezetéshez jutott.11–17

25. perc:Lejárt az emberhátrány, de jött az újabb, mertBölkötis kiküldték lökés miatt.Bouktitegyedül maradt a hatoson, és persze belőtte.11–16

24. perc:Emberhátrányban lőtte elLekics,a blokkról ment mellé. Passzív utánBölkellőtte, és csak bement a labda.11–15

23. perc:Rossz passz a Fradinál, a Metz sokáig támadott, hogy aztán emberlőnybe kerüljön.Klujberment ki. Sajnos rés maradt a falon,Grijseelsbegyalogolt a résbe, és belőtte.10–15

22. perc: Valentininem sokat vacakolt a támadóidővel, hamar bevágta.10–14

21. perc: Bölkhatalmas lövését a kapufa mentette, deBordáselkapta a kipattanót. Az újraépített támadásbólBölklőtt újabb kapufát, a kipattanótMalesteinkaparintotta meg, és ő már belőtte.10–13

20. perc:Elvették a labdát a bírók a franciáktól, nem bántuk.

20. perc: Metzi időkérés.

19. perc: Klujberpassza utánMalesteina kapus lába között lőtt a hálóba.9–13

19. perc: Valentiniugrott be nagy lendülettel a bal szélről, és a kapu bal oldalába lőtt.8–13

18. perc:Jörgensennagy lövését remekül védteBíró,a másik oldalon pedigMalesteindobta be szépen a jobb szélről.8–12

17. perc: Hansenlövése végre gyenge volt,Lekicsazonban újra csak indokolatlanul hamar lőtte el,Depuisetszépen védett.

17. perc:VégreBölkis megvillant, és a jobb felsőbe lőtt.7–12

16. perc:Újabb rossz ferencvárosi támadás után Hansen nagy lövéseBírórólpattant a kapuba.6–12

15. perc:Technikai hiba után leindították a hazaiakat, Mlamali belőtte.6–11

15. perc: JanurikhelyettBíróa kapuban, aztán szabálytalan zárás miatt jöhetett az FTC.

14. perc:Emberelőnybe került a Ferencváros, ráadásulKlujberhetest is kiharcolt.Malesteina jobb alsóba lőtt.6–10

14. perc:Fürge ferencvárosi támadás hozott gólt, de a másik oldalonBurgaardnagy átlövése is betalált.5–10

13. perc:Pillanatok alatt jött az újabb francia gól, Hansenbalról lőtte be.4–9

13. perc: Cvijicslabdát lopott, a gyors indítás nem sikerült, de Márton mégis labdát kapott a bal szélen, és remekül belőtte.4–8

12. perc: Klujbernagyszerű betörése hozott egy hetest, amelyetMalesteina bal alsóba lőtt.3–8

11. perc: Hansenújabb góljával visszaállt a hatgólos különbség, és nem lehetett gyorsan indulni, fel kellett állni.2–8

11. perc: Klujberátlövése végre gólba jutott,nagyon kellett már.2–7

10. perc:A franciák viszont emberhátrányból is lövöldözik a gólokat, most éppenHansentalált be.1–7

10. perc: Lekicslövését megint leblokkolták, igaz a hatoson belülről, de a bíró nem vette észre.

9. perc: Edwigeszép sánca után visszakerült hozzájuk, akárcsak egy kapufa után, így aztánGraniera jobb szélről csak belőtte.1–6

8. perc:Emberelőnybe került a Ferencváros, megjáratták a labdát, és végülMalesteintöbb mint hét perc után gólt szerzett.1–5

7. perc:Újabb rossz passz sajnos, de a ziccert elrontották a vendégek.

7. perc: Ferencvárosi időkérés.

7. perc:Jól védekezik a Metz,Klujbera blokkba lőtt,Valentinimegindult, és persze belőtte a ziccert.0–5

6. perc:Azonnal indult a Metz,Bouktitmagányosan maradt a hatoson, és onnan neki már nem volt gond a gólszerzés.0–4

5. perc:Nem tört meg a jég, mert Lekics előkészítetlen lövését mentette a blokk. Maradt a labda a Fradinál, és passzívnál el is veszett.

4. perc: Hansenfutott be a résbe, és szépen lőtte ki a bal felsőt.0–3

4. perc:Hetest harcolt ki a Ferencváros, amelyetKlujberkihagyott...

3. perc: Bölkelől eltűntek a védők, a lövést viszont könnyen védte a kapus, azonnal indultGranier,kapta a labdát, és belőtte a ziccerét.0–2

2. perc:Gyorsan elvették a labdát a Fraditól,Jörgensenújabb lövését már védteJanurik.

2. perc:Vezetnek a franciák, kintről lőtte elJörgensen,és a labda besurrant a bal alsóba.0–1

1. perc:Rossz bejátszás a franciáknál, indult a Ferencváros, ésKlujberlőtte el, bár jól meglökték, a kapus védett.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Ferencváros zöld-fehér csíkos mezben, fehér nadrágban, a Metz sárga-kékben játszik.

A Ferencváros meccskerete:13 Janurik (k), 16 Bíró (k), 3 Edwige, 14 Kisfaludy, 15 Hársfalvi, 20 Bölk, 21 Márton, 23 Tomori, 26 Malestein, 27 Kukely, 38 Simon P., 42 Klujber, 58 Bordás, 72 Cvijics, 77 Lekics, 80 Despotovic.
A Metz meccskerete:1 Depuiset (k), 99 Sako (k), 4 Grijseels, 6 Valentini, 8 Hansen, 9 Golvet, 10 Jörgensen, 11 Brkic, 19 Burgaard, 23 Mlamali, 24 Jacques, 27 Bouktit, 28. Granier, 31 Chambertin, 70 Le Blevec.

ELŐZMÉNYEK

Az új időszámítás és a stílusváltás az FTC-nél is beköszöntött a nyáron. A 15 év után távozó klubikont, Elek Gábort váltó dán Martin Albertsen – aki az együttes első külföldi edzője – mázsás teherrel vághatott bele a munkába. A Fradi ráadásul, mondhatni az elmúlt idényekben megszokott módon, pokolian erős csoportba került. A mindig roppant stabil francia Metz, a norvég ászok, mint például a hatszoros BL-első Nora Mörk és Henny Reistad vezérelte dán Esbjerg és az elmúlt három évben megállíthatatlan Vipers egyaránt esélyes arra, hogy ott legyen a budapesti végjátékban.

És ha ez nem lenne elég, a nagy múltú, korábbi kétszeres BL-győztes és háromszoros második, a dörzsölt Dragan Adzsics vezette szlovén Krim Ljubljana, a friss Európa-liga-győztes dán Ikast, valamint a korábbi magyar szövetségi kapitány, a dán Kim Rasmussen irányítottA, Korsós Dorina mellett további külföldi klasszisokkal megerősített román Rapid Bucuresti is roppant veszélyes és kellemetlen ellenfél.

Ugyanakkor ha a Fradi valóban azzal a céllal vág neki a következő éveknek, hogy stabil négyes döntős résztvevő legyen, a nehezebb utat is végig kell tudni járnia.

Martin Albertsen, az FTC edzője:
Mindenki nagyon izgatottan várja a szombati rajtot, minden rezdülésen érezhető már, hogy kezdődik a Bajnokok Ligája-menetelés. A Metz nagyon erős rivális, valószínűleg sok futás jellemzi majd az első mérkőzést, és úgy gondolom, érzelmekben és drámai fordulatokban sem lesz hiány. Örülünk, hogy hazai pályán, a szurkolóink támogatásával indíthatjuk a csoportkört.

A kézilabda női Bajnokok Ligája új idényének beharangozóját ide kattintva lehet elolvasni.