Remek siker a németek ellen, az élről kezdjük a középdöntőt!

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)
2021.01.19. 20:15
Remek siker a németek ellen, az élről kezdjük a középdöntőt! (Fotó: AFP)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 29–28-ra legyőzte Németországot az egyiptomi világbajnokság csoportkörének 3., egyben utolsó fordulójában, így hibátlan mérleggel az A jelű kvartett élén zárt, és négy ponttal, a csoportja éléről várhatja a középdöntőt, amelyet csütörtökön Brazília ellen kezdünk.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (2021. január 13–31., Egyiptom)
A-CSOPORT, 3. (UTOLSÓ) FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 29–28 (15–14)
Gíza, zárt kapuk mögött. V:
Gubica, Milosevic (horvát)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Rodríguez P., MÁTHÉ D. 8 (2), LÉKAI 4, BÁNHIDI 8, Szita 3, Bóka. Csere: Székely M. (kapus), Sipos A., ifj. Rosta M. 1, Ancsin 2, Bodó 2, Balogh Zs. 1 (1), Sunajko S. Szövetségi kapitány: Gulyás István
NÉMETORSZÁG: Wolff – Kastening 2, Häfner 3, Firnhaber, Golla 1, J. Kühn 3, M. SCHILLER 7 (4). Csere: Bitter (kapus), PH. WEBER 5, Schmidt, Böhm 2, Gensheimer 1, DRUX 3, Groetzki 1. Szövetségi kapitány: Alfred Gíslason
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–2. 6. p.: 3–4. 14. p.: 7–5. 17. p.: 10–6. 22. p.: 13–9. 26. p.: 15–10. 33. p.: 17–16. 36. p.: 18–18. 44. p.: 22–20. 47. p: 22–22. 50. p.: 23–24. 56. p.: 26–26. 59. p.: 28–27
Kiállítások: 14, ill. 12 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 4/4

A csoport másik mérkőzésén
Uruguay–Zöld-foki-szigetek 10–0 –megállapított eredmény

A két bemelegítő mérkőzés után az első igazi erőpróba várt a mieinkre Németország ellen. Alfred Gíslason számos klasszisát nélkülözte lemondások és sérülések miatt, de a Zöld-foki-szigetek visszalépése miatt négy napot készülhetett csapatával a csoportrangadóra.

A magyar szakmai stáb döntése értelmében két irányító, Győri Mátyás és Hanusz Egon is kimaradt a nevezettek közül, Gulyás István szövetségi kapitány ezt a meccs előtt a mutatott forma mellett azzal indokolta, hogy nagyobb szerepet szánunk a szélsőknek az esetleges német nyitott védekezéssel szemben. Rajtuk kívül Borbély Ádám és a honosított Petar Topic foglalt még helyet a lelátón.

A két fiatal átlövőnk, Szita Zoltán és Máthé Dominik nagy bombákkal nyitott, de közben a középső védőink, Bánhidi Bence és Sipos Adrián is hamar megkapták az első kiállításukat. A fölöslegesnek tűnő agresszivitásért kapott büntetésekkel a saját dolgunkat nehezítettük meg, de Mikler Roland kettős emberhátrányban bravúrral védett. Ezeket a jeleneteket, valamint néhány elhibázott passzt leszámítva elöl és hátul is jól játszottunk.

Egy 5–1-es sorozattal 10–6-ra elhúztunk, Gíslasonnak időt kellett kérnie. A németek egy időre megnyitották a falukat, valamint az erre a meccsre benevezett, de a labdával nem igazán találkozó Andreas Wolffot Johannes Bitter váltotta fel a kapuban. A végül nyolc gólig jutó Máthé ellenállhatatlan volt, és beállóban Bánhidi Bencét is rendre meg tudtuk játszani, így tartottuk a vezetésünket.

Ancsin Gábor is jó lövésekkel szállt be, míg a túloldalon leginkább a szélső Marcel Schiller tudott eredményes lenni. A szünet előtt váratlanul megtorpantunk, elhibázott helyzetek, ötödik két perc jellemezte a játékunkat, a németek még a dudaszó előtt is betaláltak, így egészen 15–14-re jöttek fel, jókor jött tehát nekünk a szünet.

A második játékrészben hamar egyenlített az ellenfél, ezért kezdhettük újra az építkezést. A kezdősorunk ismét felvette a ritmust támadásban, de közben a kapunk előtt sokszor tudtak ziccerbe kerülni a németek, akik Uwe Gensheimert is bevetették (a Löwen klublegendája rögtön a háta mögött húzott kapura egy kínai figurát). Ezzel együtt tartani tudtuk az egy-két gólos előnyünket, amely lélektanilag kedvezőbb pozíció volt, mintha nekünk kellett volna üldöznünk a riválist.

Mikler jókor tett be újabb védéseket a közösbe, miközben Gíslason idegesen járkált fel-alá az oldalvonal mellett. 22–20-as vezetésünknél hosszú percekig beragadt az állás, többször is támadhattunk a közte háromért, ehelyett a németek egyenlítettek. Bodó Richárd törte meg a hat és fél perces gólcsendünket, de kisvártatva a csapatának a második félidőben új lendületet adó Paul Drux találata már a német fordítást jelentette tíz perccel a vége előtt.

Ebben az időszakban a németek sokkal könnyebben lőtték a góljaikat, míg mi kiismerhetővé váltunk, jobban meg kellett küzdenünk a találatokért. A meccs legjobbjának megválasztott, hibátlanul lövő Bánhidi azonbanbeállóban rendre megjátszható volt, a hetedik és nyolcadik góljával újra vezettünk. Rosszkor jött a hajrában egy emberhátrány, a németek az utólag behívott Patrick Groetzki első lövésével egyenlítettek, de még támadhattunk a győzelemért. Végül az egész meccsen nagy munkát végző Lékai Máté vállalta fel az egy-egyezést, és jól tette, góljával29–28-ra nyertünk. A maradék másodpercek már leperegtek, kezdődhetett a körtánc!

Négy vesztes meccs után nyertünk a mumus németek ellen (az összmérlegünkben így is ez csak a hatodik siker három döntetlen és huszonkét vereség mellett), ráadásul világbajnokságon 2011-et követően mindössze másodszor sikerült őket felülmúlni. Mindez napra pontosan egy évvel azután történt, hogy a magyar férfiválogatott elkapta az előzetesen esélyesebbnek tartott Szlovéniát a svédországi Európa-bajnokságon.

A mieink így csoportgyőztesként, a maximális négy ponttal mentek tovább a középdöntőbe, amelyet az élről kezdünk az Új Fővárosban. A másik csoportból csütörtökön Brazília, szombaton Lengyelország, míg hétfőn Spanyolország lesz az ellenfél az I. csoportban, mindhárom meccsünk 18 órakor kezdődik. A célként kitűzött negyeddöntőhöz az első két helyen kell végeznünk a következő körben. Ehhez remek alapot teremtett a németek elleni siker.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc:Groetzki kap labdát a jobb szélen, beviszi, és a kapuba dobja (28–28). 33 másodperccel a vége előtt időt kér a magyar stáb is. Bánhidi harcol ki még egy szabaddobást, 10 másodperc maradt az órán. Törlés jön. Lékai egy az egyben megveri az emberét, majd kilövi a bal alsó sarkot (28–29). Gollát még kiállítják, három másodperc maradt. Nincs már lövés se, ez a vége, 29–28-ra nyertünk, így csoportelsőként, hibátlan mérleggel jutottunk be a középdöntőbe!

59. perc: Újabb remek támadás, Szita passza pontos, Bánhidi pedig a nyolcadik gólját is megszerzi (27–28)! Időt kérnek a németek.

58. perc: Drux lövését védi Mikler, de Ancsint két percre kiállítják. Emberelőnyben a németek. Weber passza után a lendületből érkező Häfner lő gólt. 27–27

57. perc: Lékai pattintja Bánhidinek a labdát, a szegedi beálló befordul, és kilövi a bal alsót. Megint vezetünk!26–27

56. perc: Óriási Mikler-bravúr! Häfner ziccerben találja magát, de a magyar kapus hárítja a lövését.

55. perc: Bodó lövi a kapu fölé a labdát, de szabaddobást kapunk. Máthé megtalálja Bánhidit, aki kiharcol egy hetest. Wolff jön a kapuba, Máthé azonban neki is bedobja. 26–26

54. perc: Lékai lövése után Bitter véd. Golla lő gólt, de nem adják meg, rálépett a hatos vonalára.

53. perc: Bodó lövése után a blokkról megy a kapu mellé a labda.

52. perc: Elesik egy német a falban, Máthé ezt kihasználva emelkedik, és kilövi a bal alsót (25–25). Weber beindult, közel megy a falhoz, és gólt lő. 26–25

51. perc: Máthé bejátszása után jön a válasz, Bánhidi eredményes, hat lövésből hat gólnál jár (24–24). Weber egy az egyben megveri Sipost, majd gólt lő (25–24), ráadásul az oldalról érkező Ancsint két percre ki is állítják.

50. perc: Drux középről kilövi a jobb alsó sarkot, vezetnek a németek. 24–23

49. perc: Bodó kap egy szabaddobást. Máthé lövését védi Bitter, de a Bánhidit rángató Häfnert kiállítják, így tovább támadhatunk. Emberelőnyben Pedro rossz labdát kap, nem tudja megfogni a jobb szélen.

48. perc: Mikler véd, de hetest kapnak a németek. A hevesen reklamáló Chema Rodríguez kap egy sárga lapot a játékvezetőtől. Schiller hetesből eddig nem hibázott, ezt a szívességet most sem tette meg. 23–23

47. perc: Végre! Bodó töri meg a magyar gólcsendet egy óriási bombagóllal. 22–23

46. perc: Drux töri meg a gólcsendet, kár érte (21–22). Bodó bejátszása nem jó Bánhidinek,Gensheimer rohan, és egyenlít. 22–22

45. perc:Gensheimer egy kínaira feladott labdát a háta mögött próbálta a kapuba húzni, de egyrészt Mikler védett, másrészt a szélső belülről ugrott fel. A másik oldalon Bánhidi hiába lő gólt, előtte már belefordult a védőjébe.

44. perc: Máthé lövése után Bitter a lécre nyomja a labdát, majd Lékai hiába lő gólt, a játékvezetők nem adják meg.

43. perc: Passzívnál, az utolsó passzunk után Drux löki fel Bánhidit, ezért két percre kiállítják.

42. perc: Lékai próbálkozása nem jó, de Böhm bombája után Mikler megint véd. Máthét blokkolja, de Mikler egymás után harmadszor véd!Megint Kasteningen fogott ki.

41. perc: Jó a németek húzása a jobb szélre, de Kastening lövését egy kézzel védi Mikler.

40. perc: Drux előtt megnyílik a fal, köszöni szépen, ki is lövi a bal felsőt (20–21). Szita remek bejátszása után Bánhidi gond nélkül kilövi a bal alsót. 20–22

39. perc: Drux is a pályán a németeknél. Häfner látja meg a rést a falon, bemegy, és gólt szerez (19–20). Jól védekeznek a németek, de Máthé ennek ellenére is betalál. 19–21

38. perc: Lékai passza után Szita pattintja a kapuba a labdát. 18–20

37. perc: Rossz passz a németeknél, támadhatunk. Pedro zavart jól.

36. perc: Golla kap jó bejátszást, és nem is hibázik (18–18). Lékai harcol ki hetest. Máthé belövi a büntetőt. 18–19

35. perc: Lékai villan meg, egy átemelős csel után betalál. 17–18

34. perc: Belemenés Máthénál, elveszik a mieinktől a labdát. Egyenlítenek a németek, Häfner bombázza a kapuba a labdát. 17–17

33. perc: Labdát veszítünk, rohannak a németek, Schiller pedig ezúttal nem hibázik (16–17).Gensheimer is pályára lép, Schillert váltja.

32. perc: Máthé passza után Bánhidi lefordul a védőjéről, és kilövi a bal alsót (15–17). Fontos védés Miklertől, Schilleren fogott ki.

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támadnak a németek. Egyenlítenek a németek, Weber talált be (15–15). Szita az elsőhöz hasonlóan a második félidőt is góllal kezdi. 15–16

Máthé Dominik négy lövésből négy gólt szerzett az első félidőben (Fotó: AFP)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Egy szép akció végén Kühn szerez gólt (13–15). Bodó lövését Bitter védi, még van idejük a németeknek, Böhm pedig ki is lövi a jobb alsó sarkot. Ez az első félidő vége, a szünetben 15–14-re vezetünk.

29. perc: Ancsin lövését Bitter védi. Labdát szerzünk, indulunk, Pedro azonban fejbe lövi Bittert. A német kapus egy kicsit fel is kapta a vizet – érthető…

28. perc: Häfner húzása után Kastening beugrik, és kilövi a jobb alsó sarkot (12–15). Időt kér a magyar szakmai stáb.

27. perc: Ancsin passza nem jó Pedrónak. Schmidt lövése után a kapufa kisegít minket, de Bóka a lövés közben meglökte, ezért a magyar szélsőt két percre kiállítják.

26. perc: Lékai előtt megnyílik a fal, bemegy a résen, és értékesíti a ziccert (10–15). Hetest kapnak a németek. Székely jön a hetesre, Schiller lövése után azonban a kapufáról bepattan a labda. 11–15

25. perc: Újabb rossz német lövés, az ötgólos előnyért támadunk.

24. perc: Ancsin beindult, a jobb felső sarokba bombázza a labdát – 108 km/h-val.10–14

23. perc: Weber passzívnál harcol ki egy hetest. Schiller a kapuba pattintja a labdát. 10–13

22. perc: Häfner lövi a kapunk fölé a labdát, emberelőnyben támadhatunk. Jó a kereszt, majd Ancsin is beköszön. 9–13

21. perc: Bánhidi harcol ki hetest, ráadásul jön egy kétperces kiállítás is, Firhabert ma már másodszor küldik ki. Balogh a kapufára pattintja a labdát.

20. perc: Rostát állítják ki két percre, lábbal akadályozott meg egy bejátszást. Weber bombázza a bal alsó sarokba a labdát. 9–12

19. perc: Kapust cseréltek a németek, Bitter érkezett Wolff helyére. Máthét ez nem zavarja, egy szép csel után gólt szerez. 8–12

18. perc: Kühn lövése után a bal alsó sarokban köt ki a labda (7–10). Bánhidi szerez újabb gólt (7–11), de Kühn révén gyorsan jön a válasz. 8–11

17. perc: Bodót ez egyáltalán nem zavarja, remek gólt szerez (6–9). Sőt, jön egy magyar labdaszerzés, Máthé pedig könnyű gólt szerez (6–10). Időt kérnek a németek. Kühn megint a lécet találja el, de a kipattanó ismét a németeké.

16. perc: Óriási kapufa, de a kipattanó a németeké. Elveszik a labdát a németektől, támadhatunk. Nyitott védekezés ellen támadunk, Weber játszik zavarót.

15. perc: Máthé bejátszása remek, Bánhidi pedig gólt szerez. 6–8

14. perc: Kühn újabb lövését védi Mikler, lerohanjuk a németeket, Lékai pedig értékesíti a ziccert (5–7). Kastening nem tudja megfogni a labdát, majd Lékai indítását lesik le a németek. Ez már bent van, Schiller eredményes a bal szélről. 6–7

13. perc: Mikler védi Kühn lövését, de szabaddobást kapnak a németek. Az első kiállítás letelt.

12. perc: Szita átlövését blokkolták. Bánhidit löki fel Schmidt, ez is megért a horvát játékvezetőknél egy kétperces kiállítást. Lékai lövését védi Wolff, de hetest kapunk. Balogh belövi a büntetőt (5–6), kettős emeberelőnyben vagyunk több mint egy percig.

11. perc: Lékai labdája nem jó, üres kapura Schiller lő gólt (5–5). Lékai nagyot kiabál, miközben elesik, Firhabert kiállítják két percre.

10. perc: Lékai remek bejátszása után Bánhidi befordul, majd gólt lő (4–5). Máthét is kiküldik két percre, 20 másodpercig kettős hátrányban leszünk. Mikler bemutat egy bravúrt kettős emberhátrányban: Kastening lövését védi a magyar kapus.

9. perc: Schiller ugrik be a bal szélről, de nem találja el a kaput. Szita lövése után is a kapu mellé száll a labda, de a blokkot is érte, így tovább támadhatunk.

8. perc: Sipost küldik ki két percre, Kühnt találta el.

7. perc: Bóka szerzi meg a labdát, Wolffról azonban a kapufára pattan a lövése után a labda. Mikler is bemutat egy védést egy átlövés után. Máthé büntet, elementáris erővel küldi a jobb felső sarokba a labdát. 4–4

6. perc: Weber talpról lő, a labda pedig Mikler lábai között talál utat a kapunkba. 4–3

5. perc: Kühn megy fel a szaggatotton kívül, majd a kapu bal oldalába bombázza a labdát (3–3). Lékai átlövése után a labda a kapu fölé pattan.

4. perc: Rohannak a németek, Kastening pedig kipókhálózza a jobb felső sarkot (2–2). Máthé megindul, majd egy betörés után a kapuba lövi a labdát. 2–3

3. perc: Mikler védi Kühn lövését. Lékai lövését védi Wolff, és szabaddobást sem kapunk.

2. perc: Bánhidi lökte fel az egyik németet, hetes és két perc. Schiller gólra váltja a büntetőt (1–1). Emberhátrányban kapus nélkül támadunk. Jó a bejátszás, Rosta pedig gólt lő. 1–2

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezethetik az első támadást. Szita egy remek bombagóllal indítja a találkozót. 0–1

A mai mérkőzésre Borbély Ádámot, Győri Mátyást, Hanusz Egont és Topic Petart nem nevezte a szakmai stáb a 20 fős keretből.

Ha a mieink megnyerik a „csoportdöntőt”, úgy négy pontot visznek magukkal a következő körbe, és az élről várhatják a középdöntős folytatást.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Németország–Magyarországmérkőzés az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokság A-csoportjának 3. fordulójában.Tartsanak velünk!

A magyar válogatott a németek elleni meccs előtt (Fotó: AFP)

30 mérkőzés, 5 győzelem,3 döntetlen, 22 vereség,710–797-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:2017. január 13., Rouen, vb-csoportkör. Németország–Magyarország 27–23 (16–11)
Legjobb magyar dobók:Balogh Zs., Bodó, Császár,Jamali, Juhász Á., Lékai 3–3

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT 20 FŐS KERETE A 2021-ES VILÁGBAJNOKSÁGRA*
Kapusok:Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém)
Jobbszélsők:Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők:Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Balogh Zsolt (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia)
Irányítók:Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (Ferencváros)
Beállók:Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Grundfos Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők:Bodó Richárd (Mol-Pick Szeged), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők:Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya)

Szövetségi kapitány:Gulyás István
Edző:Chema Rodríguez