Férfi kézi-vb: két csapat is történelmi győzelmet aratott

D. S. B.D. S. B.
2023.01.12. 19:50
Első győzelmét aratta a férfi kézilabda-világbajnokságok történetében a Zöld-foki szigetek (Fotó: AFP)
A vb-re a magyar válogatott elleni két felkészülési mérkőzéssel hangoló Szlovénia sima győzelemmel kezdte a lengyel, svéd közös rendezésű torna katowicei B-csoportját, nyugati szomszédaink ugyanis 33–19-re verték meg Szaúd-Arábiát. A Zöld-foki-szigetek megszerezte első győzelmét a vb-k történetében, hiszen 33–25-re nyert Uruguay ellen, míg Irán szoros meccsen 25–24-re múlta felül Chilét.

Egy pillanatig sem hagyott kérdést a győzelmet illetően Szaúd-Arábia ellen Szlovénia. Blaz Blagotinsekék remekül kezdték a B-csoport első fordulójában rendezett katowicei találkozót, hiszen már az elején jelentős, 10–4-es előnybe kerültek. Az ázsiaiak ugyan a szünetre valamelyest zárkóztak, a szlovénok győzelme nem forgott veszélyben, végül 33–19-re nyertek.

A magyarországi légiósok közül csak Borut Mackovsek került a meccskeretbe, s bár több mint 20 percet játszott, gólt nem szerzett.

Az afrikai bajnokság ezüstérmese, az előző világbajnokságon bemutatkozó, de a magyarok elleni 34–27-es első fordulós vereség után koronavírusos megbetegedések miatt visszalépő, a mostani vb előtt pedig kényszerből szállodát váltó Zöld-foki-szigetek megszerezte első győzelmét: már a szünetben hat góllal (17–11) vezetett, végül 33–25-ra diadalmaskodott Uruguay ellen.

A 18 órás idősávban rendezett mérkőzések közül Chile és Irán összecsapása hozta a legkiélezettebb küzdelmet, az ázsiaiak az első 30 percben többször vezettek három góllal is, ám a második játékrészben jelentősen megváltozott a játék képe, a dél-amerikaiak 18–18-nál beérték ellenfelüket és 23–20-ra is megléptek. Irán a végjátékban azonban meg tudott újulni, fordított és végül 25–24-re nyert, kiharcolva első sikerét a vb-k csoportkörének történetében (korábban a helyosztónak számító Elnök-kupán volt már győzelmük). Az iráni kapus, Mohammad Sziavosisahenajati 17 (!) védéssel járult hozzá csapata győzelméhez.