Esélyt sem adott a magyar csapat, újra legyőztük Svájcot az Eb-selejtezőn

2023.03.12. 15:47
Férfi kézilabda Európa-bajnoki selejtezőn a magyar válogatott magabiztosan legyőzte Svájcot a negyedik fordulóban, és már matematikailag is biztossá vált a kijutása az Eb-re, ráadásul csoportelsőként.
Rosta Miklós tíz gólt szerzett (Fotó: Török Attila)
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
Rosta Miklós tíz gólt szerzett (Fotó: Török Attila) A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
6. CSOPORT, 4. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SVÁJC 36–27 (16–10)
Tatabánya,5500 néző. V: Leszczynski, Piechota (lengyelek)
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY M. 2 – Pedro Rodríguez 4, Ilic Z. 3, HANUSZ 2, ROSTA M. 10 (2), Szita 4, Bóka 1.Csere: Andó (kapus), LIGETVÁRI 3, Sipos A., Lékai, MÁTHÉ 5, Fazekas, Szöllősi Sz. 1, Krakovszki Zs. 1, Krakovszki B.Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
SVÁJC: Portner – Schmid 3 (1), Tynowski 3, MEISTER 5, Röthlisberger, Rubin, Lier 2.Csere: Grazioli 1 (kapus), Küttel, Laube 2, AELLEN 5, Schelker 2, Gerbl, Zehnder 4, Markovic.Szövetségi kapitány: Michael Suter
Az eredmény alakulása: 6. p.: 4–1. 17. p.: 9–4. 22. p.: 12–5. 28. p.: 15–7. 35. p.: 20–12. 41. p.: 25–15. 50. p.: 31–20. 55. p.: 34–23.
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 2/1
Chema Rodríguez:
– Úgy mentünk neki a Svájc elleni két meccsnek, hogy tudtuk, sok sérültünk van, és erős csapat az ellenfél. Viszont a második meccsen különösen jó teljesítményt nyújtottunk, keményebb védekezéssel kezdtünk, mint kint, ezért az ellenfél nem is tudott könnyű gólokat szerezni. Nagyon elégedett vagyok a látottakkal.
Michael Suter: – Nekünk még kemény volt ez a meccs, a magyar erősebb csapat nálunk, de igyekeztünk mindent beleadni, küzdöttünk minden gólért, és büszke vagyok a csapatomra, hogy ezt még tízgólos hátrányban is ugyanúgy folytatta. Szívünket-lelkünket beleadtuk, voltak jó periódusaink, de ez a kilenc gól reális, ennyivel jobbak a magyarok.

A csoport másik mérkőzésén: Litvánia–Grúzia 35–27 (13–9)

3102–1222

A csoport első két helyezettje, valamint a nyolc selejtezőcsoport legjobb négy csoportharmadikja jut ki a 2024. január 10–28. között sorra kerülő németországi Európa-bajnokságra.

Ahhoz képest is jól kezdtük a Svájc elleni férfi kézilabda Európa-bajnoki selejtező mérkőzést, hogy az első percben Lékai Máté kihagyott egy hetest, Ilic Zoran pedig Nikola Portnerbe püfölt egy ziccert.

VÉLEMÉNY
SZÉKELY Márton, a magyar válogatott kapusa: „Megcsapta a fülemet, mikor bemondták, hogy a litvánok megverték a grúzokat, de az is, hogy ettől függetlenül nekünk is győznünk kell Svájc ellen, hogy biztosan a csoport élén végezzünk. Ez nagyon fontos volt számunkra, hiszen a csoportelsők másik kalapból várhatják a sorsolást, és talán könnyebb csoportba kerülünk az Eb-n. Az első selejtező mérkőzéshez képest javultunk, támadásban jól játszottunk kint is, csak hátul lehetett hiányérzetünk, de Tatabányán sikerült javítani. Örülök, hogy ki tudtuk szolgálni a kilátogató közel hatezer embert.”

Gyors gólokkal megléptünk 4–1-re, mielőtt Sipos Adrián megkapta volna a „kötelező” két percét, ami mintha alanyi jogon járna neki, a magyar védelem azonban fegyelmezetten tette a dolgát, ha kellett, bátran kilépett az előző meccsen remeklő, veterán Andy Schmidre, és Székely Márton is remekelt a magyar kapuban, az első tíz svájci lövésből hatot kifogott.

A tizenhatodik percben a tavalyi hazai Eb óta először lépett pályára válogatottban Máthé Dominik, a PSG jobbátlövője, de a kapus leszedte az ejtését. Ez azonban bőven belefért, mert a hazaiak játéka remekül működött, Hanusz Egon mozgását nehezen tudták lekövetni a vendégek, míg Rosta Miklóst szinte olyan nehéz volt tartani középen, mint az egészséges Bánhidi Bencét, a szegedi beálló négyből négyet beszórt, ráadásul végre belőtte a harmadik hetesünket.

Az első harminc percben minden létező mutatóban felülmúltuk a svájci együttest, Székely védési mutatói ötven százalék felett maradtak, a heteseket leszámítva a lövéseink közel háromnegyedéből gól lett, és 16–10-re vezettünk. A szünet utáni első perceket megnyomta az ellenfél, de Székely két egész pályás gólja és újabb két védése után helyre állt a világ rendje: Rosta menetrendszerűen bevágta a helyzetét, majd Máthé két távoli bombája talált utat a vendégkapuba.

A második játékrészből csak tíz perc telt el, amikor Rosta kilencedik góljával már tízzel vezettünk, így az összecsapás utolsó szakaszára nem maradtak kérdések, legfeljebb az, hogy mennyivel nyer Chema Rodríguez együttese. A végére maradt idő kísérletezni, a kapuba jött Andó Arián, beállóba Szöllősi Szabolcs, irányítóba Fazekas Gergő, a két szélre pedig a Krakovszki ikrek, Bence és Zsolt, és a különbséget kis híján ez a fiatal csapat is meg tudta tartani.

A vége 36–27 lett ide, a negyedik fordulóban a Svájc elleni győzelemmel pedig nemcsak az dőlt el, hogy kijutottunk a 2024-es Európa-bajnokságra, Németországba, hanem hogy a selejtezőcsoport élén végeztünk.

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
mceBlockPasteEnd

Máthé Dominik gólokkal tért vissza a válogatottba (Fotó: Török Attila)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, most már teljesen biztos, hogy kijutottunk az Eb-re. 36–27

60. perc: Aellen is lőtt a végén egyet, kialakult a végeredmény. 36–27

60. perc: Máthé lőtt még egy magyar gólt távolról. 36–26

59. perc: Andó védett egy svájci átlövést, jött a magyar akció, de nem lett belőle gól, sőt lerohanásból Tynowski volt eredményes. 35–26

57. perc: Passzívig játszottunk, majd Szita kintről a bal alsóba lőtt. 35–25

56. perc: Szita lövése a kapu mellé szállt, a másik oldalon viszont Lier szép gólt szerzett a bal szélről. 34–25

56. perc: Meister harcolt ki hetest és svájci emberelőnyt. A hetest Schmid belőtte. 34–24

55. perc: Labdát szereztünk, Ligetvári lövését azonban most fogta a kapus.

55. perc: Ligetvári lepörgött a védőjéről, és utána a bal alsóba lőtt. 34–23

54. perc: Meister vált le remekül a védőjéről, és a bal felsőbe lőtt. 33–23

53. perc: Svájci időkérés.

53. perc: Krakovszki Zsolt a jobb szélről megszerezte első válogatott gólját. 33–22

52. perc: Andó beállt, és máris kivédte Schmid lövését.

51. perc: Emberelőnybe kerültünk, majd Ligetvári emberrel a nyakán tört be, és lőtte be. 32–22

50. perc: Megvan az újabb svájci gól, Meister talált be, majd egy rossz magyar támadás után Grazioli lőtt az üres kapunkba. 31–22.

49. perc: Lékai szerzett labdát, Máthé pedig igazán remek átlövést küldött a kapu jobb oldalába. 31–20

49. perc: Kölcsönös rontások után Szita jó messziről lőtt a jobb alsóba. 30–20

47. perc: Szita nagyon akarta a gólt, most meg is jött neki, a másik oldalon pedig Schelker is betalált. 29–20

46. perc: Szita lövése rossz volt, Rostát kiküldték két percre. Meister használta ki a lehetőséget, a hatosról lőtte be. 28–19

45. perc: Aellen első elrontott lövése után jött előre a magyar csapat, és jöttek a Krakovszki testvérek is a két szélre.

44. perc: Rosta a tizedik gólját szerezte, ezzel visszaállt a tízgólos különbség. 28–18

44. perc: Aellen a legjobb svájci, most dobta a negyedik gólját. 27–18

43. perc: Schelker szerzett könnyű gólt a svájciaknak, a másik oldalon pedig Bóka is lőtt egy gólt a bal szélről. 27–17

42. perc: Lékai megint nagy labdát adott, Pedro pedig góllal fejezte be a támadást. 26–16

42. perc: Rendezetlen védekezés miatt Zehnder futott be a résbe, és belőtte. 25–16

40. perc: Lépéshiba a svájciaknál, Lékai passzából pedig Rosta lőtte az újabb gólt. 25–15

39. perc: Hetest kapott a magyar csapat, amelyet Rosta a bal alsóba lőtt. 24–15

39. perc: Megint nem jött be a hét a hat elleni játék, mást húztak elő, és ez gól is lett, Laube révén. 23–15

39. perc: Svájci időkérés.

38. perc: Kínaival próbálkoztak a svájciak, de rontottak, Székely bedobta az üres kapuba. 23–14

38. perc: Máthé ezúttal passzolt, Rosta belőtte. 22–14

37. perc: Előbb Máthé lőtt újabb gólt, majd belemenés után a svájciak is. 21–14

36. perc: Labdát kapott a svájci jobb szél is, és onnan gólt dobtak Tynowski révén. 20–13

35. perc: Újabb rossz svájci támadás után Máthé indult, és kegyetlenül bevágta. 20–12

34. perc: Székely megint védett egyet, aztán kintről Máthé megszerezte az első gólját a visszatérése után a válogatottban. 19–12

34. perc: Székely remek védése után jöhettünk előre, Rosta befordult, és kiválóan belőtte. 18–12

33. perc: Belemenés a svájciaknál, Székely eldobta messziről, és belőtte az üres kapuba. 17–12

32. perc: Máthé kihagyta, Zehnder belőtte, feljöttek négyre. 16–12

31. perc: Hét a hat ellen támadnak a svájciak, gyorsan gólt is szereztek Zehnder révén. 16–11

31. perc:Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, hat gól az előny. 16–10

30. perc: A végén még Ilic messziről ellőtte, és jól tette, mert bement. 16–10

30. perc: Fazekas lövését védte Portner, a gyors indítást Meister váltotta gólra. 15–10

29. perc: Magyar időkérés.

28. perc: Aellen lőtt előbb szép gólt, majd Schmid is betalált lerohanásból. 15–9

28. perc: Gyorsan támadtunk, Fazekas passzából Pedro lőtt gólt a jobb szélről. 15–7

27. perc: Ezt a támadást elrontottuk, hét a hatra váltottak a svájciak, Ilic blokkja vetett véget a támadásuknak.

26. perc: Ügyes játék után Aellen lőtt a bal alsóba. 14–7

25. perc: Fazekas lövést imitált, de inkább passzolt, Szöllősi pedig belőtte a bal alsóba. 14–6

24. perc: Székely nagyot védett, de visszapattant a labda a svájciaknak, akik aztán a kapufát döngették meg.

23. perc: Zehnder szépített, majd a másik oldalon Szöllősi harcolt ki hetest. A hetest Rosta a kapuba lőtte. 13–6

22. perc: Ligetvári szerzett labdát, majd Pedro megúszott, és könnyű gólt szerzett ziccerből. 12–5

21. perc: Óriási svájci lövést mentett a léc, majd némi kapkodás után megálltunk. Újra felépítettük a támadást, és Hanusz ügyes passzából Rosta lőtt a kapuba. 11–5

20. perc: Székely szép védése után jöhettünk előre, de sajnos labdát vesztettünk kétszer indulás miatt.

19. perc: Hanusz tört be két védő közé, és szép gólt szerzett. 10–5

18. perc: Meister ezúttal nem vacakolt, jól bevágta. 9–5

17. perc: Sipos rántotta le az ellenfelét, megint kiküldték két percre. Hanusz labdát szerzett, Ligetvári pedig az üres kapuba lőtt messziről. 9–4

16. perc: Rosta harcolt ki hetest és emberelőnyt. A hetest Máthé végezte el, Portner azonban védett.

15. perc: Nem jött be a vendégeknek a hét a hat elleni játék, mást próbáltak ki. Aellen óriási gólt lőtt kintről. 8–4

14. perc: Székely újabb szép védése után Szita lőtt átlövésből a bal alsóba. 8–3

14. perc: Rontottak a svájciak, de sajnos Pedro üres kapura lőtt labdája sem találta el a kaput.

13. perc: Tanácstalanok voltak a svájciak, ezért az edzőjük időt kért.

12. perc: Hanusz óriási passzából Rosta lőtt szépen a kapuba beállóból. 7–3

11. perc: Székely védett szépen, de visszakerült a labda a svájciakhoz, akik nem tudták bedobni, mert a magyar kapus védett.

10. perc: Viszonylag hosszan támadtunk, Szita lövését könnyen védte Portner, de labdát szereztünk, Rosta gyorsan indult, és bedobta a ziccert. 6–3

9. perc: Ilic nem sokat vacakolt, rövid úton átlövésgólt küldött a svájci hálóba. Sajnos azonnal válaszoltak a svájciak, Schmid talált be. 5–3

9. perc: Gyorsan büntettek a svájciak, Laude beállóból lőtte be. 4–2

8. perc: Elvesztettük a labdát emberelőnyben, a svájciak megúszták az emberhátrányt. Sőt Sipost kiküldték két percre lökés miatt.

6. perc: Emberelőnybe is kerültünk az előző eset után, jöttek a svájciak, és ők is kaptak egy hetest belül védekezésért. A hetest Schmid mellélőtte.

5. perc: Székely újabb jó védése után Hanusz kicselezte a védőjét, és a kapuba lőtt. 4–1

4. perc: Ilic a kihagyott ziccer után átlövésből lőtt gólt, majd labdaszerzés után Pedro indult gyorsan, és be is lőtte. 3–1

4. perc: Elszórt svájci lövés után Ilic lerohanását védte Portner, a gyors ellentámadásból Lier lőtt gólt. 1–1

3. perc: Hanusz harcolt ki hetest betörés után. A hetest Lékai a kapusba lőtte.

2. perc: Passzívig játszottak a svájciak, végül Rubin lövése a blokkról ment mellé. A sarokdobás után Székely védett remekül.

1. perc: Az első támadás a miénk volt, némi labdajáratás után Rosta fordult be, és a kapus lába között lőtt a kapuba. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta zöldben, a svájci fehér-pirosban játszik.

A meccs előtt egyperces gyászszünet volt a törökországi földrengés áldozatainak emlékére.

ELŐZMÉNYEK

Eddig egyszer tudtaMagyarországon legyőzni a svájci férfi kézilabda-váLogatott a magyart, 2007 júniusábanDabason 31–30-ra, ez azonban csak felkészülési mérkőzés volt, tétmeccsen azelmúlt több mint ötven évben még soha.

Most is kicsi az esélye, hogy képeslesz rá Michael Suter együttese, amelycsütörtökön a hazai selejtező összecsapáson 37–32-es vereséget szenvedett Chema Rodríguez megfiatalított
alakulatától. A magyar válogatott (képünkön Rosta Miklós) egy félidőnyijó játékkal szerezte meg a két pontot, és vasárnap már biztosan kijuthat a 2024-es Európa-bajnokságra, haTatabányán is legyőzi Svájcot, Grúziapedig pontot veszít Litvániában, dehazai siker esetén gyakorlatilag biztos
az Eb-részvétel.

A svájci keret két legmagasabban jegyzett játékosa a kapus Nikola Portner ésa beálló Lucas Meister, mindketten aBL-ben is remeklő Magdeburgban játszanak, és persze az örökifjú irányító, atöbb mint 200-szoros válogatott, 39 évesAndy Schmid. A vendégcsapat reális célja velük is a selejtezőcsoport másodikhelyének megszerzése lehet, ami ugyancsak Eb-kijutást jelent.

Kapusok:
Leonard Grazioli (TV 05/07 Hüttenberg – Németország), Nikola Portner (SC Magdeburg – Németország), Jannis Schiediger (HSC Suhr Aarau)
Jobbszélsők:Maximilian Gerbl (TSV Hannover-Burgdorf – Németország), Ammar Idrizi (HC Kriens-Luzern), Cédrie Tynowski (Pfadi Winterthur)
Jobbátlövők:Dimitrij Küttel (HC Kriens-Luzern), Nicolas Raemy (Wacker Thun)
Irányítók:Mehdi Ben Romdahne (Kadetten Schaffhausen), Jonas Schelker (HSG Wetzlar – Németország), André Schmid (HC Kriens-Luzern)
Beállók:Lukas Laube (TVB Stuttgart – Németország), Lucas Meister (SC Magdeburg – Németország), Samuel Röthlisberger (TVB Stuttgart – Németország), Joel Willecke (HSC Suhr Aarau)
Balátlövők:Zoran Markovic (Kadetten Schaffhausen), Luka Maros (Kadetten Schaffhausen), Lenny Rubin (HSG Wetzlar – Németország), Manuel Zehnder (HC Erlangen – Németország)
Balszélsők:Noam Leopold (Pfadi Winterthur), Marvin Lier (Kadetten Schaffhausen), Ramon Schlumpf (HC Kriens-Luzern), Samuel Zehnder (TVB Lemgo – Németország)
Szövetségi kapitány:Michael Suter

A magyar férfiválogatott kerete:
Kapusok:
Székely Márton (MOL Tatabánya), Andó Arián (Balatonfüredi KSE), Palasics Kristóf (HSA-NEKA)
Jobbszélsők:Rodríguez Pedro (MOL Tatabánya), Krakovszki Zsolt (HSA-NEKA)
Jobbátlövő:Ilic Zoran (Telekom Veszprém)
Irányítók:Lékai Máté (Ferencváros), Hanusz Egon (TVB Stuttgart – Németország), Fazekas Gergő (Orlen Wisla Plock – Lengyelország)
Beállók:Rosta Miklós (OTP Bank-Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Dabas KC), Szűcs Bence (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők:Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (OTP Bank-Pick Szeged)
Balszélsők:Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Krakovszki Bence (HSA-NEKA)
Szövetségi kapitány:Chema Rodríguez

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–SVÁJC FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!