A németek kiütötték Ausztriát, az ötödik helyért játszhatnak a kézi Eb-n

B. L.B. L.
2020.01.20. 19:45
A szegedi Luka Stepancic az utolsó másodpercben döntött (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének I. csoportjában Horvátország a szegedi Luka Stepancic utolsó előtti másodpercben szerzett góljával 22–21-re legyőzte Csehországot. A spanyolok és a németek is döcögős kezdés után nyertek fölényesen, ez utóbbi egyben jó hír a mieinknek az olimpiai kvalifikációs torna szempontjából, hiszen az Ausztria, Csehország, Fehéroroszország trió ezzel a 4–6. helyen végez a középdöntős csoportjában, így mindegyiket előzni tudjuk, ha a saját hatosunk első felében sikerül zárnunk. Bővebben az esélyekről itt!

A horvátok már biztos továbbjutóként, a csehek pedig biztosan kiesőként várták a találkozót, amelyen Marko Mamicék a 9. percben 5–3-ra vezettek, de a szegedi Stanislav Kaspárek vezérletével a csehek az első negyedóra végéhez közeledve fordítani tudtak (5–6). A játékrész utolsó bő 12 percében viszont csak egyszer tudtak betalálni, miközben Marino Maricék négyszer is, így 7–8-ról 11–9-re változott az állás.

A második játékrész elején Ilija Brozovic találata már négygólos előnyt jelentett (13–9), ám Jakub Hrstkáék a 40. percre visszajöttek egyre (13–12), és kiegyenlített csata folyt a hátralévő időben. Az 59. percben két góllal vezettek a horvátok, azonban Vojtech Patzel, amikor még 32 másodperc maradt, egyenlíteni tudott! A végszó azonban a horvátoké volt, a szegedi Luka Stepancic egy másodperccel a vége előtt megszerezte a harmadik gólját, egyben a győztes találatot (22–21). Tisza-parti klubtársa a túloldalon ugyancsak háromig jutott.

A fehéroroszok alaposan bekezdtek a spanyolok ellen, a 6. percben 5–2-re vezettek Kulesék, s bár 6–4 után Ferrán Soléék megfordították a meccset (6–7), a szünetig szorosan alakultak a dolgok (16–17).

A spanyolok a 34. percben kapcsoltak nagyobb fokozatra, 19–19 után hirtelen elléptek hárommal, majd Karalek találatára újabb három válasz jött, így már öt volt közte (20–25). Az utolsó tíz perchez érkezve megint megrázta magát a hibátlanul menetelő gárda, amely az 56. percben tízzel ment (25–35), a fehéroroszok erejéből pedig végül csak annyira futotta, hogy egy számjegyű legyen a zakó (28–37). A szegedi játékosok közül Jorge Maqueda hat, Joan Canellas egy gólt szerzett.

A németek játszhatnak az ötödik helyért (Fotó: AFP)

A magyar csapat számára az olimpiai kvalifikációs torna szempontjából fontos meccsel zárult a hétfői játéknap, hiszen a németek győzelmével eldőlhetett, hogy az osztrák, fehérorosz, cseh hármas a 4–6. helyen végez. Mint ismert, a szóban forgó viadal szempontjából Szlovénia, Portugália, Izland, Ausztria, Csehország és Fehéroroszország a rivális, ebből utóbbi három biztosan megelőzhető, ha az első háromban végzünk (összesen legalább ötüket kellene magunk mögé utasítani – jelen állás szerint a második helyen állunk a II. csoportban Norvégia mögött, és ha így zárnánk, mind a hat meglenne). Bővebben itt!

A meccsre kitérve, az osztrákok jól kezdtek, az elején többször is vezettek két góllal (utoljára a 16. percben 9–7-re), de Timo Kasteningék egy 5–1-es periódussal fordítottak (12–10), és a szünetre háromgólos előnnyel mehettek (16–13). A fordulás után ráadásul beragadt a házigazda, így gyorsan hatra nőtt a differencia, a 49. percben pedig Hendrik Pekeler 29–19-re módosította az állást. A végjátékban már csak a különbség volt a kérdés, végül Jannik Kohlbacher utolsó másodpercekben megeresztett lövésével 34–22-vel zártak a felek.

Ld.: Mamic 5, Mandic, Maric, Stepancic 3-3, ill. Zdráhala 7, Hrstka 4

Fehéroroszország–Spanyolország 27–38 (16–17)

6. Csehország 4 4 100–113 –13 0

A középdöntős csoportok első két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja: Vincze Szabolcs