A Barcelona a második félidőben felőrölte a Kielt, s bejutott a döntőbe

2022.06.18. 17:55
Landin (szemben) és Gómez újabb összecsapását utóbbi nyerte – kiütéssel... (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája második elődöntőjében a Barcelona 34–30-ra győzött a Kiel ellen, ezzel címvédőként bejutott a vasárnapi döntőbe, egyben az is eldőlt, hogy a németek lesznek a Veszprém ellenfelei a harmadik helyért játszandó mérkőzésen.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ
ELŐDÖNTŐ

THW KIEL (német)–BARCELONA (spanyol) 30–34 (18–19)
Köln, 19 250 néző. Vezette: Nikolics, Sztojkovics (szerbek)
KIEL: N. Landin – Ekberg 3 (1), Weinhold 3, Horak, WIENCEK 7, M. Landin 1, Bilyk 2. Csere: Quenstedt (kapus), REINKIND 6, Zarabec 3, Myrhol 1, Duvnjak 3, Dahmke, Ehrig 1. Edző: Filip Jícha
BARCA: PÉREZ DE VARGAS – Mem 4, GÓMEZ 12 (5), CINDRIC 3, Fabregas 2, N'GUESSAN 3, Á. Fernández 3. Csere: Maciel (kapus), Goncalves, Benali 1, Langaro 3, Zein, Janc 2, Arino 1, M. Richardson. Edző: Carlos Ortega
Az eredmény alakulása. 10. p.: 5–4. 15. p.: 9–8. 18. p.: 10–9. 22. p.: 12–13. 25. p.: 15–16. 36. p: 20–23. 44. p.: 23–27. 52. p.: 26–32. 57. p.: 29–32
Kiállítások: 10, ill. 12 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 6/5
Filip Jícha:
– Nagyon büszke vagyok a csapatomra, a srácok úgy harcoltak ennek a hosszú évadnak a végén, mint az oroszlánok, de a Barca megérdemelte a győzelmet. Meg akartuk lepni az ellenfelet, jól is kezdtünk, de a második félidőben Pérez de Vargas védései teret adta nekik, tartották az előnyt, hiába váltottunk védekezést, nem segített. Alszunk egyet és beleadunk mindent a Veszprém ellen, bár valószínűleg egyik csapat sem akar igazán a harmadik helyért játszani.
Carlos Ortega: – Remek meccset játszottunk, azt hiszem, ezúttal a kapusok közötti különbség volt a győzelem kulcsa. A németeké igazi szupercsapat, sokat jelent nekem, nekünk, hogy ilyen ellenféllel szemben, ilyen nehéz idény végén is be tudtunk jutni a Bajnokok Ligája döntőjébe.

A kölni Lanxess Arénában a címvédő Barcelona és a házigazda szerepében tetszelgő Kiel elődöntője nagyszerűen kezdődött: az első félidőben végig olybá tetszett, hogy végig igazán izgalmas, „egylabdás” mérkőzés lehet a 2020-as BL-döntő visszavágójából.

A németek remek védekezéssel kezdtek, s főleg a remek napot kifogó Patrick Wiencek góljaival lépéselőnyben voltak a Barcelonával szemben. A katalánoknál szemlátomást nem ment a játék Dika Memnek, sokszor rossz megoldást választott. Nagyon ment viszont a játék Aleix Gómeznek, aki eleinte csak a hetesek elvégzésével tartotta a lelket a Barcelonában, majd később akciógólokat is szerzett már, s a végén 13 lövésből 12 gólig jutva a mezőny legeredményesebbje lett.

Az első félidő hajrájában a Barcelona a maga javára fordította az állást, s a második játékrészben már nem is engedte ki a vezetést a kezéből. A fordulás után a németek többször tudtak még egyenlíteni, de aztán Gonzalo Pérez de Vargas kapus védései elkezdtek működni, ami döntőnek bizonyult.

A túloldalon Niklas Landinnak viszont semmi nem jött össze, így a Barcelona fokozatosan meglépett, a hajrához közeledve már négy-öt góllal is vezetett – hat volt a csúcs. Néhány perccel a vége előtt aztán egy véleményes piros lap, majd egy rossz csere helyzetbe hozta a Kielt, de három gólnál jobban már nem tudott feljebb zárkózni. A címvédő 34–30-ra diadalmaskodott, és döntőbe jutott. A németeknek pedig maradt a bronzmeccs a Veszprém ellen.

KORÁBBAN JÁTSZOTTÁK
LOMZA VIVE KIELCE (lengyel)–TELEKOM VESZPRÉM 37–35 (16–18)

A VASÁRNAPI PROGRAM
DÖNTŐ
18.00:
Kielce (lengyel)–Barca (spanyol) (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
BRONZMÉRKŐZÉS
15.15: T
elekom Veszprém–THW Kiel (német) (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!

60. perc:Vége, döntős a címvédő!

59. perc: Janc is betalál mégegyszer, 30–34.

58. perc: Nincs gyors német gól,végül Bilyk fordul kapura szépen, 30–33.

57. perc: N'Guessan állítja vissza a négy gólt, és töri meg a hosszú spanyol gólcsendet. Aztán pedig Wienhold közbe lő ütemtelenül, de PdV védett, ezzel úgy fest, vége a kieli hajrának. 29–33.

56. perc: Fabregas lövését Landin védi, majd Ehrig is gyorsan betalál, 28–32. Labdát szerez a Kiel, Duvnjak pedig a fél pályáról bedobja az üres kapuba, 29–32.

55. perc: Bilyk gyors góljával zárkózik a Kiel. 27–32.

55. perc: Elcserélte magát a Barca... Az előző kiállítás még nem járt le, amikor Dika Mem már bent volt a pályán...Még egy két perc a Barcelonának.

55. perc: Cindric lőtt a kilencesről csípőből mellé.

54. perc: Időt kér a Barca.

53. perc: Zeinelabedin borította fel a ziccerben kilépő Dahmkét, a játékvezetők videózás után piros lappal kiállították. Hetes. Ekberg lövését Pérez de Vargas kivédte!

52. perc: Mem sokadik rossz megoldása után Wiencek elcsípi a labdát, majd azzal a lendülettel el is szórja, mert rosszul indít. Végül N'Guessan lő szép gólt – éppen Wiencek mellett. 26–32.

51. perc: Reinkind nagy lövését hárítja szépen PdV.

50. perc: Wiencek hosszú idő után eredményes, ő 9-ből 7-nél jár. 26–31.

49. perc: Reinddel szemben harcolt ki hetest Cindric, Gómez menetrendszerűen belövi, 12 gólos 13 lövésből... 25–31.

48. perc: Ritka madár: egy védés! Ekberg próbálkozott a jobb szélről, Pérez de Vargas lekapta.

47. perc: Reinkind lövi meg az újabb gólját, amire Fabregas felel, 25–30.

46. perc: Zeinelabedin tüntette el Myrholt a hatos vonalán, két perc.

46. perc: Negyedórával a vége előtt öt a Barca előny: Aleix Gómez ejtése jött be. 24–29.

45. perc: Reinkind talpról lő nagy gólt kapussal együtt, de Langaro gyorsan válaszol, 24–28.

44. perc: Időt kér a Kiel.

44. perc: Langaro góljával először vezet néggyel a Barca. 23–27

43. perc: Zarabec betörése után dob mellé.

42. perc: Myrhol! Remek bejátszást kap és betalál – Cindric gyorsan felel, 23–26.

41. perc: N'Guessan gólja után Ekberg nagyon csúnyán mellé dob egy ziccert, 22–25.

40. perc: Zarabec, majd a kipattanóból Wiencek is a jobb kapufát találta el...

39. perc: A Barcelona bal szélsője, Arino is eredményes, 22–24.

38. perc: Memnél fújtak passzívat. Szép labdajáratás végén Magnus Landin talált be a bal szélről. 22–23.

37. perc: Fabregas kap még egy kétpercest, eltakarította Zarabecet. Petrus is kapott egy kétpercet, Ekberg belövi a megítélt hetest. 21–23.

36. perc: Zarabec rontása után Aleix Gómez üres kapura meglövi a tizedik gólját, 20–23.

35. perc: Reinkind kap két percet, a Barcelona meg egy hetest. Gómez, belövi, 20–22.

34. perc: Magnus Landin a balszélről ugrik be, lövését PdV lábbal védi.

33. perc: Mem jól pattintott Fabregashoz, nem is hibázott beállóból, aztán Reinkind szórja el gyorsan, 20–21.

32. perc: Gómez ott folytatja, ahol abbahagytra, bevágta a nyolcadik gólját is a szélről, Duvnjak a kilencesről nagy góllal válaszol, 20–20.

31. perc: Folytatódik a mérkőzés a németek emberelőnyben szűk egy percig. Zarabec tör be Petrus mellett és bal kézzel lő gólt, 19–19.

30. perc: Wiencek góljával zárul az első félidő, 18–19.

30. perc: Fabregas is kap két percet, ellökte Duvnjakot. Arino szerzett labdát, indította Memet, ő meg be dobta az üres kapuba, 17–19.

29. perc: Aleix Gómez most akcióból eredményes: Memtől kapott labdát a jobbszélen, be is lőtte, 17–18.

28. perc: Weinhold estében is be tudja lőni a jobbszélről, 17–17. Wiencek tarolja le N'Guessant, ez is két perc.Megnézik videón és végül úgy döntenek M. Landint küldik ki, nem Wienceket.

28. perc: Időt kér a Kiel.

27. perc: Dika Mem lő szép gólt, aztán mutogat a nézőknek. 16–17.

26. perc: Zarabec végigrobogott a jobbon, belőtte, de közben átesett N'Guessanon. Nincs két perc, se videó, se hetes, van gól. Zarabec meg némi ápolás után lebattyog a pályáról. Folytatni fogja – majd.16–16.

25. perc: Fernandezre jött ki a figura a balszélen, nem volt könnyű helyzet, de megoldotta. Aztán meg kiharcolt egy hetest, Weinholdon esett át. Videózás után két perc, és hetes. Aleix Gómez belőtte, 15–16.

25. perc: Időt kér a Barcelona.

24. perc: Ben Ali remek ejtéssel válaszol, 14–14. Reinkind avatja fel a PdV-t váltó Macielt. 15–14.

23. perc: Duvnjaknak még nem volt gólja, lendületből átlövésből, nagy gól, 14–13.

22. perc: Wiencek már rég lőtt gólt, ezen most gyorsan változtat, deJanc Horák mellett egyenlít, 13–13.

21. perc: Mem góljára Reinkind válaszol gyorsan, 12–12. Petrus ziccerben, Landint doja fejbe.

20. perc: Weinhold ütemtelenül lő, bent van, 11–11.

19. perc: Törlés.

18. perc: Először vezet a Barcelona, de gyorsan jön az egyenlítés, Weinhold volt az. Aleix Gómez meg az üres kapuba pillanatok alatt bevágja, 10–11.

17. perc: Langaro egyenlít, 9–9.Reinkindet kiküldik két percre, plusz hetes, de Gómez kihagyja. A kipattanót belövi, 9–10.

17. perc: Dika Memnek eddig nem igazán megy Lundin védi a lövését.

16. perc: Reinkind lő nagy gólt a kilenceesről, 9–8.

15. perc: Cindric meglövi a második gólját, a kilencesről talál be. 8–8.

14. perc: Wiencek tényleg megállíthatatlan a negyedik gólját szerzi, 8–7.

13. perc: Újabb hetes, Cindric harcolta ki, Gómez váltotta gólra, 7–7.

12. perc: Ekberg kap labdát a jobb szélről, nem hibázik, ahogy Cindric sem egy jó betörés után. Aztán Reindkind veri meg csúnyán Petrust, 7–6.

11. perc: Jön Myrhol a németeknél, de ő sem tudja megakadályozni Angel Fernandez újabb gólját, 5–5.

11. perc: Mem rossz passza után megint Wiencek kap labdát a falban, be is zúdítja a jobb felsőbe, 5–4.

10. perc: Wiencek harcol ki hetest, Ekberg kísérletét viszont térddel védi Pérez de Vargas.

9. perc: Dahmke jobbról szép lövéssel talál be, Fernandez válaszol, 4–4.

8. perc: Wiencek kap labdát középen tisztán, de rálép a vonalra, nincs gól. Van a túloldalon Aleix Gómez eredményes.

7. perc: Hosszú támadás végén passzív a Barca támadása.

6. perc: Wiencek egyelőre megállíthatatlan, Mem zúgó kapufával válaszol. 3–2.

5. perc: Wiencek talál be ismét, 2–1. Magnus Landin kap sárgát. Dika Mem is feliratkozik a ggólszerzők közé, szép egyéni akció végén, 2–2.

4. perc: Fabregas kap sárgát.

3. perc: Wiencek kap bejátszást, Pérez de Vargas véd.

2. perc: Rögtön egy két perc, Weinhold kapja. Hetes is jár. Gómez, belövi, 1–1.

1. perc: A Barcelona kezd, a Kielnél Landin véd. Ekberg szerzett labdát, és végig is vitte a támadást.1–0.

A Kiel tiszta fehérben, a Barcelona hagyományos gránátvörös-kék szerelésben játszik majd.

Köszöntjük olvasóinkat! A Barcelona játékosait már beszólították a pályára, érkeznek a Kiel tagjai is egyesével.

ELŐZMÉNYEK

A számok alapján nincs egyértelmű favorit Kölnben – írtuk Julian Rux  adatelemzőre hivatkozva, aki a Handballytics.de kézilabdás statisztikákkal foglalkozó szakportál szerzője.

A női final fourral ellentétben, amelyben a statisztikák alapján egyértelműen a Győr számított favoritnak, a férfiaknál jóval kiegyenlítettebbek az erőviszonyok – mondta a Nemzeti Sportnak Rux  – A két legjobban támadó csapat, az Aalborg és a PSG el sem jutott Kölnbe. A Barca, Kielce, Veszprém hármas hasonló játékerőt képvisel, a Kielnek nagy érvágást jelent Sander Sagosen és Hendrik Pekeler sérülése. Utóbbi nélkül elképzelhetetlen a hatékony védekezés, ha csak nem fog ki Niklas Landin nagyon jó napot, bár az elmúlt idényben nem volt a legjobb formában.”

A mai második elődöntőt már jóval egyértelműbbnek gondolja előzetesen Rux, nem tudja ugyanis elképzelni, hogy a sérülésektől sújtott, a Bundesliga-menetelésben megtépázott Kiel át tud lépni a Barcán. „A katalánok Carlos Ortegával új rendszerre álltak át, az elején láthatóan problémáik voltak belőle, de azóta a legjobban védekező csapattá váltak. Egy meccsen viszont bármi megtörténhet, sokszor a szerencsén is múlik, melyik csapat felé billen a mérleg nyelve.”

A spanyol válogatott korábbi elemzője, Óscar Gutiérrez többek között azt vizsgálta meg, hány különböző variációt vetett be a négy final fouros együttes a felállt fal elleni támadás során. A Kielce átlagosan 9.8 felállást használt meccsenként, a Veszprém 11.1-et, a Barca 12.6-ot, a Kiel pedig 14.3-at.

Amint arról beszámoltunk, az EHF pénteken közzé a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 2021–2022-es idényének All Star-csapatát,amelyben két veszprémi Petar Nenadics és Kentin Mahé mellett két barcelonai, Aleix Gómez és Dika Mem, valamint egy kieli játékos, a kapus Niklas Landin került be.