Elveszítette németországi felkészülési meccsét a magyar női kézilabda-válogatott

2023.03.03. 19:22
A 2022-es Európa-bajnokság után először találkoztak a héten az áprilisi világbajnoki selejtezőre készülő magyar női kézilabda-válogatott tagjai, akik rögtön egy németországi felkészülési tornán vesznek részt. Golovin Vlagyimir együttese a házigazdák ellen szoros, védekezés által dominált első félidőt produkált, majd a második 30 percben Emily Bölkék sokáig növelték az előnyüket, melyet csak kozmetikáznia sikerült a végül 26–20-as vereséget szenvedő magyar csapatnak.
A ferencvárosi Emily Bölkkel is összecsapott a magyar válogatott (Fotó: Imago Images)

NŐI KÉZILABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 26–20 (11–8)
Ludwigsburg, 3312 néző. V.: Balvan, Prastalo (bosnyákok)
NÉMETORSZÁG: FILTER – Berger 1, Maidhof 1, GRIJSEELS 6 (3), Schmelzer, BÖLK 5, Döll 1. Csere: WACHTER (kapus), Mühlner, Lott 1, Smits 2, ANTL 3, Stolle, Stockschläder 2 Behrend 2, Michalczik, Leuchter 2, Degenhardt.Szövetségi kapitány: Markus Gaugisch
MAGYARORSZÁG: SZIKORA – TÖPFNER 4, Klujber 4 (3), Füzi-Tóvizi, Bordás 1, SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 3, Márton. Csere: Vámos P., Pásztor N., PAPP N. 5, Debreczeni-Klivinyi 1, Kácsor, Schatzl Nadine 1, Győri-Lukács 1, Kuczora. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–0. 10. p.: 2–4. 15. p.: 6–4. 21. p.: 9–5. 28. p.: 10–7. 36. p.: 15–9. 42. p.: 18–10. 46. p.: 19–13. 53. p.: 23–14. 57. p.: 25–18.
Kiállítások: 6, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 4/3, ill. 3/3
Golovin Vlagyimir:
– Majdnem ugyanolyan volt ez a találkozó, mint a tatabányai. Az első félidőben a védekezésünk és a kapusteljesítményünk még úgy ahogy rendben volt, de a négy-kettes vezetésünk után eladott öt labdánkból gyorsan megkontráztak minket a németek, minden hibánkat megbüntették. Azért lett csak hat közte, mert Szikora Melinda nagyszerűen védett, a támadójátékunk azonban sehogy sem állt össze – lassú és körülményes volt, így főleg talált góljaink voltak.

A magyar női kézilabda-válogatott három hónap után – az Európa-bajnokság óta először – lépett pályára pénteken Ludwigsburgban, ahol tovább szűkülő kerettel állt ki a házigazdák ellen. Az előzetes megegyezés alapján a 19 fős keretből Cirjenics-Kovacsics Anikó semmiképp nem tartott volna a csapattal a mérkőzésekre – múlt héten ráadásul meg is húzódott –, a jobbátlövő Albek Anna a telki összetartáson sérült meg, ezért nem utazott el Németországba, míg Bíró Blanka családi okok miatt hazarepült Ludwigsburgból.

A Ferencváros játékosa, Emily Bölk nyitotta góllal a találkozót, távolról talált be a Bundesligában védő Szikora Melindának. Az első két magyar támadás sikertelen volt, aztán a sérülés után visszatérő rutinos átlövő, Szöllősi-Zácsik Szandra köszönt be, akinek a második találatával először vezettünk. Úgy tűnt, a védekezésünk az ősszel látotthoz képest jobban összeállt: tíz perc alatt két gólt kapni nem rossz teljesítmény, amihez Szikora védései is nagyban hozzájárultak. Aztán egyre lyukasabbak lettünk hátul, a német középső játékosok pedig – Bölk vezérletével – ezt könnyedén kihasználták. Főleg, hogy támadásban sem szuperáltak a mieink: több mint tíz percig nem találtak a kapuba, így gyorsan fordult a kocka. A hosszúra nyúlt gólcsendet végül Papp Nikolettnek sikerült megtörnie, a szünetre azonban még úgy sem bírtunk kettőnél közelebb jönni, hogy a német támadások hét percig meddők voltak.

A szünet után aztán Xenia Smits is beindult a hazai oldalon, míg a mieink sem hátul, sem pedig elöl nem alkottak maradandót. Nem tudtuk megállítani a német betöréseket, egy az egyben is többször alulmaradtunk velük szemben, a másik oldalon meg nem jöttek be az átlövéseink és a szélre lejátszott labdáink sem, így gyorsan nőni kezdett a differencia. Eleinte nyolcgólos hátránynál sikerült megállítanunk a vendéglátókat, de sokkal közelebb a folytatásban sem tudtunk zárkózni. Sőt! A játék szinte minden elemében felülmúltak minket a németek, akik így a hajrában már a két számjegyű különbségért támadhattak. Ez végül nem lett meg, ettől függetlenül azonban látszott, hogy még nagy a különbség a két válogatott között.

A magyar válogatott a második felkészülési mérkőzését szombaton Lengyelország ellen játssza 18 órától a németországi Heidelbergben.

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 26–20

60. perc: Papp Nikoletta időn túli szabaddobásgóljával ér véget a mérkőzés! Ez szép volt legalább! 26–20

60. perc: Viola Leuchter bombáját nem tudja védeni Szikora a bal alsóban. 26–19

59. perc: megint nem jó a bejátszási kísérletünk.

58. perc: Papp Nikoletta lőtt Wachter lábai között a kapuba. 25–19

58. perc: megint nem jó a bejátszásunk, a német lerohanás végén Antl ejtett a kapufára.

58. perc: Szikora ezúttal oldalra tolja a németek átlövését!

57. perc: Klujber harmadik hétméteresét is értékesíti. 25–18

57. perc: Leuchter is feliratkozik a gólszerzők közé. 25–17

56. perc: Papp Nikoletta harmadik gólját szerzi átlövésből. 24–17

55. perc: Bölk lövésénél Szikorának esélye sem volt ezúttal... 24–16

55. perc: Szikora újabb védéssel jelentkezik és ezzel lehet indulni, a gyorsindítást Schatzl Nadine biztos kézzel lövi be! 23–16

54. perc: német időkérés.

54. perc: Debreczeni-Klivinyi bombáját védte Wachter, de a kipattanót Töpfner gyűjtötte be, aki továbbra is hibátlan! 23–15

53. perc: Bölk lépet sokat, a gyors támadásból majdnem eladjuk a labdát. Na majd felállt fal ellen!

52. perc: hiba csúszik a magyar támadógépezetbe, szerencsére Stockschläder lábbal ér labdába lerohanása közben. Az újabb magyar támadás végén pedig Wachter véd.

51. perc: ismét belehibázunk támadásunkba, majd Behrend a jobb szélről növeli kilencre a különbséget. 23–14

50. perc: megint nem jó a bejátszásunk Bordásnak és ebből indulnak a németek, Stockschläder-gól, 22–14

49. perc: Szikora dupla védéssel jelentkezik! Előbb egy átlövést, majd a szélre lekerült kipattanót hárította.

48. perc: megint heteshez jutunk, Klujber pedig megint belövi! 21–14

47. perc: újabb rossz magyar átlövés után a jobb szélről Behrend eredményes. 21–13

46. perc: akcióból válaszolnak a németek, megint Antl beállógóljával. 20–13

46. perc: Bordás beállóból harcolt ki büntetőt, melyet Klujber lő a kapuba! 19–13

45. perc: Grijseels ezúttal is magabiztosan értékesíti a hetest. 19–12

45. perc: Szöllősi-Zácsikot küldték le Smitsszel szembeni faultjáért.

44. perc: már mindenki visszafutott a német támadás után, amikor szabaddobást kaptak a hazaiak, de ez sem jó, ráadásul Töpfner a gyors ellentámadásból harmadik gólját jegyzi! 18–12

43. perc: Klujber passzívnál lőtt Wachterbe, majd az eladott német labdát Szöllősi-Zácsik használta ki! 18–11

43. perc: Lisa Antl megint beállóból, meglepő módon... 18–10

42. perc: megvan a második magyar találat a térfélcsere után, Bordás kapott jó labdát beállóban Szöllősi-Zácsiktól. 17–10

41. perc: Lott megint csellel próbálkozott és be is talált, de nem adják meg, hétméteres a németeknek. Grijseels pedig ezúttal is magabiztos. Nyolc közte. 17–9

40. perc: Kuczora Csenge átlövése nem talált kaput ezúttal. 10 perc alatt egy gólt szereztünk a szünet után...

39. perc: Annika Lott gyönyörű csellel verte meg Bordást és óriási területét ki is használta. 16–9

39. perc: tényleg erőltetik a beállót a németek, most jó is, de Antl lövését védte Szikora. A labda így is a hazaiaknál marad és Tóvizit állítják ki két percre.

38. perc: Wachter újabb védést mutat be, ezúttal Győri-Lukács lőtte meg a vállát a német kapusnak.

37. perc: Klujber lőtt megint fölé, a németek ismét rossz bejátszással próbálkoznak, ráadásul Alicia Stollét még ki is állították.

36. perc: Golovin Vlagyimir harmadszor is időt kért.

36. perc: Tóvizit dobták fejbe a társak, de a mieinknél maradt a labda, aztán technikai hibát vétenek. Szerencsére a németek lerohanásából sincs gól, mellé.

35. perc: Klujber jól játszotta meg Győri-Lukácsot, de nem tud betalálni, mert faultolták, ellenben a bosnyák játékvezetők nem ítéltek semmit, ráadásul a németek ismét gyors gólt szereznek Smits révén. 15–9

34. perc: egy-egy hiba mindkét oldalon, így megint a mieink támadhatnak.

33. perc: Győri-Lukács Viktória is feliratkozik a gólszerzők közé, de gyorsan jött a válasz Stockschlädertől. 14–9

33. perc: ezúttal összejön a beállójáték a németeknek, Lisa Antl pedig gólra is váltja. 13–8

32. perc: Klujber átlövését védte a Filtert váltó német kapus, Wachter.

31. perc: Xenia Smits szerzi a második 30 perc első gólját. 12–8

31. perc: folytatódott a mérkőzés!

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 11–8

30. perc: időn túli magyar szabaddobással ér véget az első harminc perc.

30. perc: heteshez jutnak a németek, s ezt már belövi a jobb alsóba Grijseels. 11–8

29. perc: újabb rossz német bejátszás Schmelzer felé, de a gyors magyar támadás végé n Kácsor lövését védte Filter.

29. perc: Papp Nikoletta védhetetlenül lő, ezúttal a bal felsőbe! 10–8

28. perc: Bölk ezúttal betöréssel próbálkozik, sikeresen. 10–7

27. perc: Bölk átlövését védte Szikora, de oldalt ment ki a labda, marad a labda a németeknél.

26. perc: Kácsor nagyon gyenge bejátszással próbálkozott Bordás felé, de utóbbinak esélye sem volt labdaszerzésre...

25. perc: megint a beállót keresik a németek, de Schmelzer a vonalra lépett. A mieink pedig Xenia Smitsszel szemben harcolnak ki egy kiállítást.

24. perc: Debreczeni-Klivinyi játszotta volna le a labdát bal szélre, de nem volt ott magyar.

24. perc: nem jön össze a németek kínai figurája.

24. perc: jön is a német időkérés a három gyors magyar gólra.

24. perc: Debreczeni-Klivinyi szép csellel verte meg védőjét és lőtt a bal alsóba! 9–7

23. perc: Maidhof jól találta meg beállóban Schmelzert, de Szikora bravúrral védett!

23. perc: Bordás Rékát küldik le két percre.

22. perc: Töpfner nullszögből ugrott be a jobb oldalon és lőtte ki a hosszú alsót! 9–6

22. perc: egy-egy védés mindkét kapustól, de Filter hárítása után a mieinknél marad a labda.

21. perc: Papp Nikoletta jobbátlövőből zúdít a jobb alsóba! 9–5

21. perc: Golovin Vlagyimir megint kénytelen időt kérni.

20. perc: Debreczeni-Klivinyi lövését könnyedén védte Filter, majd Grijseels villámgyorsan növelte a különbséget egy bombagóllal. 9–4

20. perc: Kácsor bejátszása nem jó Bordásnak, ráadásul Döll értékesítette a németek gyorsindítását. 8–4

19. perc: Grijseelst nem sikerül megállítani, betörés után növeli háromra a németek előnyét. 7–4

18. perc: Debreczeni-Klivinyi és Klujber nem értette meg egymást, előbbi passzolta az oldalvonalon túlra a labdát.

18. perc: Bölk átlövését Szikora tolta ki a jobb alsóból!

17. perc: emberelőnyben Klujber vét belemenést...

17. perc: Debreczeni-Klivinyi harcolt ki kétperces kiállítást az őt megráncigáló Mühlnernek.

16. perc: Debreczeni-Klivinyi bejátszása nem jó, de szerencsére a német lerohanásból Berger csak a keresztlécre ejtett.

16. perc: időt kért Golovin Vlagyimir.

15. perc: Filter megint védett egyet, majd Grijseels lőtt a magyar kapu jobb felső sarkába. 6–4

15. perc: a Vámos Petra által eladott labda után a németek Bölk betörésből szerzett góljával megint vezetnek. 5–4

13. perc: Szöllősi-Zácsik passzívnál szépen tört be egy csellel, de fölé dobta ziccerét, majd Maidhof egyenlített rendezetlen védelemmel szemben. 4–4

12. perc: bár támadásban hibáztunk, Szikora ezt egy védéssel javította.

11. perc: Bölk bombázta a hosszú felsőbe Grijseels átadását. 3–4

10. perc: szép játék után Szöllősi-Zácsik átlövésével már mi vezetünk! Sőt, Töpfner Alexandra is eredményes 2–4

9. perc: újabb rontott német támadás után a mieink hosszú támadást vezetnek a feszes német védekezéssel szemben, de Klujber jobbátlövőből, 11 méterről így is betalált a rövidbe. 2–2

8. perc: Maidhof vétett technikai hibát, a mieinknél viszont Klujber lövését védte Filter.

7. perc: Klujber remekül játszotta meg Tóvizit beállóban, de fölé pattintott a debreceni játékos.

6. perc: Bölk erőltette megint a beállójátékot a németeknél, eredménytelenül.

6. perc: Szöllősi-Zácsik lőtt a jobb alsóba, megszerezve a mieink első gólját. 2–1

5. perc: Klujber csúnyán az oldalvonalon túlra dobta a labdát, az ellentámadásból pedig a jobbszélső, Berger eredményes. 2–0

3. perc: erőltetik a beállójátékot a németek, de sem Bölk, sem Grijseels nem tudta megjátszani Schmelzert, aztán Bölk lövését védte Szikora, de hetest harcoltak ki a hazaiak. Maidhof büntetőjét azonban Szikora vállal védte.

2. perc: Szöllősi-Zácsik Szandra próbálkozott több lövéssel, de egyik sem volt sikeres.

1. perc: a ferencvárosi Emily Bölk szerzi a mérkőzés első gólját egy átlövésből. 1–0

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A házigazda németek fekete szerelésben, a mieink fehér mezben és nadrágban lépnek pályára. A találkozót a német válogatott kezdi támadással, a mieink védekeznek.

Friss infó: Bíró Blanka családi okok miatt hazautazott Németországból, ezért nem lép pályára a ma esti mérkőzésen – jelentette be az MKSZ.

ELŐZMÉNYEK

Hosszú idő után, az Európa-bajnokság óta először találkozott hétfőn a magyar női kézilabda-válogatott, amely két felkészülési mérkőzést vív: pénteken a német, szombaton pedig a lengyel nemzeti együttes ellen. A mieink Telkiben kezdtek, majd a háromnapos összetartást követően csütörtökön Németország felé vették az irányt, ahol már az Izland elleni világbajnoki selejtezőre hangolódnak. A szövetségi kapitány, Golovin Vlagyimir elmondta, a kerettagoknak már nagyon hiányzott a válogatott légköre.

„Az összetartás előtt beszéltem velük, és már nagyon várták, mert három hónap eltelt, hogy legutóbb találkoztunk” – kezdte a beszélgetést Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány. A szakember elmondta, teljesen más terhelésből érkeztek a játékosok a válogatotthoz – volt, aki vasárnap még bajnoki mérkőzést játszott –, így rájuk vigyáztak, és hétfő délelőtt csak rehabilitációs munkát végeztek, míg a többieket felmérte a stáb.

Ami a visszatérőket illeti, Cirjenics-Kovacsics Anikó – aki sérülése és gyermeke születése miatt a tokiói olimpia óta nem volt a válogatott keret tagja – az első két napon (és akkor is csak a videózáson) vett részt, miután a múlt héten meghúzódott. A kapitány fontosnak tartja, hogy részt vegyen a munkában, mert mint elmondta, hosszú távon sokat segíthet a válogatottnak a rutinjával. Szöllősi-Zácsik Szandra szerepe nemcsak balátlövőként fontos, a fiataloknak is rengeteget segít, de sokat jelent Bíró Blanka jelenléte is, aki csapatkapitányként pozitívan hat a többiekre. Ami az Európa-bajnokságra nevezett keretet illeti, az akkor kihagyott Schatzl Nadine Golovin szerint olyan formában teljesít Győrben, hogy azzal egyértelműen hasznára lehet a nemzeti csapatnak.

A szövetségi kapitány a programmal kapcsolatban úgy fogalmazott, akárcsak az Eb előtt, ezúttal is az elemzésre és a hibák kijavítására fordítják a legnagyobb figyelmet. Az első napon a védekezésen, kedden a támadáson, szerdán pedig már a németeken volt a hangsúly, akiktől legutóbb hatalmas pofont kaptunk Tatabányán (20–31).

„Elég csúnya mérkőzés volt, de nem hiszem, hogy ekkora különbség van a két csapat között – emlékezett vissza Golovin Vlagyimir, aki a két felkészülési mérkőzésre is kitért. – Nem akarjuk túlizgulni, de szeretnénk jó meccset játszani a németekkel idegenben. Utána a lengyel válogatott következik, amely a most nyilvánosságra kerülő névsor alapján teljesen ismeretlen. Nagyon sok játékos kicserélődött náluk az Európa-bajnokság után, nyolc új arc is van a keretben, de nekünk a saját játékunkat kell felépítenünk, és meccsről meccsre csiszolni rajta.”

A keret egy helyen változott, Albek Anna sérülés miatt nem tartott a csapattal.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
K
apusok:Bíró Blanka (Ferencváros), Janurik Kinga (Ferencváros), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
J
obbszélsők:Győri-Lukács Viktória (Győr), Töpfner Alexandra (Debrecen)
Jobbátlövők:Klujber Katrin (Ferencváros), Papp Nikolett (Siófok)
Irányítók:Vámos Petra (Debrecen), Kuczora Csenge (Vác), Cirjenics-Kovacsics Anikó (Ferencváros)
Beállók:Bordás Réka (Debrecen), Füzi-Tóvizi Petra (Debrecen), Pásztor Noémi (Mosonmagyaróvár)
B
alátlövők:Debreczeni-Klivinyi Kinga (Siófok), Kácsor Gréta (Debrecen), Szöllősi-Zácsik Szandra (Ferencváros)
B
alszélsők:Márton Gréta (Ferencváros), Schatzl Nadine (Győr)

A NÉMET NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Katharina Filter (Köbenhavn Handbold – Dánia), Isabell Roch (SCM Ramnicu Valcea – Románia), Sarah Wachter (Neckarsulm)
Jobbszélsők: Jenny Behrend (SG BBM Bietigheim), Amelie Berger (HSG Bensheim/Auerbach Flames)
Jobbátlövők: Viloa Leuchter (TSV Bayer 04 Leverkusen), Julia Maidhof (SG BBM Bietigheim), Alicia Stolle (FTC-Rail Cago Hungaria – Magyarország),
Irányítók: Alina Grijseels (Borussia Dortmund), Xenia Smits (SG BBM Bietigheim), Mia Zschocke (Storhamar Elite – Norvégia)
Beállók: Lisa Antl (Borussia Dortmund), Maxi Mühlner (Buxtehuder SV), Meike Schmelzer (HC Dunarea Braila, Románia)
Balátlövők: Emily Bölk (FTC-Rail Cargo Hungaria – Magyarország), Marie Michalczik (HSG Blomberg-Lippe), Annika Lott (Thüringer HC)
Balszélsők: Antje Döll (SG BBM Bietigheim), Johanna Stockschläder (Thüringer HC)

KÖSZÖNTJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG NŐI KÉZILABDA-MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!