Nincs több kérdés: győzelmével bajnok az FTC női kézicsapata, és 1997 után duplázik újra hazai porondon

2024.05.22. 19:31
Ferencvárosi aranyöröm (Fotó: Török Attila)
A női kézilabda NB I 25., utolsó előtti fordulójában megszerezte az aranyérmet az FTC, amely története során 14. alkalommal lett bajnok, és 1997 után tudott ismét duplázni, hiszen a fővárosi zöld-fehéreké lett a Magyar Kupa is. A Győr hatalmas csatában egy góllal nyert Debrecenben, ezzel az övé a második hely. A NEKA búcsúzott az élvonaltól.

EGY FORDULÓVAL A VÉGE ELŐTT BAJNOK A FRADI!

A közelmúltban Győrben ugyan elveszítette veretlenségét az FTC, azonban mivel az egymás elleni összevetésben jobban állt így is riválisánál, megteremtette magának az esélyt, hogy már az utolsó előtti fordulóban bebiztosítsa elsőségét.

„Bajnokcsapat!” – kiabálta egy ferencvárosi szurkoló már a bemutatás során a Sterbinszky Amália Kézilabdacsarnokban, ahol a kispadok felőli lelátórészt teljesen megtöltötték a vendégdrukkerek.

Persze a Vasas sem akarta eljátszani az áldozati bárány szerepét, ha ehhez hozzávesszük, hogy az első félidőben igen szellősen védekezett a Fradi, és támadásban is voltak pontatlanságai, nem is meglepő, hogy szorosan alakult a meccs első fele. 14–13-ra még vezetett is Konkoly Csaba együttese, és a szünetre is csak kétgólos fórban mehettek a népligetiek.

A második játékrész elejét aztán megnyomták Andrea Lekicsék, védekezésben is sokkal határozottabban léptek fel, és megnyugtató előnyre tettek szert az egyébként rendkívül szimpatikusan küzdő Vasassal szemben. Az FTC végül a papírformát érvényesítve 11 góllal nyert, lezárva a még nyitott kérdéseket. Szeptember-október körül nem sokan hitték volna, hogy az évad végén a Népligetbe kerül a trófea. A fővárosiak kispadjáról 15 év után távozó Elek Gábor helyére tavaly nyáron kinevezett dán Martin Albertsen hamar csődöt mondott, a megoldást – mint utóbb kiderült – szintén dán másodedzője, Allan Heine jelentette – és jelentheti akár hosszú távon is.

Sikerével 2021 után ünnepelhet ismét bajnoki címet a Ferencváros, amely összességében a 14. elsőségét könyvelheti el, és 1997 után duplázik újra hazai porondon. A hivatalos éremátadásra majd a szombati, DVSC elleni bajnoki után kerül sor a Népligetben.

NŐI KÉZILABDA NB I
25. FORDULÓ
VASAS SC–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 30–41 (16–18)
Sterbinszky Amália Kézilabdacsarnok, 500 néző. V: Paska, Vastag
VASAS: ZSIGMOND P. – Mihály P., Boldizsár B. 1, Juhász F. 3, SZÜCSNÉ SIRIÁN 4, SZILOVICS 6, Oláh K. 4 (2). Csere: Balog J., Ossik (kapusok), Domokos D. 2, Dombi K. 1, Pénzes 5 (3), Gáspár D., Ferenczy D. 3, Lengyel E. 1, Fodor N. Edző: Konkoly Csaba
FTC: Böde-Bíró – Kovács Anett 2, Lekics 4, Edwige, Tomori, Bölk, MÁRTON G. 5. Csere: JANURIK 1 (kapus), KLUJBER 9 (3), KISFALUDY 4, Simon P. 4, Malestein 5, HÁRSFALVI 5, Horváth F. 1, Kukely A. 1. Edző: Allan Heine
Az eredmény alakulása. 3. perc: 1–3. 8. p.: 4–8. 17. p.: 10–10. 23. p.: 14–13. 27. p.: 15–15. 37. p.: 18–24. 45. p.: 21–29. 49. p.: 23–33
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 3/3
Konkoly Csaba: – Minden tudásunkat beleadtuk a mérkőzésbe. Büszke vagyok a lányokra, mert olyan taktikai fegyelemmel és odaadással játszottak, ami ugyan egy-két bajnoki meccsen korábban hiányzott ahhoz, hogy ne más kezében legyen a sorsunk, viszont szerencsére tizenöt év után újra bent tudott maradni az NB I-ben a Vasas. Ez óriási élmény és siker. A részcélokon túl az egész éves célkitűzéseinket is teljesítettük.
Allan Heine: – Nagyszerű érzés, kiváló idényen vagyunk túl. Sok nehéz meccset vívtunk meg, és sokszor jól is kézilabdáztunk, ezúttal ez viszont nem mindig volt igaz, az első félidőben sokszor szenvedtünk, a szünet után már jobban teljesítettünk. Nagyon hálás vagyok a csapatnak és a klubnak is a duplázásért, ami nagy dolog, hiszen huszonhét év után sikerült újra.

Zöld-fehér ünnepléssel ért véget a meccs (Fotó: Török Attila)

DRÁMAI MECCSEN EZÜSTÉRMES A GYŐR, VÉLHETŐEN A DOBOGÓT IS BUKTA A LOKI

Noha már csak matematikai esélye volt a bajnoki cím megszerzésére, a Győr komolyan vette a Debrecen elleni rangadót, már csak azért is, mert hazai siker esetén az ezüstérem kérdése is nyitott maradt volna. A hazai pályán játszó DVSC kezdte jobban az összecsapást, majd megrázta magát az ETO, s produkált egy 4–0-s szériát – háromgólos hátrányban kértek időt a hazaiak. A piros-fehér együttes végül négygólos hátrányból felállva egyenlített, majd a továbbiakban is hasonló sorminta ismétlődött: 3-4 góllal elhúzott Győr, majd poraiból feltámadva egyenlített a Loki.

A szünetben kétgólos győri előnnyel fordultak a felek, majd folytatódott az imént felvázolt sorminta: a hazaiak több ízben is heroikusan egyenlítettek, de a fordítás nem jött össze a hajdúsági gárdának. Eközben akadtak ritkán látható, illetve fájdalmas jelenetek is: egyrészt előfordult, hogy Toft nem tudott, kinek passzolni, így elvették tőle a labdát a játékvezetők, másrészt a debreceni Jovovics csúnyán beütötte a fejét a padlóba, miután Broch ellökte. A szerb játékost hordágyon vitték le, az őt meglökő holland két percet kapott.

A meccs utolsó perceiben drámai küzdelem következett: egyenlített a Loki, majd az eredménytelenül elhúzódó győri támadás után a meccsen másodszor a vezetést is megszerezte (az előtt csak az első percekben vezettek Planétáék). Ezt követően Brattset lövése csattant a kapufán, majd Gros egyenlített hétméteresből. Szilágyi Zoltán időt kért, de a debreceniek gól helyett eladták a labdát, a Brattset passzával meginduló Lukács pedig beverte ziccerét, gólja pedig győzelmet és ezüstérmet ért a Rába-partiaknak.

A hazai vereség egyúttal azt is jelenti, hogy a DVSC vélhetően a dobogóról is lemarad – a hajdúsági csapat ugyanis a már bajnok Ferencváros otthonában vendégszerepel a záró fordulóban, míg a Mosonmagyaróvár (amely 51–27-re lemosta a már búcsúzó Kozármislenyt) a Kisvárda otthonában lép pályára. Pontegyenlőség esetén a szigetközieknek kedvező egymás elleni eredmények rangsorolnak, így a bajnokverés mellett egy óriási kisvárdai bravúrra is szükség lenne a DVSC bronzérméhez. A már biztosan El-indulást érő ötödik helyen végző Vác mindeközben négy góllal kikapott az MTK vendégeként.

DVSC SCHAEFFLER– GYŐRI AUDI ETO KC 30–31 (12–14)
Debrecen, 2200 néző. V: Altár, Horváth M.
DEBRECEN: Gabriel – GROSCH 4, PLANÉTA 3, Vámos P. 2, Haggerty 1, Kácsor 3, Petrus. Csere: Bartulovic (kapus), SZABÓ NINA 3, Csernyánszki, FÜZI-TÓVIZI 7, Töpfner 2 (2), Jovovics, Hornyák D., VÁMOS M. 5. Edző: Szilágyi Zoltán
GYŐR: Silje Solberg-Östhassel – Győri-Lukács 2, Rju Un Hi 2, BRATTSET DALE 3, Haugsted, Nze Mnko 1, Szöllősi-Schatzl 3. Csere: S. Toft (kapus), De Paula 1, Broch 2, GROS 9 (5), S. Oftedal 1, V. KRISTIANSEN 7 (3). Edző: Per Johansson
 Az eredmény alakulása. 8. perc: 3–3. 17. p.: 4–8. 21. p.: 8–8. 36. p.: 14–17. 43. p.: 21–21. 54. p.: 27–28. 59. p.: 30–29
Kiállítások: 6, ill. 14 perc
Hétméteresek: 5/2, ill. 9/8
Szilágyi Zoltán: – Ötször játszottunk az idényben a Győrrel és mindig kiegyenlített csatát vívtunk, amire büszke vagyok. Az ilyen kiélezett mérkőzéseket mindig az a csapat nyeri meg, amelyik a döntő pillanatokban kevesebbet hibázik. Többször elhúzott a Győr, de mindig vissza tudtunk jönni, ez nagy teljesítmény. Sajnálom, hogy nem sikerült legalább egy pontot szerezni.
Per Johansson: – Két célunk volt: biztosítani, hogy jövőre is a Bajnokok Ligájában szerepeljünk, illetve, hogy felkészüljünk a BL jövő hétvégi négyes döntőjére. A DVSC óriási küzdelemre késztetett bennünket, keményen harcoltunk, szenvednünk is kellett. A szerencse is része a kézilabdának, és ezúttal nekünk volt szerencsénk a végén.

MOTHERSON MOSONMAGYARÓVÁRI KC–KOZÁRMISLENY KA 51–27 (23–13)
Mosonmagyaróvár, 1000 néző. V: Haskó, Natkai
MOSONMAGYARÓVÁR: SZEMEREY 1 – Udvardi 2, Lancz 2, PÁSZTOR N. 8, I. Ivancok 2, Tóth Eszter 2, Stranigg Zs. 3. Csere: Hadfi, Horváth Sz. (kapus), Varga Emília 3 (1), ALBEK 7, Sztankovics K. 3, BARDI 6, Faragó Luca 3, SCHATZL NATALIE 5, Tóth G. 4. Edző: Gyurka János
KOZÁRMISLENY: Wichmann – Imrei N. 3, Brettner 1, Halász, Lengyel L. 1, Kecskés 5, IMREI R. 3. Csere: Pusztai, Szabó Luca (kapus), Grénus 1, GROSICS 7 (4), Köpösdi 2, Zsemberi, Hadnagy 4. Edző: Gyulay László
Kiállítások: 4, ill. 8 perc
Hétméteresek: 1/3, ill. 4/4
Gyurka János: – Felszabadultan szerettünk volna játszani, sokat futottunk, ezt a tempót pedig nehezen tartották a vendégek. Mindenki megkapta a kellő terhelést, élvezetes mérkőzésen ki tudtuk szolgálni a közönséget. Szerettük volna, hogy a távozók is szép emlékekkel zárják az utolsó hazai meccset. Büszke vagyok a csapatra az idényben mutatott teljesítménye miatt.
Gyulay László: – Azt kértem a lányoktól, hogy próbálják élvezni a mérkőzést. Tudjuk, hogy hol a helyünk ebben az osztályban. Az első húsz percben voltak szép megoldásaink, de az MKC sebességét nem tudtuk felvenni.

MTK BUDAPEST–PRAKTIKER-VÁC 36–32 (19–17)
Riz Levente Sport- és Rendezvényközpont, 350 néző. V: Asztalos, Szalay
MTK: Győri B. – Andróczki 2 (1), MÉSZÁROS-MIHÁLFFY 4, FARKAS JOHANNA 6 (2), DAKOS 6, POCZETNYIK L. 8, Pelczéder 2. Csere: SZŐKE (kapus), Weisheitel, KEKEZOVICS 5, Fekete B. 3, Papp D. Edző: Vágó Attila
VÁC: BUKOVSZKY – BÁNFAI K. 4, BALLAI B. 6, KUCZORA 11 (1), Bordás 2, Marincsák 2, Ballai A. 1. Csere: Győri A., Csizmadia F. (kapusok), CSÍKOS 5, Varga Emőke, Kovács Anikó 1, Kurucz A. Edző: Herbert Gábor
Kiállítások: 8, ill. 2 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 6/1
Vágó Attila: – Szerettünk volna győzelemmel búcsúzni hazai pályán, és megvan a hatodik hely is, ami szinte a bajnoki címmel ér fel nekünk. Vártuk, hogy Szőke Szonja megérkezzen az élvonalba, ez most egyértelműen megtörtént. Szeretnénk az utolsó fordulóban is győzni.
Herbert Gábor: – Nem kisebbítve az MTK érdemeit, mérhetetlenül csalódott vagyok. Az eredmény hízelgő a számunkra, úgy tűnt, felkészületlenül jöttünk. Kihagytunk öt hétméterest, de harminckét lőtt góllal a négy hazai topcsapat kivételével bárkit meg kell verni.

OTTHON KAPOTT KI AZ ALBÁTÓL, ÍGY KIESETT A NEKA

A balatonboglári együttes úgy vágott neki az Alba Fehérvár elleni meccsnek, hogy csak győzelem esetén – feltéve, hogy a Békéscsaba is kikap a Kisvárdától – van esélye megőrizni élvonalbeli tagságát. A viharsarkiak 12 góllal ki is kaptak a szabolcsi riválistól, ellenben a NEKA ha szorosan is, de alulmaradt saját közönsége előtt – így hiába csak két pont a hátránya, a rossz egymás elleni mérleg miatt már biztosan nem előzheti meg a lila-fehéreket.

NEKA–ALBA FEHÉRVÁR KC 25–28 (12–13)
Balatonboglár, 200 néző. V: Horváth P., Marton B.
NEKA: CSAPÓ KINCSŐ – Molnár D. 1, Lapos 1, Bató 1, Győri V. 3, Faragó Lea 4, WALD 7 (3). Csere: Zaj (kapus), Munteanu-Korodi, ALAXAI 4, Keceli-Mészáros 1, Kriston, Petruska, Fazekas V., MIKLÓS K. 2, Berei 1. Edző: Bakó Botond
FEHÉRVÁR: KUBINA 1 – Zrnic 4, SZMBATJAN 9 (4), SZABÓ KITTI 6, KÖVÉR 3, Utasi, TAKÓ 5. Csere: Tóth Nikolett (kapus), Kocsis B., Tolnai, Sulyok, Szemes. Edző: Horváth Roland
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–1. 9. p.: 4–5. 14. p.: 7–6. 18. p.: 7–8. 23. p.: 10–8. 33. p.: 13–14. 41. p.: 15–22. 44. p.: 17–23. 47. p.: 20–23. 55. p.: 23–25
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 4/4
Bakó Botond: – Nehéz mit mondani, hiszen látom a gyerekeken a csalódottságot, tudom, mennyire szerették volna elérni a bennmaradást, ahogyan azt is, mennyi munkát tettek ebbe. Tavaly nyáron ha valaki azt mondta volna, lesz egy pontunk, biztosan jót mosolyogtam volna. Aztán napról napra, hétről hétre fokozatosan lépdeltünk előre, és eddig tizenegy pontot szereztünk.
Horváth Roland: – A NEKA ismét bizonyította, hogy tud küzdeni. Pontosan tudom, mennyi munka van abban, ha ennyi fiatallal kell kiállni az NB I-ben, ez a játékosokat és az edzőket mentálisan és fizikailag megviseli. Valakinek olyan csapat jut, hogy csak összefont karral áll a pálya szélén, másnak viszont kézilabdázókat kell nevelnie.

TAPPE-BÉKÉSCSABAI ELŐRE NKSE–KISVÁRDA MASTER GOOD SE 24–36 (11–16)
Békéscsaba, 600 néző. V: Andorka M., Hucker
BÉKÉSCSABA: Szabó D. – Horváth G. 1, Török F., Bencsik B. 3, Bencsik-Giricz 1, Kücükyildiz 4 (3), Kukely K. 2. Csere: Madera-Domokos, Tóth R. (kapusok), Borbély M. 4 (1), Zagar 4, Román 2, Szondi 1, Mayer 2, Gyimesi. Edző: Rác Sándor
KISVÁRDA: MÁTÉFI D. – Akijama 4, KARNIK SZ. 7 (3), AJANO 5, Szabó Lili, E. NOVAK 6, Mérai 3. Csere: Szaracs (kapus), Siska, Djatevszka, Kovalcsik B., MAKÓ 6, Juhász Gréta 3, Bucsi 2. Edző: Józsa Krisztián
Az eredmény alakulása. 8. perc: 2–6. 10. p.: 4–6. 13. p.: 6–9. 18. p.: 8–10. 24. p.: 8–13. 28. p.: 10–13. 34. p.: 12–18. 39. p.: 14–21. 49. p.: 19–27. 53. p.: 20–30. 59. p.: 23–35
Kiállítások: 2, ill. 8 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 3/3
Rác Sándor: – Sok gonddal küszködtünk a héten, többen, így például a kapus Pásztor Bettina és Gyimesi Kitti is beteg volt. Mindent megpróbáltam, de semmi sem jött be. A bennmaradásnak nagyon örülök.
Józsa Krisztián: – Ezúttal nekünk minden összejött, a támadójátékra, a védekezésre és a kapusteljesítményre sem lehet panasz. Egy évet vártunk arra, hogy ilyen teljesítményt nyújtsunk és ez szerencsére a legfontosabb pillanatban sikerült.