Női kézi-vb: Reistad emberfelettit játszott, a hosszabbítás legvégén döntőbe lőtte Norvégiát – videó

N. T.N. T.
2023.12.15. 19:29
Reistad megállíthatatlan volt, 15 gólig jutott az elődöntőben (Fotó: Imago)
Norvégia jutott be elsőként a női kézilabda-világbajnokság döntőjébe, miután hosszabbítást követően, Henny Reistad 15 góljának köszönhetően legyőzte Dániát. A vasárnapi fináléban Franciaország lesz az ellenfele.

A dánok a tavalyi Eb-döntőben elszenvedett vereség óta biztosan várták az alkalmat, hogy visszavágjanak a norvégoknak, akik a mostani vb-n hozzájuk hasonlóan egy vereséggel jutottak el a legjobb négyig. Míg utóbbi társházigazda a franciákkal szemben maradt alul a középdöntőben, addig a dánok a japánoktól kaptak ki általános meglepetésre.

A csordultig telt herningi arénában sokkal jobban kezdtek a dánok, védekezésben megfojtották a norvégok akcióit, míg támadásban a beálló Kathrine Heindahl fickándozott, hét perc alatt négy gólt is szerzett, nem is várhatott tovább Thorír Hergeirsson az időkéréssel. A dán kapuban kezdő Althea Reainhardt is hozzátette a magáét, így mínusz négyről kellett kapaszkodnia a norvégoknak.

A győri irányító, Stine Oftedal rázta meg magát, gólokat lőtt, hetest harcolt ki, míg a dánok sorozatban négy támadást is gól nélkül fejeztek be, ezalatt egyre jött fel Norvégia. Egyenlíteni azonban nem tudott, mert még időben kapcsolt a hazai csapat, és egy újabb jó periódussal, lendületes akciókkal visszaállította a négygólos különbséget. Míg Katrine Lunde egyszer tudott védeni az első negyedórában, addig Reinhardt ötven százalékon állt (és ez a szünetig sem csökkent!).

Nora Mörk hetest hibázott, csapata emberelőnyben sem talált be, így meggátolva a felzárkózást. Közben a dán támadások is pontatlanná váltak, ezt látva Jesper Jensen szintén időt kért. Henny Reistad góljaival tartotta a lépést a norvég együttes, így rosszkor jött, hogy ápolás miatt három támadás miatt ki kellett állnia. Ugyanis a sokat hibázó norvégok 14–9-es hátrányban mehettek a szünetre, és a játék képe alapján még nagyobb is volt a különbség a csapatok között az első harminc percben.

Heindahl kiesése érzékeny veszteség volt a dánoknak (Fotó: MTI)

A második félidőre jobban összeállt a norvégok védekezése, sorozatban öt dán támadás is elment, így már az egygólos különbségért is támadhatott Hergeirsson csapata, ám Camilla Herrem nem tudott élni a lehetőséggel. Ezt követően nagy veszteség érte a dánokat, ugyanis Heindahl térdére ráestek a falban, a beállót ölben kellett levinni a pályáról.

Az első félidőben látottak alapján meglepően szoros lett a meccs, a több technikai hibát vétő dánok előnye egyre inkább ingatag lábakon állt, nagy szükségük volt Reinhardt teljesítményére. A norvégok lefordulásból is elkezdtek betalálni, ráadásul a Lundét már az első játékrész hajrájában felváltó Silje Solberg nagyon elkapta a fonalat. Kapus nélküli támadásra tértek át a dánok, azonban hátul Reistaddal továbbra sem bírtak, így a rivális feljött egyre. Jensen időkérése után egyre inkább érett a norvég egyenlítés, a dánoknak létszámfölényben is nagyot kellett küzdeniük a jó helyzetekért. Azonban mindig jött egy fontos gól a részükről, az idő meg vészesen fogyott a norvégoknak.

Az 58. percben aztán Reistad hetesből egalizált, ráadásul Louise Burgaard két percet kapott. A jövő nyáron Győrbe igazoló Kristina Jörgensen egymás után kétszer eladta a labdát, Sanna Solberg révén pedig a 60. percre fordulva először vezetett Norvégia. A harmadik dán időkérés után 22 másodperce maradt Jensen csapatának, hogy hosszabbításra mentse a meccset, és Trine Östergaard Jensen büntetőt harcolt ki. Jörgensen állt oda, és bevágta, ezzel 23–23-mal ért véget a rendes játékidő.

A ráadásra érkezett Sandra Toft a dán kapuba, de Reistadra neki sem volt ellenszere, a társai viszont válaszolni tudtak elöl a norvég klasszis góljaira, így 2–2-vel ment le az első félidő. A következő öt percben is megismétlődött a forgatókönyv, és jöttek Reistad góljai norvég részről, amelyre érkeztek a dán válaszok. Ezúttal viszont a dánok kerültek emberelőnybe a legvégén, de Reistad hetesgólja után az egyenlítésért kellett támadniuk az utolsó percben. Az eredményjelző a legrosszabbkor mondta be az unalmast, idegőrlő percek következtek a két csapat számára. Az újraindítást követően Jörgensen belőtte a kiharcolt büntetőt Lundénak, azonban még maradt pár másodperce Norvégiának, és Reistad (ki más?!) a levegőben kitempózta a blokkot és 10-ről bevágta a norvégok győztes gólját (28–29).

A címvédő Norvégia a kilencedik vb-döntőjére készülhet, a legutóbbi nyolc fináléjából négyet (1999, 2011, 2015, 2021) megnyert. A dánok 1997 után juthattak volna ismét döntőbe, így azonban maradt számukra, hogy hazai közönség előtt a bronzért harcoljanak vasárnap.

A Győr norvég légiósai közül Solberg 10 védéssel és 38 százalékkal zárt a kapuban, Oftedal öt gólig jutott, míg Kari Brattset és Emilie Hovden nem talált be. Dán részről az ETO-s Toft egy védést tudott bemutatni, Line Haugsted egy gólt ért el.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)