Magabiztos kezdés, jó játék: sima győzelem a szlovákok ellen

2018.10.24. 18:28
Lékai harcban (Fotók: Török Attila)
A Csoknyai István irányította magyar férfi kézilabda-válogatott a Szlovákia elleni 30–22-es győzelemmel kezdte meg az Európa-bajnoki selejtezők sorát Érden. A mieink sikeréhez kétség sem fért, néhány percnyi hullámvölgytől eltekintve végig uralták a meccset.

FÉRFI KÉZILABDA
EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 1. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 30–22 (16–9)
Érd, 2200 néző. V: Mazeika, Gatelis (litvánok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 3, Ancsin G. 3, LÉKAI 4, BÁNHIDI 6, Bodó 3, BÓKA 5. Csere: SZÉKELY M. (kapus), Schuch 1, Ilyés, Sipos, BALOGH ZS. 4 (1), Faluvégi, Ligetvári, Juhász Á. 1, Bartók D. Szövetségi kapitány: Csoknyai István
SZLOVÁKIA: Zerinovic – Urban 3, Hruscak 1, Duris 2, SLANINKA 5, Rabek, STRANOVSKY 7 (4). Csere: Shejbal, Paul (kapus), Kancel, Kalafut 1, M. Mikita 1, Volentics 1, Briatka 1, Petro. Szövetségi kapitány: Heine Jensen
Az eredmény alakulása. 6. p.: 5–1. 11. p.: 6–5. 19. p.: 9–8. 22. p.: 12–9. 35. p.: 19–11. 46. p.: 23–15. 50. p.: 26–18. 55. p.: 28–20
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 5/4
Csoknyai István:
– Megtartotta csapatom, amit ígért, győzött a születésnapomon. Remekül játszott mind védekezésben, mind támadásban, valamint a kapusokra sem lehetett panaszom. A kapott huszonkét gól önmagáért beszél. A lőtt harminc szintúgy. A védekezésből lerohanásokat tudtunk vezetni, a felállt védőfallal szemben pedig Lékai kiválóan szervezte a játékunkat. Nem látszott a teljesítményén, hogy klubjában csak az utóbbi időben kap több feladatot.
Heine Jensen: – Megérdemelten nyertek a magyarok, mert hiába próbáltunk több taktikai variációt, egyikkel sem tudtunk föléjük kerekedni. Főleg a védekezésük volt igen hatékony, de ezt mi is segítettük pontatlan, fegyelmezetlen támadójátékunkkal. A kapusaink alig találkoztak a labdával. Az oroszok ellen szombaton javítanunk kell, hogy a továbbiakban legyen esélyünk a továbbjutásra.

A csoport másik meccsén: Oroszország–Olaszország 34–20 (18–7)

Álomszerűen kezdte a találkozót a magyar válogatott, ugyanis hat perc után már néggyel vezetett a csapat, amely ezt követően viszont néhány elrontott támadás után kizökkent a ritmusból, és a szlovákok rutinos játékosaik, Martin Stranovsky és Tomás Urban vezetésével tempót fogtak a mieinken, kis híján ki is egyenlítettek a vendégek.

Néhány labdaszerzést követően – Bóka Bendegúz és Schuch Timuzsin is gólt dobott belőle – viszont ismét levegőhöz jutottak a mieink, ráadásul Lékai Máté a félidő közepén megrázta magát, egymást követően három gólt is szórt, és csatlakozott Bánhidi Bence mellé, aki szintén kimagaslót nyújtott támadásban.

Miután a cserék is lendítettek a csapaton, a szlovákok második sora pedig nem tudta tartani a lépést, a 20. percet követően elkezdett nőni az előny, és a szenzációs napot kifogó, az első félidőben 50 százalék felett védő Mikler Roland vezetésével gyakorlatilag állva hagyta az ellenfelét: 9–8 után a szünetre 16–9-es előnnyel vonultak Csoknyai István fiai.

Fordulás után a második félidő gyakorlatilag formalitássá vált. A szlovákok több védekezési formációval, támadásban pedig hét a hat elleni játékkal is próbálkoztak, ám a magyar válogatottnak szinte mindenre volt válasza, csak a beállójátékkal gyűlt meg a baja a hatosfalnak.

Mikler után Székely Márton is jól teljesített a kapuban, és támadásban is hozzátettek az addig kevesebb játékpercet kapó szereplők, Ancsin két góllal hálálta meg a bizalmat, Faluvégi Rudolf okos passzokkal irányította a hajrában a mieinket.

Az egész félidőre állandósul a hét-nyolc gólos különbség, amely megmaradt a meccs végére is, a magyar válogatott 30–22-es győzelemmel gyűjtötte be a kötelező két pontot, és köszöntette ezzel a válogatott kispadra visszatérő, az 54. születésnapját épp a meccsnapon ünneplő Csoknyai Istvánt.

VÉGE! A magyar válogatott 30–22-re nyert.

57.
Passzív szlovák támadás végén Djuris lövését hatástalanította Székely.
56.
Székely-védésre egy elfecsérelt támadás.
55. Bóka
élt Faluvégi passzával. 28–20
54.
Baláz, majd Slaninka is mellé lőtt.
53.
Faluvégi szép passza után Bánhidi most a kapufát találta telibe.
48.
Csoknyai számon is kéri ezt időkérésnél.
40.
Ilyés kapott kétpercet, kicsit talán erős volt annak.
39.
Székely labdája után Bánhidi dobott a még üres szlovák kapuba. 20–12
37.
Remek bejátszás után Slaninka ziccerét bravúrral védte Székely!
36. Stranovsky
– ezúttal átlövésből. 19–12
35. Stranovsky
találatára Lékai betöréssel válaszolt. 19–11
34. Székely
húzott le a hatoson kívül egy indítást, Bóka köszönte, újabb gólt dobott belőle. 18–10
33. Hruscak
óriási gólt eresztett a léc alá. 17–10
32. Lékai
passza után Bóka használta ki a helyzetet. 17–9
32.
Bánhidi kapott egy pofont, Kancel pedig kétpercet.
31.
Jó a magyar védekezés hét a hat ellen is.
31. Elkezdődött a második félidő.
Székely a magyar kapuban.

30.
Djuris betörése után is védett Mikler. Ligetvári gólt dobott, de a vonalra lépett. A slusszpoén Mikleré, Mikita lövése után is hárított! Vége az első félidőnek.
28.
Mikler kis híján 50%-on. Magyar időkérés.
27. Balogh
elé pattant a labda, élt a szerencsével. 15–9
26.
Stranovsky ezúttal átlövésből próbálkozott, Mikler kitolta.
25.
Szlovák időkérés.
24.
Bóka szerzett labdát. Előnyben Hornyákhoz a húzás, be is varrta. 14–9
24.
Kalafut lövése a lécen csattan, majd Hruscak révén szlovák kiállítás.
20.
Stranovsky gólja nem ér, mert állítólag lent volt a lába. Bánhidi viszont újabbat brusztol ki. 11–8
15.
Eladott labda után Sipos támadásban szabálytalan, két perc.
10.
Egymást követő két elrontott támadás, így hiába véd Mikler, Urban két gólra hozza fel a vendégeket. 6–4
9.
Az első szlovák beállógól, Slaninka. 6–3
8. Djuris
gyors indításból kozmetikázott, amire Ancsin válaszolt rögtön. 6–2
7.
Rabek harcolt ki hetest, amihez Urban állt oda, de Mikler ezt is védte!
6.
Stranovsky lövését betakarja Mikler, Bánhidi újra eredményes. 5–1
5.
Stranovsky labdája rossz a beállónak, majd a mieinknél is egy rossz bejátszás.
4.
Mikler újra védett, Bóka zúgó kapufát lőtt, Bánhidi viszont nem hibázott. 4–1
4. Bodó
átlövésből növelte az előnyt. 3–1
3.
Lékai, Bánhidi összjáték végén a beálló magabiztos. Urban a szélről, kiszorított helyzetből is azonnal válaszol. 2–1
2.
Djuris lövését védte Mikler.
1. Hornyáké
az első gól a szélről.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A mieink pirosban, a szlovákok kékben.

A találkozót a litván Mazeika, Gatelis páros vezeti.

A meccskeretből Borbély Ádám kapus és Vasics Marko maradt ki.

A mérkőzés előtt Székely Mártont (25 válogatottság), Bánhidi Bencét és Bodó Richárdot (50) köszöntötték.

ELŐZMÉNYEK

A következő Európa-bajnokságot 2020. január 10–26-án rendezik három országban, Ausztriában, Norvégiában és Svédországban. Az Eb-re – először a kontinensviadalok történetében – 24 válogatott jut ki. A három házigazda mellett Spanyolország helye címvédőként már biztos, így a selejtezőkön 20 hely kiadó még.

A kvalifikációt 8 csoportban bonyolítják le, amelyekből az első két helyezett kijut az Eb-re, és a négy legjobb 3. is Eb-résztvevő lesz. Magyarországot az első kalapból sorsolták ki Oroszország, Szlovákia és Olaszország mellé (utóbbi akkor még nem volt ismert). Az olaszok előselejtezős csoportból jutottak tovább: Grúziát, illetve Luxemburgot előzték meg, utóbbit jobb egymás elleni eredménnyel, minimális különbséggel.

„Ezen a héten biztosan én dirigálom a férfikeretet Szathmári János barátommal és kollégámmal, aki Balatonfüreden kapusedzőként a klubmunkában is segít – mondta a meccs előtt a Nemzeti Sportnak az 54. születésnapját épp szerdán ünneplő Csoknyai István. – Remélem, közben a kinevezésem a küszöbön áll, mert a menedzserem a múlt hét óta tárgyal a szövetség vezetőivel a feltételekről. Azt mondja, jól haladnak az egyeztetések. Ha sikeresen zárulnak és aláírjuk a megállapodást, akkor felkért kapitányból kinevezett lehetek.”

„Két nap alatt meg sem próbáltam újdonságokkal előállni, ennek nem lett volna értelme, csak zavart okozott volna. A korábbi, a csapat által ismert támadási és védekezési formációkat ismételtük át, ezek beváltak a szlovénok elleni vébéselejtezőn. A fejemben persze megvan, mit tartanék hosszabb távon eredményes, jó, a fiúk képességeinek és erejének megfelelő stratégiának. Erről még korai beszélni” – tette hozzá a szakember. A Csoknyaival készült teljes interjút itt olvashatja el!

„Tavaly októberben visszaléptem a válogatottságtól, az idén a szlovénok elleni világbajnoki selejtezőt mégis vállaltam. Akkor azt mondtam, az volt az utolsó, de a szövetség vezetőiben felvetődött, szóba jöhet-e a januári vébé. Még nem döntöttem el, de abban maradtunk, hogy szükség esetén, mondjuk ha sérüléshullám sújtja a keretet, vagy másban tudok segíteni a felkészülésben, akkor a válogatott környékén leszek” – nyilatkozta Nagy László, aki a héten nincs ott a válogatott keretben.

A szlovák keretben három NB I-es játékos szerepel, Marián Zernovic a Ferencvárosból, Lubomír Duris a Gyöngyösből és Kancel Ottó a Balatonfüredből.

A MAGYAR KERET
Kapusok: Mikler Roland (Veszprém), Borbély Ádám (Plock, lengyel), Székely Márton (Tatabánya).
Jobbszélsők: Hornyák Péter (Balatonfüred), Vasic Marko (Csurgó).
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Ferencváros), Balogh Zsolt (Szeged), Bartók Donát (Lemgo, német).
Irányítók: Lékai Máté (Veszprém), Juhász Ádám (Tatabánya).
Beállósok: Bánhidi Bence (Szeged), Schuch Timuzsin (FTC), Sipos Adrián (Tatabánya).
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (León, spanyol), Ilyés Ferenc (Tatabánya), Faluvégi Rudolf (Nantes, francia).
Balszélső: Bóka Bendegúz (Balatonfüred)