Kézi: kétszázmilliós állami támogatás a Nemzeti Kézilabda Akadémiának

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2012.12.18. 12:06
A kormány 200 millió forinttal támogatta a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémiát – jelentette be a NEKA keddi sajtótájékoztatóján Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportért felelős államtitkára.

A politikus hozzátette, a kormány bátorít és támogat minden elképzelést, célkitűzést, amely az utánpótlásbázist szélesíti, ezért november 15-én aláírták a szerződést, s az összeg átutalása is megtörtént már.

„Csak azok az országok tudnak versenyképesek maradni a világ kézilabdázásában, amelyek koncepcionálisan foglalkoznak az utánpótlással" – fogalmazott Mocsai Lajos, a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya, a NEKA főigazgatója.

Hozzátette, a módszerek különbözőek, a hazai rendszer alapjait kollégáival együtt dolgozta ki még a Testnevelési Egyetemen, de némi szomorúsággal tapasztalta, hogy külföldön hamarabb valósultak meg a Magyarországról átvett, vagy nagyon hasonló intézkedések. Azt mondta, a NEKA-ban nemcsak a sportpályafutásra, hanem a civil életre is felkészítik a hallgatókat, így cél, hogy az intézményből kikerülők legalább két idegen nyelvet beszéljenek, és egy szakmát is kitanuljanak.

A NEKA otthona az egykori MÁV-üdülő, középiskolai bázisa pedig a Mathiász János Szakközépiskola, de a közeljövőben Siófoktól Fonyódig tervezik növelni a beiskolázás palettáját. Az akadémiára szabad jelentkezés során, felvételi eljárás után lehet bekerülni.

A NEKA funkcióinak ismertetése során elhangzott, hogy bázist akarnak teremtetni az utánpótlás számára. Az akadémia mindemellett a tervek szerint a játékos-, edző- és játékvezető-képzés központja is lesz, valamint azt várják, hogy a 2016-os olimpia után mutatkozzon meg a tudatos utánpótlás-nevelés és képzés eredménye.

Az intézmény első középiskolai tanéve 30 fiú és 30 lány beiskolázásával jövő szeptemberben kezdődik, és várja minden olyan, a kézilabdázáshoz magában tehetséget érző magyarországi és határon túli fiatal jelentkezését, aki középiskolás tanulmányait a sportágra koncentrálva, egyúttal jó körülmények között, modern tudást adó intézményben szeretné folytatni.

Mocsai Lajoson kívül olyan kiváló szakemberek vezetik az akadémiai képzést, mint Kovács Péter, a magyar férfi, valamint Hajdu János, a női utánpótlás-válogatottak vezetőedzője, továbbá Csoknyai István, Gyurka János, Juhász István, konzulensként pedig Kovács László mesteredző.

Vetési Iván, a magyar szövetség elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, kezdeményezik, hogy a Magyar Sportújságírók Szövetsége által rendezett Év sportolója szavazás jövőre december 31-gyel záruljon, így a decemberben elért eredmények is számítanak majd a voksolásnál.

 

Legfrissebb hírek

Népsport: csak nem lehetett a magyarokkal „kikukoricázni”

Népsport
2025.12.13. 11:52

Kézilabda: ORV-arannyal búcsúzott 2025-től a serdülő leányválogatott

Utánpótlássport
2025.12.12. 09:05

Kun Attila: A hangsúly az egyénen van!

Utánpótlássport
2025.12.05. 19:42

Jubileum: 100 éve alapították a TFSE-t

Egyéb egyéni
2025.12.05. 19:08

Kézilabda: úton a vb felé a junior leányválogatott

Utánpótlássport
2025.11.26. 18:01

Világbajnok és Európa-bajnok magyar kézilabdázókat köszöntöttek

Kézilabda
2025.11.13. 15:46

Mocsai Lajos a sydney-i ezüstéremről: Óriási siker volt, de a fájdalom az bennünk van

Kézilabda
2025.11.12. 13:53

TF: száz éve a magyar nemzet szolgálatában

Egyéb egyéni
2025.11.10. 07:59
Ezek is érdekelhetik