A két szervezet Kölnben egyezett meg arról, hogy a klubok ilyen módon képviselhetik érdekeiket az európai szövetség döntéshozatalában. A megállapodás eredményeképp a Kézilabdaklubok Csoportja, melyben a 18 legbefolyásosabb egyesület is szerepel, visszavonja az Európai Unió Bizottságánál benyújtott keresetét a világversenyekkel kapcsolatban.
A megállapodással a klubok direkt módon vehetnek részt az EHF döntéshozatalában, ami eddig csak a nemzeti szövetségeken keresztül valósulhatott meg.
„A PHB egy jelentős tényező lett a kézilabdában. Együtt nagyon erős csapatot fogunk alkotni" – nyilatkozta az EHF elnöke, Tor Lian, aki történelminek nevezte a megállapodás pillanatát.
A döntéshozatalhoz ezentúl szükség lesz a PHB beleegyezésére is. Olyan témákba szólhat bele a szervezet, mint a válogatott sportolók alkalmazásáért járó illeték, az ő biztosításuk, valamint a versenynaptár összeállítása.
„Szerettünk volna a sportunkat érintő döntéshozatalban direkt módon részt venni. Boldogok vagyunk, hogy hivatalosan is az EHF-család tagjaivá válhattunk. Úgy gondolom, ez mérföldkő a kézilabda-történelemben" – mondta Tomaz Jersic, akit a Kézilabdaklubok Fórumának elnökévé választottak.
Ebbe az érdekképviseleti szervbe beletartoznak a nemzeti bajnokok, a legutóbbi Bajnokok Ligájában induló 24 csapat, az EHF-kupa16 résztvevője, a kupagyőztesek és a legutóbbi nyolc Challenge-kupában induló egyesület.
A klubok képviselői visszavonták Brüsszelben benyújtott keresetüket, melyben jogi úton szerették volna elérni, hogy beleszólhassanak a versenynaptár összeállításába – ezt Gerd Butzeck, a legjelentősebb kézilabdaklubokat tömörítő szervezet ügyvezető igazgatója jelentette be.
A csapatok most arra törekszenek, hogy a Nemzetközi Kézilabda-szövetséggel (IHF) is hasonló megállapodást kössenek. Az IHF eddig nem volt partner ebben, de a mostani európai egyezséggel a klubok képviselete erősebb lett.