Azonos ágon a házigazdával

Vágólapra másolva!
2005.07.02. 22:12
Címkék
A decemberi, oroszországi női világbajnokság csoportjainak sorsolását szombaton Szentpétervárott tartotta a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) és a helyi szervezőbizottság. A vb-ezüstérmes, Eb-harmadik és olimpiai ötödik helyezett magyarok a nehezebb ágra kerültek, s csoportjukban Norvégiával (Athénba nem jutott ki, vb-6., Eb-1.), Szlovéniával (Athénba nem jutott ki, vb-8., Eb-9.), Dél-Koreával (olimpiai 2., vb-3., Ázsia-bajnoki 3.), Angolával és Ausztráliával mérkőznek (a csoportból három együttes jut a középdöntőbe).
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)
A válogatott irányítója, a dán FCK Köbenhavnban kézilabdázó Siti Eszter (labdával) a szentpétervári világbajnokságon is kulcsjátékos lehet (Fotó: Németh Ferenc)

A torna 24 csapatos mezőnyét a sorsolás előtt hat kalapba sorolták, s ezek beosztása valamelyest tükrözte az erőviszonyokat. Sok szakember meglepődött az Ázsia-bajnok Japán kiemelésén, miközben az olimpiai ezüstérmes Dél-Korea a 4-6. kalapban kapott helyet. Ide sorolták Németországot is, amely - első tartalékként - a visszalépő Tajvan helyére került.

A magyar együttes a második kalapban várta a sorsolást, vagyis biztos volt, hogy Németh András szövetségi kapitány tanítványai a csoportküzdelmekben elkerülik a házigazda jogán csoportot választó Oroszországot (vb-7., Eb-4.), valamint Ukrajnát (olimpiai 3., vb-4., Eb-6.) és az utóbbi években feltűnően megerősödő Lengyelországot.

A minap befejeződött európai selejtezőből továbbjutók (a horvátok, az osztrákok, a románok, a hollandok, a szlovénok, a lengyelek, a macedónok és az ukránok) mellett földrészünket képviseli a vb-n a címvédő Franciaország, a házigazda Oroszország, valamint a tavalyi Eb három érmese, Norvégia, Dánia és Magyarország, illetve a már említett Németország.

Európában meglepetést keltett, hogy az erős szerbek és spanyolok nem lehetnek ott december 5. és 18. között a világbajnokságon. A legutóbbi vb-n 8., a a tavalyi Eb-n pedig 12. helyen végző Szerbia-Montenegró alulmaradt Macedóniával szemben. Az olimpiai 6. helyezett, vb-5. és Eb-8. spanyolok pedig Hollandiával szemben veszítettek a selejtezőben. A legutóbbi, horvátországi vb európai csapatai közül Csehország is hiányzik a mezőnyből.

A tavalyi Ázsia-bajnokságon Japánban a háromnapos tornán négy csapat küzdött, s a hazaiak legjobbjai három győzelemmel végeztek az élen, megelőzve az ezüstérmet szerző, négypontos Kínát (Athénban 8.), a két pontot gyűjtő Dél-Koreát és a pont nélkül záró Tajvant, amely a vb-sorsolás előtt két nappal lépett vissza az idei legrangosabb női viadaltól.

A tegnapi szentpétervári sorsolást a svéd Staffan Holmqvist, az IHF első alelnöke vezette, s persze ott volt az eseményen az orosz Alekszandr Kozsukov, az IHF versenybizottságának elnöke is. A csoportküzdelmek pontos beosztását később készítik el.

Fortuna elfordult tőlünk

A nemzetközi szövetség az alábbi kiemelést készítette a vb-sorsoláshoz.
1. kalap: Franciaország, Norvégia, Japán, Dánia
2. kalap: Magyarország, Lengyelország, Oroszország, Ukrajna
3. kalap: Románia, Hollandia, Szlovénia, Ausztria
4-5-6. kalap: Macedónia, Horvátország, Kína, Dél-Korea, Németország, Angola, Elefántcsontpart, Kamerun, Brazília, Argentína, Uruguay, Ausztrália (a németek első számú tartalékként a szereplést lemondó Tajvan helyére kerültek).

A 17. női világbajnokság mezőnye
A-csoport: Japán, Oroszország, Hollandia, Kína, Horvátország, Uruguay.
B-csoport: Norvégia, Magyarország, Szlovénia, Angola, Dél-Korea, Ausztrália.
C-csoport: Dánia, Lengyelország, Ausztria, Brazília, Elefántcsontpart, Németország.
D-csoport: Franciaország, Ukrajna, Románia, Macedónia, Argentína, Kamerun.

Három-három együttes jut a középdöntőbe (AB- és CD-ág). ----
A magyar szövetségi kapitány, Németh András meglepetten értesült a sorsolásról.

"Azért csodálkozom egy kicsit, mert nem értem pontosan orosz kollégám, Jevgenyij Trefilov döntését - mondta a Nemzeti Sportnak a mester. - Azt gondoltam, hogy a házigazdák Európa-bajnoki negyedik helyezett együttese, amely legutóbb nem jutott ki az olimpiára, el akarja kerülni a világbajnoki középdöntőben az Európa-bajnok Norvégiát.

Így az AB-ágon három válogatott jött össze a legutóbbi Európa-bajnokság budapesti elődöntőiből. Amikor ugyanis Trefilov csoportot választhatott, már tudta, hogy a norvégok a B-csoportba kerültek. Alighanem az vezérelte, hogy Japánnal nem lesz nehéz dolga tanítványainak. A helyében én biztosan a C- vagy legfeljebb a D-csoportot, vagyis a sokkal könnyebbnek ígérkező ágat választottam volna.

Ez azonban legyen az ő gondja… Nekünk persze nem nagyon kedvez, hogy a középdöntőben az águnkon összeakadunk az oroszokkal. Az A-csoportból Japánt és Uruguayt nem tartom esélyesnek a továbbjutásra. Az pedig nagy kérdés, hogy a selejtezőben a spanyolokat kiverő holland, netán a svédeket búcsúztató, fiatal s nekem nagyon tetsző horvát vagy a talán már olimpiai keretét építő kínai válogatott marad-e le a középdöntőről.

A mi csoportunkban az ausztrálokat és az angolaiakat nem tartom esélyesnek a továbbjutásra, a dél-koreaiakat viszont annak ellenére is erősnek vélem, hogy az Ázsia-bajnokságon csak bronzérmet szereztek. A csoportelsőségért Norvégiával és Szlovéniával lehetünk versenyben, ezek a csapatok roppant erősek. A CD-ágon valamivel egyértelműbbek az erőviszonyok, és a csoportokban az európai együttesek egymás elleni eredményei alapján dőlhet el a továbbjutás kérdése." ---- Ferling Bernadett (Dunaferr NK): - Roppant erős csoportba kerültünk. Norvégiát senkinek sem kell bemutatni, és sokan emlékezünk még a tavalyi Európa-bajnoki elődöntőben tőle elszenvedett súlyos vereségünkre. Érett, képzett csapat, amely ellen nagyon össze kell szednünk magunkat, hiszen a mi együttesünk alakulóban van. A szlovénok mindig jó válogatottat állítanak össze, amely a Krim Ljubljanára épül, de ellenük kedvező a mérlegünk. Ha Dél-Koreából az a csapat jön Szentpétervárra, amely a vébén és az athéni álomdöntőben játszott, akkor biztosan lesz beleszólása a továbbjutásba.

Sugár Tímea (Cornexi-Alcoa): - Az A-csoport kellemesebb, mint a miénk, de optimista vagyok, mert ha erősebb vetélytársakkal szemben kezdünk, akkor lendületünk kitarthat a középdöntőre és a helyosztókra. Nagyon jó európai ellenfelekkel találkozunk a csoportunkban, és Dél-Korea ismét fekete ló.

Róth Kálmán, a bajnok Győri Graboplast edzője: - Fortuna elfordult tőlünk. Norvégia tavaly decemberben a kontinensviadal megnyerésével éppen nálunk mutatta meg, mit tud. A szlovénok is veszélyesek, bár eredményeik elmaradnak a Krim Ljubljana klubsikereitől. Jó lenne tudni, hogy Dél-Korea Athén után folytatta-e korábbi gyakorlatát, vagyis hozzálátott-e pekingi kerete kialakításához. Ha igen, akkor talán legyőzhető lesz. Nagyon kiegyenlítettek az erőviszonyok Európában és Ázsiában, de az A-csoportban is az európai együttesek sikerére számítok.

Kiss István, a magyar szövetség elnöke: - A nehezebb ágra került a magyar csapat, amelynek csoportjából nagyobb gond nélkül illene továbbjutnia. Nem lepne meg, ha a norvégok végeznének a B-csoportban az élen. Az ázsiai csapatokra érdemes lesz figyelni, de továbbra is az európai együttesektől várható kimagasló teljesítmény és eredmény. A magánvéleményem, hogy Németh András fiatalodó, átalakuló csapata bekerülhet a vébé legjobb hat válogatottja közé.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik