Óriási volt a boldogság Veszprémben és Szegeden a hét végén, hiszen mindkét város férficsapata bravúros eredménnyel jutott túl a BL-nyolcaddöntőn.
A Fotex KCV–Barcelona BL-rangadó egyik hôse, a vb-gólkirály Pérez Carlos (fehérben) törött kézközépcsonttal vállalta a sorsdöntô összecsapást (Fotó: M. Németh Péter)
A Fotex KCV–Barcelona BL-rangadó egyik hôse, a vb-gólkirály Pérez Carlos (fehérben) törött kézközépcsonttal vállalta a sorsdöntô összecsapást (Fotó: M. Németh Péter)
A Fotex KCV a világhírű katalán Barcelona kiütésével, a Pick-Szeged a BL-címvédő francia Montpellier elleni diadallal hívta fel magára a figyelmet. A hab a tortán: a Dunaferr SE is negyeddöntőbe jutott az EHF-kupában, mert kettős győzelmet aratott a spanyol Valencia ellen. Veszprémben a szurkolók sokáig elemezték az óriási, a nyolcaddöntő utolsó pillanatig izgalmas visszavágójának részleteit. Többen úgy látták, hogy Lazarov utolsó gólja előtt legalább ötöt lépett. Sebaj, legyintettek, hiszen annak idején, abban az emlékezetes, Barcelonában vívott ütközetben Urdangarin szintén lépéshiba után lőtte azt a gólt, amely miatt a Fotex kiesett. Így most szinte minden kísértetiesen hasonlított az 1998. március első napján lejátszott összecsapás végjátékához. A különbség csak anynyi volt, hogy a magyar bajnok nem az idegenben lőtt több góljának köszönhette a legjobb nyolc közé jutást, hanem még egy pluszgóllal megfejelte teljesítményét. Zdravko Zovko, a Fotex világhírű horvát mestere szerényen a kapu mögé húzódva nézte játékosai örömtáncát a lefújás után. A kiváló szakember a kispadok csatáját is megnyerte kollégájával, Valero Riverával szemben. A spanyol edző döntéseire azonnal reagált, s mindig tudott újat mondani játékosainak. "Nagyon büszke vagyok a csapatomra – mondta a kiabálástól rekedt hangon. – Mindenben felülmúltuk világhírű ellenfelünket. Fegyelmezetten, taktikusan, óriási szívvel kézilabdáztunk. Csapatjátékunk roppant céltudatos volt. Kivártuk a Barca holtpontjait, s akkor kihasználtuk a lehetőségeket. Tudtuk, hogy nem ízlik neki az ütközéses, nyitott védekezésünk, s szinte tanácstalan volt támadásban. Kitűnő küzdőszellemünknek köszönhetően még azt is elbírtuk, hogy Sterbik és Pérez sérülten játszott, támadásban pedig kimaradt néhány ziccerünk." Élete egyik legjobb teljesítményét nyújtotta a csapatkapitány, Csoknyai István. Hallatlan rutinját, tapasztalatát hihetetlen akaraterővel ötvözte a 39 éves játékos, aki a többiekkel együtt szinte eksztázisban kézilabdázta végig a hatvan percet. "Nem tudtam volna elviselni, ha megint kiesünk a Barcával szemben – mondta a 119. nemzetközi kupameccsét játszó védőspecialista. – Lelkileg, pszichésen is edzettük magunkat a BL-döntőnek is beillő összecsapásra. Szurkolóink megint mögöttünk álltak, csodálatos érzés volt ennyi boldog embert együtt látni." Fazekas Nándor a mérkőzés hajrájában a legkritikusabb pillanatban védte az egyik lövést, s ezzel további esélyt adott csapatának a továbbjutás kiharcolására. "Szerettük volna bebizonyítani, hogy ennek a kis országnak is lehet olyan csapata, amelyik képes legyőzni a legnagyobbakat is – értékelt a válogatott kapus. – Ezért a célért mindenki pluszenergiákat mozgósított. Még azok a játékosok is átérezték ezt a felelősséget, akik nem éltek meg velünk sorozatos kudarcokat a Barcelona ellen."
Egy kis történelem
A Veszprém és a Barcelona elôször 1986 tavaszán játszott egymás ellen a KEK-ben. A 27–25-ös veszprémi gyôzelmet 29–19-es vereség követte, így a katalánok jutottak a legjobb nyolc közé. A BEK-ben 1998-ban csapott össze elôször a két csapat. A királynék városában 33–28, a visszavágón 32–27 volt az eredmény – a Barca az idegenben lôtt egy több góllal lépett tovább a nyolc közé. Egy évvel késôbb, 1999-ben ismét a BL-nyolcaddöntôben a 29–29-es hazai eredmény után idegenben 29–24-es Fotex-vereség és újabb kiesés következett. Ezt követôen a BL-csoportküzdelmekben mérte össze erejét a két gárda. A Barca Veszprémben 31–23-ra, a visszavágón 25–21-re nyert. A Fotex az idén megszakította eddigi rossz sorozatát.
Hétfőn a veszprémi városházán tartották meg a megyeszékhely év végi sportünnepségét, és első alkalommal megválasztották a városban az év legjobb sportolóit. Csapatban a Fotex KCV, a legjobb férfi sportolók versenyében Pérez Carlos, az edzőknél Zdravko Zovko végzett az élen. Pérez hétfőre tervezett kézműtétje elmaradt, mert a játékos szeretne részt venni december 28-án Moszkvában az Oroszország–Világválogatott találkozón, és ezt követően vállalná az operációt. Arról sincs még végleges (hivatalosan bejelentett) döntés, hogy Dzomba távozik a Ciudad Realba, vagy netán marad. A Dunaferr kellemes meglepetést szerzett magának és szurkolóinak is a jó erőkből álló CB Valencia kétszeri legyőzésével. A szurkolókról a játékosok a szombati mérkőzés után tréfálkozva jegyezték meg, hogy "idegenben" még sosem drukkoltak nekik ennyien (a kiírás szerint az első találkozón hivatalosan a Valencia volt a pályaválasztó). Kolics János vezetőedző örömmel állapította meg, hogy játékosai beváltották az előzetes várakozásokat. "A két mérkőzés során szinte végig hatalmas iramot diktáltak játékosaim, úgy, ahogyan kértem tőlük – mondta. – Határozott védekezésünk Richard Stochl bámulatos kapusteljesítményével párosult." Meghatározó emberré lépett elő Császár Gábor és Milorad Krivokapics, és remekeltek az "öregek", vagyis Kertész Balázs, Rosta Miklós, Kuzmicsov Szergej, Richard Stochl és Kemény József.
Férfi európai kupák Nyolcaddöntő Bajnokok Ligája: Ciudad Real (spanyol)–Chambery (francia) 36–28, 33–32, Skjern (dán)–Magdeburg (német) 30–25, 24–34, Leon (spanyol)–Celje (szlovén) 38–25, 21–34, Flensburg (német)–Kol-ding (dán) 34–29, 33–20, Pick-Szeged– Montpellier (francia) 29–22, 26–27, Winterthur (svájci)–RK Zagreb (horvát) 32–29, 24–32, Prule 67 Ljubljana (szlovén)–Lemgo (német) 28–28, 27–32, Barcelona (spanyol)–Fotex KCV 33–29, 26–31 KEK: S. Lisboa (portugál)–Redbergslids (svéd) 29–19, 29–35, Valladolid (spanyol)–Csehovszki Medvegyi (orosz) 39–32, 22–28, Halmstad (svéd)–Banik Karvina (cseh) 26–21, 22–23, Creteil (francia)–Hafnarfjördur (izlandi) 30–28, 24–25, Partizan Beograd (szerb-montenegrói)–Pamplona (spanyol) 24–26, 23–31, Cankaya Ankara (török)–Sandefjord (norvég) 26–30, 29–32, Kielce (lengyel)–Gorenje Velenje (szlovén) 25–25, 21–24, TuSEM Essen (német)–Zaporizzsja (ukrán) 24–19, 24–22 EHF-kupa: PS Gradec (szlovén)–Altea (spanyol) 28–23, 27–33, Warszawianka (lengyel)–Cantabria Santander (spanyol) 16–31, 32–32, THW Kiel (német)–Paris Handball (francia) 34–27, 32–30, Bresztszkij Meskovo (fehérorosz)–Aalborg (dán) 30–30, 27–31, Valencia (spanyol)–Dunaferr SE 22–32, 25–29, Aarhus (dán)–Lukoil Dynamo Asztrahany (orosz) 30–31, 25–39, BK 46 Karis (finn)–Dinamo Bucuresti (román) 28–35, 26–41, JZ Nis (szerb-montenegrói)–Nordhorn (német) 27–32, 30–31