Douchev-Janicsék nekünk, Benedek Dalma a szerbeknek nyert aranyat

2013.06.15. 11:35
A Kárász Anna, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Douchev-Janics Natasa összetételű magyar négyes szerezte az első aranyat (facebook.com)
A portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon ma az 1000 méteres számok döntőit, illetve a női K–4 500 méter fináléját rendezték. Utóbbiban a Kárász Anna, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Douchev-Janics Natasa összetételű magyar négyes aranyérmet szerzett.

A portugáliai kajak-kenu Európa-bajnokság döntőinek első számában, női 1000 méteren rögtön érmet szereztünk, a harmadik helyen záró Medveczky Erika révén.

Ez a futam azonban azért is érdekes volt, mert másik két, korábbi magyar válogatott kajakos, a szerb színekben szereplő Benedek Dalma és a már Bulgáriát képviselő Faldum Bereniké is indult. Benedek remek hajrájának köszönhetően a dán Henriette Hansent megelőzve meg is nyerte a versenyt, amely egyébként nem szerepel az olimpiai programban. Faldum a hatodik helyen végzett.

Az első kenus számban, férfi C–1-ben Peking olimpiai bajnoka, Vajda Attila 4. lett, az aranyérmet a cseh Martin Fuksa kapta. Férfi K–1-ben a dán Rene Poulsen győzött, Dombvári Bence ötödikként zárt. Női K–2-ben Szilvásy Nóra és Szabó Petra a 4. helyen végzett, nyert a lengyel Karolina Naja, Beta Mikolajczyk duó.

Benedek Dalma szerb hajóban (facebook.com)

Ezután következett a mi számunk! Női K–4500 méteren a táv olimpiai bajnokaként szállt vízre a magyar hajó, igaz, más összeállításban, mint tavaly Londonban, hiszen Kárász Anna és a tavaly ősszel még a Szerbiába való hazaigazolás gondolatával kacérkodó, azóta világversenyen először részt vevő Douchev-Janics Natasa is bekerült a hajóba, Fazekas-Zur Krisztina és Szabó Gabriella helyett. Vagyis ezúttal a Kárász Anna, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Douchev-Janics Natasa négyes képviselte Magyarországot és végig nagyon meggyőző teljesítménnyel szerezte meg az aranyérmet. A hajrában a mieink előnye már behozhatatlanná vált, a legfőbb kérdés ekkor már csak az volt, hogy a fehéroroszok vagy a németek szerzik-e meg az ezüstöt – végül a németeknek sikerült.

A kenukettesek 1000 méteres küzdelmében az orosz hajó diadalmaskodott. A Vasbányai Henrik, Mike Róbert kettős a győztes párossal együtt fokozatosan elszakadt a mezőnytől, hajrázni is tudott, de az oroszokat nem tudta megverni, így ezüstérmet szerzett.

Férfi K–2 1000 méteren az olimpiai bajnok Dombi Rudolf, Kökény Roland duó rosszul startolt, ez pedig a folytatást is meghatározta. A magyar páros végül ötödikként zárt, amiben szerepet játszhatott az is, hogy Kökény a hírek szerint betegséggel bajlódott a viadal előtt. Az Európa-bajnok a német Max Rendschmidt, Marcus Gross egység lett.

Férfi C–4 1000 méteren a fehéroroszok nyertek. A Varga Dávid, Viola Viktor, Kiss Tamás, Sarudi Pál összetételű magyar hajó a 7. helyen végzett.