Hazánkban is hódít a gyorstollaslabda

Vágólapra másolva!
2009.12.30. 11:43
Címkék
A 2001-ben, Németországban kifejlesztett gyorstollaslabdát 2007 óta űzhetik Magyarországon is a sportbarátok, és az azóta eltelt két évben már a legnagyobb hazai felsőoktatási intézményekben is választható sportág lett. Magyarországon egyelőre körülbelül ötvenen művelik versenyszinten a fallabda, a tenisz és a tollaslabda egyfajta keverékének tekinthető gyorstollaslabdát.
A gyorstollaslabdát extrém körülmények között is lehet játszani
A gyorstollaslabdát extrém körülmények között is lehet játszani

A berlini Bill Brandes tengerészként dolgozott az 1990-es években, és rendkívül zavarta, hogy a gyakori szeles időjárás miatt nem tudott hódolni kedvenc sportjának, a tollaslabdának. Brandes kísérletezésbe kezdett, és 2001-re kifejlesztette a speed badminton nevű sportágat. Az azóta eltelt időszakban a gyorstollaslabda meghódított több nyugat-európai országot, sőt Németországban és Svájcban már több százezren űzik.

A gyorstollaslabda a tenisz, a tollaslabda és a fallabda egyfajta keveréke: a tollaslabdáéhoz hasonló ütők és labda kell hozzá, az utóbbi azonban nehezebb, áramvonalasabb, és ezáltal sokkal gyorsabb, mint a hagyományos tollas. Amellett, hogy szelesebb időjárásban is nyugodtan lehet játszani, rokon sportágaihoz képest a gyorstollaslabdának minimális az eszközigénye, ugyanis az ütőkön és a labdán kívül csak megfelelő méretű tér szükséges az ütögetéshez. Sőt: a hagyományos tollaslabdával ellentétben a háló is nélkülözhető.

„Élvezetes, könnyú belejönni és sikerélményt szerezni, ráadásul nagyon megmozgatja az embert, óránként kb. nyolcszáz kalóriát éget el a szervezetünk versenyszerű gyorstollasozás közben” – jellemzi tömören a játékot Máté Csaba, az Első Magyar Speed Badminton SE elnöke. A gyorstollaslabda 2007-ben jelent meg Magyarországon, és Máté Csaba szerint évente megkétszereződik a sportágat választók száma – ő úgy becsüli, hogy jelenleg körülbelül ezren űzik hazánkban. A legnagyobb honi egyetemeken már választható sportág, és Csizmadia Csaba, az egyesület elnökségi tagja szerint több tanintézményben is pillanatok alatt beteltek a helyek.

A gyorstollaslabda népszerűségén sokat lendíthet, hogy rendkívül változatos körülmények között lehet művelni: mivel az ütőkön és a labdán kívül semmilyen eszközigénye nincs, kellemes kikapcsolódást nyújthat akár egy városi parkban, akár a természetben vagy a tengerparton, vagy rossz idő esetén egy tornateremben. Ráadásul a speciális éjszakai labdába illesztett egyszerű világító patron segítségével sötétben is folytatható a játék. Ha pedig mindezt UV-fénnyel is megvilágítjuk, az ultraibolya fényben fluoreszkáló pályaszalag, ütők és labda révén különleges élményben lehet részünk (ez nem más, mint a  blackminton).

Magyarországon versenyszinten körülbelül ötven ember gyorstollaslabdázik. A 2008-ban megrendezett első Európa-bajnokságon a legsikeresebb magyar, Elek Odett a harmadik helyen végzett, és jelenleg az ötödik helyen áll a világranglistán. A férfiaknál Rácz László a legjegyzettebb magyar, aki a nemzetközi ranglista nyolcadik pozícióját foglalja el. Máté Csaba a gyorstollaslabda közeljövőjéről elmondta, hogy heteken belül megalakul a sportág hivatalos hazai szövetsége, és a jelenleg is zajló edzőképzésnek köszönhetően 2010 nyarára hat szakember segítheti a szakmai vezetőj Elek József munkáját a gyorstollaslabda oktatásában.

 GYORSTOLLASLABDA – BÁRHOL
 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik