Az esemény előkészítése pedig máris elkezdődött: Ruza József főtitkár látogatást tett a cívisvárosban, hogy a helyi szervezőkkel közösen úgymond letegyék az alapokat. Szerencsére, csak szervezési kérdésekben, merthogy a debreceni uszoda építése lassan a befejezéséhez közeledik.
„A létesítmény már most igen impozáns látványt nyújt, és tényleg óriási sebességgel építik – mondta Ruza József. – Naponta több mint százan dolgoznak, a medencében már a csempéket fugázzák, azaz itt megvalósulhat az eredeti tervünk: több versenyen is élesben tesztelhetjük a leendő helyszínt. Novemberben például itt rendezzük majd a rövidpályás országos bajnokságot, reméljük, ezen alkalomból máris sikerült kicsit megfertőzni a debreceni sportrajongókat az úszás szeretetével.”
Az uszoda-szemlén túlmenően Ruza József találkozott a debreceni szervezőkkel is. Az Orendi Mihály vezette csapat már több eseményen bizonyított: jóformán ugyanaz a gárda dolgozott a tornász világbajnokságon, a kézilabda Európa-bajnokságon, a jégkorong világbajnokságon – hogy csak a legnagyobb eseményeket említsük. Ettől függetlenül semmit sem csinálnak rutinból: többen is végig követték a margitszigeti Eb-t a helyszínen, tapasztalatgyűjtés céljából, ráadásul a debreceni uszoda számukra is új helyszín lesz (eddig a nagy eseményeket többnyire a Főnix-csarnokban rendezték), ezért kell különös odafigyeléssel dolgozniuk.
S hogy Debrecenben a Kósa Lajos polgármester vezette önkormányzatnak komoly céljai vannak az úszósporttal, azt az uszodaépítésen és az Eb rendezésen túl az is alátámasztja, hogy a város a margitszigeti Európa-bajnokságon a négy kiemelt hazai szponzor közé tartozott, minthogy támogatásával jelentősen hozzájárult a magyar válogatott felkészüléséhez és Eb-sikereihez.