Sebastian Coe, a britek olimpiai bajnok atlétája, a londoni pályázat csapatvezetője hatásos beszédet mondott Szingapúrban - de lehet, hogy nem csak ezen múlott a siker
Sebastian Coe, a britek olimpiai bajnok atlétája, a londoni pályázat csapatvezetője hatásos beszédet mondott Szingapúrban - de lehet, hogy nem csak ezen múlott a siker
Mindez Alex Gilady, a NOB izraeli tagja állítja, aki szerint a harmadik, London, Párizs és Madrid részvételével rendezett körben az egyik NOB-tag Madridra akart szavazni, de nem sikerült neki – Párizst "találta el".
A francia főváros így 33 szavazattal zárta a fordulót a második helyen, míg a spanyolok 31 szavazattal, utolsóként kiestek. Ha azonban az említett voks "jó helyre megy", a két város egyenlő eredménnyel végez, "szétlövés" következett volna. Gilady szerint pedig a Londonra leadott szavazatok tulajdonosai inkább Madridot, mint gyengébb riválist támogatták volna, így "angol-spanyol döntőre" került volna sor. Ott viszont az addigi Párizs-barátok álltak volna Madrid mellé, amely így legyőzte volna Londont. "Ezt hívják szerencsének" – vélekedett az izraeli küldött, akinek az elméletét más források is megerősítették.
Craig Reedie, angol NOB-tag viszont érthető okokból nem osztotta a feltételezést. "Az egész történet lényegtelen, a NOB szabályai szerint zajlott a szavazás. London nyert, és ennek az oka inkább a magas szintű pályázatban keresendő."
Az mindenesetre bizonyos, hogy a szingapúri szavazáson a harmadik kör után sokáig kellett várni az eredményre, mivel a görög küldött jelezte, valami gond van a voksával. Akkor azt hitték, valakinek nem sikerült időben leadnia szavazatát, de később kiderült, mindenki szavazott – ő is.
Az utolsó körben aztán London már 54-50-re legyőzte Párizst.
"Titkos, szabályos szavazás volt, az eredmény számít, nem a spekulációk" – vélekedett 2012-es londoni pályázat egy szóvivője.
"Nagyon közel álltunk a győzelemhez. Soha nem fogjuk megtudni, vajon a görög küldött szavazatán múlott-e a siker, de nagyon szomorú belegondolni, hogy egyetlen emberi tévedés tönkretette a rengeteg kemény munkát, amit a játékok elnyerésébe fektettünk" – mondta viszont Feliciano Maroyal, a madridi pályázat első embere.
Júliusi írásunk a szingapúri szavazásról