Real Madrid: a Pool kipipálva, jöhet az elődöntő és a Chelsea!

HATÁR DÁVID, BACSKAI JÁNOSHATÁR DÁVID, BACSKAI JÁNOS
2021.04.14. 20:45
Casemiro, a hangulatfelelős (Fotó: AFP)
A Real Madrid kiütötte a Liverpoolt a Bajnokok Ligája negyeddöntőjéből, miután a hazai három egyes siker után Angliában nulla nullát játszott. Az elődöntőben a Chelsea vár a spanyol csapatra.

BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓK
LIVERPOOL FC (angol)–REAL MADRID (spanyol) 0–0
Liverpool,Anfield,zárt kapuk mögött.Vezette:Kuipers (holland)
Liverpool:Alisson – Alexander-Arnold, N. Phillips, Kabak (Diogo Jota, 60.), Robertson – Wijnaldum, Fabinho, Milner (Thiago Alcantara, 60.) – Szalah, Firmino (Shaqiri, 82.), Mané (Oxlade-Chamberlain, 82.).Menedzser:Jürgen Klopp
Real Madrid:Courtois – F. Valverde, Éder Militao, Nacho, F. Mendy – Modric, Casemiro, Kroos (Odriozola, 72.) – Asensio (Isco, 82.), Benzema, Vinícius Júnior (Rodrygo, 72.).Vezetőedző:Zinédine Zidane
Továbbjutott:aReal Madrid,3–1-esösszesítéssel

A másik mai mérkőzésen
BORUSSIA DORTMUND (német)–MANCHESTER CITY (angol) 1–2(Bellingham 15., ill. Mahrez 54. - 11-esből, Foden 75.)

„Nem reménytelen a helyzet. A három-egyre elbukott első meccs után nincs sok vesztenivalónk, ezért mindent meg kell próbálnunk, de nem hibázhatunk” mondta a Liverpoolt irányító Jürgen Klopp a visszavágót megelőző sajtótájékoztatón.

Az angol együttes ennek megfelelően kezdte a Real Madrid elleni mérkőzést, három perc sem telt el, Mohamed Szalah máris óriási helyzetbe került, az egyiptomi támadó lövése után azonban Thibaut Courtois lábbal védett. A Liverpool a folytatásban sem állt le, valamivel többet birtokolta a labdát, és a kapu előtt is veszélyesebb volt, a 19. percben például James Milner lövése után kellett nagyot nyújtóznia Courtois-nak.

Helyzetet, sőt egy kapufát azért a másik oldalon is feljegyezhettünk, a 22. percben Karim Benzema lövése után a kereten csattant a labda. Az első félidőben Georginio Wijnaldum és Szalah előtt is adódott még lehetőség, de gólt egyikük sem tudott szerezni.

Akárcsak az első, a második játékrész is Courtois-védéssel indult, a belga kapus ezúttal Roberto Firmino lövése után hárított. A liverpooli mezőnyfölény fokozatosan nőtt, de igazán nagy helyzetet nem tudott kidolgozni a házigazda – nagy szerepe volt ebben a spanyol csapat védőinek, akik egymás után blokkoltak önfeláldozóan a liverpooli lövések után.

A 60. percben Klopp változtatott, pályára küldte Thiago Alcantarát és Diogo Jotát is – utóbbi nem sokkal később szorongatott helyzetből az oldalhálóba lőtte a labdát. A német menedzser később Alex Oxlade-Chamberlaint és Xherdan Shaqirit is harcba küldte. Ezt követően tovább nőtt a nyomás a Real Madridon, de Zinédine Zidane csapatának védelme a hiányzó Sergio Ramos, Raphaël Varane, Daniel Carvajal hármas nélkül is rendkívül fegyelmezetten, szinte tökéletesen zárt, így nem született gól (0–0) az Anfielden, a Real Madrid megtartotta az első mérkőzésen megszerzett kétgólos előnyét, és bejutott az elődöntőbe, amelyben egy másik angol csapat, a Chelsea vár rá.

AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
1. elődöntő: Paris Saint-Germain (francia)–Manchester City (angol)
2. elődöntő:Real Madrid (spanyol)–Chelsea (angol)

Játéknapok:április 27. és 28.; május 4. és 5.

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+3. perc Shaqiri beadása a kapusé.

90+2. perc Thiago passzát Alcántara az ötös jobb sarkán túlfutva már jobbal nem tudja eltenni Courtois mellett, vissszapattan rá, kirúgás.

90. perc Jota bal oldali beadása nem sikertörténet, kirúgás.

Négy perc a ráadás.

88. perc Mendy szereli a balon Robertsont. Állófoci a Real 16-osa előtt, kézilabdás körhangulat.

85. perc Ívelget a Pool rendületlenül. 13 mérkőzés óta veretlen a Liverpool.

Megérzés

82. perc
Mané és Firmino le, Alex Oxlade-Chamberlain és Xherdan Shaqiri be. Asensiót meg Isco váltja.

81. perc Ez meg Benzemáé, aki hatról a léc fölé fejel, de les volt.

80. perc Asensio futtatja a balon szépen Rodrygót, aki balról ballal Benzema elé passzolna, de közbelép Phillips. Övé Modric kornere is.

79. perc Odriozola eladja, Firmino adna be balról, ha Asensio hagyná. De nem hagyja. Robertson kornerét Phillips nagyon a kapu mellé fejeli tízről.

74. perc Valverde kétszer is labdát szerez, Rodrygo eladja, majd Asensio jobbal Phillipsbe lő a 16-os előteréből, de sarokrúgás. Rossz, kontra, Szalah... Casemiro, ki más?!

A Madrid hatszor nyert előző 7 BL-meccséből, sorozatban ötször, előtte hat meccsből csak 1-szer nyert, sőt az előző 20-ból hétszer kikapott!

74. perc Odriozola jobb oldali beadása éppen csak magas középen a brazil szélsőnek!

Vinícius 39 meccsen 6 gólt lőtt ebben az idényben, Rodrygo 23-on egyetlen egyet.

72. perc Kroos le, Álvaro Odriozola be, a nagyon gyenge Viníciust meg Rodrygo váltja.

71. perc Robertson passzát Jota az ötös bal sarkán túlról ballal kapura rúgja, de a labda a berepülő Casemiróról az oldalhálóba pattan!

69. perc Most Militao ment óriásit, Arnold jobb oldali beadását Firmino vágta kapura ballal az ötös bal sarka elől. Brazilok egymás között, Mendy ellenben a Real Achillese ma.

67. perc Arnold jobb oldali beadását éles szögből a léc fölé fejeli Jota, majd a Mendy indította Arnold újabb beadását Szalah ballal 12-ről hiába szúrja kapura, közbevetődik Nacho!

66. perc NINCS BENT, Valverde passzol Vinícius elé, aki ballal 11-ről gyatrán a kapusa lő, talán megijedt honfitársától, a kipattanót 15-ről kapura húzza Kroos, de odavetődik erre is Alisson.

64. perc Mendy elalszik, Asensio menti azonban Mané jobb oldali beadását.

64. perc Megindulhatna a brazil, de visszafordulna, és arra vár, hogy ellökjék... szerelik is. Gyáva népnek nincs szabadrúgása.

63. perc Vinícius labdát szerez, megindul Kroos passzával, de szereli őt Fabinho.

60. perc Klopp nem viccel, Kabak le, Diogo Jota be, Milnert meg Thiago Alcántara váltja.

59. perc Nathaniel Phillips ellöki Casemirót, sárga lap.

57. perc Firminót nem veszik komolyan, ballal 24-ről nem sokkal lő a léc fölé!

55. perc Mané sarkazását beadja Robertson, odalép Casemiro, blokkol, ráadásul kirúgás!

54. perc Mendy bal oldali beadását kivágja a kapu elől Milner.

53. perc Mané lerázza magáról Kroost, de jő Casemiro, Arnold beadása Militaóé.

52. perc Valverde jobb oldali beadását Benzema szépen veszi át középen, kioszt egy esernyőt, de gyorsan becsukja azt a kapujából jó ütemben kilépő Alisson.

46. perc Ahol abbahagytuk, Arnold remek passzát Firmino az ötös jobb sarka elől jobbal a kapusba pazarolja!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

E párharc legjobb góllövői
Karim Benzema 4
Vinícius Júnior 2
Gareth Bale 2
Steven Gerrard 2

A Liverpool az előző négy meccsét elbukta a Real ellen, sorozatban négyszer csak a Benficától kapott ki még, 1984 és 2010 között.

A Real a 36. alkalommal jut el a BEK-ben/BL-ben a negyeddöntőig, ez rekord. És csak hatszor esett ki!

Szaktársak.Toni Kroos és Thiago Alcántara a Bayern Münchenben, Courtois, Eden Hazard és Szalah a Chelsea-ben volt anno csapattárs.

Zidane 51. meccse a BL-ben edzőként a Real élén, az illetékes listán csak a nagy Munoz (70) és Del Bosque (60) áll előtte.

Klopp csapatait ötször ütötték ki európai kupameccsen: három spanyol (Sevilla, Real Madrid, Atlético Madrid) és két olasz (Udinese, Juventus) csapat.

A harmadik fő cél egy újabb világsztár, Kylian Mbappé vagy Erling Haaland megszerzése. A francia és a norvég játékos is elképesztő formában futballozik az utóbbi időben, nem csoda, ha mindkét fiatal ott van Pérez listáján. Mbappé megszerzése egy fokkal könnyebbnek tűnik, mert jövőre lejár a szerződése, és állítólag ő maga is szívesen költözne Madridba. A közvélekedés szerint a Cristiano Ronaldo és Lionel Messi utáni érát Mbappé és Haaland határozza meg, ezért az elnök mindenképpen a csapatában akarja tudni legalább az egyiküket, ám Pérez ambícióit ismerve azon sem csodálkoznánk, ha a közeljövőben mindkettejüket fehér mezben látnánk.

Visszatérése látványos volt, hiszen Cristiano Ronaldo (aki a klub történetének legtöbb gólt szerző játékosává vált), Karim Benzema, Kaká és Xabi Alonso is ekkor érkezett a klubhoz. Péreznek ekkoriban az volt a fő célja, hogy a klub elhódítsa története tizedik BEK-/BL-trófeáját, s ez 2014-ben sikerült is Carlo Ancelotti irányításával. Talán ez volt az igazi sikerkorszak kezdete, a Real Madrid Zinédine Zidane kinevezése után sorozatban háromszor diadalmaskodott a legrangosabb európai kupában. Az elnök következő (sokak szerint az utolsó) időszakában három fő kérdést szeretne rendezni. Az első és legfontosabb a koronavírus-járvány okozta anyagi nehézségek megoldása, a klub gazdasági stabilitásának helyreállítása. A második az ultramodern, új Santiago Bernabéu Stadion átadása. A madridiak arénáját már több mint egy éve építik át, amikor elkészül (2022 végére tervezik), nemcsak impozáns otthona lesz a Realnak, hanem jelentős többletbevételt hoz a klubnak.

PÉREZ. Az üzletember eddig két ciklusban tizennyolc évet töltött a Real Madrid elnöki székében, ezalatt óriási sikereket ért el az egyesület: a futballcsapat huszonhat trófeát szerzett, ennél többet csak a legendás Santiago Bernabéu regnálása idején. A labdarúgó-szakosztály mellett Pérez alatt szárnyra kapott a kosárlabdacsapat is, amely huszonegy trófeát nyert, az akadémiát is új alapokra helyezte, sőt egyre nagyobb fi gyelmet kap a női futballcsapat is, amely a következő idényben már a Bajnokok Ligájában szerepel. Pérez Lorenzo Sanztól vette át a klub irányítását 2000-ben. Első ciklusában sztárokat vásárolt, s persze nem maradtak el a szakmai sikerek sem. Pérez a kampány során Luís Figo megszerzését ígérte, aki akkoriban az ősi rivális Barcelona játékosa volt. A portugál szélsőt többek között a jelenlegi vezetőedző Zinédine Zidane, Ronaldo, David Beckham és Michael Owen követte. A sztárokkal teletűzdelt együttes többek között két bajnokságot és Bajnokok Ligáját is nyert. A 2006-ban leköszönő Pérezt Ramón Calderón, majd Vicente Boluda követte, de 2009 májusában már ismét ő állt a klub élén.

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+2. perc Arnold-korner a végére, kifejeli Nacho, takarít Asensio.

45. perc Arnold jobb oldali beadását lekezeli az ötösön Mané, Valverde mellett, majd elesik... elcsúszott, tovább. Két perc a ráadás!

Mit is ír a Futball Nagykönyve ilyen esetekre?

42. perc Arnold megindul, szereli őt Vinícius, de vissza is adja, Wijnaldumhoz passzol az angol, a holland meg jobbal kissé jobbról, 12-ről csúnyán a léc fölé vágja a labdát.

A Pool 11-szer kapott ki odahaza a BL-ben, 5-ször spanyolok ellen.

41. perc Mané lapos passzát Szalah ballal 13-ról a léc fölé pazarolja, köszönhetően Casemiro önfeláldozó becsúszásának is.

A Realnak most éppen 500 a gólkülönbsége a BEK-/BL-ben, ez rekord. 991 rúgott és 491 kapott gól.

39. perc Arnold jobb oldali beadását csoda rutinosan teszi haza Valverde, a Real kb. hatodik számú jobbhátvédje. De mit szól ehhez Odroizola önbizalma? Igaz, a Barca ellen kiviláglott, nincs még formában.

38. perc Mané bal oldali, ballábas beadását kiteszi az ötösről bevetődve Nacho!

37. perc Hopp, Arnold ad be jobbról ballal a kapu túlsarka elé ismét, Mané megelőzi Asensiót, de lemarad a labdáról.

31. perc Mendy szereli kétszer is a jobbon Szalahot. Arnold jobb oldali beadása meg magas az ötös túlsarkán sorakozó Manének.

29. perc Nacho nagyot kiált, pedig nem érte el a fejét Szalah lába, megijedhetett azért.

24. perc Casemiro kap egyet, és visszaadja nem sokra rá, megússza sárga lappal Milner felvágását. Aztán bocsánatot kér. Andy Robertson reklamál, sárga lap neki is!

Klopp: 80 meccs a BL-ben, 43 győzelem, 24 vereség. Zidane: 50 meccs, 31 siker, 9 vereség. És némi aranynemű.

Úgy indult az akció, hogy egy angol bedobás után szerelte Benzema Phillipset.

20. perc KAPUFA, Phillips és Kabak nem figyel, a remek cselt bemutató Benzema ballal kissé balról, 11 méterről a jobb oldali kapufa tövére lő. A kipattanót Vinícius jobbal 22-ről kapura teszi, balra vetődve véd könnyedén Alisson.

Az előző 13 olyan alkalommal, amikor kettő vagy ennél nagyobb hátrányból indult a visszavágónak a Pool európai kupameccsen, kétszer továbbment. Legutóbb spanyol csapat, a Barcelona ellen.

17. perc Mané esik el Vinícius mellett, fölösleges és jól eljátszott szabálytalankodás. Robertson adja be ballal... A beadás Kabak kobakjáról a léc fölé vágódik, a török megelőzte az ötösön Nachót.

11. perc Szalah passzát Milner jobbal középről, 21-ről a bal felsőbe nyesné, de hatalmasat véd a nagyot nyújtózkodó Courtois!

A Real Madrid előző 23 tavaszi BL-meccsén betalált 2016, a Manchester City elleni elődöntő óta. Ez összesen 50 gól.

8. perc Modric jobblábas, 22 méteres lövésébe belelép Kabak, szöglet. Kroos adja be jobbról jobbal, Modric ballal Benzema fejére emel, aki kifelé fejeli meg a labdát az ötösről, de les.

7. perc Valverde szereli a balon Manét.

Szalah sorozatban 5. BL-meccsén lőtt volna pedig gólt, ezzel beérte volna a rekordert (Steven Gerrard, 2007–08). De ami késik...

3. perc Mané bal oldali beadását elméri most a kapus, Firmino éles szögből leadott, jobblábas lövését azonban fogja. Az Arnold-kornert mellé fejeli Mané az ötös előteréből.

2. perc Helyzettel, a volt realos Fabinho passza után Szalah lő ballal 14-ről kapura, de véd jobbra eldőlve Courtois, lábbal!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta pirosban, a vendégek tiszta fehérben.

Megemlékezés a Hillsborough-kataszrófáról.

James Milner 35 éves és 100 napos, előtte Ian Callaghan (35 éves, 353 naposan) volt ilyen idős a Pool BEK-/BL-meccsein. Jövőre rekord?

Egy kis örökmérleg: 7 találkozó, 4 spanyol és 3 angol sikerrel, 10, ill. 8 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Virgil van Dijk, Jordan Henderson, Joel Matip és Joe Gomez sérült, a vendégektől Eden Hazard, Daniel Carvajal, Raphaël Varane, Sergio Ramos és Lucas Vázquez maródi.

A nagy döntő...

A múlt nem számít. A Real Madrid és a Liverpool párharcról a többségnek azonnal a 2018-as ukrajnai BL-döntő jut eszébe, amelyet a spanyolok 3–1-re megnyertek. Gareth Bale emlékezetes ollózós gólt lőtt, Mohamed Szalah fél óra után megsérült, az angolok kapusa, Loris Karius kétszer is hatalmasat hibázott. Eseményekben gazdag finálé volt, ám abban nagyjából mindenki egyetért, hogy az azóta eltelt csaknem három évben nagyon sok minden változott. Hogy mást ne mondjunk, kedd este az akkori főszereplők közül Bale, Karius és a sérült Sergio Ramos sem lesz ott a pályán, ahogy Cristiano Ronaldo sem.

Közben betörték a Real buszának ablakát és majdnem Zidane fejét is.

Hazánkból is gratuláltak neki.

És most valami egészen más. Florentino Pérez TOVÁBBI NÉGY ÉVIG VEZETI A REAL MADRIDOT, a sikerek mellett többek között ő szerződtette Cristiano Ronaldót, és a Santiago Bernabéu Stadion modernizálása is hozzá köthető. Forentino Pérez újabb négy évig lesz a Real Madrid elnöke. A 74 éves sportvezetőnek nem kellett aggódnia a posztja miatt, a hétfő éjféli határidőig nem akadt kihívója, így egyetlen jelöltként, szavazás nélkül erősítették meg pozíciójában 2025-ig. A spanyol csapat szurkolói minden bizonnyal örömmel értesültek a hírről.

Az idén eddig nincs szerencséje  Sergio Ramosnak.    A Real Madrid védője februárban térdműtéten esett át, majd március közepén épphogy visszatért, a Koszovó elleni válogatott mérkőzést (3–1) követő levezető edzésen vádlisérülést szenvedett. És ha ez még nem lenne elég, kedden kiderült, hogy a koronavírustesztje is pozitív lett. Arról nincs hír, hogyan viseli a betegséget, ugyanakkor a szerdai összecsapást mindenképp ki kellett volna hagynia. Sőt, szinte biztos, hogy ebben a hónapban már nem léphet pályára.

Az elmúlt hetek eredményeit elnézve erre nincs sok esély, a Liverpool a legutóbbi kilenc meccséből csak egyet nyert meg az Anfielden, és hat alkalommal még gólt sem szerzett.

„Nagyon jól kell védekeznünk, mert ha gólt kapunk, még nehezebb helyzetbe kerülünk   – mondta a keddi sajtótájékoztatón az angolokat irányító Jürgen Klopp. – A Real Madrid a hétvégén megnyert el Clásico után önbizalomtól duzzadva, jó formában várja a meccset, egyébként meg tele van kiváló futballistákkal. Elég visszaemlékezni, a múlt heti mérkőzésen Toni Kroos milyen remek passzt adott az első gól előtt. Nem vagyok benne biztos, hogy van olyan csapat, amelyik képes teljesen megfékezni a spanyol együttest. Ahhoz, hogy továbbjuthassunk, támadásban és védekezésben is a maximumot kell nyújtanunk. Nyilvánvaló, hogy lesznek problémáink, és az is jelentős hátrány, hogy nem lehetnek az Anfielden a szurkolók. Persze nem reménytelen a helyzet. A három-egyre elbukott első meccs után nincs sok vesztenivalónk, ezért mindent meg kell próbálnunk, de nem hibázhatunk.”

A hazaiak elsősorban abban bízhatnak, hogy a Real Madrid védelmében ezúttal sem lehet ott Sergio Ramos, Raphaël Varane és Daniel Carvajal, ráadásul a hétvégi el Clásicón Lucas Vázquez is megsérült, így bizonyára Álvaro Odriozola lesz a jobbhátvéd. Az tehát egyáltalán nem lehetetlen, hogy minimum két gót szerezzen a Liverpool, csakhogy a villámléptű madridi támadók megfékezése legalább ennyire fontos.

A szenegáli csatár a legutóbbi tíz bajnokin csak egy gólt szerzett, más kérdés, hogy a Leipzig elleni nyolcaddöntő mindkét találkozóján betalált, így kulcsszerepe volt abban, hogy a Liverpool két 2–0-s sikerrel biztosan jutott tovább. A 29 éves futballistának a hétvégi, Aston Villa elleni találkozón is több nagy helyzete volt, de egyiket sem tudta értékesíteni. Márpedig a Real Madrid ellen ilyesmi biztosan nem fér bele. Mané formahanyatlása vélhetően a fáradtság számlájára írható. A 2019-es Afrika-kupa után alig volt ideje pihenni, tavaly októberben elkapta a koronavírust, és a sűrű versenynaptár miatt most is egymást érik a mérkőzések.

Az egyiptomi csatár a legutóbbi három tétmérkőzésén, az Arsenal (3–0), a Real Madrid (1–3) és az Aston Villa ellen (2–1) is szerzett gólt. Diogo Jota a legutóbbi két találkozón nem talált be, ez még nem rossz mutató, de Roberto Firmino január 28-a óta nem szerzett gólt, és Sadio Mané is gyengén teljesít önmagához képest.

Az egyetlen kivétel a 2003–2004-es idény negyeddöntője, amikor az első mérkőzésen 4–2-re nyertek a Monaco ellen, a visszavágón viszont Ludovic Giuly duplájával és Fernando Morientes góljával 3–1-re győzött, majd a döntőig menetelt a francia bajnokságban szereplő csapat. A másik jelentős probléma, hogy az angoloknak legalább két gólt kellene szerezniük. Márpedig az egyébként kimondottan acélos támadósorból csak Mohamed Szalahról mondható el, hogy jó formában várja a szerda esti meccset.

Nincs könnyű helyzetben a Liverpool. Jürgen Klopp csapatának az idegenben 3–1-re elvesztett mérkőzés után kellene fordítania a Real Madrid elleni BL-negyeddöntőben, ami több szempontból is nagyon nehéznek ígérkezik. Kezdjük azzal, hogy a spanyolok az eddigi 16 BL-párharcukból tizenötöt megnyertek az egyenes kieséses szakaszban, ha az első meccsen legalább két góllal győztek.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LIVERPOOL–REAL MADRID LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!