A 17 éves angol gólja után Can hibázott, a City fordított és továbbjutott

VÉGH JÁNOS, PÓR KÁROLYVÉGH JÁNOS, PÓR KÁROLY
2021.04.14. 20:47
Hiába vezetett a Dortmund, Phil Foden góljával fordított a Manchester City (Fotó: AFP)
A labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjének visszavágóján a Borussia Dortmund korán megszerezte a vezetést a 17 éves angol Jude Bellingham révén a Manchester City ellen, ám a második félidőben fordítottak a vendégek, akik így készülhetnek a PSG elleni elődöntőre.
BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓK
BORUSSIA DORTMUND (német)–MANCHESTER CITY (angol) 1–2 (
1–0)
Dortmund,Signal Iduna Park,zárt kapuk mögött.Vezette:Del Cerro Grande (spanyol)
DORTMUND:Hitz – Morey (Tigges, 81.), Akanji, Hummels, R. Guerreiro – Bellingham (Brandt, 80.), Emre Can, Dahoud (T. Hazard, 75.) – Knauff (Reyna, 68.), Haaland, M. Reus.Vezetőedző:Edin Terzic
MAN. CITY:Ederson – Walker, Stones, Rúben Dias, Zincsenko – De Bruyne, Rodri, Gündogan – Mahrez (Sterling, 88.), Bernardo Silva, Foden.Menedzser:Pep Guardiola
Gólszerző:Bellingham (15.), ill. Mahrez (54. –11-esből),Foden (75.)

Továbbjutott:aMan. City, 4–2-es összesítéssel

A nap másik mérkőzésén: Liverpool (angol)–Real Madrid (spanyol) 0–0 (az első meccsen: 1–3)

Hiába a jó kezdés, nem sikerült kiharcolnia a továbbjutást a Dortmundnak a Manchester City ellen, ezzel a német csapat a 2016–2017-es kiírás után ismét a negyeddöntőben búcsúzott a Bajnokok Ligájából.

Az első mérkőzésen a City, ezen a találkozón pedig a Dortmund szerezte meg hamar a vezetést: a 15. percben Erling Haaland találta meg remek labdával a tizenhatoshoz érő Mahmoud Dahoudot, akinek a lövése a védőkről egyenesen Jude Belingham elé pattant, a 17 éves angol pedig látványos mozdulattal a léc alá tekert.

A hazaiak góljukkal továbbjutásra álltak, ám ez nem rendítette meg a vendégeket, akik uralták a mezőnyt, első nagy helyzetüket pedig a játékrész közepén alakították ki, amikor Kevin De Bruyne 17 méteres bombája pattant ki a kapufáról.

A csapatok dortmundi előny mellett vonulhattak a félidőben az öltözőkbe, ám a fordulást követően nem sokkal már ismét a manchesteriek érezhették magukat közelebb az elődöntőhöz. Emre Can szereplése nem hozott sok szerencsét csapata számára ebben a párharcban: az odavágó első City-góljánál az ő labdavesztését követően alakult ki helyzet, a német válogatott játékos pedig ezúttal egy, a tizenhatoson belülre érkező, de nem túl veszélyes beadás nyomán a saját, kinyújtott karjára fejelte a labdát – némi videózás után pedig tizenegyest rúghattak a vendégek, a labdátRijad Mahrez elementáris erővel küldte a kapu bal oldalába.

A Dortmundnak még lett volna esélye, hogy hosszabbításra mentse a találkozót, ám Marco Reus szabadrúgását követően Matts Hummels nem sokkal, de kapu fölé fejelt, majd a 75. percben Phil Foden eldöntötte a párharcot: egy szöglet után életerős lapos lövést küldött a tizenhatoson kívülről Marvin Hitz kapujába – kialakítva a végeredményt.1–2

Amikor a Manchester City legutóbb, a 2015–2016-os idényben bejutott a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, a negyeddöntőben 3–2-es összesítéssel a PSG-t búcsúztatta – most pedig épp a párizsiakkal kell megvívnia a döntőbe jutásért.

AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
1. elődöntő:Paris Saint-Germain (francia)–Manchester City (angol)
2. elődöntő:Real Madrid (spanyol)–Chelsea (angol)

Játéknapok:április 27. és 28.; május 4. és 5.

A MÉRKŐZÉS LEGFONTOSABB JELENETEI

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGE A MECCSNEK! NYERT ÉS TOVÁBBJUTOTT A MANCHESTER CITY. Az elődöntőben a PSG lesz az angol csapat ellenfele.

4 perc a hosszabbítás.

88. perc: AZ ELSŐ CITY-CSERE: Mahrez helyett Sterling állt be.

87. perc: Egy kontra során az üresen felfutó Foden Mahrezhez játszott a bal oldalra, az algériai elment két védő mellett, de közelről, kisodródva már nem tudta ellőni a labdát a kapus mellett.

82. perc: Zncsenko úgy 26-ról szánta el lövésre magát, középre ment a labda, Hitz kiütötte.

81. perc: Moreyt Tigges váltotta.

80. perc: AZ ELSŐ HAALAND-LÖVÉS. Távolról, jobbról, méterekkel lőtt a kapu mellé a norvég csatár.

80. perc: Bellingham helyett Brandt állt be.

GÓL! 75. perc: Jobb oldali szöglet után Foden 18 méterről, nagy erővel a rövid alsóba lőtt a labdát. 1–2

75. perc: Dahoud helyett T. Hazard állt be.

74. perc DE BRUYNE! Szép szóló után 14 méterrről lőtt, Hizt nagyot védett.

72. perc, STATISZTIKA: 60 százalékban birtokolja a labdát a City.

69. perc: ÓRIÁSI HELYZET! Reus kapu elé ívelt szabadrúgását Hummels nyolc méterről centikkel a kapu fölé csúsztatta.

68. perc: AZ ELSŐ CSERE. Knauff helyett Reyna állt be a hazaiaknál.

66. perc: Güdogan 18 méterről, kissé jobbról lőtt a kapu mellé.

60. perc STONES-MENTÉS! Az első félidő első dortmundi helyzeténél Dahoud lőhetett a tizenharoson belülről, balról, de Stones blokkolt.

58. perc: De Buyne lőtt estében 14 méterről, miután Reus még a tizenhatos vonala előtt meglökte a belgát, a játékvezető nem ítélt szabadrúgást, csak szögletet, mert Hitz védte a lövést.

54. perc: MAHREZ BELŐTTE! Mahrez ballal, a kapu bal oldalába lőtt nagy erővel, a kapus hiába érezte az irányt. 11 MOST MÁR A CITY ÁLL TOVÁBBJUTÁSRA!

53. perc: BÜNTETŐ! Can kezezése után 11-eshez jut a City. Egy ártalmatlan Foden-beadás után az első meccsen is nagyot hibázó Can el akart fejelni egy labdát, de a saját, kinyújtott karjára fejelte, videóztak, de maradt a döntés.

51. perc: Zincsenko a bal szélről, a tizenhatos vonaláról kapura emelte a labdát, Hitz ütötte fölé.

ELKEZDŐDÖTT A 2. FÉLIDŐ. Csere nincs egyik oldalon sem.

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK. TOVÁBBJUTÁSRA ÁLL A DORTMUND! A BVB remekül kezdte a meccset, több helyzete is volt húsz perc alatt, amiből Bellinghjam egyet ki is használta. Utána De Bruyne vezérletével már a Citynek voltak nagy lehetőségei, de azok kimaradtak.

39. perc: Bellingham szabálytalankodott lapot érően.

37. perc: ZINCSENKO! Vendégszöglet után nem tudják kivágni a labdát a dortmundiak, Stones, majd Bernardo Silva is megcsúsztatta, végül az ukrán fejelt közelről, de Hitz megfogta a labdát.

A spanyol Bojan Krkic után Bellingham (17 éves és 289 napos) a legfiatalabb játékos, aki gólt szerzett a BL egyenes kieséses szakaszában. Krkic a Barca játékosaként a Schalke ellen talált be 17 éves és 217 napos korában.

32. perc: ÚJABB CITY-HELYZET! Foden keverget a bal oldalon, beadásánál nem tudják elrúgni a labdát a németek, az érkező Mahrez közeli lövését Hitz védte.

28. perc: De Bruyne bal oldali szabadrúgását Reus fejelte ki szögletre, ami veszélytelen.

27. perc: De Bruyne adott be balról, de fel tudtak szabadítani a hazaiak.

A 17 éves Jude Bellingham az első gólját jegyezte a Bajnokok Ligájában, a BVB-ben tétmeccsen ez volt a második találata.

25. perc: REZEG A LÉC, DE BRUYNE! A belga 17 méterről, hatalmas erővel lőtte a lécre a labdát.

23. perc: Gyors egymásutánban a 2. szögletét végezhette el a City, de kaput eltaláló fejes, lövés ebből sem lett.

20 perc elteltével úgy fest a meccs képe, hogy a vendégek birtokolják többet a labdát, de kapura lövésig még nem jutottak el, miközben a másik oldalon Ederson már kétszer védett, Bellingham lövésénél pedig csak próbált védeni...

18. perc: A meccs első szögletét a Dortmund, egész pontosan Guerrero végezte el: Akanji fejelt, Ederson védett.

Bellingham góljával vezetett a Dortmund (Fotó: AFP)

15. perc: GÓL! VEZET A DORTMUND. Haaland passzolt középre a bal oldalról, a vendégek nem tudtak felszabadítani, a labda az angol Bellingham elé került, aki a tizenhatos vonaláról a léc alá tekerte a labdát. Ederson csak beleérni tudott. TOVÁBBJUTÁSRA ÁLL A BVB!

7. perc: AZ ELSŐ LÖVÉS. Dahoud 17 méterről kínálta meg Edersont, de középre ment a labda, így a brazilnak nem okozott gondot a hárítás.

5. perc: DE BRUYNE SAROKKAL! Szépen játszik a City, a belga előbb sarokkal tartott bent egy labdát az oldalvonalnál, majd ő indít egy akciót a bal oldalról, de helyzet nem alakult ki.

2. perc: Walker felszabadítási kísérlete hazai lábról Reus elé kerül, aki gólhelyzetbe kerülhetett volna a bal szélen, de les miatt lefújta az akciót a játékvezető.

ELKEZDŐDÖTT A MECCS! A sárgában játszó hazaiak kezdtek.

Jönnek a hazaiak!

ELŐZMÉNYEK

A Citynél Sergio Agüero hiányzik sérülés miatt, a Dortmundból Jadon Sancho, Youssoufa Moukoko, Marcel Schmelzer, Axel Witsel és Dan-Axel Zagadou.

„Gyerünk, Dortmund! Harcoljatok és győzzetek” – szóél a német szurkolók meccs előtti üzenete (Fotó: AFP)

Josep Guardiola, akárcsak az első meccsen, ezúttal is megkeverte a kártyákat a kezdőcsapat kijelölésekor. Akkor az jelentette a meglepetést, hogy kimondott csatár nélkül állította fel csapatát, most ezen már nem lepődünk meg, azon viszont igen, hogy balhátvéd posztra bekerült Joao Cancelo helyére az az Oelkszandr Zincsenko, aki 2021-ben az eddigi három BL-meccs közül csak egyszer játszott, akkor is 27 percet (a Mönchengladbach elleni második találkozón.

A mérkőzést megelőzően is a dortmundi Erling Haaland jövője volt az egyik fő kérdés a nemzetközi sportsajtóban. A többek között a Manhcester Cityvel is szóba hozott csatár kapcsán Hans-Joachim Watzke, a Borussia Dortmund ügyvezető igazgatója elmondta, ő már tudja, hol játszik majd ősztől a norvég támadó...

A két csapat első meccsén Kevin De Bruyne idénybeli második BL-góljával már a 19. percben megszerezte a vezetést, végül azonban meglehetősen nehezen győzött, ugyanis Marco Reus a 84. percben egyenlített, amire Phil Foden a 90. percben válaszolt.