A Chelsea legyőzte a Manchester Cityt és bejutott az FA-kupa döntőjébe!

BALÁZS DÁVID KÁROLYBALÁZS DÁVID KÁROLY
2021.04.17. 18:15
Hakim Zijes döntőbe rúgta a Chelsea-t (Fotó: Getty Images)
Az angol FA-kupa szombati elődöntőjében a Chelsea 1–0-ra legyőzte a Manchester Cityt a Wembleyben, és bejutott az FA-kupa döntőjébe.

ANGOL FA-KUPA
ELŐDÖNTŐ
Chelsea–Manchester City 1–0 (0–0)
London,
Wembley Stadion, zárt kapuk mögött.V.: Mike Dean.
CHELSEA: Kepa – Azpilicueta, Thiago Silva (Zouma, 87.), Rüdiger – R. James, Kanté, Jorginho, Chilwell – Mount (Pulisic, 70.), Zijes (Emerson, 79.) – Werner (Havertz, 79.). Menedzser: Thomas Tuchel
MAN. CITY: Steffen – Cancelo, Laporte, Rúben Dias, B. Mendy – Rodri, Fernandinho – Ferran Torres (Gündogan, 64.), De Bruyne (Foden, 48.), Sterling – Gabriel Jesus. Menedzser: Pep Guardiola
Gólszerző: Zijes (55.)

Nem hozott sok eseményt az első játékrész, ahogy azt megszokhattuk a mostani idényben a „big six” csapatainak egymás elleni mérkőzésein. A találkozó 6. percében a Chelsea bevette a Manchester City kapuját, ám mivel Timo Werner lesről kapta a labdát, mielőtt Hakim Zijesnek középre centerezett volna, elvették a találatot. Josep Guardiola együttese szép lassan átvette a kezdeményezést, de a kapuig csak elvétve jutott el. A másik oldalt a kontrák okoztak némi fejtörést a Citynek, de komoly helyzetet a Chelsea sem tudott kialakítani.

A fordulás után Kevin De Bruyne egy ártatlannak tűnő szituációban megsérült, le is kellett cserélni, ami, ismerve a végkifejletet, meghatározta a mérkőzés kimenetelét. Az 55. percben Mason Mount szenzációs kiugratása után Werner önzetlen volt, a középen üresen érkező Zijest szolgálta ki egy remek labdával, s a holland-marokkói támadó kb. hét méterről értékesítette a ziccert (1–0).

Pár perccel később megduplázhatta volna a Chelsea előnyét a támadó, ám ezúttal Zackary Steffen a helyén volt és hárítani tudott. A 69. percben Rúben Dias előtt adódott egy lehetőség, de a védő ígéretes helyzetben fölébólintott. A mérkőzés hajrájában Wernert ismét megtalálták a társak, a német válogatott játékos pedig ezúttal egyedül fejezte be az akciót, lövését viszont könnyedén fogta Steffen. A 84. percben Rahem Sterling egyenlíthetett volna ki, de közelről ő sem találta el a kaput. A ráadás pillanataiban újfent megrezdült a City hálója, viszont ahogy a mérkőzés elején, ezúttal is visszavonták a Chelsea-találatát, Christian Pulisic lépett ki lesről.

Egyenlíteni nem tudott a manchesteri gárda, így a Chelsea jutott be az FA-kupa fináléjába, ahol vagy a Leicester Cityvel, vagy pedig a Southamptonnal küzdhet meg a serlegért. Thomas Tuchel edzőként először győzte le Josep Guardiolát, így számára ez a mérkőzés emiatt is különleges marad, na meg azért is, mert első német edzőként vezette be csapatát a világ legpatinásabb kupasorozatának döntőjébe.

Vasárnap
19.30:
Leicester City–Southampton (Tv: Spíler1)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

96. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! A CHELSEA LEGYŐZTE A MANCHESTER CITYT, ÉS BEJUTOTT A DÖNTŐB! 1–0

90+5. perc: Rúben Dias is megkapta a maga sárga lapját.

90+4. perc: Gündogan fejesét üti oldalra Kepa.

90+3. perc: Pulisic beveszi a City kapuját, de lesről, így még nem dőlt el a mérkőzés!

90+2. perc: Laporte is „besárgult”.

90. perc: 5. perc a ráadás!

90. perc: Azpilicueta kapott sárga lapot.

87. perc: Thiago Silvát váltja Zouma. A brazil védő megsérült.

84. perc: Sterling került helyzetbe a tizenhatoson belül, de alaposan célt tévesztett!

82. perc: Rodri megpatanó lövését védte könnyedén Kepa.

79. perc: Werner helyett Havertz a pályán, míg Zijes helyére Emerson Palmieri érkezik.

77. perc: Egy kontra végén Werner került helyzetbe, de a döntő pillanatban eltörte a labdát, így Steffen könnyedén leért a lövésre.

73. perc: Egyelőre a City nem tudja feltörni a londoni „kékek” védelmét.

70. perc: Cserél a Chelsea: Mount helyett Pulisic érkezik.

69. perc: Rúben Dias fejese szállt közelről a kapu fölé. Egyenlítési lehetőség volt!

67. perc: Próbálja kapuja elé szegezni a City a Chelsea-t.

65. perc: Fernandinho is „besárgult”.

64. perc: Gündogan érkezik Ferran Torres helyére.

62. perc: Rodri beadása után ketten terültek el a földre: egy Chelsea- és egy City-játékos maradt lent.

59. perc: Remek ütemben mozdult ki a kapujából Steffen, így elmaradt a Chelsea második találata! Zijes rövid időn belül újabb gólt szerezhetett volna, de nem tudta elpasszolni a kifutó kapuvédő mellett a kabdát!

Mason Mount szenzációs kiugratása után volt önzetlen Timo Werner, aki a középen üresen érkező Hakim Zijest szolgálta ki egy remek labdával, s holland-marokkói támadó nem hibázta el a ziccert!

55. PERC: GÓL – ELŐNYBEN A CHELSEA, ZIJES VETTE BE A CITY KAPUJÁT! 1–0

55. perc: Egy City kontra végén szabálytalankodik Sterling, így elhallt az akció.

53. perc: Most a Chelsea labdázik egy kicsit.

51. perc: Egy veszélyes City-beadás után köt ki végül a labda Kepa kezében.

50. perc: Mindkét csapatnak öt cserelehetősége van a mérkőzésen és további egy a kétszer 15 perces hosszabbításban – feltéve, ha nem születik döntés a rendes játékidőben.

48. perc: Bicegve hagyja el a pályát a manchesteriek legnagyobb sztárja. Foden váltja őt!

47. perc: De Bruyne terült el a földön, a lábát fájlalja!

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+2. perc: A kisszöglet után azzonnal véget vetett a félidőnek Mike Dean. 0–0

45+1. perc: Egy újabb City-szöglet még belefér.

45. perc: 1 perc a ráadás az első félidő végén.

45. perc: Fernandinho bólintása szállt a kapu mellé.

44. perc: A sarokrúgás után nem alakult ki veszély, viszont újabb szögletet rúghat a City.

43. perc: Jöhet az első City-szöglet.

40. perc: Ez eddig egy olyan mérkőzés, mint amelyből már jó párat láthattunk a mostani idényben a „big six” csapatainak egymás elleni összecsapásai alkalmából...

37. perc: Komótosan passzolgat a City.

34. perc: Ismét Reece James a főszerepben, ezúttal sárga lapott kapott a szélső.

34. perc: A sarokrúgás után Reece James elé került a labda, aki 20 méterről középről, kapásból vette célba a kaput, ám lövése elkerülte azt.

33. perc: Mount harcolt ki egy szögletet.

31. perc: Eddig csupán 3 lövés volt a mérkőzésen, azokból csupán Gabriel Jesus távoli próbálkozása találta el a kaput...

29. perc: Zijes veszélyes beadását fejelték ki a City-védők Werner előtt.

28. perc: A City eddig teljesen veszélytelen a londoni kapura.

25. perc: A Chelsea végezhetett el kb. 35 méterről egy szabadrúgást, ám a középre ívelt labdát könnyedén kifejelték a manchesteriek.

22. perc: Most már igen veszélyesek a Chelsea-akciók.

21. perc: Érezhetően mindkét csapat tart egy kicsit a másiktól.

19. perc: Chilwell érkezett a tizenhatoson belülre Reece James beadására, ám a lövése nagyon lecsúszott.

17. perc: A Chelsea kontrákból próbál veszélyeztetni, de eddig nem sok sikerrel.

14. perc: Az elmúlt két percben viszont a City dominál.

12. perc: Jóval többet van a labda a Chelsea-nél eddig. Ez mindenképpen meglepetés!

10. perc: Egy távoli kisérletet fogta meg magabiztosan Kepa Arrizabalaga. Gabriel Jesus lőtt kapura.

8. perc: A Chelsea is az ellenfél tréfelén próbál labdát szerezni.

6. perc: A labda a City kapujában. Wernert indították a társak, viszont lesről, így hiába centerezett remekül középre Zijesnek, aki közelről bevette a kaput, a gól érvénytelen.

3. perc: Magasan letámad a City.

1. perc: Rendhagyó kameraállásból követhetjük a meccset, ugyanis nem pont középen helyezkedik el a kamera.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Chelsea kék mezben, kék nadrágban és gehér sportszárban látható, míg a Manchester City világoskék felsőben, fehér nadrágban és világoskék sportszárbanlép a pályára.

ELŐZMÉNYEK

Jó, de nem csúcsformában várhatják a csapatok az elődöntőt. Noha a Chelsea és a Manchester City is bejutott a Bajnokok Ligája elődöntőjébe – abban a sorozatban csak a fináléban találkozhatnak egymással –, az elmúlt hetekben kellemetlen vereségekbe is beleszaladtak.

Thomas Tuchel kinevezése óta a londoni „kékek” megtáltosodtak. A Chelsea nemcsak a bajnokságban gyűjti szorgosan a pontjait, de az FA-kupában és a BL-ben is bejutott a legjobb négy közé. A német menedzser stabilizálta a védelmet, noha a West Brom ellen április elején a gárda beleszaladt egy nagyobb pofonba (2–5). Ez volt a Tuchel-éra első veresége, ráadásul ötöt kapott a Chelsea a Stamford Bridge-en, igaz, a mérkőzés nagy részét emberhátrányban játszotta. A Porto ellen azonban javított a gárda és összességében magabiztosan jutott túl a portugál ellenfelén, miközben a Crystal Palace-nek gurított a hétvégén egy négyest. Ettől függetlenül a Chelsea a legutóbbi négy mérkőzéséből kettőt is elveszített, viszont mai ellenfele sincsen csúcsformában.

A Manchester City március elején vereséget szenvedett a bajnokságban városi riválisától, a Manchester Unitedtől, amivel véget ért a 21 meccses győzelmi – és 28 meccses veretlenségi – szériája is Josep Guardiola együttesének. Ez azonban nem rendítette meg a csapatot, amely a soron következő hat meccsét is behúzta, ám a Leeds United ellen hatalmas meglepetésre kikapott a múlt hétvégén. A manchesteri gárda a Borussia Dortmund ellen is megszenvedett a BL-ben, sokáig kiesésre állt a visszavágón, de végül vette az akadályt és bejutott az elődöntőbe, amit meg is ünnepeltek. A Manchester City hatalmas előnnyel vezeti a bajnokságot, az angol Ligakupában finalista, míg a BL-ben és az angol FA-kupában elődöntős, így az is megtörténhet, hogy minden sorozatot megnyer idén.

A két csapat ebben az idényben eddig egyszer találkozott, január elején a Stamford Bridge-en aratott magabiztos 3–1-es győzelmet a City. A londoniakat akkor még Frank Lampard irányította.

A két csapat útja az elődöntőig

A Chelsea és a Manchester City is a harmadik fordulóban csatlakozott be a sorozatba.

A londoni „kékek” a negyedosztályban szereplő Morecambe ellen kezdtek és jutottak tovább magabiztosan (4–0). A Legjobb 32 között a másodosztályú Lutont győzték le (3–1) – ez volt Frank Lampard utolsó mérkőzése a Chelsea kispadján. A nyolcaddöntőben újfent egy másodosztályú ellenfél következhetett, ám a Barnsley sem tudott megálljt parancsolni a londoniaknak, akik ezúttal idegenben harcolták ki a továbbjutást (0–1). A Sheffield United ellen sem tört meg a lendület, a „pengéket” két góllal verte a Stamford Bridge-en a gárda (2–0).

A Manchester City a harmadik körben a Championshipben szereplő Birminghamen könnyen túljutott (2–0), a negyedosztályú Cheltenham azonban majdnem megtréfálta Guardioláékat, akik csak a hajrában tudták megfordítani idegenben a párharcot (1–3). A legjobb 16 között viszont ismét egy könnyebb mérkőzés várt rájuk, a másodosztályú Swansea-t gyűrték le idegenben 3–1-re. A negyeddöntőben Liverpoolba utaztak, az Everton otthonában mérkőztek meg, ahol magabiztos győzelmet arattak (2–0).

Ha a mai mérkőzésen a rendes játékidőben nem dől el a továbbjutó kiléte, akkor kétszer 15 perces hosszabbítás következik, s hogyha az extra játékidőben sem, akkor a tizenegyesrúgások döntenek.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CHELSEA–MANCHESTER CITY LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!