NBA: tovább remekel a Lakers, a Mavericks legyőzte a Pelicanst

2023.01.08. 07:42
LeBron James vezérletével nyert, egyre jobb formában a Lakers (Fotó: Getty Images)
Sorozatban ötödik győzelmét aratta a Los Angeles Lakers, amely pontokban gazdag találkozón 136–134-re múlta felül a Sacramento Kingset az észak-amerikai profi kosárlabdaliga (NBA) magyar idő szerinti vasárnap hajnali játéknapján – LeBron James 37 pontot vállalt a meccsen. A New Orleans Pelicans a Dallas Mavericks otthonában kapott ki, nyert a Boston Celtics, a Chicago Bulls és az Orlando Magic is.

San Antonio Spurs–Boston Celtics 116–121

Kiizzadta a Celtics. A Spurs egy pillanatig sem vezetett a mérkőzés során, 37,1 másodperccel a vége előtt Josh Richardson triplájával egyenlíteni tudott a Spurs, de az időkérés után Jayson Tatum is betalált egy középtávolival, és erre már nem tudtak válaszolni a hazaiak. Hiába vezetett már 15 ponttal is a Celtics, ezért a győzelemért most nagyon meg kellett izzadniuk, és szükségük is volt a Tatum-Brown kettős mind a 63 pontjára, de a kispadról beszálló Malcolm Brogdon (23 pont, 7 gólpassz) és Robert Williams III (10 pont, 11 lepattanó, 4 blokk) is kulcsfontosságú megmozdulásokkal jelentkezett a végjátékban. A Celtics ezzel 2–2-vel zárta a nyugati túráját, legközelebb már hazai pályán fogadják a Bullst.

Csapatként maradt meccsben a Spurs. Gregg Popovich tartalékos összeállítással vághatott neki ennek a meccsnek, a térdműtét előtt álló Devin Vassell mellett Keldon Johnson és Jakob Pöltl sem lépett pályára, mégis meccsben voltak a legvégéig – 9,1 másodperccel a vége előtt Jeremy Sochan 116–118-as állásnál dobhatott triplát, de a kísérlete kimaradt. A hazaiaknál nyolcan értek el kétszámjegyű termést, közölük Zach Collins (18 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz), Tre Jones (18 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz) és a padról beszálló Josh Richardson (18 pont, 4 gólpassz, 4/9 tripla) tűnt ki a leginkább, és emellett a Tatum-Brown kettőssel szemben sem végeztek rossz munkát, 25/52 dobását süllyesztette el a két sztár. A Spursnek egy kicsit jobb triplázásra lett volna szüksége a bravúrhoz, mindössze 7/25-tel zártak kintről, miközben a Celtics játékosai 15 hármast küldtek a helyére, és ezt a megnyert lepattanózással sem tudták ellensúlyozni a hazaiak.

A Spurs legjobb dobói: Richardson 18/12, Collins 18, Jones 18
A Celtics legjobb dobói: Tatum 34/15, Brown 29/6, Brogdon 23/15

Chicago Bulls–Utah Jazz 126–118

Egyszerre remekelt LaVine és DeRozan. Az elmúlt meccseken kezd egyre jobb formába lendülni a Bulls, egymást követő harmadik meccsüket húzták be, köszönhetően annak, hogy 42–29-re túldobták a Jazzt a negyedik negyedben. Zach LaVine azt követően, hogy tegnap hajnalban 41 ponttal és 11/13 triplával zárt, most 36 pontot és 6/12 hármast tett be a közösbe, a negyedik negyed közepén zsinórban három Bulls-támadás is az ő jó triplájával ért véget. Ezúttal DeMar DeRozan is remekelt, 35 ponttal és 7 gólpasszal jelentkezett, és rá is lehetett számítani a negyedik negyedben is. Nikola Vucevic (15 pont, 16 lepattanó, 4 gólpassz) szintén dicséretet érdemel, ahogyan az egész csapat is, mivel 53 százalékkal dobtak mezőnyből, így önbizalomtól telve készülhetnek a Celtics elleni ütközetre.

Ochai Agbaji megvillant. A Jazz legutóbb öt vereség után ismét nyerni tudott, és sokáig most is reális esélyük mutatkozott erre, de nem tudtak mit kezdeni a Bulls két pontgépével, és náluk senki sem tudott fellépni a 28 pontig jutó Lauri Markkanen mellé. Jordan Clarkson (18 pont, 8 gólpassz) csak 1/7 tripláját dobta be, Jarred Vanderbilt (15 pont, 14 lepattanó) hasonló számokat hozott, mint a túloldalon kevesebb dobásból dolgozó Vucevic, míg Mike Conley kimondottan rossz estén van túl, vele a pályán -26-ban zárt a Jazz. Salt Lake Cityben annak viszont örülhetnek, hogy a legutóbbi 11 pontos teljesítményét 19 ponttal és 7/7 jó dobással, közte 4/4 triplával követte le az újonc Ochai Agbaji, a jövő szempontjából jó jel lehet, ha elkezd egyre nagyobb szerepet vállalni a csapat játékában.

A Bulls legjobb dobói: LaVine 36/18, DeRozan 35, Vucevic 15/6
A Jazz legjobb dobói: Markkanen 28/6, Agbaji 19/12, Clarkson 18/3

Dallas Mavericks–New Orleans Pelicans 127–117

Christian Wood megadta az alaphangot. A Mavericks magasembere remekül kezdte a meccset, csapata első 13 pontjából 9 az ő nevéhez fűződött, és a jó kezdésnek az lett az eredménye, hogy a hazaiak 34–15-re húzták be az első negyedet. A korai nagy előny végig kitartott, Wood végül 28 ponttal és 6 lepattanóval fejezte be az estét, míg Luka Doncic (34 pont, 10 lepattanó, 10 gólpassz) tovább növelte a tripla-duplái számát, és az is belefért tőle, hogy eladjon 7 labdát. A két fő pontfelelős mellett Tim Hardaway Jr. is berakott a közösbe 18 pontot 7/9-es mezőnymutatóval, Jaden Hardy pedig a Celtics után a Pelicans ellen is 15 pontot szórt, igyekszik bizonyítani, hogy érdemes vele számolni az aktív rotációban. A Mavericks ezzel az elmúlt kilenc meccséből a nyolcadikat húzta be, most viszont elindulnak egy ötmeccses idegenbeli túrára.

Bealudt a tartalékos Pelicans. Noha Brandon Ingram, Zion Williamson, CJ McCollum és Larry Nance Jr. nélkül álltak ki a vendégek, ez sem lehet magyarázat arra, hogy miként aludtak be az első negyedben, és mire összekapták magukat, addigra már 20 pont körüli különbség alakult ki. Ezzel együtt is tisztességes helytállásnak tekinthető, hogy ennyire tartalékosan is csak 10 ponttal kaptak ki, bár az nem mutat jól, hogy 56,8 százalékkal dobott az ellenfelük, ahogyan az sem, hogy ők ezzel szemben 5/29 triplát tudtak csak elsüllyeszteni. Egyénileg Jonas Valanciunas (25 pont, 10 lepattanó) és a 24 pontig jutó Naji Marshall dicsérhető leginkább, továbbá Herbert Jones (16 pont, 6 lepattanó, 5 labdaszerzés) és Jose Alvarado (14 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) is mutatott szép dolgokat, de ez nem bizonyult elegendőnek a Mavericks tűzerejével szemben.

A Mavericks legjobb dobói: Doncic 34/9, Wood 28/12, Hardaway Jr. 18/12
A Pelicans legjobb dobói: Valanciunas 25, Marshall 24/3, Jones 16/3

Golden State Warriors–Orlando Magic 101–115

Remekeltek a fiatalok. Azzal együtt is nagy meccset játszottak a vendégek, hogy a Warriors ismét felforgatott összeállításban lépett pályára, Paolo Banchero és Franz Wagner is kiválóan teljesített. A 2022-es draft 1/1-ese 25 ponttal, 5 lepattanóval és 4/9 triplával húzta az övéit, mellette pedig a fiatalabbik Wagner-testvér is beszórt 24 pontot. Mellettük dicséretet érdemel mindkét irányító is, az Anthony-Fultz kettős közös erővel 32 pontot, 12 lepattanót és 12 gólpasszt ért el, Fultz ráadásul 6 labdát is szerzett, és egymás mellett is jól megfértek a pályán, jó helyzeteket teremtettek, amire építve 50,6 százalékkal dobtak mezőnyből. A Magic így győzelemmel kezdte az ötmeccses nyugati túráját, legközelebb a Kings otthonába látogatnak.

Wiggins és Iguodala visszatért, Thompson nem játszott. Érdekes meccsen van túl a Warriors, mert 15 kihagyott meccs után visszatért Andrew Wiggins, illetve a szezon során először lépett pályára Andre Iguodala, ugyanakkor Klay Thompson kiülte ezt a meccset, hogy pihentetni tudja a műtött térdét. Az ismételten felforgatott összeállítás meglátszódott a játék képén is, hiányoztak Thompson pontjai, miközben Wiggins elsőre 19 perc alatt 12 egységig jutott, de nagyon látszódott még rajta a rozsda, vele a pályán -22-ben zárt a Warriors. Ez még talán bele is fért volna, mert Anthony Lamb 26 ponttal, 8 lepattanóval és 4 gólpasszal szállt be a meccsbe, és Donte DiVincenzo is a helyére küldött 5/11 triplát, de kellett volna Jordan Poole-tól is egy extra, ez viszont nem jött, a 21 pontját 5/17-es mezőnymutatóval érte el.

A Warriors legjobb dobói: Lamb 26/15, Poole 21/6, DiVincenzo 15/15
A Magic legjobb dobói: Banchero 25/12, F. Wagner 24/9, Anthony 16/6, Fultz 16

Sacramento Kings–Los Angeles Lakers 134–136

Előre menekült a Lakers. Sorozatban ötödik meccsüket húzták be az aranysárga-lilák, és ezt a győzelmet az ellenállhatatlan támadójátékuknak köszönhetik, 61 százalékkal dobtak az este folyamán, és egyedül a negyedik negyedben nem dobtak legalább 36 pontot, bár a Kings is végig tartotta velük a lépést. A meccset végül Dennis Schröder 3,1 másodperccel a vége előtt bedobott két büntetője döntötte el, De'Aaron Fox nagyon távolról elengedett válaszkísérlete már nem talált utat a gyűrűbe. Schröder egyébként is nagy meccset játszott, 27 pontig jutott 8/11 jó dobással és 7/7 büntetővel, de természetesen LeBron James vitte a prímet, aki 37 ponttal, 8 lepattanóval és 7 gólpasszal zárt. Dicséretet érdemel Thomas Bryant (29 pont, 14 lepattanó) is, aki 12/14 dobását elsüllyesztette, míg Russell Westbrook (23 pont, 5 lepattanó, 15 gólpassz) az egyik legjobb meccsét játszotta, mióta a Lakershez került, vele a pályán +15-ben zárt a csapata, ami Jamesszel holtversenyben a legjobb volt a mezőnyből.

Kevésbé volt hatékony a Kings. Támadásban a Kings is jól teljesített, 52,3 százalékkal dobtak mezőnyből, ami a legtöbb esetben elég is lenne a győzelemhez, ezúttal viszont 61 százalékkal dobott az ellenfelük, és ez túlságosan is nagy különbségnek bizonyult. Ezzel együtt is egylabdás meccset buktak a hazaiak, de rossz jel, hogy az elmúlt négy meccsükből harmadszor maradtak alul. Domantas Sabonis (25 pont, 12 lepattanó, 7 gólpassz) teljesítményén most sem érződött, hogy sérülten játszott, mellette De'Aaron Fox is eljutott 34 pontig és 9 gólpasszig, és a másik három kezdő is 16–18 pont között zárt. A Kingstől védekezésben kellett volna több, mert túldobni nem tudták az ellenfelüket, és amikor a negyedik negyedben lelassult a játék, akkor abból sem tudtak előnyt kovácsolni.

A Kings legjobb dobói: Fox 34, Sabonis 25, Barnes 18/6
A Lakers legjobb dobói: James 37/3, Bryant 29, Schröder 27/12