Tokió 2020: Kapás Boglárka negyedik lett, Németh Nándor nyolcadik

2021.07.29. 03:45
A nyári olimpia hatodik napján Kapás Boglárka, Németh Nándor és a női 4x200-as gyorsváltó is döntőzött: Kapás  200 méter pillangón a negyedik, Németh 100 méter gyorson a nyolcadik, míg a váltó a hetedik helyen végzett. Telegdy Ádám 200 méter háton parádés úszással jutott be a fináléba, az ötödik, egyúttal utolsó olimpiáján szereplő Cseh László pedig 200 méter vegyesen tett hasonlóan.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Kapás Boglárka a negyedik helyen végzett 200 méter pillangón (Fotó: Tumbász Hédi) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

TOKIÓ 2020
ÚSZÁS
DÖNTŐK, ELŐDÖNTŐK (a magyar érdekeltségű versenyszámok)
Férfi 200 m hát
(elődöntő) – Telegdy Ádám (1:56.19) a 2. helyen végzett a futamában, és a 4. legjobb idővel bejutott a döntőbe
Női 200 m pillangó (döntő) Kapás Boglárka (2:06.53) 4. lett
Férfi 100 m gyors (döntő) – Németh Nándor (48.10) a 8. helyen végzett
Férfi 200 m vegyes (elődöntő) Cseh László (1:57.64) futamában a 4. lett, összesítésben a 8. idővel bejutott a fináléba
Női 4x200 m gyorsváltó (döntő) – a Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Késely Ajna, Kapás Boglárka összeállítású magyar váltó a 7. helyen végzett

Telegdy Ádám magyar idő szerint péntek hajnalban 3.50-től, Cseh László 4.16-tól úszik döntőt.

A CSÜTÖRTÖK DÉLUTÁNI PROGRAM
Előfutamok
12.22:
női 800 m gyors (Késely Ajna)
12.59: férfi 100 pillangó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián)
13.13: női 200 m hát (Hosszú Katinka)
13.16: női 200 m hát (Burián Katalin)
13.21: mix 4x100 m vegyes váltó (magyar váltó)

Magyar szempontból nagyszerűen kezdődött a csütörtöki úszóprogram: Telegdy Ádám kissé nehézkes kezdés után óriásit hajrázott a 200 méter hát elődöntőjében, 1:56.19-es ideje mindössze két századdal maradt el a legjobbjától. A futamban ez a második helyhez volt elegendő, összesítésben pedig a negyedikhez, vagyis bejutott a fináléba!

„Próbáltam nem Bogira és a kétszáz pillangó döntőjére gondolni, mert tudtam, az csak összezavar – mondta Telegdy. – Kicsit tartottam a reggeli úszásról, de ez a legjobb idő délelőtt – a döntőben bármi megtörténhet.”

Következett Kapás Boglárka döntője 200 méter pillangón: a számban 2019-ben világbajnokságot nyerő magyar úszónő a harmadik idővel kvalifikált a 200 méteres pillangó fináléjába, s minden esélye megvolt az éremszerzésre. Sajnos a rajt nem sikerült túl jól, a korán meglépő kínai Csang Jü-fej mellett a két amerikai, Regan Smith és Hali Flickinger is elhúzott kicsit a mezőnytől. Kapás a szokásos nagy hajrázásával mindent megtett, de nem tudta utolérni őket, így a negyedik helyen végzett.

„Elhittem én is, hogy képes vagyok a 2:05-ös időre... – kezdte Kapás. – A célba érkezésnél tudtam, hogy nem vagyok dobogós, mert nem gyulladt a lámpa. Sajnálom. Csalódott vagyok, igen, hiszen elképzelni sem tudtam, hogy nem szerzek érmet, de kiúsztam magam, ez az egy vigasztal.”

Németh Nándor parádés országos csúccsal (47.81) valósította meg nagy álmát 100 gyorson, bekerült az olimpiai döntőbe is a vb- és az Eb-finálék után. Nem kis fegyvertény: magyar úszó legutóbb szintén Tokióban volt finalista a királykategóriában, még Dobai Gyula, 1964-ben. A 21 éves úszó jól kapta el a rajtot, azonban a második 50 méterre visszaesett, s végül nyolcadik lett – kritika így sem érheti.

„Nem fogok panaszkodni, hiszen életem első egyéni olimpiai döntőjét úszhattam – mondta Németh. – A középdöntőben úszott időmnél ezúttal rosszabbat jöttem, de az egyik nap ilyen, a másik olyan. Egyedül a célba érkezés miatt bánkódom, ott rátettem egy tempót, és nem kellett volna – nem azt mondom, hogy akkor sokkal előrébb végeztem volna, de mégiscsak jobb lett volna, ha ott a végén nem csúszik be az a pici hiba.”

Cseh László is bejutott a fináléba (Fotó: Tumbász Hédi)

Az ötödik olimpiáján versenyző Cseh László a legszebb napjait idézve kezdett a 200 méter vegyes elődöntőjében, a pillangónál világcsúcs időn belül, a hátnál továbbra is az első helyen fordult, mellen viszont visszacsúszott, és a gyors nagy hajrája után végül a negyedik lett futamában. A továbbjutáshoz ez is elég volt, négyszeres olimpiai ezüstérmesünk a nyolcadik idővel kvalifikálta magát a fináléba.

„Én már az előfutam után is elégedett voltam, régen azért ez nem így volt – mondta Cseh. – Kicsit rosszabbat úsztam, mint tegnap, annak örülök, hogy ez is döntőt ért. Ez a legfelszabadultabb versenyem, olimpiám, még egy úszás, és elköszönök – mennek is kell haza, mert rengeteg tennivaló vár rám, például ideje már rendet tenni a garázsban is.”

A program a női 4x200 méteres gyorsváltóval zárult, a mieink Kapás Boglárka került be a csapatba Verrasztó Evelyn helyére Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura és Késely Ajna mellé. A magyar váltó az orosz, a német és a francia csapattal csatázott a mezőny hátsó felében, végül utóbbit megelőzve a hetedik helyen ért célba. Az aranyat a világcsúcsot úszó kínaiak nyerték, mögöttük az Egyesült Államok és Ausztrália zárt érmes helyen.

SZÁMRÓL SZÁMRA

FÉRFI 200 M HÁT, ELŐDÖNTŐ

Első magyarként Telegdy Ádám száll vízbe a 200 méter hát elődöntőjében. Telegdy az első futamban és az egyes pályán úszik. 27.57-vel fordul a hatodik helyen az első 50 méternél, a követezőn már második, bő két tizeddel lemaradva.Végül sikerül megőrizni a második helyet a futamban, 1:56.19-es ideje jó eséllyel elég lesz a fináléhoz. Meg is van, Telegdy Ádám összesítésben a negyedik legjobb idővel döntős!

„Próbáltam nem Bogira és a kétszáz pillangó döntőjére gondolni, mert tudtam, az csak összezavar – mondta Telegdy Ádám. – Kicsit tartottam a reggeli úszásról, de ez a legjobb idő délelőtt – a döntőben bármi megtörténhet.”

NŐI 200 M PILLANGÓ, DÖNTŐ

A számban 2019-ben világbajnokságot nyerő Kapás Boglárka a harmadik idővel kvalifikált a 200 méteres pillangó fináléjába. Kapás a hármas pályán a középmezőnyben kezd, fél távnál az ötödik helyen fordul. Az utolsó 50 méter előtt megkezdte a hajrát, de az amerikaiakat már nem tudta beérni, így 2:06.53-mal a negyedik helyen végzett.

FÉRFI 100 M GYORS, DÖNTŐ

Németh Nándor parádés országos csúccsal (47.81), a hetedik helyen végezve jutott döntőbe 100 méter gyorson. Az egyes pályán úszik a 21 éves magyar, aki jól kapta el a rajtot. Az olimpiai csúcsot úszó Caeleb Dresselt nem lehet megszorítani, Németh végül a 8. helyen ér célba 48.10-zel.

FÉRFI 200 M VEGYES, ELŐDÖNTŐ

Cseh László az első futamban igyekszik kiharcolni a döntőbe jutást az utolsó olimpiáján. Az első 50 méteren nagyszerűen pillangózik, elsőként fordul világcsúcs időn belül! Háton tartja az előnyét, mellen kicsit veszít belőle, és visszacsúszik a harmadik helyre.Gyorson megpróbál nagyot hajrázni, s a negyedik helyen ér célba. Összesítésben nyolcadik, így ott lesz a holnapi döntőben!

NŐI 4X200 M GYORSVÁLTÓ

Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Késely Ajna, Kapás Boglárka összeállításban a nyolcas pályán láthatjuk a magyar váltót. Jakabos végig a nyolcadik helyen halad, nem sokkal elmaradva a franciáktól és az oroszoktól. Veres jól kapja el a rajtot, a hetedik helyre felhozza a magyar csapatot, a végén viszont visszacsúszik az utolsó helyre. Késely révén ismét megelőzzük a franciákat, és három tizedre megközelítjük a németeket. Kapással zárul a sor, a 200 méter pillangón negyedik helyen végző úszónőnk nem tud előrébb kerülni, de a hetedik helyet megtartja. Az aranyérmet világrekorddal a kínaiak nyerik, mögöttük az Egyesült Államok és Ausztrália zár érmes helyen.

Olimpiai bajnok: Kína 7:40.33 – világcsúcs