A nehézségek ellenére is teljesült Marozsán Fábián fő célkitűzése 2024-ben

SZELECZKI RÓBERTSZELECZKI RÓBERT
Vágólapra másolva!
2024.12.19. 18:22
Marozsán Fábián az év végi sajtótájékoztatóján (Fotó: Tumbász Hédi)
Összességében elégedetten értékelte Marozsán Fábián az első ATP Touron töltött idényét a Búsuló Juhász Étteremben tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján. Szó esett a magas- és mélypontokról, a játékos betegségeiről, a borításváltás okozta nehézségekről, az országos bajnokságról és a jövő évi fő célról is.

 

Túl az első teljes ATP Touron töltött éven, benne sikerekkel és nehézségekkel egyaránt. A legjobb 32 közé jutás az Australian Openen januárban, mellyel egyéni csúcsot állított fel Grand Slam-tornán. Betegség miatt nem százszázalékos kiállás a Davis-kupa-selejtezőben februárban, vereség a németek ellen. Negyeddöntő a márciusi miami 1000-es tornán, győzelmek top 10-es teniszezők ellen az idény során, mint Alex de Minaur és Holger Rune, májusban karriercsúcs a világranglista 36. helyét elérve. Hullámvölgy a salak- és a füves szezonban az év közepén, nehezebben jönnek a győzelmek, főleg kettő egymás után. Az őszi ázsiai turné megszakad újabb betegség miatt. Az idény végére újabb fellendülés a cincinnati mestertornán augusztusban, többek között Grigor Dimitrov legyőzésével, majd az utolsó tornán, novemberben, a belgrádi 250-esen újabb negyeddöntő, a júliusi umagi verseny után először. Top 60-as helyezés az idény végén.

Ez mind-mind Marozsán Fábián (ATP-58.) 2024-es évadához tartozik, melynek élményeiről és tanulságairól a budapesti Búsuló Juhász Étteremben csütörtökön tartott évösszegző sajtótájékoztatón beszélt a játékos, valamint a vezetőedző Balázs György és Somogyi Zsolt menedzser. Jelenlegi legmagasabban jegyzett férfi játékosunk úgy kezdte gondolatait, hogy tanulóévként tekintett 2024-re, melyben rengeteg tapasztalatot szerzett, de a cél még tovább fejlődni. „Az év eleje nem indult egyszerűen, a sajnos szokásos betegségek miatt nem volt ideális a felkészülésem, Hongkongban és Aucklandben nem jött ki a lépés, de az Australian Openen megfordult a szerencsém, ez pedig megadta a lendületet. Úgy érzem, a március volt az év csúcspontja, rengeteg jó meccset játszottam, topjátékosokat győztem le, aztán nehezebb időszak következett, pedig ilyen sikerek után én és a csapat vártuk a további kiugró eredményeket, ám a salakszezon elmaradt ettől. Aztán kijöttem a hullámvölgyből, az év második felében jobban teljesítettem, sokkal inkább élveztem a munkát, sikerült ismét többször nyernem. A hullámzás hozzátartozik egy évhez, főleg, hogy az elsőt töltöttem a legjobbak között, de ez a legfontosabb, hogy végig a legnagyobb tornákon játszhattam. Az év elején a top hatvanba kerülést jelöltük ki célként, így azt mondom, előzetesen aláírtam volna ezt az ötvennyolcadik helyezést, örülök, hogy a fő cél teljesült, főleg a nehéz időszakok ellenére” – összegzett Marozsán Fábián.

 

Menedzsere, Somogyi Zsolt szintén utalt arra, hogy számítottak egyfajta „liftezésre” az év során. „Mély vízbe került Fábi a korábbi challenger-versenysorozathoz képest. Fábi nagyon önkritikus magával szemben, nagyok az elvárásai, és ha nem valósul meg, amit eltervezett, hajlamos a csalódottságra. De minden esélye megvan arra, hogy stabilizáljuk a jó teljesítményét, a tíztagú csapatban mindannyian magukénak érzik Fábi segítését, összekovácsolódott a csapat. Mindig van hová fejlődni, de bizakodó vagyok 2025-re nézve” – mondta, majd ezt később azzal egészítette ki, hogy a tervek szerint jövőre több edző kíséri el a 25 éves teniszezőt a tornákra, hiszen bár jól kiegészítik egymást Balázs György vezetőedzővel, és elégedettek is a munkájával, nem ideális, hogy harmincnál is több versenyre utazzon az év során. „Hajdusik Roman csatlakozik a csapatunkhoz jövőre, aki egyébként idén is többször beugrott, vele is nagyszerű a kapcsolatunk” – tette hozzá a menedzser.

Marozsán arra is kitért, hogy a jövendő évek tapasztalatával hatékonyabban tud majd alkalmazkodni a borításváltásokhoz, amivel idén még megküzdött. „A nehéz salakszezon után először iktattam be tervszerűen a füves tornákat, hogy Wimbledonban jól szerepelhessek, de ez sajnos elmaradt, illetve továbbra sem ez a kedvenc borításom, nem érzem, hogy a támadó jellegű játékom jól működne füvön. Aztán közvetlenül az olimpia előtt vissza kellett állni salakra, majd hamarosan kemény pályára – ahogy rutinosabb leszek, egyre inkább tudom majd, mit kell csinálni, mennyi idő kell az átállásra”. A gondolatmenetet Balázs György azzal egészítette ki, hogy a tavalyi salakos tornák után Marozsán szinte „beesett” a wimbledoni Grand Slam-verseny selejtezőjére, és nyomás nélkül juthatott fel a főtáblára, idén viszont már nagyobb volt a teljesítménykényszer, és az ellenfelek is jobban figyeltek már rá. „Lehet, hogy kicsit kevesebb versenyre utazunk el jövőre, de persze ehhez kellenek a jobb eredmények a nagy tornákon, és az ezzel járó pontok, hogy kicsit jobban játszhassunk az idővel”.

Marozsán Fábián arról is beszélt, hogy az újabb borításváltás és a rengeteg utazás miatt nem vállalta a szeptemberi, Egyiptom elleni Davis-kupa-osztályozót, az egészségét, a karrierjét és az ATP-versenyeket figyelembe véve ezúttal abban maradtak, hogy nem lép pályára a Dk-ban, ám alapvetően szeret játszani a válogatottban, a Kanada elleni idegenbeli selejtezőn is ott lesz. Mint elmondta, rengeteget utazott, megterhelte a szervezetét a sok környezet- és időzónaváltás – a legjobban ősszel, amikor a szeptemberi hangcsoui tornán gyomorfertőzést kapott, így kénytelen volt hazajönni Kínából –, viszont a több tapasztalattal remélhetőleg ezt is jobban kezeli idővel. Hozzátéve, hogy egy hónappal az egyes tornák előtt lezárul a nevezési időszak, az ezen túli lemondás pedig a viadal kategóriájától függő mértékű pénzbüntetéssel járhat, akár pontlevonás, sok visszamondás esetén akár eltiltás is következhet. „Ha nem vagyok ágyhoz kötve, a pályára lépés mellett döntök, szeretek versenyezni, szerintem ezek a döntések, ez a hozzáállás is tett azzá, aki jelenleg vagyok. Sűrű a naptár, a többi játékos versenyzése is arra készteti az embert, hogy tartsa velük a lépést a világranglistán, meg mint látni, nem olyan egyszerű lemondani a versenyeket” – fogalmazott a játékos, amit Somogyi Zsolt azzal egészített ki, hogy minden hasonló döntést hosszas közös egyeztetés előzött meg, és betegen sosem engedték versenyezni. Szintén szó esett arról, hogy a teniszező immunrendszerének javítása érdekében pécsi szakemberekkel is együtt dolgoznak a közeljövőben, akik többféle vizsgálatot is végeznek majd Marozsánon.

Végül a felkészülési időszakról is szó esett, mely ezúttal sem volt teljesen zökkenőmentes egy újabb betegség miatt, két és fél hét kiesett, de azóta már majdnem teljes erővel tudott alapozni. Részt vesz a balatonfüredi országos bajnokságon is – mint mondta, nehéz volt beilleszteni a felkészülésbe, és a 2025-ös versenyszezon elejét tekintve nem ez a verseny a prioritás, azonban nem akarta kihagyni, hogy itthon játszhasson, és szeretne bejutni a döntőbe.

Remélem, egyszer a jövőben eljutok a legjobb harmincig, de ha egy év múlva ugyanitt találkozunk, és akkor a top ötvenen belül zárnám az évet, elégedetten értékelek” – jelölte ki 2025-ös célját Marozsán Fábián, aki Hongkongban és Aucklandben versenyez a következő Australian Open előtt.

 

Legfrissebb hírek

Gálfi Dalma negyeddöntős La Bisbal d’Empordában

Tenisz
14 órája

Bondár Anna nyolcaddöntős Antalyában

Tenisz
16 órája

Piros Zsombor szetthátrányból fordítva jutott tovább Menorcán

Tenisz
2025.03.31. 14:32

Marozsán Fábián: Nem érte meg kockáztatni a bukaresti indulással

Tenisz
2025.03.31. 10:10

Marozsán sokat esett vissza, Fucsovics még a top 100-ban a tenisz-világranglistán

Tenisz
2025.03.31. 09:15

Djokovicsnak még várnia kell a 100. tornagyőzelmére, Mensík lett Miami bajnoka

Tenisz
2025.03.31. 06:38

Marozsán nem indul a bukaresti tenisztornán

Tenisz
2025.03.30. 20:10

Fritz kikapott, 19 éves cseh meccsel Djokoviccsal Miami trónjáért

Tenisz
2025.03.30. 00:02
Ezek is érdekelhetik