A rövid karácsonyi szünet után igazi történelmi városkában tette tiszteletét a női alpesi sízők mezőnye. Lienz már a kelta, majd a római korban is meghatározó szerepet töltött be, a XIII. században városi rangot nyert, manapság mintegy 12 ezer lelkes település, mellette ömlik az Isel folyó a Drávába. Számos természeti és kulturális nevezetesség mellett több kiválóságot adott Ausztriának a városka. Köztük van két olimpiai bajnok alpesi síző is. Josef „Pepi" Stiegler az 1964-es innsbrucki ötkarikás játékokon győzött szlalomban, a kilencszeres Világkupa-győztes, 2007-ben visszavonult Fritz Strobl pedig Salt Lake City-ben nyert lesiklásban, emellett csapatban világbajnoknak is mondhatja magát.
Lienz, pontosabban a Schlossberg 1969-ben debütált a Világkupa-sorozatban, akkor még a férfiak vetélkedtek a tiroli helyszínen. 1997-től minden második idényben a gyengébbik nem képviselteti magát a két technikai számban. Anja Pärson számít a legeredményesebbnek, háromszor győzött Lienzben, 2005-ben óriás-műlesiklásban. A 2003-as győztes, emellett négyszer második Nicole Hosp a szezonnyitón bekövetkezett súlyos sérülése miatt kihagyta a versenyt, ahogy az egész idényt is. Míg a hölgyek jó része odahaza, vagy egymás közt karácsonyozott, több, kisebb sérüléssel bajlódó kollegájuk kihasználta a szünetet, és kikúrálta baját. Az elmúlt két szezon szakági Vk-győztese, Denise Karbon és Tanja Poutiainen is rajthoz állhatott a mai versenyen, összesen 78 fős volt a rajtlista.
Szerencsére a hazánkban tapasztalt karácsonyi tavasznak nyoma sem volt 1000 méter felett, nappal is fagypont alatt maradt a hőmérséklet, így nem okozott nehézséget a futamok megrendezése. A 328 m-es szintkülönbségű, finn edző tűzésében összeállított pálya önmagában nem volt igazán nehéz, viszont az esti esőzések miatt meglehetősen jeges volt, ezzel többeknek meggyűlt a bajuk.
Az első futamot követően a regnáló világbajnok, a szakági pontversenyben második helyet elfoglaló Kathrin Hölzl állt a lista élén, 41 századdal előzte meg a meglepetésre igen jól teljesítő, hazai színekben versenyző Michael Kirchgassert. Ahogy Åreben Worley, a mai napon Taina Barioz volt a franciák zászlóvivője, aki egyetlen századdal megelőzte Tina Mazét. A juniorok közt idén világbajnokságot nyerő Viktoria Rebensburg, valamint az év egyik nagy meglepetésembere, Eva-Maria Brem mögött foglalt csak helyet a legnagyobb esélyesnek tartott Zettel, Poutiainen páros, az osztrák nagyot rontott a középső részen, megcsúszott, anélkül a baki nélkül minden bizonnyal az első három közt foglalt volna helyet, így azonban csaknem egy másodperces hátrányt szedett össze.
A röntgenfelvételek nem mutattak ki törést, de az MRI vizsgálatok szerint Vonn több helyen kisebb töréseket szenvedett az alkarjában, és csuklója körül vérömleny keletkezett. Sérülése azonban nem annyira súlyos, hogy kihagyja a február 12-én kezdődő téli olimpiát. |
Remekeltek az olaszok, nyolc versenyzőjük is továbblépett a délutáni futamokba, bár az igazán jó eredménytől azért messze voltak. Pärson és Pietilä-Holmner is kiszorult a legjobb 10 közül, a svájci lányok közt Suter 25. helyével volt a legerősebb. Az olimpiai bajnok Julia Mancuso az 51. helyen esett ki. Az összetettben élen álló, ám óriás-műlesiklásban nem az élmezőnybe tartozó, szokás szerint közös karácsonyozásról érkező Lindsey Vonn és Maria Riesch is kockáztatott, vesztükre, egyikük sem érte el a célvonalat, ráadásul Vonn – miután átcsúszott az egyik kapun – fájlalta a kezét. „Fáj a kezem, és szerintem el van törve" – nyilatkozta Vonn az eset után, és rövid ideig a hóban maradt balesete után, de végül a saját lábán hagyta el a pályát. „Most indulok a kórházba megröntgeneztetni a csuklóm, remélem nem súlyos a sérülés" – mondta az amerikai síelő a kórházba szállítása előtt.
Délután, az első 10 versenyzőt követően kettős amerikai vezetést mutatott a tabella: a szülés után régi önmagát idéző Sarah Schleper vezetett Megan McJamest megelőzve. Egyetlen századdal került eléjük Nicole Gius, aki így már a legjobb 15 közt tudhatta magát. De ő sem örülhetett sokáig, hiszen nem sokkal később Pärson férkőzött eléje 31 századdal, majd ugyanilyen különbséggel Pietilä-Holmner állt az élre, Mölgg szenzációs középső szakasszal azonban a skandinávot is gyorsan letaszította az első helyről. A dél-tiroli lány már hosszabb ideig stabilizálta vezető helyét, Brignone (4.) volt a legnagyobb ellenlábasa, de 7 századdal mögötte ért csak célba. Köszönhetően elsősorban remek középső és alsó szakaszának. Karbon (17.) és Poutiainen (14.) gyenge meneten volt túl, a két osztrák sem dobogtatta meg a hazaiak szívét, Zettel és Brem (7.) is odalent kapott rengeteget az olasz kettőstől, hasonlóan Rebensburghoz, aki Zettellel azonos idővel végzett az 5. helyen.
Maze a felső szakaszon már egy másodpercen túli előnnyel síelt, így is ki tudott kapni (8.), Barioz pedig 6 századdal befészkelte magát a két olasz közé. Kirchgasser ezúttal sem bírta el az esélyesség terhét, rossz nyomvonalon haladva visszacsúszott a 10. helyre. A finisben tehát az volt a kérdés: Hölzl megnyeri második Vk-versenyét, vagy Mölgg végre felállhat a dobogó legfelső fokára?
Előbbi valósult meg, a német 5 századot meg tudott őrizni előnyéből, így Aspen után újra győzött. Mölgg viszont közel 150 Világkupa után is képtelen nyerni, ez már a 6. olyan „ezüstje", ami szó szerint centiken múlott... Taina Barioz viszont ma végzett először dobogón, a 21 esztendős franciának a tavalyi, debütáló évében szerzett 4. és 5. helyezése volt eleddig élete legjobbja.
Sikerével Hölzl átvette a vezetést a szakági pontversenyben, négy futamot követően, míg összetettben Zettel valamicskét megközelítette az egyaránt nullázó Vonn, Riesch párost.
A folytatásban holnap szlalom következik Lienzből, a férfiak pedig lesiklásban bizonyítanak, nem is akárhol, a híres bormiói Piste Stelvio fogadja a sízőket.
Női óriás-műlesiklás 1. Kathrin Hölzl (német) 2:16.61 2. Manuela Mölgg (olasz) 2:16.66 3. Taina Barioz (francia) 2.16.72 Az összetett vk állása: 1. Lindsey Vonn (amerikai) 581 pont 2. Maria Riesch (német) 531 3. Kathrin Zettel (osztrák) 429 |