
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Szombati sportműsor: Bayern–Dortmund; Man. City–Liverpool
Óriási rangadókat láthatunk szombaton. A német labdarúgó-bajnokságban Bayern München–Borussia Dormund meccset rendeznek,...
Raphaël Varane 29 évesen visszavonult a francia válogatottól, mentálisan kimerítette őt a kettős terhelés, manchesteri csapattársa, a 22 éves Jadon Sancho hónapokon át nem volt bevethető, a háttérben depresszió, és a belőle következő fizikai felkészületlensége állhatott – Faludi Viktória sportpszichológust kérdeztük, mi lehet az oka az élsportolók körében egyre gyarapodó mentális problémáknak.
sportpszichológia Raphaël Varane Michael Carrick Jadon Sancho Andrés Iniesta Adriano
Goschi Gabriella, a vízilabda-válogatott sportpszichológusa szerint fontos, hogy a játékos élvezze, amit csinál, vállalva a nyomást, ami ebben a sportágban a válogatottsággal jár.
sportpszichológia magyar férfi vízilabda-válogatott interjú Képes Sport Goschi Gabriella
A Manchester United új menedzsere, Ralf Rangnick mindent elkövet annak érdekében, hogy az angol rekordbajnok klub ismét sikeres legyen. A német szakember a Young Boys elleni Bajnokok Ligája-mérkőzés előtt részletesen beszélt arról, hogy miért létfontosságú a sportpszichológusok alkalmazása, és hogy ennek érdekében ő kit hozott a csapathoz – olvasható a klub honlapján.
sportpszichológus sportpszichológia labdarúgás angol labdarúgás angol foci Sascha Lense
Nagyanyáink megfejtettek minden éjjeli látomást, tudták, mi jelent jót és rosszat, mi magunk is foglalkozunk néha ezekkel a képzelgésekkel, de vajon a sportolók hogyan kezelik a víziókat?
sportpszichológia olimpia Szilágyi Áron Selmeci Attila Nagy Tímea Faludi Viktória
A sportolók is fokozatosan fogták fel, mekkora bajt és káoszt okoz a koronavírus, a velük dolgozó Budavári Ágota szakpszichológus szerint fontos a rendszeresség fenntartása.
Bernd Strauss német sportpszichológus szerint semmilyen hatással nincs a labdarúgó-mérkőzések eredményeire az, hogy zárt kapuk mögött, vagy nézők előtt játszanak-e a csapatok.
Neve már-már fogalom a szakmában, nem kell bemutatni senkinek – ismeri őt mindenki, sportolók sokasága ragaszkodik hozzá, és dolgozik vele. Faludi Viktóriát a legnagyobb bajnokok is elfogadják. A sportpszichológus szerint nincs általános érvényű recept, ám igenis tanítható, hogy téthelyzetben is mindenki kihozza magából a maximumot.
sportpszichológia Szilágyi Áron NS Hosszabbítás Faludi Viktória vívás
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 A tegnapi napon Dr. Csernus Imre ismét csatlakozott a labdarúgó NB II-ben szereplő ETO FC Győr szakmai stábjához – számolt be róla a klub honlapja.
sportpszichológia labdarúgó NB II NB II Győr ETO FC Győr Csernus Imre
Nagy Sándor szerint a kiesés ellen vívott ki-ki mérkőzések, az utolsó NB I-es forduló feszültséggel teli pillanatai előtt nem túl bölcs szakmai húzás a mentális felkészítés fontosságáról beszélni.
Hazánkban évről éve növekszik az amerikai futball ismertsége, médiafigyelme, a sport presztízse és színvonala. Az amerikai foci hazájának és csúcsának tekinthető NFL-be (National Football League) azonban kevés hazai és európai játékos tud eljutni. Ennek ellenére itthon a szövetség, a klubok és a játékosok egyaránt arra törekszenek, hogy a focink fejlődjön, s egyes játékosaink erősebb bajnokságban is megmutathassák magukat. Interjú Krizsai Botonddal.
A nevelési költség, sőt már az átigazolás ténye is eléggé összezavarhatja az éretlen tehetségeket, ezért a személyiségfejlesztés közös feladat lenne, és nem csupán a legügyesebb gyermekeknél. Nagy Sándor sportpszichológus szerint megfelelő egyensúlyba kell hozni a sportot és a pályán kívüli életet.
10 000 óra. Ennyi gyakorlás szükséges K. Anders Ericsson svéd pszichológus kutatásai alapján ahhoz, hogy mesteri szinten elsajátítsunk valamilyen készséget. Nem véletlen, hogy még a befutott, világklasszis sportolók is rengeteg időt áldoznak arra, hogy tökéletesítsék a játékukat: újra és újra, több ezredszerre is végrehajtják ugyanazokat a mozdulatokat. De pontosan miért is jó, ha akkor is tovább gyakorlunk, ha már láthatóan elsajátítottuk a kívánt tudást? Cikkünkből kiderül!
Világszerte tízből egy halál a mozgásszegény életmód számlájára írható, ami jelentős rizikófaktor a nem fertőző betegségek kialakulásában. Nem véletlen tehát, hogy számtalan médiakampány, iskolai és munkahelyi program született a célból, hogy az egészséges életmódot népszerűsítse és viselkedésváltozást idézzen elő a lakosság körében. A testmozgás azonban – habár rendkívül fontos – önmagában nem elégséges feltétele a fennálló közegészségügyi krízis megoldásának. Egy friss amerikai kutatás szerint a kulcs az elménkben, egészen pontosan a szemléletmódunkban rejlik. De mégis hogyan befolyásolják gondolataink az egészségi állapotunkat? Cikkünkből kiderül!
Elég egyértelműnek tűnik és számos vizsgálat is alátámasztja, hogy az alkohol és a sport nem passzolnak egymással. Ennek ellenére több sportolóról köztudomású, hogy nem veti meg az alkoholt: vannak, akik rejtegetik az alkohol iránti pozitív attitűdjüket annak szociális megítélése miatt, de olyan példákat is hallani – nem csak hobbi-, hanem – magasabban jegyzett sportolóról is, hogy a kulacs némi szeszes italt rejt verseny közben. Cikkünkben körbejárjuk, hogy az alkohol milyen fizikai és pszichés hatást gyakorol a sportolók szervezetére.
A rúdtáncról a legtöbb embernek még mindig a sztriptízbárok éjszakai pillangói jutnak eszébe, pedig a valódi rúdtánc kőkemény sport, amihez erő, hajlékonyság, kecsesség is szükséges. Rózsa Csillát, a budapesti Artpole Studio vezetőjét faggattuk a sportág rejtelmeiről. Hogy alakult ki a sport? Melyik volt előbb: a gogo lányok produkciói vagy az akrobatikus tánc?
Nem ritka, hogy egy sztársportoló veresége legalább akkora örömöt vált ki egyes szurkolók körében, mint amekkora bánatot az illető rajongótáborában. Manapság, a közösségi média korában még inkább tetten érhető ez a jelenség: egy-egy közismertebb sportoló kudarca után sokszor szinte „felrobban” a Twitter, s a hozzászólások jelentős része nem épp az érintett sztár iránti mély empátiáról tanúskodik. De vajon miért élvezzük annyira, ha egy híres sportoló vereséget szenved? Mi lehet az oka, hogy örömünket leljük abban, ha egy addig sikeres ember elveszteni látszik kivételes státuszát?
Győri Dávid tetoválóművészt kérdeztük arról, hogyan kapcsolható össze ez a két terület, mi állhat egy-egy sportoló testét díszítő minta hátterében és, hogy mi jelentheti számukra a fő motivációt ezek elkészíttetésében. Jelen cikkünkben a szurkolók oldaláról vizsgáljuk meg ezt a kérdést. Vajon rájuk mi jellemző, és mi jelenti számukra a motivációt ezek elkészítésében?
Neked ki jut eszedbe, ha azt a szót hallod, hogy példakép? Kobe Bryant, Cristiano Ronaldo, Hosszú Katinka? Bárki is legyen az, egy dolog biztosan közös bennük: motiválnak, inspirálnak minket. Sőt, néhány kutatás szerint a sportolói példaképek növelhetik edzéseink gyakoriságát is!
Korhatáros lenne a sportpszichológiai segítségnyújtás? Miért fontos a mentális felkészülés sportolóknál? Vannak a különböző életszakaszokra jellemző akadályok, nehézségek? Miben kell kompromisszumot kötnie az edzőnek és a sportpszichológusnak? A kérdésekre Hais Dorottyától, Cserba Brigittától, Csere Gáspártól és Dr. Kalamár Hajnalkától kaptunk választ.
A Mindset pszichológia újságírója a Magyar ITF Taekwondo Szövetség technikai igazgatójával, a Buday Taekwon-do Team társalapítójával, VI. danos taekwondo mesterrel beszélgetett, aki világkupa aranyai után, a versenyzést egy időre abbahagyva a gyakorlás, az oktatás és a vezetés felé fordult. Interjú Poós Péterrel.