Kaszparov méltó utódai

Vágólapra másolva!
2008.06.19. 00:41
Címkék

Szerda este 20.45 órakor csupán az volt biztos, hogy az Új Tivoli Stadion és vele együtt a Magyarországról hozatott gyep búcsúzik az Eb-től, ugyanekkor az még kérdéses volt, hogy a Felsőpakonyból Innsbruckba szállított pázsiton Svédország vagy Oroszország vívja-e ki a továbbjutást. Ha sokkal nem is, valamivel jobbak voltak az északiak esélyei, tudniillik számukra a döntetlen is győzelemmel ért fel, míg Guus Hiddink játékosai tisztában voltak vele: ha nem nyernek, népes szurkolóseregükkel együtt kivonulhatnak Ausztriából. Az első két mérkőzést eltiltás miatt kihagyó Andrej Arsavinnal megerősített oroszok úgy indították a találkozót, ahogy azt mindenki várta tőlük, gyorsan és tetszetősen szőtték támadásaikat, tulajdonképpen csak az volt a kérdés, mikor szereznek vezetést. Erre a 24. percig kellett várni, Roman Pavljucsenko egy olyan akció végére tett pontot, amely láttán még Garri Kaszparov (vagy Anatolij Karpov) is így csettinthetett fel: sakk és matt! Mintha ez a gól kellett volna ahhoz, hogy a skandinávok rádöbbenjenek, ki is eshetnek, a szünetig hátralevő időben meg is tornáztatták néhányszor Igor Akinfejevet. A kapus csak Henrik Larsson fejesénél volt tehetetlen, ám akkor a léc kisegítette – hogy a svédek ne panaszkodhassanak a balszerencsére, arról a Pavljucsenko lövését „hárító” másik léc gondoskodott. Arsavin az 50. percben tette emlékezetessé első Eb-fellépését: a kétgólos előnyt jelentő góljával hálálta meg Hiddinknek, hogy nem hagyta otthon. Lars Lagerbäck együttese becsülettel végigbrusztolta a hátralevő játékidőt, ám az egyenlítésre, vagyis a negyeddöntőbeli szereplésre sansza sem volt. A Szovjetunió felbomlása óta az orosz válogatott először jutott tovább világverseny csoportköréből!

1. FÉLIDŐ

1–15. PERC

Mindkét ász, a játékidő-hiányos Andrej Arsavin és a folyamatosan térdsérüléssel bajlódó Zlatan Ibrahimovic is kezdhetett. Az orosz irányító szereplése a taktikára is hatással volt, a sokszereplős piros mezes középpálya a visszatértével kereszt formában rajzolódott ki a center, Roman Pavljucsenko mögött, míg a svédek az északi szokásoknak megfelelő, széles 4–4–2-ben álltak fel. Az oroszok középen is akcióztak, kihasználva a területi létszámfölényt.

15–30. PERC

Támadásindítási lehetőségeket teremtett mindkét fél számára, hogy különböző formációban játszottak a középpályássorok, mindig akadt ugyanis üres ember. Arsavin rendre jól indított, Pavljucsenko pedig az irányítóhoz kötötte saját mozgását. Ibrahimovic eközben visszavisszalépett Henrik Larsson mögé, mivel a két védekező középpályás nagyon mélyen helyezkedett. Az oroszok fölénybe kerültek, a két szélsőhátvéd is jöhetett előre, ebből lett a gól.

30–45. PERC

A svédek – első számú játékosaik hiányában – nem tudtak hatékony szélsőjátékot produkálni a jobb oldalon, de ez igaz volt a bal szárnyra is, holott onnan nem hiányzott senki. Az oroszok továbbra is a sok középső középpályásra alapoztak, de amelyik oldalon járt a labda, az ottani fedezet kihúzódott a vonal mellé, háromszögelési lehetőségeket teremtve. Az orosz fölény azonban elpárolgott a félidő finisére, Fredrik Ljungberg motorizálta a svédeket.

2. FÉLIDŐ

1–15. PERC

A negyedik negyedóra szaggatott játékkal kezdődött, sok volt a szabálytalanság, de aztán az oroszok tankönyvbe kívánkozó kontrával növelték előnyüket. A támadásban a sok jól teljesítő orosz közül ketten, az emlegetett Arsavin és a balhátvéd, Jurij Zsirkov is benne volt – akárcsak az észrevehetetlen svéd középpálya. A sárga mezesek padlót fogtak a második ütéstől, a centrumban nem tudták felvenni a versenyt, jött is az irányító, Kim Källström.

15–30. PERC

Bátrabbak lettek a svédek, a sérülésétől szenvedő Ibrahimovic, valamint Larsson sokat mozgott az orosz védők között, és immár a szélsők is felértek a támadásokkal, főleg mert sok orosz elöl-elölragadt. Továbbra is Ljungberg volt a legaktívabb sárga mezes, de társai is feljavultak annyira, hogy némi nyomást tudjanak gyakorolni az oroszokra – bár a lövéseket elkapkodták –, akik azonban néhány perc alatt kipihenték magukat, és visszavették az irányítást.

30–45. PERC

Legjobb védekezés a támadás alapon Guus Hiddink csatárt küldött be, hogy megfékezze a svédeket. Sikerült, az utolsó szakaszra ismét orosz fölénnyel fordultak a felek. A skandinávok a hátrányuk miatt túlságosan is siettek, így az oroszok pontos passzokkal fárasztó futásra tudták őket kényszeríteni, még akkor is, ha csak oldalváltásokkal múlatták az időt. A svédek támadójátéka ötlettelen volt, az oroszok kontrái azonban végig veszélyt jelentettek.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik