Nyírlugos.
Négyezer lakosú város Szabolcs-Szatmár-Bereg és HajdúBihar megye határán, a nyírségi oldalon. Csak néhány éve kapott városi rangot, ám a helyiek sok esetben még ma is a „falunkként” emlegetik. Lassan huszonegy éve, 1986. december 23-án itt született Dzsudzsák Balázs. A középpályást másfél éve a legelvakultabb Debrecenszurkolók ismerték csak, ám az augusztusi, Olaszország elleni győzelem óta az egész ország ismeri, sőt elismeri. Teljesítményére külföldön is felfigyeltek, s múlt héten a világhírű holland PSV szerződtette, az eindhoveni sztáralakulathoz legkésőbb a jövő év nyarán csatlakozik .
Hogy lehet Nyírlugosról eljutni Eindhovenbe?
A nyírlugosi konzervgyárban vette hasznát autóvillamossági szaktudásának Dzsudzsák András, aki fiatalon feleségül vette Kósa Ildikót, s a házaspár tagjai alig múltak húszévesek, amikor megszületett Natália lányuk. Míg az édesapa a konzervgyárban dolgozott, az édesanya a helyi általános iskolában tanított, s az iskolával egybeépült szolgálati lakásban éltek.
„Karácsonyi ajándéknak kaptuk Balázst – mondta Dzsudzsákné Kósa Ildikó. – Szerényen éltünk, és mindent igyekeztünk megadni a gyermekeinknek.”
Még a kicsik között is túlságosan alacsony volt
Az Erkel Ferenc utcai családi házba lépve a vendég szembesülhet Dzsudzsák Balázs sikereivel. A nappaliban rengeteg érem, serleg, oklevél bizonyítja a fiatal futballista tehetségét. Dzsudzsák Balázs édesanyja szinte szétrobban az életkedvtől, megállás nélkül sorolja élményeit, és nem tudja megtagadni önmagát. Félpercenként kérdezi meg kisfiától, mit szeretne enni vagy inni.
De hogy kezdődött a futballistakarrier?
A nyírlugosi általános iskolában Kiss Zoltán és Lisztes Pál testnevelő tanárok egy héten háromszor futballképzést is tartottak a gyerekeknek. Az édesanya szomorúan közölte, hogy Kiss Zoltán, Dzsudzsák Balázs első edzője néhány éve elhunyt, a család nagy szeretettel emlékszik vissza a pedagógusra.
„Ildikó a kolléganőm volt, és a Dzsudzsák gyerekeket születésük óta ismertem – mondta
Lisztes Pál. – Jól emlékszem arra, amikor egyszer megkérdezte tőlem: tudja, hogy az alsó tagozatosoknak futballedzést tartok, de meg lehetne-e oldani, hogy az akkor még óvodás Balázs csatlakozzon hozzájuk? Nincs akadálya, mondtam, de Balázs még a kortársaihoz képest is alacsony volt, az iskolások között pedig szinte elveszett.”
A pedagógusok egyezséget kötöttek: a négy-öt éves Dzsudzsák Balázs járhat az iskola tornatermében vagy a suliudvaron tartott edzésekre, de Lisztes Pál felkészítette a tanítónőt: a futball veszélyes játék, a gyerekek eleshetnek, s be lehet szerezni néhány sebet.
Csank János tudta, sokra viheti
„Másnap Ildikó azt mondta nekem, megbeszélte a kis Balázzsal, hogy a nagyok között megütheti magát, de a kissrác felnőtteket megszégyenítő határozottsággal közölte, vállal minden veszélyt, hogy focizhasson – folytatta Lisztes Pál. – Amikor Balázs harmadszor jött hozzánk, és a fiúk egymás között fociztak, a csapatot választók szinte összeverekedtek azon, melyikük csapatában játsszon a kis pöttöm, szőke legényke.”