Elnökké választása előtt két dol got hangoztatott Kisteleki István: egyrészt, hogy nem akar MLSZ-elnök lenni (sőt a 2005. június 7-én keltezett levele alapján a Magyar Labdarúgóliga elnöke sem akart lenni), másrészt az oly sokszor idézett jelszót: „rend, fegyelem, törvényesség”. Aztán „vonakodva” bár, elfogadta az elnöki pozíciót, hogy sohasem látott rendetlenség kísérje munkáját, tevékenysége mély pénzügyi válságba is sodorhatja a szövetséget. Megérkezése után több nagy szponzor távozott, köztük az évi ötszázmillió forintot nyújtó OTP Bank és a Mol, a svájci Kentaróval vívott per révén máris veszélybe került legalább 310 millió forint, amelyet a sváci bíróság zárolt, a Fradi is megkopaszthatja a szövetséget (újabb 200–400 millió forintról van szó), ha megnyeri perét. Súlyos veszteségeket szenvedhet a szövetség a Telkiben tervezett edzőközpont kapcsán is. Ha ugyanis nem érkeznek meg az UEFA és a FIFA pénzei – s erre most sajnos van esély –, és csúszik az építkezés, jelentős kötbért kell fizetnie az MLSZ-nek...
1. NAGY PEREK
A Kentaro és a Fradi is nyerhet a bíróság előtt
Az MLSZ-apparátus energiájának nagy részét a pereskedés köti le, hogy mást ne említsünk, szerdára a felügyelőbizottság vezetője, Sebes József összehívta a szövetség jogászait, hogy áttekintsék a most zajló ügyeket.
S itt van ugyebár a Ferencváros pere. Mint ismeretes, a klub polgári bíróságon támadta meg az MLSZ eljárását, amelynek végén a szövetség kizárta az élvonalból a zöld-fehéreket. A már jogerős ítélet alapján úgy áll a helyzet, hogy a Fradi jó eséllyel perel kártérítésért, s sikere esetén több száz millió forintot követelhet joggal a Kisteleki vezette MLSZ-től.
A Kentaro-per létezéséről ma már az egész ország tud. Korábban hiába próbálta elbagatellizálni az ügy jelentőségét az MLSZ, ma már nem teheti ezt, már csak azért sem, mert a per Svájcban zajlik, s a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján a zürichi bíróság úgy döntött: zárolja azokat az átutalásokat, amelyeket a FIFA vagy az UEFA indítana el a magyar futballszövetség számlájára. Márpedig Kisteleki István sokfajta segélyt kijárt a közelmúltban az említett szervezeteknél, s ezekkel gyakran hivalkodott is. Mint ismeretes, a svájci székhelyű cég azért indított pert, mert úgy véli, Kisteleki István egyoldalú szerződésbontása után a vállalat kártérítésre jogosult.
2. ÜGYÉSZSÉG
Egy hónap múlva lehet vizsgálati anyag
Nem a Nemzeti Sportnak jutott először eszébe, hogy megkérdőjelezze az új MLSZ-elnök néhány lépésének jogszerűségét. A Népszava már hetek óta feszegeti, miért nem nyilvánosak a kiemelten közhasznú szervezet szerződései, gazdálkodási adatai. A lap nemcsak kérdezett, fel is jelentette az ügyészségnél a szövetséget (korábban még az Ifjúsági és Sportminisztérium mint törvényességi felügyeleti szerv vizsgálta volna, de változott a törvény, s ma már az ügyészség jogosult erre). Az ügyészség már be is kérte a szükséges iratokat az MLSZ-től, és harminc napon belül várható leghamarabb érdemi vizsgálati eredmény.
3. MUNKAÜGYI KERESETEK
A volt főtitkár nem hagyja, hogy besározzák
Információink szerint hamarosan újabb perről érkezik értesítés az MLSZ-be. Berzi Sándor, a volt főtitkár ugyanis nem nyugszik bele, hogy a Kisteleki-elnökség jobbára mondvacsinált indokokkal egyoldalúan felbontotta munkaszerződését. A munkaügyi pernek persze anyagi vonatkozásai is lehetnek. Az ő nyakába varrták ugyanis az APEHvizsgálat által számon kért milliókat, amelyekről Berzi Sándor úgy vélekedik, hogy a régóta hangoztatott ötszázmilliós tartozással szemben csak hetvenmillióról van szó az anyagban, s ennek a summának is vitatható, megtámadható kilencven százaléka. Miközben évente több mint egymilliárdos forgalmat bonyolított a szövetség, csak néhány millió forintnyi jogos APEH-követelést állapítottak meg. Berzi Sándor munkaügyi pere szakértők szerint a felperes igazát bizonyíthatja.
A munkaügyi bíróságon is többfrontos harcban áll az MLSZ, a Kisteleki István által felszámolt Edzőképző Központ számos munkatársa (többek között neves szakemberek, Varga István és Tajti József) is beperelte a szövetséget, mert bérük egy részét elmulasztotta kifizetni a volt munkaadó, amely elzárkózik a peren kívüli megegyezés elől.