Amikor 2005 nyarán, története során először, Magyar Kupát nyert, a csapat szurkolói mámorosan ünnepelték a legfeljebb titokban remélt diadalt. A színfalak mögötti történéseket jobban ismerők azonban a siker ellenére idegesen tördelték a kezüket, hiszen ekkor már tudni l e hetett: az addigi fő támogató, a Matáv módosít üzletpolitikáján, s abba nem fér bele egy futballvállalkozás pénzelése. A nagyvállalat kivonulása viszont végveszélybe sodorta a labdarúgócéget. A városban sokan már lemondtak arról, hogy belátható időn belül minőségi futballt élvezhetnek a Káposztás utcai stadionban, ám szinte az utolsó pillanatban felbukkant a nagyváradi illetőségű, Budapesten élő Vízer László Máriusz. A magyarul is jól beszélő, román-osztrák állampolgárságú üzletember 51 százalékos üzletrészt szerzett, rajta kívül az önkormányzat (20 százalék), az egyik addigi főtámogató, Antók Zoltán (16 százalék), az utánpótlás egyesület (9 százalék) és Gőbl Gábor ügyvezető (4 százalék) volt tulajdonos a társaságban.
A nemzetközi szereplés szép álom maradt
A nyitány nem a legfényesebben sikerült, a Sopron az UEFAkupa első körében elbukott az ukrán Metallurg Doneck ellen, s aztán sajátos fordulatot vettek az események: a következő másfél évben tízszer váltottak edzőt. Igaz, néhány szakember többször is leült a kispadra; a 46-szoros román válogatott Selymes Tibor például háromszor. S ahogy a szakvezetői kar több országból toborzódott, igencsak tarka lett a játékoskeret is. A legutóbbi évadban például a népes román kontingensen kívül bolgár, nigériai és brazil légiósok szolgáltak a bordó-fehéreknél. Mindeközben soproni mércével mérve meghatározó futballisták fordítottak hátat a klubnak, többek között Rabóczki Balázs, Bagoly Gábor vagy éppen Bojan Lazics. A tulajdonosváltáskor elhangzott terv, hogy Vízer László Máriusz a nemzetközi porondon szeretné látni a csapatát, csupán óhaj maradt. Az FC Sopron az előző és a legutóbbi bajnokságot is a tizedik helyen zárta, ám a tavasszal egészen a végjátékig a kiesőjelöltek táborát gyarapította.
Az évad befejezése óta kevés érdemi információ szivárgott ki a Káposztás utcai klubirodából. Néhány átigazolási hír röppent fel. Kiderült például, hogy a közhiedelemmel ellentétben az utánpótlás-válogatott Demjén Gábor nem a soproniak játékosa, csupán kölcsönben van a bordó-fehéreknél Vízer László Máriusz másik klubjától, a nagyszalontai Liberty csapatától. A román egyesület pedig visszarendelte a középpályást, majd azzal a lendülettel átadta a magyar bajnok DVSCTEVA-nak. Hallani lehetett arról is, hogy a 2006–2007-es évad bajnoki és k u p a m é r kőzéseken összesen 17 találatot jegyző Feczesin Róbert, valamint a válogatott Horváth András iránt az Újpest érdeklődik, e híreket azonban az egyesület honlapjának szurkolói fórumán Köteles Zsolt ügyvezető cáfolta. A Sopron irányítását Gőbl Gábortól tavaly nyáron átvevő sportvezető, aki korábban a Vízer László Máriusz elnök vezette Európai Cselgáncsszövetség adminisztrációját irányította, egyéb ügyekben már nem bizonyult ennyire közlékenynek. Lapunknak napok óta nem áll rendelkezésre: a telefonját nem veszi fel, az üzenetekre nem reagál, s éppígy elérhetetlen a futball-kft.-ben immár 79 százalékos üzletrészt birtokló Vízer László Máriusz is.
Csupán négy hét jut a felkészülésre?…
Pedig a soproni szurkolók egyre idegesebbek.
Tudniillik tartja magát a szóbeszéd, hogy a főtulajdonos hátat akar fordítani a csapatnak. A rossz hírek eljutottak a 20 százaléknyi üzletrészt birtokló önkormányzathoz is, ám érdeklődésünkre a várost a futballkft. felügyelő bizottságában képviselő Rádonyi László azt mondta, a testületben nem téma a klub helyzete. Ennek ellenére a sportért is felelős alpolgármester, Abdai Géza információink szerint a közelmúltban beszélgetett a főtulajdonossal, aki azonban említést sem tett a kivonulási szándékáról (Abdai Géza hivatalos ügyben Izlandon tartózkodik, emiatt nem tudtuk elérni).
Túlságosan nagy mozgástere persze annak ellenére sincs a városnak, hogy a létesítmény fenntartásával, illetve évente 35 millió forinttal támogatja a labdarúgó-társaság működtetését: a kft. életképessége alapvetően a csapatra évadonként körülbelül 250 millió forintot költő Vízer László Máriuszon áll vagy bukik. Az üzletember már többször bizonyította, hogy némiképp öntörvényűen működteti a vállalkozást, így nem idegen tőle az sem, hogy szakmai ügyekben véleményt nyilvánítson. Mégis különös, hogy alig négy hetet szán a csapat nyári felkészülésre. Az FC Sopron honlapja szerint a játékosok (már akik a keretből megmaradtak) hétfőn 10 órakor találkoznak; a 2007–2008-as évad július 21-én kezdődik…
Fociügyben csend van,– a cselgáncs érdekesebb
Hogy a bordó-fehérek ott lesznek-e a rajtnál, vélhetően napokon belül kiderül. Ha a hírek valójában rémhírek, és az FC Sopron a nyolcadik élvonalbeli szezonjának is nekivág, nehezen magyarázható a soproni vezetők némasága. Főként, mert Vízer László Máriusz tisztában van a médiaszereplés fontosságával: a hajdani dzsúdós gőzerővel kampányol a Nemzetközi Cselgáncsszövetség elnöki tisztéért, amelyért szeptemberben Rio de Janeiróban régi riválisával, a koreai Pak Jong Szunggal mérkőzik meg.