Megváltozott a légkör, elmaradnak az eredmények, és a sajtóban megjelenő nyilatkozatok sem teljesen egyértelműek. Gond van a Barcelonánál, ám Frank Rijkaard vezetőedző a Liverpool elleni 2–1-es hazai vereség ellenére is optimista, és bízik a továbbjutásban. Kérdés, a vezetőség meddig lesz türelmes vele szemben...
John Arne Riise (középen) már elfeledte Craig Bellamy durvaságát, és ôszinte örömmel borul a nyakába
John Arne Riise (középen) már elfeledte Craig Bellamy durvaságát, és ôszinte örömmel borul a nyakába
A hét végén azért bírálták Frank Rijkaardot, a Barcelona vezetőedzőjét a katalán szurkolók, mert engedélyezte Samuel Eto'ónak, hogy ne utazzon el a csapattal Valenciába. Bár a holland szakvezető több helyen is azt hangoztatta, azért nem vitte magával a bajnoki összecsapásra a kameruni támadót, mert a futballista még nincs százszázalékos erőállapotban, a drukkerek úgy gondolják, más áll a háttérben.
A tavalyi bajnokágot megnyerő, BL-győzelemig jutó Barcelona ereje a csapatszellemben rejlett. Bár már akkor sem Frank Rijkaard volt az öszszetartó kapocs a szakmai stáb és a játékoskeret között, segítője, a jelenleg az Ajaxot irányító Henk ten Cate oldotta meg az esetleges problémákat. Ám az elmúlt szezonban a gondok nagy ívben elkerülték a Barca csapatát, úgy tűnik azonban, hogy a bajok idén visszatértek a Nou Campba. Nem elég, hogy a Barcelona legjobbjai az idény elején sérülést szenvedtek (Lionel Messi és Samuel Eto'o is hosszú hónapokat kényszerült kihagyni), és a csapat teljesítménye romlott a tavalyihoz képest, az öltözőn belül is nézeteltérések támadtak.
Frank Rijkaard viszont képtelen volt kontrollálni az elszabadult indulatokat: a nagyközönség előtt ugyan kibékült Samuel Eto'óval, ám valójában a mai napig nem felhőtlen a viszony kettejük között, és bár a sajtó előtt a kameruni látványosan összeborult Ronaldinhóval, hallani, elmúlt a hatalmas barátság a labdarúgók között. Most viszont már azért is bírálják Rijkaardot, hogy a pályán sem tud rendet tartani: a Liverpool elleni BL-nyolcaddöntőben csak feszengett a kispadon, pályaedzője, Johann Neeskens firkált fel különböző variációkat a papírjára, és ő irányította a játékosokat a technikai zónából – a meccs után azonban nem Neeskens, hanem Rijkaard magyarázta a bizonyítványt.
„Ha egy csapat vereséget szenved, az azt jelenti, riválisa taktikailag felülmúlta – reagált a holland tréner arra az újságírói felvetésre, hogy a Liverpool taktikája ellen nem volt ellenszere a Barcának. – Én is pályára küldhettem volna a játékosaimat úgy, hogy főleg a védekezéssel törődjenek, öljék meg a futballt. Ám a Nou Camp közönsége látványos, élvezhető játékot akar látni, ebben pedig benne van az is, hogy a csapat vereséget szenved. Kikaptunk, de még nincs veszve semmi. El kell hinniük a játékosoknak, hogy az Anfield Roadon is továbjuthatunk.”
Valami megváltozott Frank Rijkaard körül. Mostanában már nem a szerény, de mindenre elszánt vezetőedző benyomását kelti, mint korábban, az arcán sem látszik az a mély érzelem – ha öröm, ha bánat –, ami jellemezte korábban, és a nyilatkozatai sem egyértelműek. Mintha keresné önmagát. A kérdés az, ha rövid időn belül nem talál rá régi énjére, a Barcelona vezetői meddig lesznek türelemmel iránta...
A liverpooli haragosok gólpasszal békültek ki
Ha a Beatles népszerűségét nem is múlja felül, Craig Bellamy liverpooli elismertsége nem vitás. Emlékezetes, a támadó a 'Pool portugáliai edzőtáborozásának végén nézeteltérésbe keveredett John Arne Riisével, az ügyet végül egy golfütő segítségével akarta lezárni. Egyesek szerint rá is húzott egyet a norvég bekk jobb lábára, mások állítják, suhintásnál több nem történt. Egy biztos, a „sportágváltás” 80 ezer fontjába (32 millió forintjába) került a walesinek, viszont a keretből nem zárták ki, a Barcelona ellen a kezdő tizenegyben kapott helyet. Becsületére váljon, élt a bizalommal: a 43. percben – a szerencsétlenkedő Victor Valdés közreműködésével – gólt fejelt, bő negyedórával a vége előtt pedig gólpasszt adott – ki másnak, mint Riisének… „Pályafutásom csúcsa volt ez a meccs – olvadozott másnap Bellamy. – Játszottam már nagy tétre menő mérkőzéseken, volt részem élményben hazám válogatottjában is, de úgy érzem, a szerda estét nehéz lesz felülmúlni. Már csak azért is, mert a találkozó napján ünnepelte a fiam a tizedik születésnapját; remélem, a gólom szép ajándék volt neki. A Johnnal történt afférból pedig nem kell nagy ügyet csinálni, mi már elrendeztük egymás között. Nincs semmi probléma közöttünk, ha lenne, most aligha nyilatkozhatnék arról, hogyan nyertünk a Nou Campban.” Hogy a csatár nem hétköznapi figura, jelzi: találatát követően úgy ünnepelt, hogy azt még Tiger Woods is megirigyelte volna… Kérdés, az őt megbírságoló szakvezető mit szólt a golfütést idéző mozdulatsorhoz? „Nem láttam Craig gólörömét. Azt hittem, hogy a fejesét követően a kapus hárít, és a pályának hátat fordítva már azon töprengtem, hogy javíthatnánk a teljesítményünkön a második félidőben” – bújt elő a diplomata Rafa Benítezből, aki a lefújás után nem győzte dicsérni Bellamyt, Riisét és a többieket. A norvég bekk arról beszélt, nem a véletlen műve, hogy így nyert a Liverpool. „Úgy tűnik, a sors akarta, hogy mi ketten találjunk be a katalánok kapujába – fogalmazott Riise, akit a jelek szerint mégsem érhetett akkora „csapás”, különben jobbal aligha bombázta volna a labdát ilyen életerősen a léc alá. – Nem nekünk köszönhető a győzelem, sokkal inkább a menedzserünknek, aki elhitette velünk, hogy nem kell félnünk a címvédőtől. Ez olyannyira sikerült, hogy a végén már élveztük is a játékot.” Abban viszont a liverpooli keret valamennyi tagja egyetért, hogy 2–1-es idegenbeli diadal ide, össznépi összeborulás oda, a visszavágó korántsem lesz móka, kacagás, mert – hangoztatják Steven Gerrardék – a Barcelona ma is a földkerekség legjobbjai közé tartozik, ennek megfelelően bármikor, bárhol képes nyerni. Ami azt illeti, az 1–0-s spanyol siker ellen még az angoloknak sem lenne kifogásuk…