Vége a hosszú téli álomnak: szerdán az UEFA-kupa harmadik – egyenes kieséses – fordulójával elkezdődik az európai nemzetközi klubfutball tavaszi szezonja. A kérdés csak az, a Bajnokok Ligája árnyékában futó sorozatnak van-e még bármiféle vonzereje, vagy – a The Guardian újságírójának kifejezésével élve – valójában már csak „a G-14 drága cipőjének talpára ragadt rágógumi”.
Getty Images
Miroslav Klose (középen) szoros ôrizetre számíthat, ám a jóslat szerint ô így is az UEFA-kupa döntôjéig repítheti a Werder Brement
Getty Images
Miroslav Klose (középen) szoros ôrizetre számíthat, ám a jóslat szerint ô így is az UEFA-kupa döntôjéig repítheti a Werder Brement
A Livorno elnöke, Aldo Spinelli, nemrégiben állítólag azt találta mondani, hogy cseppet sem bánná, ha csapata minél hamarabb kiesne az UEFA-kupából.
Az elöljáró „óhaját” eddig nem teljesítette együttese, hiszen a Serie A tizennegyedik helyén álló gárda továbbra is versenyben van a sorozatban, olyannyira, hogy szerdán hazai pályán (zárt kapus találkozón) az Espanyollal csap össze – elnöki kívánság ide vagy oda – a továbbjutás reményében. Akárhogy is alakul a Livorno szerdai mérkőzése, a klubvezető véleménye több mint elgondolkodtató. Az UEFA-kupa presztízse az elmúlt években alaposan csökkent, és nem elsősorban a sorozatban induló csapatok rangja és teljesítménye, hanem a kontinens labdarúgásának átalakulása miatt.
A nemzetközi klubfutballban egyre nyomasztóbb a Bajnokok Ligája egyeduralma, a nagyobb egyesületek számára sokszor csak felesleges nyűg az UEFA-kupa-indulás. Nem véletlen, hogy a 2000–2001-es szezonban a BL-búcsú után Európa „fapados” kupájára jegyet váltó Barcelona rendre tartalék játékosait küldte pályára – és ez a lépés azóta is gyakran tapasztalható a nevesebb csapatok részéről.
Claudio Ranieri a padon
A Roma elleni, vasárnapi 3–0-s bajnoki kudarccal betelt a pohár a Parma vezetőinél: a Serie A 19. helyén álló csapat elöljárói úgy döntöttek, megköszönik Stefano Pioli vezetőedző munkáját, s egyúttal kinevezik az utódot, Claudio Ranierit. A korábban több csapatnál, így a Valenciánál és a Chelsea-nél is dolgozó 55 éves szakember valószínűleg már a csütörtöki, Braga elleni UEFA-kupa-összecsapáson elfoglalja helyét az együttes kispadján.
„Biztos vagyok benne, hogy a bajnokságban elkerüljük a kiesést – hangzott Claudio Ranieri első nyilatkozata. – Azért vállaltam el ezt a munkát, mert hiszek benne, hogy meg tudjuk valósítani tervünket, a biztos bentmaradást. Néhányszor láttam már játszani a Parmát, és habár a játékosok nem futballoztak rosszul, szeretném, hogy a jövőben kevésbé a szépségre, sokkal inkább az eredményességre törekedjenek.”
Stefano Pioli távozásával és Claudio Ranieri Parmába érkezésével megtörtént a Serie A idei hetedik edzőváltása. Eddig a Torino, a Chievo, az Ascoli, a Cagliari, az Udinese és a Messina csapatánál történt változás – ez utóbbi együttest Alberto Cavasin irányítja, segítője pedig a korábban a Bp. Honvédot is dirigáló Aldo Dolcetti.
Rob Smyth, a The Guardian újságírója néhány hónapja a „Tulajdonképpen érdekel még valakit az UEFA-kupa?” című írásában úgy fogalmaz, a régi rangos torna ma már leginkább a „parkban focizgató fiatalok játékának szintjén áll”, és a találkozókat legtöbbször másnap reggelre el is felejti mindenki. Az Európa vezető klubjait tömörítő szervezet és a sorozat érdekellentéteire utalva pedig azt írja, hogy „az UEFA-kupa ma már nem más, mint a G-14 drága cipőjének talpára ragadt rágógumi”.
Tegyük hozzá, Angliából valószínűleg egész máshogy fest a második számú torna, mint, mondjuk, valamelyik kelet-európai országból: ez utóbbi régió számára ugyanis valóságos Kánaán az UEFA-kupa, amelyben nem érvényesül annyira a futballhatalmak dominanciája, így klubjaik számára valódi esély nyílik a sikerre és a kibontakozásra.
Miután lenyeltük és megemésztettük a csoportküzdelmek – néha izgalmasabb, néha kissé nyögvenyelős – nyolcvan mérkőzését, vegyünk nagy levegőt, és kövessük a legjobb tizenhat közé jutásért zajló mérkőzések eseményeit. Hogy hol?
Nos, aki a találkozókat közvetítő külföldi csatornákat nem tudja fogni televíziókészülékén, kénytelen megvárni a csütörtököt, a magyarországi sportadók műsorába ugyanis – a piaci igényeknek megfelelően – csupán az aznap esti Lens–Panathinaikosz mérkőzés fért bele. Íme, még egy bizonyíték arra, hogy az UEFA-kupa mára sokat veszített vonzerejéből.
Persze egész más lenne a helyzet, ha magyar csapat is odaragadt volna a G-14 talpára…
A Werder az egyik nagy esélyes
Harmincegy csapat van még versenyben az UEFA-kupában (a harminckettedik Feyenoordot kizárták a sorozatból), így nem könnyű jósolni a végső esélyest illetően.
Annyit talán megállapíthatunk, hogy a Bajnokok Ligájából „lepotyogott” csapatok elméletileg nagyobb játékerőt képviselnek riválisaiaknál: nem lenne meglepetés, ha végül a Werder Bremen vagy a Benfica végezne az élen. Persze ne feledkezzünk meg az UEFA-kupában állva maradókról sem, így a címvédő Sevilláról, a csoportját megnyerő Rangersről vagy a játék nélkül továbbjutó Tottenhamról.
UEFA-KUPA, 3. FORDULÓ (A LEGJOBB 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT) ELSŐ MÉRKŐZÉSEK Február 14. (szerda), 18.00: Sahtar Doneck (ukrán)–Nancy (francia), Bordeaux (francia)–Osasuna (spanyol), CSZKA Moszkva (orosz)–Maccabi Haifa (izraeli), 18.15: Bayer Leverkusen (német)– Blackburn (angol), (tv: ZDF), 19.00: Fenerbahce (török)–AZ (holland), 19.30: Steaua Bucuresti (román)–Sevilla (spanyol), 20.05: Hapoel Tel-Aviv (izraeli)–Rangers (skót), (tv: BBC One) 20.30: Werder Bremen (német)–Ajax (holland), (tv: ZDF) 20.45: Livorno (olasz)–Espanyol (spanyol), AEK (görög)–PSG (francia), 21.00: Benfica (portugál)–Dinamo Bucuresti (román) Február 15. (csütörtök), 17.00: Szpartak Moszkva (orosz)–Celta Vigo (spanyol), (tv: DSF) 20.00: Braga (portugál)–Parma (olasz), 20.45: Zulte-Waregem (belga)–Newcastle (angol), Lens (francia)–Panathinaikosz (görög), (tv: Sport1) A Feyenoord (holland) kizárása miatt a Tottenham Hotspur (angol) játék nélkül jut tovább. TV EXTRA: a Eurosport csatorna mindkét nap 23 órától öszefoglalót sugároz. A visszavágókat egységesen február 22-én játsszák.
A TOVÁBBI MENETREND Nyolcaddöntő: 2007. március 8. és 14–15. A negyed- és az elődöntő sorsolása: 2007. március 16. Negyeddöntő: 2007. április 5. és 12. Elődöntő: 2007. április 26. és május 3. Döntő (Glasgow): 2007. május 16. ---- 3 ---- A