Bár Svédország az első fordulóban legalább pontot szerzett, ugyanolyan lehangoltan készülhetett a mérkőzésre, mint az Angliától vereséget szenvedő Paraguay: a csütörtök este pályára lépő két csapat az első világbajnoki győzelemért, mi több, az első gólért is küzdött.
Állj meg, pajtás! Carlos Paredes kétségbeesetten nyújtotta a kezét a mellette elviharzó Fredrik Ljungberg felé
Állj meg, pajtás! Carlos Paredes kétségbeesetten nyújtotta a kezét a mellette elviharzó Fredrik Ljungberg felé
Alighanem egyetlen svéd szurkoló sem akad, aki a világbajnokság kezdetekor ne úgy számolt volna, a Lars Lagerbäck által irányított válogatott három pont birtokában várja majd a csoport második körét. Trinidad és Tobago legyőzését a szimpatizánsok kötelező házi feladatnak tekintették, aztán meghökkenve tapasztalták, hogy kedvenceik egy félidőt emberelőnyben futballozva sem tudják az esélyeiket valóra váltani. A gól nélküli döntetlen nagy vihart kavart a labdarúgók között is, hírlik, Olof Mellberg és Fredrik Ljungberg között kis híján tettlegességig fajult a nézetkülönbség. A javítási lehetőség Paraguay ellen adatott meg Svédországnak, és meg kell vallani, a dél-amerikai együttes az Anglia ellen mutatott futballja alapján egyáltalán nem tűnt legyőzhetetlen ellenfélnek. Igaz, a svéd labdarúgók öt nappal korábbi teljesítménye is bőven hagyott kívánnivalót maga után, így nem jelentett meglepetést, hogy három helyen megváltozott az észak-európai gárda kezdő tizenegyének összetétele.
Jól láthatóan motivált Svédországot láthatott a találkozó első szakaszában a közönség, a paraguayi játékosok rendre csak szabálytalanságok árán tudták megállítani az ellenfél próbálkozásait. Denis Canizának és Jorge Núneznek jelentős problémát okozott az oldalvonal melletti területek levédése, a mélységből érkező Christian Wilhelmsson és Fredrik Ljungberg nem egyszer tudott magának centerezési pozíciót teremteni. Negyedórai játékot követően kijött a szorításból Paraguay, elsősorban annak köszönhetően, hogy a dél-amerikai futballisták ekkor már nem két-három méterről őrizték az ellenfelet, hanem testközelből, és így a korábbinál több párharcot tudtak megnyerni. Ugyanakkor a támadásfelépítéseikben nem volt meg az a dinamika, ami szükséges lett volna a svéd középpálya villámgyors átjátszásához, no és a védelem „megbontásához”. Az idő előrehaladtával esett a színvonal: a paraguayi csapat védekezését nem sok kritika érhette, Andreas Isaksson kapujának előterében azonban jobbára csak átlövésekre tellett a labdarúgók erejéből, míg a svéd együttes futballját alapjaiban határozta meg, hogy a két támadózseni, Henrik Larsson és Zlatan Ibrahimovic a kelleténél kevesebbet volt játékban. Ne szégyelljük bevallani, az első félidő bizony keveseket hozott lázba...
A fordulást követően rögtön bebizonyosodott, hogy határozottabb támadójátékkal a svéd védelem zavarba hozható, Nelson Valdéz azonban nem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel. A későbbiekben többször is tetten érhető volt Svédország hátsó alakzatának tanácstalansága, erre bizonyosság, hogy a két paraguayi támadó különösebb nehézség nélkül tudta „sakkban” tartani labdakihozatalnál a négy svéd bekket. A hibák ellenére nem lett volna meglepetés, ha előnyt szerez az európai gárda, a lesre állítással próbálkozó dél-amerikai csapat előbb csak az asszisztens téves intésének, majd pedig Denis Caniza önfeláldozó mentésének köszönhetően kerülte el a gólt. A hátralévő percekben sokáig nem változott az eredmény, mígnem a 89. percben egy szép támadás végén Fredrik Ljungberg megszerezte a győztes gólt.
Ezzel Paraguay – igaz, van még egy meccse – már búcsúzott a világbajnokságtól, Svédország minden bizonnyal bejut a nyolcaddöntőbe.
Szavazás
---- 9. perc: Ibrahimovic tette a labdát a tizenhatos előtt a felzárkozó Källström elé. A középpályás lépett egyet a kapu felé, majd középről, 22 méterről ballal, nagy erővel célba is vette a kaput, ám a kapu bal oldalába tartó labdát Bobadilla szögletre ütötte. 13. perc: Larsson indította hosszan Wilhelmssont, aki átvette a labdát, és 18 méterről, jobbal csak kevéssel lőtt a jobb oldali kapufa mellé. 27. perc: Ljungberg adott egy hoszszú passzt a védők közül jó ütemben kilépő Wilhelmssonnak, aki teljesen egyedül kezelhette volna le a labdát az ötöstől egy lépéssel balra, ám kicsit hosszan vette át, így a kilépő Bobadilla lelopta a lábáról. 33. perc: A tizenhatoson belül Santa Cruz fejelte le a labdát Valdéz elé, ám a támadó 12 méterről, jobbal, kapásból a kapu fölé lőtt. 41. perc: Paredes passzolt a bal oldalon felzárkozó Núnezhez, aki 17 méterről, éles szögből, ballal csak kevéssel lőtt a jobb alsó sarok mellé. 42. perc: Isaksson kirúgása után átszállt a labda mindenki felett, így Ibrahimovichoz kerülhetett, aki egyedül tört be a tizenhatoson belülre, majd nagyon gyengén, 14 méterről, jobbal a vetődő Bobadilla kezébe gurított. 46. perc: Santa Cruz ugratta ki Valdézt, aki a tizenhatos bal oldalán egy csellel leültette Lucicot, majd hét méterről, éles szögből, jobbal az oldalhálóba vágta a labdát. 54. perc: Ljungberg tört volna ki a balösszekötő helyén, ám a kaputól 17 méterre Acuna buktatta. A szabadrúgást Larsson végezte el, ám erős jobblábas lövése után Bobadilla vetődve kiütötte a labdát a kapu bal oldala elől. 58. perc: Acuna lőtte el a labdát jobbal 22 méterről, ám Santa Cruzról kipattant. Acuna szinte ugyanonnan ismételhetett, ezúttal Santa Cruz felemelte a lábát, amely alatt elsuhant a labda, ám Isaksson előredőlve mentett. 60. perc: Linderoth vágta előre a labdát, a leshatárról kilépő Allbäck ballal átvette, majd egy lépés után 17 méterről jobbal átemelte a kilépő Bobadilla felett. A mozdulat nem sikerült túl jól, így a visszasprintelő Caniza önfeláldozó mozdulattal kivágta a labdát a gólvonal elől. 80. perc: Källström ívelte előre a labdát a jobb oldalról, Larsson a tizenhatoson belül Allbäck elé fejelte, a csatár az ötösön belül jobbal kapura húzta a labdát, ám Bobadilla mentett a bal alsó sarok elől. 89. perc: Elmander emelte középre a labdát a jobb oldalról, Allbäck a hosszú oldalról középre fejelt, az érkező Ljungberg pedig öt méterről a jobb sarokba bólintott. 1–0 ---- Rengeteg átlagos teljesítményt láthattunk a mérkőzésen, a szürkeségből egyik labdarúgó sem tudott kiemelkedni. Fredrik Ljungberg annak köszönhetően lett a büszke cím tulajdonosa, hogy a találkozón szívvel-lélekkel küzdött, többször is a paraguayi védelem mögé tudott kerülni, majd a hajrában létfontosságú gólt szerzett csapatának.
NS-szakértő: Lipcsei Péter
,,Mindkét együttes hatalmas mezőnymunkát végzett, s bár emiatt csak néhány helyzetet láthattunk, mégis élvezhető volt a meccs. Egyszerű taktikát választottak a svédek: minél gyorsabban próbálták átjátszani a középpályát, ennek érdekében az első félidőben mélységből ívelték fel a labdát a jól fejelő Zlatan Ibrahimovicnak és Henrik Larssonnak, ám kevés sikerrel. Szerintem sokkal üvözítőbb lett volna, ha oldalra viszik ki a játékot, s megpróbálják a paraguayiak mögé kerülve a szélről, az alapvonal közeléből beadni a labdát. Két fordulópontja is lehetett volna a mérkőzésnek, az ötvenhetedik és az ötvenkilencedik perc. Az ötvenhetedikben tévesen lesen állította meg a szlovák partjelző Marcus Allbäcket, s nem tudni, mi lett volna, ha a svéd a kapuig menetelhet, vagy talán sejthetjük, hiszen két perc múlva választ kaptunk erre is, akkor ugyanis már lesgyanús szituációban vezethette a paraguayi kapusra a labdát a csatár, de hiába. Gól nem lett az akcióból. Ljungberg viszont fejjel betalált, kedvező helyzetbe hozva a skandinávokat.”