Kedden MLSZ elnökségi ülés, szerdán közgyűlés: a szövetség felügyelőbizottsága előterjeszti a könyvvizsgáló cég beszámolóját. A Magyar Labdarúgóliga választ várt néhány felvetésre, ezért független könyvvizsgálatot kezdeményezett, s három kérdéscsoportot állított össze.
Igaz-e, hogy Lothar Matthäus és a Pellady Péter vezette Derball 20+30 százalékban részesedik mindenféle szponzorációból? A Lothar Matthäus munkaszerződésében meghatározott összegeket milyen módon, kinek, hol és milyen jogcímen fizették ki? Megfelel-e a valóságnak, hogy Lothar Matthäus bérének egy részét nem az MLSZ utalta át a kapitánynak, hanem egy harmadik félen, a svájci székhelyű Kentaro Gmbh-n keresztül kapta meg a Lothar Matthäus résztulajdonát képező Sporthouse Gmbh, és hogy ezeket a tranzakciókat nem Magyarországon bonyolították le? A Lothar Matthäusszal és a Derballal kötött szerződések milyen hatással lehetnek a következő évekre?� Miért mondott fel az MLSZ a SportFive-nak, és miért kötött szerződést a Kentaro Gmbh-val? A kifizetett összegek megfelelnek-e a törvényeknek? � Igaz-e, hogy a Pappasz autókereskedéssel kötött "támogatási" szerződés 69 millió forintba kerül? Miért került az MLSZ-honlap megújítása 15 millió forintba? Igaz-e, hogy a szövetség Lothar Matthäusnak 30 millióért vásárolt bútorokat?Kisteleki István: Szégyent hoztak az országra!
– Nyugodt?
– Nekem nem kell idegeskednem, illetve, nem nekem kell, én csupán a jövő érdekében szeretnék megtisztulást látni – mondta Kisteleki István, az MLL elnöke, aki meghívottként vesz részt az elnökségi ülésen.
– Nem fél a vizsgálat eredményétől? Attól, hogy nem azt hallja majd, amire számít?
– A könyvvizsgáló függetlenségéhez nem fér kétség. A könyvvizsgálati ellenőrzés segítésére, koordinálására a felügyelőbizottságot az MLSZ elnöksége kérte fel, és ezt a bizottság elvégezte, a könyvvizsgálati jelentést tudomásom szerint részletesen megtárgyalta, és az anyagot az MLSZ vezetőségének érdekében titkosította, mégpedig azért, hogy azt először a szövetség elnöksége olvashassa el, hiszen ő volt a megrendelő. Ez a vizsgálat mondhat véleményt arról, hogy a szövetség gazdálkodása nem jogszerű.
– Ha így történik, ön szerint Bozóky Imre erkölcsi kötelessége lenne, hogy azonnal lemondjon?
– A könyvvizsgálat jelentésétől függetlenül le kellett volna mondania, már a vasárnapi válogatott meccsért is. Aki tudja, nézze meg a találkozóról készült képeket, nehéz lesz visszatartania a felháborodását… Szégyent hoztak az országra, a Puskás-ügy után újra megalázták a magyar labdarúgást. Akinek köze volt az amerikai túrához, annak nem kellene a jövőben labdarúgással foglalkoznia.
– Sokan úgy vélik, ha Bozóky Imre távozik, akkor oda a kétezer-tizenkettes Európa-bajnokság megrendezésének esélye.
– Ez teljesen komolytalan felvetés. Mi akarunk Eb-t rendezni, amikor nem tudunk úgy lekötni egy válogatott meccset, hogy ne változzék meg az ellenfél, az időpont, a helyszín?! Felháborító, hogy a válogatott mérkőzésén százötvenkilenc ember ült a lelátón, azok is ingyenjeggyel, és mi százezer dollárt fizettünk volna, ha lemondjuk a meccset.
– Mit szól hozzá, hogy az MLSZ közleményt adott ki, amely szerint a ligában nem is volt teljes az egyetértés Bozóky Imre megbuktatására?
– Valóban nem volt teljes egység. A Vasas és a Diósgyőr nem képviseltette magát, a tizennyolc jelenlévőből pedig alig tizenheten mondták azt, hogy mennie kell…
– Tizenheten mondták, de valójában hányan gondolták? Nem fél attól, hogy néhány ember a hívei közül hátba támadja?
– A tulajdonosi összejövetelen mindenki kifejtette a véleményét, márpedig ez alapján továbbra is csak annyit mondhatok, tizenheten Bozóky Imre ellen beszéltek. Hogy utána őt valaki esetleg a támogatásáról biztosította-e, arról nincs tudomásom. Aki a magyar labdarúgás tisztaságáért harcol, az a könyvvizsgálati jelentés birtokában tudja majd, hova kell állnia…
Bozóky Imre: Nyugodtan várom az elnökségi ülést
Akár sorsfordító nap is lehet ez Bozóky Imre életében. A hetek, hónapok óta tartó hatalmi harc a finiséhez érkezett, s minden esély megvan rá, hogy az MLSZ-elnök kontra ligaelnök csatában győztest hirdessenek. Bozóky Imre természetesen tisztában van vele, hogy az ő bőrére megy ki a játék. Ha a keddi tanácskozáson kiderül, hogy szabálytalanságok, törvénytelenségek történtek az MLSZ székházában, akkor a háború véget ér.
– Elnök úr, látta a Miamiból jött képanyagot, például azt, amelyen az antiguai kapus már-már a pálya melletti reketytyésből bukkan elő, vagy azt, amely egy ütött-kopott, horpadt lakókocsit mutat, amely büféként szolgált a járási hangulatú és külsejű pálya mellett.
– Nem hiszem, hogy nekem ezzel különösebben foglalkoznom kellene – mondta Bozóky Imre. – Olyan barátságos találkozóról volt szó, amelyet egy edzőpályán rendeztek. De néhány napja már elismertem: hibáztam, amikor hagytam, hogy ez a túra így, ilyen körülmények között létrejöjjön.
– Mit gondol, az ön kezét emelik fel az elnökségi ülésen a ligaelnökkel zajló "szóboksz" után?
– Aligha lesz ott bármiféle szócsata. A meghívott Kisteleki István a közelmúltban gyakorlatilag már mindent elmondott. Nem nekem szemtől szembe, hanem egy szűk érdekcsoport kikiáltójaként, sajtóhadjárat segítségével.
– Először fogalmaz indulatosan Kisteleki Istvánnal szemben. Vége a békülékeny, barátságos hangnak?
– Nincs bennem indulat, csupán elkeserít, hogy a liga elnökének eszébe sem jut, a magyar labdarúgás gondjait először házon belül kellene megoldanunk és megvitatnunk. Fontos célok megvalósításáért küzdünk, az sem mindegy, hogy a társadalom előtti hitelünk megmarad-e. Az ilyen sajtóhadjárat aligha segít ebben.
– Minden szó falsot kap, ha a felügyelőbizottság jelentése bármiféle visszaélést mutat ki.
– Nincs rejtegetnivalónk, ezt már többször is hangsúlyoztam, éppen ezért nyugodtan várom az elnökségi ülést, a felügyelőbizottsági jelentést és a küldöttek közgyűlését is.
– Úgy gondolja, maradhat továbbra is a Magyar Labdarúgó-szövetség élén?
– A kérdések bennem is megfogalmazódtak, ám mindig igyekeztem megfelelő fórumot választani gondjaim, kétségeim tisztázására. Bízom benne, hogy a Bozsik Labdarúgó-akadémia folytatása és az Európa-bajnoki pályázat érdekében a józan többség a közös építőmunkára és nem a rombolásra szavaz majd. Ám történjék bármi, egyvalamit megígérhetek: magam is érdeklődni fogok a liga pénzügyi, működési szabálytalanságai, az MLSZ számára készfizető kezességgel járó hitelkonstrukció, vagy a teremlabdarúgó-bajnokság ellehetetlenítése ügyében. Ám hangsúlyozom: egyelőre nem a sajtón keresztül.