Minden idők talán legerősebb, legizgalmasabbnak ígérkező férfi BL-sorozata kezdődik meg a hét végén, és persze ez alkalommal a magyar együttesek (MKB Veszprém, Pick-Szeged) is bemutatkoznak. A veszprémiek a szlovák bajnok Tatran Presov vendégei lesznek vasárnap Eperjesen, a szegediek pedig az ukrán Zaporizzsját fogadják szombaton. A csoportküzdelmek nyolc csoportban november 13-ig tartanak, csoportonként két-két gárda jut be a nyolcaddöntőbe. A további európai kupákban a férfiaknál a PLER-Airport (KEK) és a Carbonex-Tatabánya (EHF-kupa), a nőknél a Dunaferr NK (BL-selejtező), a Váci NK (KEK) és a DVSC (EHF-kupa) lép pályára.
Imago
A BL-csaták sztárjai közül is kiemelkedhet ebben az évadban (balról) Mirza Dzomba (Ciudad Real), Blazenko Lackovic (Flensburg), Nagy László (Barcelona) és Iker Romero (Barcelona)
Imago
A BL-csaták sztárjai közül is kiemelkedhet ebben az évadban (balról) Mirza Dzomba (Ciudad Real), Blazenko Lackovic (Flensburg), Nagy László (Barcelona) és Iker Romero (Barcelona)
A világ legjobb férfi klubcsapata jelen állás szerint az FC Barcelona-Cifec (Nagy László együttese), amely a legutóbbi Bajnokok Ligája-döntőt összesítésben egy góllal (29-27, 27-28) nyerte meg a világ leggazdagabb egyesülete, a szintén spanyol Ciudad Real (Sterbik Árpád klubja) ellen. Ez a két gárda - az őszi BL-csoportküzdelmekben Magyarországon mindkettőt újra látni fogjuk - alighanem az új évadban is beverekszi magát a legjobbak közé, sőt, esélye van a legutóbbi finálé megismétlésére is. A D-csoportban a Barca várhatóan a Pick-Szegeddel vív meg az elsőségért, az F-csoportban pedig a Veszprémnek a Ciudad Reallal lesz újabb két csúcstalálkozója.
Az európai szövetség 32 csapatosra duzzasztotta a Bajnokok Ligáját, és ennek inkább gazdasági, pénzügyi magyarázata lehet, mint szakmai. Valamennyi csoportban található ugyanis egy-egy szerényebb képességű együttes, amelynek gyakorlatilag nincs esélye az első vagy a második hely megszerzésére. Ezek legfeljebb a harmadik hely megkaparintásában reménykedhetnek, mert ez a KEK-indulásukat jelentené. A KEK-ben a harmadik körből (16 csapat) továbbjutó nyolc együtteshez csatlakozik a BL-csoportokban harmadik helyen végző nyolc együttes, s ez a 16 gárda vívja a nyolcaddöntőt. Jól tükrözi az elitben uralkodó pénzügyi viszonyokat egy-egy klasszis átigazolási díja, valamint a tv-közvetítések fura, a kluboknak nemigen kedvező szabályozása és jogdíja (a BL-ben minden közvetítési jog az EHF-é, amely azt szabadon értékesíti).
A barcelonai Iker Romero (Nagy László legjobb barátja) a tavasszal megállapodott a Ciudad Reallal, ám a Barca BL-diadala után a katalán klub és ő maga is meggondolta magát. A visszaadásáért a Ciudad Real 700 ezer eurót kért - és kapott. Tegyük hozzá, ez csúcsösszeg. A Romeróhoz hasonló klasszisok ormális” körülmények között ennél lényegesen kevesebbért cserélnek csapatot. Egy-egy képzett, rutinos, de nem világhírű balkáni játékos 100-200 ezer euróért is megszerezhető.
Tovább erősödtek a sztárgárdák
A Barcelona megszerezte a nyáron Leónból a világbajnok Juanin Garciát és a zágrábi Igor Vorit (ő olimpiai és világbajnok). A kapuban továbbra is Barrufet és Perics halmozza a bravúrokat, a góllövésért pedig Nagy és Romero mellett Skrbics is felelős.
Fantasztikus, eurómilliókat erő sztárok sora alkotja a Ciudad Realt is, amelynek új edzője a kirgíz-spanyol Talant Dusebajev lett, aki a nyáron itt fejezte be aktív pályafutását. Csapatából az egyiptomi Zaki, valamint a spanyol Ortega távozott. A helyükre a világ legjobbjai között emlegetett, szlovén Rutenka érkezett a Celjéből, továbbá az előző évad spanyol gólkirálya, Fis a Valladolidból, amelyből Davist is megszerezte a klub. Káprázatos balkezesek is érkeztek: Metlicic Leónból (az ő helyére került a szegedi Laluska Balázs) és Belaustegui Hamburgból. A kapuban a térdsérüléséből felépült zseni, a volt veszprémi Sterbik Árpád áll, a jobb szélen pedig Mirza Dzomba szerepel, aki a világ legjobbja ezen a poszton.
Háború várható a D-csoportban
Az A-csoportban a Magdeburgot aligha lehet megszorongatni, míg a B-csoport nagy esélyese a León, amely Laluska mellett a veszprémi Díaz Ivót is megvásárolta. A C-ben a Velenje és az Aarhus, a D-ben a Barcelona és a Szeged pokoli csatát fog vívni az elsőségért. A Kielnek nincs kitől tartania a C-csoportban, a D-ben viszont háború” lesz a Veszprém és a Ciudad Real között. A Pamplona (G-csoport) a patinás Zagrebbel, a Flensburg (H-csoport) a Paris HB-vel együtt juthat tovább.
A kontinens EURÓmilliomosai
A csoportokra pillantva - az erőviszonyok ismeretében - jó eséllyel lehet megtippelni a nyolcaddöntőbe jutók zömét. Nem meglepő az sem, hogy ez az esély egyenesen arányos a klubok költségvetésével, vagyis szinte biztosan látjuk a nyolcad- és a negyeddöntőben a leggazdagabbakat: a Ciudad Realt (6.5 millió euró az éves költségvetése), a Barcelonát (5 millió), a Flensburgot (5 millió), a Kielt (5 millió), a Pamplonát (4 millió), a Leónt (4 millió) és a Magdeburgot (4 millió). A mezőny többi tagja, költségvetését tekintve, meg sem közelíti a agyokat”, hiszen a szakmailag kitűnő Celje PL, RK Zagreb vagy Montpellier, illetve a Veszprém és a Szeged éves költségvetése nem éri el a kétmillió eurót (adataink félhivatalos spanyol, német, horvát és magyar forrásokból származnak).
Ciudad Real 6 500 000 Barcelona 5 000 000 Flensburg 5 000 000 Kiel 5 000 000 Pamplona 4 000 000 León 4 000 000 Magdeburg 4 000 000 MKB Veszprém 2 millió alatt Pick-Szeged 2 millió alatt ---- A nyáron Leónba igazoló Laluska Balázs bizakodó a BL-rajt előtt. Eddig főleg a spanyol bajnoki mérkőzéseinkkel voltunk elfoglalva, de a hét közepétől már a BL-re összpontosítunk - mondta. - A nyári felkészülésünk eredményes volt, nekem is sikerült beilleszkednem a csapatba. Ebben sokat segített Díaz Ivo, aki a nyelvi nehézségeim áthidalásában is támogatott. Manolo Cadenas edzővel ma már tökéletesen megértjük egymást mind szakmai, mind nyelvi értelemben. A hét végén Savehofban kezdünk, és persze győzelemmel szeretnénk nyitni. A célunk egyértelmű, a csoport élén kell végeznünk.”
NS szakértő: a nagy esélyesek
Erejük és játékoskeretük alapján három csoportba sorolhatóak a kissé felhígult BL csapatai. A legjobbak a bárki megvásárlására képes spanyolok és németek. A középmezőnybe tartoznak a saját erejükre alapozó, a maguk utánpótlására építő, összetartó klubok. Nincs esélye a versenyben az első kategóriásokkal a kisebb, szerényebb egyesületeknek. Ennek függvényében világos, hogy tovább erősödött a Ciudad Real és a Barcelona, amelyek a BL nagy esélyesei. Kérdés, hogy Dusebajev edzőként is olyan zseniális lesz-e a Ciudadban, mint amilyen játékosként volt. A Kiel is erősödött és fiatalodott, míg a Flensburg nagy húzása, hogy megtartotta Lackovicot. A Magdeburg átalakulóban van, de számolni kell vele. A Celje Rutenka nélkül már nem lesz olyan erős, mint amilyen vele volt, igaz, szerződtette a zaporizzsjai Harbokot. A Zagreb és a Motpellier meglepetést szerezhet, és ezt várom a megfiatalodó Veszprémtől és a rutinosabbá váló Szegedtől is.” Sskaliczki László, szövetségi kapitány
A férfi BL-program
Csoportmérkőzések: október 1-2., 8-9., 15-16., 22-23., november 5-6., 12-13. Nyolcaddöntő: bdecember 3-11. Negyeddöntő: 2006. február 25.-március 5. Elődöntő: március 25-április 2. Döntő: április 22-30.
Tv: a Szeged-Zaporizzsja mérkőzést szombaton 16.15 órakor közvetítik. A Tatran Presov- Veszprém találkozót vasárnap 23.40 órakor felvételről adják.
Visszapillantó Az utóbbi másfél évtized BEK- és BL-győztesei 1990 CSZKA Minszk 1991 Barcelona 1992 RK Zagreb 1993 RK Zagreb 1994 Teka Santander 1995 Elg. Bidasoa 1996 Barcelona 1997 Barcelona 1998 Barcelona 1999 Barcelona 2000 Barcelona 2001 Pamplona 2002 Magdeburg 2003 Montpellier 2004 Celje PL 2005 Barcelona ---- A férfiaknál a KEK-ben a 32-be jutásért a PLER-Airport szombaton fogadja a norvég Haslum HK-t, amely ellen illene kellő előnyt szereznie a visszavágóra. Az EHF-kupában a 32-be jutásért a Carbonex-Tatabánya pénteken és szombaton itthon mérkőzik a fehérorosz SZKA Minszkkel, de nem lenne szerencsés, ha elbízná magát attól, hogy az ellenefele lemondott a pályaválasztói jogáról.
A nőknél a BL-selejtezőben a Dunaferr NK szombaton Nürnbergben küzd a főtáblára kerülésért. A Vác a 16-ba jutásért csatázik a KEK-ben, és szombaton fogadja a szlovák Banská Bystricát. A DVSC-nek a 32-be kerülésért az orosz Asztrahany a vetélytársa, és a Loki vasárnap idegenben kezd. A nőknél a BL-csoportküzdelmek január 8-án kezdődnek. A további kupákban a 16 közé jutásért január 7-től mérkőznek.
A férficsapatok menetrendje KEK (PLER-Airport) A 32 közé jutásért: október 1-9. A 16 közé jutásért: november 5-13. Nyolcaddöntő: december 3-11. Negyeddöntő: 2006. február 25.-március 5. Elődöntő: március 25.-április 2. Döntő: április 22-30.
EHF-kupa (Dunaferr SE, Tatabánya-Carbonex KC) A 32 közé jutásért: október 1-9. A 16 közé jutásért: november 5-13. Nyolcaddöntő: december 3-11. Negyeddöntő: 2006. február 25.-március 5. Elődöntő: március 25.-április 2. Döntő: április 22-30. A Dunaferr kiemelt, és a 32 között kapcsolódik be a küzdelmekbe. Szuperkupa. Elődöntő: november 26. Döntő: november 27.