A nyáron Florentino Pérez klubelnök a szokásosnál is több pénzt vett ki a Real Madrid kasszájából, hogy megerősítse csapatát, amelynek játékoskerete eddig is a világ egyik legjobbja volt. A sok kitűnő játékos azonban még ma sem alkot ütőképes alakulatot, dacára a Bilbao elleni második félidőnek, a 3-1-es sikernek.
A csapat csillagai sokat tehetnek azért, hogy Luxemburgo szavai után ne csak a kispadon legyen jó a hangulat Madridban
A csapat csillagai sokat tehetnek azért, hogy Luxemburgo szavai után ne csak a kispadon legyen jó a hangulat Madridban
A Real Madridnál a név kötelez. A csapatnak mindig és mindenütt nyernie kell, ám ha a gárda nem hozza a kötelezőt, azonnal krízisről kezdenek beszélni, a pánikhangulat pedig nem segít senkin.
Éppen ilyen szituációt élnek át a Fehér Házban, a Real ugyanis a Cádiz elleni bajnoki rajtot (2-1) követően zsinórban három vereséget szedett össze (Celta 2-3, Lyon 0-3, Espanyol 0-1), ami több mint meglepő. A királyi gárdánál ösztönösen az első reakció, hogy válságságban az edzőt veszik elő, jelen esetben a brazil Wanderley Luxemburgót, akinek máris az utódairól (Benítez, Deschamps) lehet hallani.
A 2004 végén érkező dél-amerikai szakember a nyáron (többek között) olyan játékosokat kapott erősítésként, mint Robinho, Júlio Baptista és Sergio Ramos, de hiába van minden eddiginél több a galaktikus a keretben, a hurráhangulat a fent említett rajtot követően azonnal alábbhagyott. Talán leginkább azt lehet Luxemburgo nyakába varrni, hogy a szezonban eddig lejátszott öt meccsen egyszer sem szerepeltette kétszer egymás után ugyanabban a hadrendben a gárdát (hol 4-4-2, hol 4-1-3-2 volt a felállás), ami csak részben magyarázható a sérülésekkel és az eltiltásokkal. Az eltiltások egyébként az edző felelősségét is felvetik, elvégre neki kellene rendet tennie a játékosok fejében, ha nekik egyedül nem megy, márpedig a Realból eddig Júlio Baptista, Sergio Ramos és Woodgate is kapott már piros lapot.
Szavazás
Az edző sok mindenért lehet felelős, de vannak tőle független tényezők is. A Realnál sokan abban látják a 2003 nyara óta tartó kudarcsorozat egyik okát, hogy a klubnak fontosabb a pénztermelés, mint a jó eredmények, márpedig az előbbihez bőségesen elegendő néhány nyári kiruccanás messzi tájakra, ahol rendre eurómilliókat fizetnek a királyiak fellépéséért, de a haknizás a felkészülés rovására megy. A vándorcirkusz egyre jövedelmezőbb, hiszen az elmúlt nyáron a Real már világturnén vett részt, holott korábban egy szimpla ázsiai kirándulás is rengeteget kivett a játékosokból.
Szintén nehezen kenhető a mindenkori edzőre, ha a csapatát bírói tévedések sújtják. A Realnak az utóbbi időszakban bőven kijutott a rosszból: előbb a Celta ellen ítéltek meg a vigóiaknak egy végül győzelmet érő fantomgólt", majd az Espanyol is játékvezetői műhibával megspékelt találattal verte meg a fővárosiakat, azaz legalább két ponttól fosztották meg Raúlékat.
Ez persze harmatos magyarázat egy Real-szintű gárdánál, amelynek egyébként könnyen zavarba hozható a védelme, Ronaldón kívül nincs még egy klasszikus befejező csatára a padon, ráadásul nincs igazi szellemi vezére.
A Bilbao legyőzése után (a forduló záró mérkőzéséről bővebben a 8. oldalon olvashatnak) lélegzethet jutott a gárda, és talán már a fényt is látja az alagút végén.
Csak nehogy a vonat jöjjön… ---- MARCA "Canobbio nem létező gólja miatt ez a vereség nem is születhetett volna meg, ugyanakkor a Celta teljes mértékben megérdemelte a három pontot. A galíciaiak kihasználták Luxemburgo alakulatának régről datálódó védelmi hiányosságait" - fogalmazott a királyi gárdához ezer szállal kötődő újság.
AS "Azt követően, hogy több mint nyolcvanmillió eurót költöttek igazolásokra, nem sok változást lehet tapasztalni az elmúlt idény csapatához képest - írta a madridi sportlap a Lyontól elszenvedett vereség után. - Ez a Real Madrid különben is a felkészülési időszakban ragadt."
MARCA "A Real Madrid újabb válság kapujában áll, bár voltaképpen az utóbbi két idényben el sem mozdult onnan, ami a mutatott játékot és az eredményeket illeti. Luxemburgo rendszerében ismeretlen fogalom a széleken futtatott játék, a klasszisoktól hemzsegő csapat helyzetkihasználása pedig csapnivaló" - így a sportlap az Espanyol elleni betlit követően.
EL MUNDO DEPORTIVO "Három egymást követő vereség után Wanderley Luxemburgo aranyértékű pontokat és némi nyugalmat nyert" - tudósít a barcelonai újság a Bilbao legyőzéséről.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Galaktikusok
Beckham Igazán nem tud kibontakozni, zongoracipelőnek számít, holott a többieknél nagyobb elszántság dolgozik benne.
Raúl Feltámadóban van, a Bilbao ellen kettőt vágott, de túl visszafogott ahhoz, hogy igazán jó csapatkapitány legyen.
Robinho Tud is, menne is előre. Egyéni adottságai mellett még meg kell szoknia új csapatát, miként a társaknak is őt.
Ronaldo Nem feltétlenül a túlsúlya miatt, de lassan veszi fel a ritmust, pedig az előszezonban a legeredményesebb volt.
Zidane Technikája semmit sem kopott, de nem bírja elegendő ideig a strapát. Sérülékeny, és nincs megfelelő helyettese. ---- A jelek szerint a labdarúgók vergődése egyelőre nem érinti érzékényen az egyesület költségvetését, az elmúlt idény pénzügyi mérlege felettébb sikeres gazdasági tevékenységre utal. A klub által minden évben kiadott elszámolás szerint a Real Madrid a világ legtehetősebb sportegyesületei közé tartozik, a maga 300 millió eurós, előre kalkulálható bevételével (figyelem: nem nyereség!) a 2004-2005-ös idényben. Összehasonlításképpen: ugyanezen időszakban a Manchester United 250 millió eurót termelt ki, míg a tengerentúlon a Dallas Mavericks kosárlabdacsapata, amely az NBA egyik meghatározó gárdája, "mindössze" 210 millió eurónak megfelelő dollárbevételt könyvelhetett el.
Ez természetesen nem a véletlen műve, a Florentino Pérez elnökké választása óta eltelt több mint öt év alatt a Real Madrid amerikai típusú profitorientált cég lett, a klub neve nagy értéket képviselő árucikk.
Érdekes egybeesés, hogy a Real Madridnak immár harmadik éve nincsenek adósságai (hogy előtte miként tüntettek el több mint félmilliárd eurós tartozást, inkább ne firtassuk…), gyakorlatilag azóta, hogy a csapat egyetlen jelentős trófeát sem nyert. A mostani évadra a klubnál mintegy 350 millió eurós költségvetéssel számolnak, és ha minden jól alakul, a nyárra csaknem hatmillió eurós profitot termel az egyesület. Csak halkan jegyezzük meg, hogy a "ha minden jól alalkul" fogalmába nem kalkulálják bele a futballcsapat parádézását - igaz, a Bajnokok Ligája-szereplésből befolyó pénzek egy részével azért számolnak -, azaz megint oda lyukadunk ki, hogy elegendő felvonultatni a nagy neveket, a pénz pedig akkor is áramlik, ha a galaktikusok csak botladoznak. És akkor még nem is említettük, hogy a játékosok fizetése a klub költségvetésének a 47 százalékát teszi ki.