Mondják, a remény hal meg utoljára. Nos, Montepulcianóban már napok óta egyáltalán nem reménykedünk abban, hogy egyszer csak enyhül az iszonyatos hőség, jön egy kis enyhet adó szellőcske, netán egy hűsítő zápor. A csodás kék égen nyoma sincs egyetlen felhőnek sem. Sőt, mintha napról napra jobban megraknák az "égi kemencét". Kibírhatatlan a hőség. Állítólag - a szavahihető Pálvölgyi Miklós kapitány mesélte, és többen is megerősítették - az elmúlt heti junior Eb alatt, az egyik vívás idején akkora zápor zúdult a városra, hogy az oldalán nyitott sátorba úgy bevert az eső, hogy a pástok között bokáig állt a víz. Nem is akarjuk elhinni, hogy errefelé ilyen megtörténhet&
Balogh Gáborra osztották Montepulcianóban a „befutó” szerepét, a sikere Európa-bajnoki aranyat ért (Fotó: Danis Barna)
Balogh Gáborra osztották Montepulcianóban a „befutó” szerepét, a sikere Európa-bajnoki aranyat ért (Fotó: Danis Barna)
Az ember legszívesebben ki sem mozdulna a befüggönyözött, lehúzott redőnyű szállodai szobából, ahol ha kimondott hűvös nincs is, de legalább nem fenyeget a napszúrás veszélye. Szóval, ilyen vágyak élnek az öttusa Európa-bajnokság résztvevőiben lassan egy hete, de nincs mese, menni kell, szólít az újabb kötelesség. A verseny nem állhat meg kitikkadás miatt, sőt, amikor a helyi lakosok sziesztáznak, ki sem dugják orrukat lakásukból, az öttusázókra akkor vár a legszörnyűbb tusa: a lovaglás a rekkenő hőségben.
De ne szaladjunk a lovaglásig, maradjunk csak a pénteki penzum, a férfiváltóverseny kezdeténél! Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány a "Győztes csapaton ne változtass!" elv alapján a szerdán a csapatversenyben győztes triónak, vagyis Balogh Gábornak, Fülep Sándornak és Kállai Ákosnak szavazott bizalmat. Rájuk várt az a feladat, hogy megvédjék a tavaly - a Fülep, Kállai, Marosi Ádám trió által - megszerzett aranyat.
"Nem rossz, de lehetett volna jobb is" - így összegezhettük a nyitó lövészetben (268 kör) történteket. Fülep (93 kör) és Kállai (91) jól lőtt, Baloghnak viszont az istennek sem akart becsúszni egyetlenegy tízes sem, szórta a kilenceseket és a nyolcasokat. Nem ártott volna, ha a 84 körnél kicsit többet ér el… Szoros volt a mezőny, csak a franciák "léptek meg" 278-as eredményükkel. Ám nem volt idő morfondírozni, sietni kellett a vívásra. Az említett nyitott sátorban a fiúk remekül forgatták a párbajtőrt, megnyerték a számot (844 pont), és összetettben feljöttek a harmadik helyre. A vívásnál meg kell állni egy szóra: a lövészetet nyerő franciák egyik emberét, Cédric Plát fekete lappal büntették, vagyis kizárták, mert egy nézeteltérés, vitatkozás során meglökte a versenybírót. Ez azt jelentette, hogy csapata ezt a számot nulla ponttal zárta.
Aranyszavak
Balogh Gábor: – Nagyon örülök, hogy a futással ki tudtam javítani azt a hibát, amit a lövészetben elkövettem.
Fülep Sándor: – Ez volt a legnehezebb váltógyôzelmünk.
Kállai Ákos: – Nagyon nehéz nap volt. A kilencvenhetes Eb-hez tudnám hasonlítani a futást, akkor is gyönyörûen megkoronázta a napot.
Pálvölgyi Miklós: - A lövészetben és a vívásban másokhoz hasonlóan mi is elhullajtottunk pontokat, de a remek fizikai számokkal és a kitûnô lovaglással nyertünk.
A rokon sportágban, a vívásban az egy hete rendezett budapesti országos bajnokságon a zsűrik nem igazán éltek a büntetés lehetőségével.
A mostani példa is igazolja: nemzetközi versenye- ken nincs pardon, a szabály az szabály. Ezt nem árt eszébe vésnie minden vívónak és öttusavívónak.
Ja, és még valami: a francia edzők nem vitatkoztak, sőt, megköszönték a zsűri döntését, mivel - elismerték - ők nemigen tudnak hatni a magát sztárnak képzelő, és úgy is viselkedő Plával…
De térjünk vissza az igaz sportolókhoz és a versenyhez! A lovaglás előtt a mieink a lengyelek mögött a második helyen álltak. Az előző napi női versenyen történtek után nem mertünk számolgatni. Szerencsére csapatunk csattanós választ adott az aggódóknak: nemhogy nem estek vissza a fiúk, négy szám után átvették a vezetést!
Az első lovas Balogh hozta mesteri formáját, hibátlanul lovagolt, és ugyanez mondható el Fülepről is, méltán volt elégedett velük Balaska Zsolt lovasedző. Az egyébként jó lovas Kállai némileg tudása alatt teljesített, egy akadályt vert, egyszer megállt a lova - de ezúttal ez is belefért, az élre került a csapat. Persze, a minél nagyobb előny sosem árt, most ez 16 pont volt a lengyelek előtt.
"Veszélyes az a négy!" - jegyezte meg valaki a magyar táborból. "Nem a négy veszélyes, hanem a kilenc" - felelte Pálvölgyi kapitány utalva arra, hogy nem az a négy másodperc a kevés, amivel a lengyelek vannak mögöttünk, hanem a kilenc, amivel az oroszok.
A fiúk a rajt előtt pacsiztak egyet tartaléktársukkal, Marosi Ádámmal, majd Fülep nekivágott a 3x1500 méter rá eső részének - aztán az előnyt növelve indította Kállait. A lengyelek a vártnak megfelelően leszakadtak, viszont nagyon jöttek az oroszok. Utolsó futónk, Balogh előnnyel indult, de nyomában ott volt Szabirhuzin, sőt, volt, amikor meg is lépett előle. Bíztunk benne, hogy Gábor megoldja ezt a helyzetet, mert már sokszor előfordult, hogy ha a lába nem is, a szíve vitte előre. Az utolsó emelkedőn aztán faképnél hagyta az oroszt, s ért Európa-bajnokként célba.
"Az egyik emelkedőn elém szaladt Szabirhuzin, akkor majdnem megtörtem, de összeszedtem magam. Tudtam, hogy a végén elhagyom" - magyarázta.
Európa-bajnokság, Montepulciano Férfi váltóverseny (12 csapat). Európa-bajnok: Magyarország (BALOGH GÁBOR, egyesület: BHSE, edzői: Balaska Zsolt, Hegedűs Ferenc, Serfőző Sándor, Illényi Pál, Hicsák Zsolt, FÜLEP SÁNDOR, UTE, e: Deák Ferenc, Hegedűs Ferenc, Balaska Zsolt, KÁLLAI ÁKOS, BHSE, e: Balaska Zsolt, Bognár Gábor, Kelemen Péter, Rátonyi Gábor - Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány) 5560 pont, 2. Oroszország (R. Szabirhuzin, Ny. Jaskov, A. Velihodnij) 5532, 3. Lengyelország (M. Horbacz, A. Stefanek, T. Chmielewski) 5460, 4. Csehország (Michalík, Sedlecky, Svoboda) 5444, 5. Olaszország (Pecci, Simonetti, Valentini) 5440, 6. Litvánia (Zadnieprovskis, Krungolcas, Kinderis) 5420