Annus aranya is elveszőben

Vágólapra másolva!
2004.08.27. 22:51
Címkék
Míg itthon Fazekas Róbert doppingügyében a fő téma, hogy a leadott kis mennyiségű vizelet alapján kimondható-e, hogy nem használt tiltott szert, a világsajtó csupán a manipuláció lehetőségeiről cikkezik.
Arról, hogy miként oldható meg, hogy egy sportoló a vizsgálaton idegen vizeletet adjon le. Ez foglalkoztatja a Nemzetközi Doppingügynökség (WADA) vezetőit, és mivel Fazekasnál ilyen eszközt nem találtak, edzőtársa, a kalapácsvető Annus Adrián után vetették magukat. Úgy gondolják, az olimpián elvégzett négy negatív doppingteszt után, az ötödiknél sikerül megfogniuk. Fel sem vetődik senkiben a doppingvizsgálatok egyik alapszabálya, az anonimitás, amely biztosítja, hogy egyetlen versenyző ellen sem indulhat hajtóvadászat.

Annus Adrián története is kész rémregény: számtalan negatív minta után is elveszôben az olimpiai arany
Annus Adrián története is kész rémregény: számtalan negatív minta után is elveszôben az olimpiai arany
Annus Adrián története is kész rémregény: számtalan negatív minta után is elveszôben az olimpiai arany
Csak helyeselni lehet, ha a vétkesek elnyerik büntetésüket, de nincs hírünk arról, hogy más, negatív eredményt produkáló sportolókat is keresne a WADA. E kivételezésre az elhíresült feljelentőlevél sem ad magyarázatot, hiszen az már egy éve az ügynökség kezében van.
Úgy tűnik, a háttérben jóval a sportolók szintje fölötti óriási harc folyik. Sok pénzről, magas pozíciókról lehet szó, még a tájékozottak közé tartozó Bakanek György, a sportminisztérium doppingszakértője sem érti, mit csinál a NOB és a WADA. "Nem volt példa még arra, hogy valakit utólag, negatív eredménnyel végződött vizsgálat után újra teszteljenek - nyilatkozta. - Ha Annus újabb tesztje pozitív lenne, akkor sem lenne alap arra, hogy elvegyék aranyérmét, hiszen a verseny után bevehetett gyógyszert. Bravúrra lesz szüksége a NOB-nak ahhoz, bár biztosan megoldja, hogy megmagyarázza, miért fosztja meg aranyérmétől. Ezen az alapon egyébként az összes eddigi vizsgálatot meg kellene ismételni."
A szakértő úgy véli, a WADA igyekszik megszolgálni azt a 125 millió dollárt, amit az elmúlt öt évben a fenntartására fordítottak.
"Ennyi pénzből már régen ki lehetett volna fejleszteni egy olyan vértesztet, amelyből bármit ki lehetne mutatni. Csupán egy fülbe szúrásra lenne szükség, mindenki mentesülne a megalázó helyzetektől. Hogy erre eddig miért nem került sor?"

Férfi 110 m gát
1. Liu Hsziang kínai
2. Trammell amerikai
3. A. García kubai

Férfi 50 km gyaloglás
1. Korzeniowski lengyel
2. Nyizsegorodov orosz
3. Vojevodin orosz

Nôi távolugrás
1. Lebegyeva orosz
2. Szimagina orosz
3. Kotova orosz

Nôi gerely
1. Menéndez kubai
2. Nerius német
3. Manjani görög
Jacques Rogge, a NOB elnöke szerint azért akarják Annust vizsgálni, hogy az új és a korábbi minta DNS-ét összehasonlítsák.
"Ez a vizsgálat szerepel a fegyvertárunkban - magyarázta. - Eddig nem volt rá szükségünk, a jövőben talán használni fogjuk. Felkértük a magyar olimpiai bizottságot, hogy adják meg Annus tartózkodási helyét."
Ezt meg is kapták, és péntek délelőtt a WADA ellenőrei megjelentek Annus házánál Jákon. A környéken lincshangulat uralkodott, az ellenőrök rendőri kísérettel hagyták el a települést. Annussal tudatták, a bucsui határátkelő osztrák oldalán kell délután négyig megjelennie doppingvizsgálaton.
Annus ötödszörre (négyszer Athénban vizsgálták) már nem állt a WADA ellenőrei rendelkezésére. Ezúttal két szimpatikus fiatal (egy 30-35 év körüli hölgy, valamint egy hasonló korú úr) várt a Haladás VSE kalapácsvetőjére, de ő bizonyára úgy döntött, hogy nem veti alá magát a Fazekas Róbert által elmesélt gestapós módszereknek. Valljuk meg őszintén, a két ellenőrt elnézve, nehéz lenne elképzelni azt, hogy az előbbiekben említett módszerekhez folyamodnának. A két WADA-s végül 16 óráig várakozott, majd a kérdéseket udvariasan elhárítva osztrák rendszámú gépkocsijába szállt, és távozott. ---- Miután pénteken nyilvánosságra került, hogy a néhány nappal ezelőtt a 105 kilós súlyemelők mezőnyében ezüstérmet szerzett Gyurkovics Ferenc doppingvizsgálatának eredménye pozitív eredményt hozott, ismét a magyarok adták a témát Athénban és sajnos nemcsak az eredményeik okán: Kecskés, Annus, Fazekas, Kovács - és most Gyurkovics.
Ez már tényleg egy kicsit soknak tűnik…
- Szeretném hangsúlyozni, hogy jelenleg nem öt, hanem csak két pozitív doppingesetünk van, a másik három függőben lévő ügy - mondta Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. - Az első kettőtől mindenképpen szeretném elhatárolni magam, a három függőben lévő ügy pedig minden bizonynyal a Sportdöntőbírósághoz kerül, és ebben minden támogatást megadunk.

- Felelősnek érzi magát a történtekért?
- A sporttörvény kimondja, hogy a doppingellenes küzdelem miniszteri felelősség, tehát azt kell mondjam, hogy nem. Úgy tudom, odahaza a parlamentben már javasolták egy vizsgálóbizottság felállítását. Nekem most elsősorban abban van felelősségem, hogy a játékok végéig megőrizzem a nyugalmat az olimpiai faluban a magyar csapat körül, ugyanis vannak még érem-, sőt aranyérem-esélyes sportolóink.
- Mi a véleménye Annus Adrián esetéről? Nem gondolja, hogy a viselkedése legalábbis kételyre adhat okot?
- Nem szeretnék következtetéseket levonni, úgy gondolom, ezt tegye meg mindenki saját magának.
- Nyilván ön is érzi, hogy a történtek az országra is rossz fényt vetnek…
- Sajnos igen. NOB-tag, protokollfőnök vagyok, és tapasztalom, néha úgy néznek rám, mintha egykor NDK-s sportvezető lettem volna.
- Véleménye szerint a doppingellenőrök szándékosan "utaznak" a magyarokra?
- Ezt kizártnak tartom. Nagyon szigorú az ellenőrzés, amit bizonyít, hogy a vendéglátó görögökkel sem voltak elnézőek, ám mondhatnék más példákat is. De az biztos, hogy az ominózus feljelentőlevél óta a két atlétánkat megkülönböztetett figyelem övezi a részükről…

Gécsek: Nem írtam levelet

Gécsek Tibor, a Magyar Atlétikai Szövetség alelnöke, korábbi Európa-bajnok kalapácsvető visszautasítja az elmúlt napok során őt ért vádakat, amelyek azt állítják: ő küldte azt a névtelen levelet, amely a szombathelyi dobóatléták állítólagos meg nem engedett teljesítménynövelő módszereiről számolt be az illetékeseknek.
"Az utóbbi néhány napban az írott és elektronikus médiában, különböző internetes fórumokon, sajtóközleményekben, szimpátiatüntetéseken és sajtótájékoztatókon több burkolt és nyílt utalás történt arra, hogy nekem valamilyen közöm lehet a Nemzetközi Atlétikai Szövetséghez eljuttatott, a szombathelyi dobók egy csoportját meg nem engedett módszerek használatával vádoló névtelen levélhez. Határozottan kijelentem, hogy ehhez az elhíresült levélhez semmi közöm nincs, annak íróját nem ismerem, sőt bárki is írta azt, tettét elítélem, a levél tartalmától elhatárolom magam" - áll egyebek mellett a közleményben. ---- Megszületett az atlétikai versenyek második világcsúcsa, mégpedig olyan számban, amelyben senki sem várta. A 110 méteres gátfutásban.
A döntőből hiányzott a középfutamban eleső Allen Johnson, így a fő esélyessé a kínai Liu Hsziang lépett elő. Igaz, az elődöntőben a legjobb időt meglepetésre a francia Ledji Doucoure (13.06) futotta. A rajtgépben a kínai helyezkedett el a leglassabban, de máris felállították a futókat. A közönség ugyanis a görög gerelyhajítónőt buzdította, a hangzavartól képtelenség volt indítani. Másodszorra az amerikai Terrence Trammell ugrott ki. A harmadik indulás végre jó volt, a kinai Liu Hsziang kirobbant a rajtgépből. A mellette felemelt fejjel induló francia ritmuskéséssel indult. Mégis, egyre jobban kapaszkodott fölfelé, minden ellenfelét befogta, csupán Liu Hsziang volt méterekkel előtte. Az utolsó gátban Doucoure nagyot botlott, s utolsóként futott át a célvonalon. Liu Hsziang viszont - a futóóra szerint - 12.94 másodperccel, olimpiai rekorddal haladt át a célon. Néhány másodperc múlva módosították eredményét: 12.91 másodperccel beállította Colin Jackson világcsúcsát.
"Tényleg világcsúcs? - kérdezte hitetlenkedve a riportertől. - Valóban az? Hú, örülök."
Kis híján női gerelyhajításban is megdőlt a rekord, hiszen a kubai Osleidys Menéndez saját világcsúcsánál egy centiméterrel kisebb, 71.53 méteres eredménnyel kezdett, mint később kiderült, ezzel nyert is. Mögötte az utolsó sorozatban remeklő (65.82) német Nerius szerezte meg az ezüstöt.
Negyedik olimpiai aranyát nyerte meg pénteken reggel Robert Korzeniowski. A lengyel gyalogló Atlantában 20 kilométeren volt első, Sydneyben duplázott, Athénban 50 kilométeren győzött. Ráadásul élete harmadik legjobb eredményével (3:38:46). A táv első felét még a 20 kilométeren harmadik ausztrál Nathan Deakesszel együtt tette meg, 33 kilométernél azonban riválisa megkapta a harmadik figyelmeztetését, s Korzeniowski egyedül folytatta a versenyt. Ekkor fél perccel vezetett, s az előnyét egyre csak növelte.
"Ezek voltak az utolsó lépéseim, amelyet versenyzőként tettem a pályán - nyilatkozta Korzeniowski a célba érkezése után. - De nem fordítok hátat az atlétikának, annál sokkal jobban szeretem, hogy erre képes legyek."
A magyarok közül Czukor Zoltán (4:03:51) a 24., Tóth János (4:29:33) a 41. helyen végzett.
Női távolugrásban Marion Jones belépett kísérlettel kezdett, s hozzá csatlakozott az orosz Tatjana Lebegyeva is. A másik két orosz versenyző Irina Szimagina és Tatjana Kotova azonban jól fogott lécet, s mindketten 705 centiméternél landoltak. Vaszi Tünde remekül kezdett, idei legjobbjával, 673 centiméterrel a hatodik helyre ugrott. A második sorozatban Jones (685) és Lebegyeva (707) is fehér zászlót kapott, így Vaszi a nyolcadik helyre csúszott vissza. Bár javítania nem sikerült, helyezését a harmadik sorozatban is megtartotta, így harmadik olimpiáján került az első nyolc közé. A negyedik sorozatban az ausztrál Bronvyn Thompson 696 centimétert ugrott, így Jones már csak az ötödik helyen állt, mert nem javított. A sorrend a továbbiakban nem változott, így az elsősorban hármasugró Lebegyeva távolugrásban megszerezte a hőn áhított olimpiai aranyat. A várakozásnak megfelelően hármas orosz siker született.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik