Az első kérdés már a találkozó előtt eldőlt: hosszas huzavona után a Videoton megegyezett Pomper Tiborral, így a védő pályára léphetett a Siófok ellen. A történet egyébként felettébb érdekes. Pomper megoldást jelenthet a középhátvéd pozíciójában, ám mivel a Dunaferr korábban nagyon sokat kért a tavaly kölcsönben már Fehérvárott futballozó bekkért (a hírek szerint 35 millió forint volt a kiindulási alap), ezért a Videotonnál már-már lemondtak róla. A helyére érkezett is két szerb futballista, Alekszandar Sztanojevics és Ivan Risztics személyében, ám a jugoszlávok a második fordulóban már ki is maradtak a kezdőcsapatból (Risztics egyébként még a kispadra sem ülhetett le). Időközben Pomper, az átigazolási időszak lejárta előtt, aláírta az átigazolási lapját Fehérvárra, ám a Videoton vezetői csak múlt szerdán egyeztek meg az újvárosi klubbal. Szakmailag tehát jó döntés született, hiszen Pomperre számít Várhidi Péter vezetőedző, ám gazdaságilag megkérdőjelezhető a húzás, hiszen érkezett – információink szerint 25 millió forintért – Pomper, s a szerbek sem ingyen jöttek.
Még mondja valaki, hogy nincsen pénz a magyar labdarúgásban… Akadt egyéb érdekesség az összecsapással kapcsolatban. Például az, hogy a siófoki klubmenedzser, Sallói István korábban a Videoton népszerű csatára volt és a neve klubvezetőként is felmerült Székesfehérváron. Ô azonban nem mehetett a klubhoz dolgozni, talán pont azért, mert az őssiófoki Karasz János is akkoriban került a fehérvári klubhoz. És ne felejtsük el azt sem, hogy a Siófok jelenlegi edzője negyven kilométerrel arrébb, Fejér megyében is nagy népszerűségnek örvend, hiszen Csank János korábban a Videotont a másodosztályból vezette vissza az élvonalba.
Fény és árnyék
Szoktatja futballistáit a sorozatterheléshez Csank János, a Siófok vezetôedzôje. Nem elég, hogy csapata szombaton bajnoki mérkôzéseket játszik, hét közben is betervezett egy nemzetközi edzômérôzést. A Siófok kedden este nyolc órakor villanyfényes mérkôzésen a szlovák Dunajska Streda együttesét fogadja majd. Kemény menet ez, azonban ismerve a mesteredzô módszereit, mindez felettébb hatásos lehet, fôleg, ha Siófokon komolyan gondolják az élvonalbeli szereplést…
Lassan nem múlik el Videoton-mérkôzés kisebb-nagyobb balhé nélkül. A Siófokra kiránduló fehérvári szurkolók járása az egész napos alkoholfogyasztás miatt estére már bizonytalanná vált, ráadásul a vendégszektorban – ahová csak a Vidi-szurkolók juthattak be – az elsô félidô közepén kisebb verekedés alakult ki. Ezek után mintegy tíz szurkoló átmászott a kerítésen, s Dubraviczky Attila játékvezetônek nem volt más választása, meg kellett állítania a játékot. Pedig ekkor éppen vezetett a Videoton 1–0-ra.
Persze, Csank János edzésmunkája hírhedt: amíg mások a strandon napoznak, a labdarúgók a 35 fokos hőségben is hosszúnadrágban és pulóverben róják a köröket. Igaz, a kemény munkának általában meg is jön az eredménye, ráadásul most már az élvonalra is ütőképes csapat jött össze és ez még akkor is igaz, ha az első fordulóban hazai pályán a Ferencváros legyőzte a Siófokot. A játékoskeret minőségét bizonyítja az is, hogy olyan rutinos labdarúgók kerültek a kispadra, mint például Szalai Csaba vagy Daniel Usvat, míg a felkészülés során igen jó teljesítményt nyújtó László András váratlanul még a benevezett futballisták közé sem fért. A téli terembajnokság döntőjében győztes büntetőt értékesítő balbekk így a vasárnapi juniormeccsre készülhetett. Annak a bizonyos finálénak volt még egy kulcsfigurája, Almir Filipovics személyében. A bosnyák néhány másodperccel a lefújás előtt bombagólt lőtt a Haladás hálójába, nagy fájdalmára, hiszen ekkor még a szombathelyieket erősítette. Manapság viszont már a Siófok csatáraként igyekszik megörvendeztetni a klub híveit (a rosszmájúak szerint Filipovics már januárban sejthette ezt az átigazolást…), s a 43. percben majdnem tapsra is ragadtatta a vendéglátók szurkolóit, ívelt fejese után azonban Végh Zoltán némi üggyel-bajjal, a kapufát is segítségül hívva hárított.
Ez az akció már az első félidő végén futott le, ez előtt azért még történt néhány említésre méltó esemény. A 17. percben Róth Ferenc vezetést szerzett a Videotonnak, nyolc perccel később egy Filipovics-lövést jegyezhettünk fel, majd két percig állt a játék, mivel a fehérvári szurkolók átmásztak a pályák körül lévő kerítésen, a 34. percben pedig a 203 cm magas Alekszandar Pantics bizonyította, hogy a magasság inkább kosárlabdában jelent előnyt, mert nyolc méterről, suta mozdulattal magasan a kapu fölé lőtt.
Mestermérleg
Csank János a Siófok vezetôedzôje: Megvan az elsô pontunk, s ez a lényeg. Megint bebizonyosodott, hogy a támadójátékkal akadnak még problémáink, a védekezéssel nem, hiszen két mérkôzés alatt nem volt több mint négy helyzete az ellenfeleinknek. Akadozik még a csapatjátékunk, de biztos vagyok abban, hogy lesz ez ennél jobb is, hiszen töretlen a harci szellemünk.
Várhidi Péter a Videoton vezetôedzôje: Hozzáállásban és fegyelmezettségben nagyot javultunk az elmúlt héten látotthoz képest, de nagyon bosszantó ez a pontvesztés. Bár a második félidôben többet birtokolta a labdát a Siófok, úgy hiszem, a mi kontráinkban nagyobb lehetôségek voltak, mint ellenfelünk akcióiban.
A második játékrészben sem változott semmit a játék színvonala… A már sokszor elcsépelt sablonnal élve ugyanis "idény eleji formát” mutattak a szembenálló felek, kicsit durvábban fogalmazva: pocsék mérkőzést láthattunk. A szünet után egyébként átvette a játék irányítását a hazai együttes, ám ez csupán annyiban mutatkozott meg, hogy többet birtokolták a labdát a siófokiak, komoly helyzetekig azonban nem jutottak. Megemlítendő egy Filipovics-fejes és egy 18 méterről jegyzett Erős-kísérlet, ám ezen kívül csak a mezőnyfölény maradt. A legérdekesebb momentum egy csere után következett be, az, amikor Sipeki István helyére Csordás Csaba állt be, és a levonuló a siófoki játékos a Videoton kispadja felé indult el (persze, nem véletlen, hiszen Sipeki tavaly még a fehérváriak igazolt futballistája volt…).
Ez a játékrész sem telt kisebb balhé nélkül, igaz, erről most a játékosok gondoskodtak, amikor a siófoki tizenhatoson belül kisebb dulakodás alakult ki Almir Filipovics és Dejan Vilotics között. "Jutalmuk” egy-egy sárga lap volt, a hajrára Várhidi Péter lehozta a támadószellemben futballozó Róth Ferencet és helyére a középpályára behozta az inkább védőmunkájáról híres Csató Sándort. Ez azonban nem jött be, és amikor kellett, az utolsó percben Fülöp Zoltán révén egyenlítettek a hazaiak.
Percről percre
A nemrégiben elhunyt Drót János egykori siófoki futballista tiszteletére tartottak egyperces gyászszünetet a mérkőzés előtt.
3. perc: Sipeki 18 méteres szabadrúgásból ívelt a kapu elé, Koller továbbpasszolt a jobbösszekötő helyén feltűnő Kuttor elé, aki 12 méterről ígéretes helyzetben jobb lábbal rosszul találta el a labdát, amely messze elkerülte a fehérvári kaput. 5. perc: Némedi a jobb oldalról lőtte középre a labdát, amit Tóth Balázs futtából 14 méterről jobbal kapura küldött, s a pattogós, de nem túl erős lövést Németh elvetődve hárítani tudta. 17. perc: Dvéri a jobböszekötő helyéről magasan ívelt a siófoki kapu elé. A labda előbb egy hazai védőn, majd a felfutó Tímár fején is megcsúszott, így aztán Németh kapus nem érhette el, jó lett azonban a labda Róthnak, aki a balösszekötő helyéről, öt méterről, éles szögből bal belsővel a kapu közepébe passzolt. 0–1 26. perc: Sipeki jobb oldali beadását követően Filipovics a kapu előteréből, hét méterről kapásból egy méterrel a keresztléc fölé bombázta a labdát. 34. perc: Bal oldali siófoki szögletet követően Schwarcz a védők gyűrűjében ollózta kapura a labdát, ám az elakadt a gólvonal előtt toporgó fehérvári hátvédekben, a kipattanót pedig Pantics nyolc méterről középről az "égbe” lőtte. 41. perc: Előbb Filipovics és Gaál totojázott el egyet a kevés kecsegtető lehetőség közül, majd fél perc múlva Sipeki 18 méterről megeresztett jobblábas, lapos lövése után csak azért nem született gól, mert a Videoton kapujának jobb alsó sarka előtt az egyik vendégvédő bele tudott piszkálni a labdába. 43. perc: Szabó Csaba a jobb oldalról hajszálpontos labdát ívelt az ötös bal sarkán feltűnő Filipovics fejére, a bosnyák légiós a jobb felső sarok felé fejelte a labdát – meg kell hagyni, kissé talán erőtlenül –, amit Végh kapus előbb a jobb oldali kapufára paskolt, majd utána megfogott. 52. perc: Erős jobboldali szögletét követően Filipovics a tizenegyes ponton emelkedett magasra, ám fejesét követően Végh kapus lekapta a levegőből a labdát. 54. perc: Terjék bújt ki Kuttor szorításából, s egyedül törhetett kapura, ám a testi épségét sem kímélő Németh Gábor kifutott eléje, s elpiszkálta a lábáról a labdát. 63. perc: Vasas bal oldali erős beadását követően Monye hét méterről, középről élesen fejelt egy méterrel a keresztléc fölé. 82. perc: Dvéri a bal oldalról már csaknem az alapvonaltól gurított viszsza és Csató Sándor futtából, 15 méterről be is vette volna a jobb alsó sarkot, ha egy védő nem piszkál bele a labdába. 90. perc: Usvat a bal oldalról kanyarított középre, a túloldalon feltűnő és addig meglehetősen passzív Fülöp jó ütemben ugrott fel és fejéről öt méterről a jobb felső sarokba vágódott a labda. 1–1