Eb-selejtező előtt: fókuszban a szlovák-magyar ellentét

Vágólapra másolva!
2006.08.31. 17:39
Címkék
Már a legjelentősebb európai hírügynökség, a brit Reuters is foglalkozik a szlovákiai magyarellenes atrocitások nyomán a hazai futballstadionokban itt-ott megjelenő szlovákellenes feliratok és bekiabálások ügyével. A magyar külügyminiszter szerdán a távirati irodán keresztül figyelmeztetett: "a szombati magyar-norvég labdarúgó-mérkőzésen mindenki tartózkodjon a szélsőséges megnyilvánulásoktól".

Noha a magyar diplomácia vezetője ezzel arra utalt, hogy az efféle incidensek elsősorban a Szlovákiában élő magyarok helyzetét nehezíthetik, felvetődött egy másik szempont is: a 2012-es magyar-horvát közös Eb-pályázat ügye.

Két héttel ezelőtt az Olaszország–Horvátország barátságos mérkőzésen voltak szélsőséges megnyilvánulások. Livornóban a horvát szurkolók csoportja horogkereszt alakot formázott meg, miután – elmondásuk szerint – az olaszok az egykori kommunista vezér, Tito nevével hergelték őket.

Miután a szlovákiai Nyitrán egy egyetemista lányt bántalmaztak ismeretlenek, mert magyarul beszélt a mobiltelefonján, néhány hazai futballstadionban felerősödtek a szlovákellenes indulatok.

Korábban Szolnokon a fradisták üzentek "Jan Slota must die!" (Pusztuljon Jan Slota!) feliratú transzparenssel, Csepelen, a Honvéd–Újpest találkozón a "Szlovákok, örökre a rabszolgáink maradtok!" mondatot lehetett olvasni a nézőtéren. A hétvégi Paks–Fehérvár és a Vasas–Tatabánya mérkőzésen is felhangzott a "Szlovákok, nincsen hazátok!" rigmus. Pécsett csak egy "Kitartás, Felvidék!" szövegű vásznat feszítettek ki a szurkolók.

A Reuters úgy fogalmaz: "A két egykori kommunista ország között a magyar kisebbséggel való bánásmód miatt nő a feszültség, miután Szlovákiában egy szélsőségesen jobboldali párt is tagja a kormánykoalíciónak".

A hírügynökség megjegyzi, hogy a magyar lány megverése miatt a magyar kormányfő is tiltakozott.

A jelentésben megszólal Zimmermann Ottó, az MLSZ kommunikációs igazgatója, aki a Reutersszel közölte: "Három héttel ezelőtt kezdtük a közös munkát a rendőrséggel és a klubok szurkolóival. Ez a mérkőzés (a magyar–norvég – a szerk.) biztonsági szempontból kiemelten fontos az UEFA-nak is, ezért négyszáz biztonsági ember lesz jelen a (Szusza Ferenc-) stadionban."

Az MLSZ egyébként 2800 norvég szurkoló érkezésére számít.

Egy biztosnak tűnik: a Szlovákiában történtek tisztázása és a helyzet megoldása a két ország kormánya, a szlovák hatóságok és a nemzetközi diplomácia feladata.

Az pedig egyértelműen nem szolgálja sem az ország, sem a magyar sport, sem pedig a 2012-es Eb-pályázat ügyét, ha a határokon túli szélsőséges megnyilvánulásokra hasonló – jóllehet, csupán verbális – válaszok érkeznek a határokon belülről.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik