Loki-kassza: a BL-bevétel 80 százaléka már megvan

Vágólapra másolva!
2010.03.12. 08:42
null
Vajon az eurómilliók miféle változást generálnak a Debrecen életében? (Fotó: Mirkó István, NS-archív)
Címkék
A BL-szereplés jóvoltából 7.1 millió eurót, majd' kétmilliárd forintot futballozott össze magának a DVSC csapata. Azóta foglalkoztatja a szurkolókat, meg természetesen a magyar sportban élőket és annak hírei után érdeklődőket: mihez kezd a bajnoki címvédő ilyen tetemes összeggel? A debreceni labdarúgó-akadémia látványtervei azt sugallják, továbbra is a racionális gazdálkodás jellemzi majd a klubot.

Amikor a Fradi 1995-ben bejutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe, az ellenfelek drukkerei attól kezdtek rettegni, hogy a szereplésért járó summa következtében vagy tíz évig nem akad senki, aki képes lehet megszorítani a zöld-fehéreket. A sorozatos bajnoki címek helyett azonban (az MLSZ „segítségével") egy évtized múltán a másodosztályig csúszott a legnépszerűbb honi klub. Most, hogy az UEFA elkezdte átutalni a 2009–2010-es BL-résztvevők számlájára a jól megérdemelt jussukat, adódik a kérdés: vajon az eurómilliók miféle változást generálnak a Debrecen életében?

„Játékospolitikai, futballstratégiai szempontból semmilyet – kezdett bele elemzésébe Bartha Csaba sportigazgató. – Nem lesznek horribilis fizetések, a bevétel egy részét az utánpótlásba fektetjük. Azt azért látni kell, most sem jött el a Kánaán, a klubnak a BL-szerepléssel nem lett több szponzora, sőt a meglévők többsége kevesebbet tud csak adni a korábbinál, a nézőszámunk pedig a bajnokikon nem emelkedett önmagában azért, mert BL-résztvevőnek drukkolhatnak a szurkolóink. Ahhoz, hogy a céljaink ne változzanak, minden egyes forintot jól be kell osztani."

Bármennyire is igyekszünk kideríteni, mennyi az annyi, vagyis mekkora nyereséggel zárta a kupakalandot a Loki, az igazgató csak nem áll kötélnek. Ám mert az UEFA-nál a pénzelosztást nem övezi titok, annyit már jó ideje tudni, hogy a BL-részvételért minimum 7.1 millió euróval (napi árfolyamon 1.9 milliárd forint) gazdagodott a DVSC (3.8 millió járt a bejutásért, és mind a 32 főtáblás elkönyvelhetett további 550 ezer eurót meccsenként). Sőt a tv-közvetítési díjakból is származik még bevétel, ami persze az adott ország futballjának piaci értéke szerint változik.

„Ha konkrét összeget nem is, annyit elárulhatok, hogy az UEFA a bevételünk nyolcvan százalékát már átutalta, és júniusig megérkezik a maradék is – folytatta a debreceni igazgató. – Habár a kiadásaink a rengeteg utazással nőttek, költségvetésünk így sem éri el az évi egymilliárdot, szóval természetesen nyereséggel zártuk a BL-szereplést. Ha viszonyítani akarnak, elmondhatom, hogy a liverpooli büdzsé mintegy hetvenszerese a miénknek. Szeretnénk továbbra is azt a játékospolitikát folytatni, amellyel a mi szintünkön jelentős bevételre tehetünk szert, de ugyanolyan fontos lesz immár az akadémiai képzés."

Tény, vétel-eladás terén a magyar egyletek közül a Loki sáfárkodik a legjobban, de hogy a jövőben ne nagyon kelljen vásárlással bíbelődni, abban sokat segíthet a kapuit szeptemberben megnyitó debreceni labdarúgó-akadémia.

„Tíz éve érlelődő gondolat az akadémia megalapítása, majd mintegy másfél éve a város, a klub és az egyetem megegyezett benne, hogy mindenki hozzáteszi a magáét – avatta be a részletekbe a nagyérdeműt Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem Agrárcentrumának elnökhelyettese. – A nyolcszázmilliós beruházásból háromszázmillióval a Loki, háromszázzal a város veszi ki a részét, kétszázmilliót pályázaton keresztül igyekszünk begyűjteni. Az egyetem közoktatási és kollégiumi háttérrel, valamint tizenkét hektárnyi területtel járul hozzá a debreceni labdarúgás fejlesztéséhez. Szeptemberben a tizenkét évesek harminckét tagú csoportja kezdi meg a tanulmányait, kétezer-tizenegyre pedig elkészül a tíz futballpályát is magába foglaló akadémia."

Aminek persze nem lesz más feladata, mint hogy Dzsudzsák Balázsok tucatjaival lássa el a nagycsapatot. Meglehet, ezt nehezebb lesz teljesíteni, mint kivívni az újbóli BL-részvételt...

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik