Férfi kosár NB I: A befejezés a lényeg – Boris Barac

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2023.05.19. 09:58
Ahogyan a címvédő Falco, úgy <strong>Boris Barac</strong> (labdával) is csak a második félidőben pörgött fel az Alba elleni döntő első mérkőzésén (Fotó: Koncz Márton)
A Magyar Kupa-negyeddöntő forgatókönyve ismétlődött meg a Falco–Alba párharcban a bajnoki finálé első mérkőzésén is, és megint az NB I címvédője örülhetett.&nbsp;

A lefújás után sokaknak volt olyan érzése az Arena Savariában és alighanem a televízió képernyői előtt is a 82–70-re végződő Falco-Alba férfibajnoki döntő első felvonása után, mintha már látták volna ezt a két csapatot megtévesztően hasonló meccset játszani egymással… Akik így gondolták, jól gondolták, hiszen nem egészen öt hete meglehetősen hasonló forgatókönyv alapján nyert a tavalyi bajnok a fehérváriak ellen a Magyar Kupa negyeddöntőjében 79–75-re. A két összecsapás szinte ugyanolyan mederben zajlott: jól kezdett az Alba, nagy előnyre tett szert (a szerdai döntőben 18, a kupameccsen 14 ponttal is vezetett), ám mindkét esetben jött a szombathelyi fordítás és a győzelem. A finálé első meccsének második félidejében a Falco csapatvédekezése sokat javult, eközben a vendégek mind támadásban, mind a saját gyűrűjük védése során kifogytak az ötletekből, és mintha el is fáradtak volna. A szerdai összecsapás második húsz percét a Falco 45–21-re nyerte meg…

„Nagyon nehéz mérkőzés volt, az Alba a kupameccshez hasonlóan fantasztikusan kezdett, sorra lopta el tőlünk a labdát, leleste a passzainkat, és könnyű kosarakat szerzett – emlékezett vissza a szerdai nyitányra Boris Barac, a Falco horvát centere, aki 12 ponttal és hét lepattanóval zárt. – A második félidőben mindössze huszonegy pontot engedtünk a fehérváriaknak, szerintem nem dobtak pontot sem lefutásból, sem a támadólepattanó megszerzéséből. Ez volt a kulcs. Nem tudom, mi történt velünk az első félidőben, nehéz megfelelő magyarázatot találni rá, miért voltunk annyira tompák. Sorra adtuk el a labdát, vagy egyszerűen kivették a kezünkből, nem volt megfelelő a koncentrációnk. Aztán úgymond »belenőttünk« a meccsbe, a nagyszünet után már kellő ­összpontosítással kosárlabdáztunk, a védekezésünk már olyan volt, amilyen a döntőben elengedhetetlen. Az ilyen meccsek is bizonyítják, nem az a lényeg, hogyan kezdesz, hanem hogyan fejezed be a találkozót.”

Tény, a fehérvári gárda a második húsz percben mindössze 21 pontot szerzett, játékosai 17-szer adták el a labdát, és csupán négy gólpasszt jegyeztek a térfélcserét követően. A Szombathely pedig azt a játékot mutatta, amellyel megszerezte az alapszakasz-elsőséget, s amivel a Magyar Kupát is elhódította áprilisban. Így aztán a sorozatban negyedik bajnoki aranyérméért hajtó együttes 1–0-ra vezet az egyik fél harmadik sikeréig tartó fináléban, amelynek második felvonása szombaton lesz Székesfehérváron.

„Hasonlóan kemény, küzdős összecsapásra számítunk szombaton is – mondta a 31 éves Barac a folytatásról. – Most a regenerálódáson lesz a hangsúly, aztán elemezzük a szerdai meccset, és úgy megyünk az Albához, hogy megpróbálunk az otthonában is nyerni.”

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Arconic-Alba Fehérvár 82–70
(16–28, 21–21, 19–12, 26–9)
Szombathely, 3070néző.Vezette:Benczur, Praksch, Ádám
FALCO:Pot 11/6, COWELS 15/9, Kovács B. 5/3, Tiby 9/3, Keller Á. 9/3.Csere:PERL 21/3, BARAC 12, Sövegjártó.Edző:Milos Konakov
ALBA:Somogyi 5/3, Pongó Marcell 14/9, De Cosey 4, FORD 12/6, Philmore 9/3.Csere:VOJVODA 24/12, Takács Milán, Diong 2, Szabó Zs.Edző:Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása.5. perc: 3–11. 7. p.: 8–21. 11. p.: 16–30. 14. p.: 19–37. 18. p.: 31–44. 20. p.: 37–47. 24. p.: 46–49. 27. p.: 48–56. 28. p.: 50–59. 32. p.: 63–61. 37. p.: 72–64

Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Falco javára.

„Kisdöntőnek” is beillő Honvéd–Nyíregyháza csata következik
Érdekesen alakult a férfibajnokság playoutjának 8. fordulója szerdán, az utolsó helyezett Nyíregyháza a 27 pontot szerző amerikai Darius Perry vezérletével győzött Kaposváron, míg a vetélytárs Budapesti Honvéd kikapott Oroszlányban, azaz a két gárda bennmaradásért vívott különharca élesebbé vált. Két fordulóval a zárás előtt a fővárosiaknak 12 pontjuk van, eggyel több, mint a nyírségieknek, akik az első körben három ponttal megverték a Honvédot hazai pályán. Szombaton a két együttes a Ludovikán csap össze, s ha a hazaiak győznek, matematikailag is benn maradnak, ám vendégsiker esetén pontegyenlőség lesz, s csak az utolsó játéknap dönt. Utóbbi esetben ha akkor győz a Nyíregyháza az OSE ellen, megőrzi élvonalbeli tagságát, függetlenül attól, hogy a Honvéd mit játszik a Szegeddel.