Pazar fordítás, a tartalékos Ferencváros csodát tett Dániában

HATÁR DÁVIDHATÁR DÁVID
2020.10.11. 13:50
Márton Gréta, az FTC játékosa Kaja Kamppal (balról a második) és Kristine Breistöllel (jobbra) harcol a labdáért<br />(Fotó: MTI/EPA/Ritzau/John Randeris)
A női kézilabda Bajnokok Ligája A-csoportjának 4. fordulójában a nyolc játékosát is nélkülözni kényszerülő FTC-Rail Cargo Hungaria szenzációs második félidei teljesítményének köszönhetően 24–21-re nyert a dán Esbjerg vendégeként.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
A-CSOPORT, 4. FORDULÓ
TEAM ESBJERG (dán)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 21–24 (13–9)
Esbjerg, 450 néző. Vezette: Simone, Monitillo (olaszok)
ESBJERG: R. POULSEN – M. Jacobsen, Tranborg 2, FREY 3, INGSTAD 3, Breistöl 3, Halicevic 3. Csere: Granlund (kapus), Frafjord 3, Kamp 1, A. Jensen 3, Muir. Edző: Jesper Jensen
FTC: BÍRÓ B. – MALESTEIN 4, SZUCSÁNSZKI 3, Stolle 3, Csiszár-Szekeres, KOVACSICS 6 (3), SCHATZL NADINE 5. Csere: JANURIK (kapus), Márton G. 3, Ballai B. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–2. 14. p.: 6–3. 24. p.: 9–6. 24. p.: 12–8. 37. p.: 14–13. 45. p.: 16–16. 49. p.: 17–19. 52. p.: 19–19. 59. p.: 19–24
Kiállítások: 4, ill. 8 perc
Hétméteresek: –, ill. 3/3
Jesper Jensen: – Nagy küzdőszellemmel játszott az FTC, elismerés illeti ezért. A kezdés előtt láttuk, hogy több kulcsjátékosa nélkül érkezett a rivális, mégsem számítottunk arra, ami történt. A szünet után semmi sem jött össze, kevés gólt lőttünk, rossz döntéseket hoztunk. Csalódott vagyok.
Elek Gábor: – Ez a fajta játéklassítás nem a mi kézilabdánk, de most nagyon eredményesnek bizonyult, ezzel tudtunk óriási meglepetésgyőzelmet aratni, amelyet nagyon értékesnek tartunk.

„Ezt a mérkőzést így is, úgy is le kell játszani, szóval megpróbáljuk így lejátszani. Olyan helyzetben vagyunk, mint amilyenben még soha, de nem fogok siránkozni” – mondta Elek Gábor az összecsapás előtt utalva arra, hogy az európai szövetség ezúttal már nem hagyta jóvá a halasztási kérelmüket, így játszaniuk kellett Dániában.

Az FTC edzője nyolc játékosára, Háfra Noémire, Klujber Katrinra, Pásztor Noémire, Kovács Anettre, Emily Bölkre, Julia Behnkére, Kisfaludy Anettre és Tóth Nikolettre sem számíthatott, így mindössze 13 – köztük négy ifjúsági korú – játékost tudott nevezni a meccsre. Igaz, a másik oldalon is voltak hiányzók, Jesper Jensen sérülés miatt nem számolhatott Estavana Polmannal, illetve a várandós Line Jörgensennel.

Annak ellenére, hogy többször is sosem látott felállásban játszott a Ferencváros – például Márton Gréta és Schatzl Nadine is feltűnt beállóban –, Szucsánszki Zita vezérletével remekül tartotta magát az első tíz percben. 3–3-nál időt kért a dánok edzője, Bíró Blanka pedig hiába mutatott be több védést, a házigazda három góllal is el tudott lépni. A magyar együttes próbálta lassítani a játékot, de az első félidőben így is öt gólt szerzett gyors indítás után a dán csapat.

Ez nagyban köszönhető volt az első félidőben tíz védést bemutató, 53 százalékos hatékonysággal védő Rikke Poulsennek, aki Kovacsics Anikón és a sérülését követően hét hónap után a pályára visszatérő, a magyar csapatban most bemutatkozó Alicia Stollén is rendszeresen kifogott. Az első félidő után végül négygólos hazai vezetéssel vonultak a pihenőre a játékosok. 13–9

A kialakult helyzetben már az első 30 percben mutatott teljesítmény is megsüvegelendő volt, de amit a második félidőben láttunk Elek Gábor csapatától, az megközelítette a csoda kategóriáját…

A fordulás után beindultak a szélsők, Angela Malestein, illetve Márton és Schatzl is több gólt szerzett, továbbá a helyzeteit sokkal jobb százalékban kihasználó Kovacsics vezérletével a 45. percben utolérte az ellenfelét az FTC (16–16).

Elek Gábor a második félidőben jól teljesítő Bíró helyett Janurik Kingát küldte a kapuba az utolsó negyedórára, ez pedig jó döntésnek bizonyult. A magyar együttes két góllal ellépett, majd az Esbjerg az 52. percben egyenlített (19–19), innentől azonban egy hétperces dán gólcsend következett.

Ezalatt Malestein és Kovacsics egyaránt kétszer, Schatzl pedig – ismét beállóból – egyszer köszönt be, így az FTC másfél perccel a vége előtt már öt góllal vezetett! A végén még kozmetikázott az eredményen az Esbjerg, de ez már nem számított, a nyolc játékosát nélkülöző, az edzéseket is csak néhány napja újrakezdő Ferencváros szenzációs győzelmet aratott Dániában. 21–24

További eredmények
Szombat
Metz Handball (francia)–Krim Ljubljana (szlovén) 33–27 (19–11)
Vipers Kristiansand (norvég)–CSM Bucuresti (román) 30–25 (14–12)
Vasárnap
BBM Bietigheim (német)–Rosztov-Don (orosz) 31–32 (16–17)

Szombat

Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)–Brest (francia) 22–22 (12–12)
GYŐRI AUDI ETO KC–Odense Handbold (dán) 32–25 (16–11)
Vasárnap
Borussia Dortmund (német)–CSZKA Moszkva (orosz) 28–29 (15–11)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Poulsen védi Stolle lövését, indítja Halicevicet, aki gólt lő (21–24). Ez a vége, a nyolc játékosát is nélkülözni kénytelen Ferencváros 24–21-re nyert Esbjergben!

59. perc: Szucsánszki lövését sáncolják, a sarokból jöhet az FTC. Remek passzt kap Malesteintől Schatzl, aki gólra váltja a ziccert (19–24). Hét perc után Frafjord lő gólt. 20–24

58. perc: Stolle lövését védi Poulsen. Hét a hat ellen a dánok, Breistöl azonban nem találja el a kaput.

57. perc: Janurik bravúrral védi Tranborg ziccerét. Kijönnek emberfogásra a dánok, Halicevic fogja Kovacsicsot Elek Gábor időt kér.

56. perc: Kovacsics lövését védi a kapus, de hetest kap az FTC. A kapuba érkezik Granlund, Kovacsics azonban neki is bedobja. 19–23

55. perc: Stolle harcol ki hetest, ráadásul Kampot két percre kiküldik. Kovacsics ezt a hetest is értékesíti, három góllal vezet az FTC (19–22)! Breistöl kidobja a labdát a pályáról, a Ferencvárosé a labda.

54. perc: Újra Malestein kap labdát, majd pazar cundergólt lő a jobb szélről beugorva (19–21). Labdát vesztenek a dánok.

53. perc: Malestein nagyon éles szögből óriási gólt lő a jobb felső sarokba (19–20). Breistöl lövését védi Janurik, de a labda marad a dánoknál. Jensen kikéri a harmadik idejét is. Hét a hat ellen a dánok, Frey lövését azonban lábbal védi Janurik.

52. perc: Ballai ellépi, rohannak a dánok, Frafjord pedig gólt lő (18–19). Újabb ferencvárosi labdavesztés, újabb lerohanás, Ingstad pedig gólt lő. 19–19

51. perc: Passzívnál Kovacsics lövését védi Poulsen, de az oldalvonalon túlra pattan a labda. Tovább támadhat az FTC. Ballai átlövését védi Poulsen, de Márton megszerzi a kipattanót.

50. perc: Frey bejátszása nem az igazi, de Stollét kiállítják két percre – neki is ez a második. Emberelőnyben az Esbjerg, de tíz másodperc után elvesztik a labdát.

49. perc: Stolle lövését sáncolják, de az FTC visszaszerzi a labdát. Malestein rohan, majd gólt lő, kettővel vezet a Fradi! 17–19

48. perc: Breistöl lövését védi Janurik.

47. perc: Jó a húzás a szélre, Schatzl pedig gólra váltja a ziccert a bal szélről beugorva (17–18)vezet a Ferencváros!

46. perc: Breistöl csúnyán a kapu mellé küldi a labdát.

45. perc: Passzívnál támad az FTC, majd Kovacsics újabb bombagólt lő (16–16). Breistöl azonnal góllal válaszol (17–16). Elek Gábor időt kér. Kapuscsere, Bírót Janurik váltja. Schatzl lövésébe beleér Poulsen, de a labda valahogy a gólvonal mögé szédül. 17–17

44. perc: Ferencvárosi labdaszerzés, újabb esély az egyenlítésre.

43. perc: Kovacsics lő óriási gólt a kapu jobb felső sarkába. 16–15

42. perc: Frey átlövése után valahogy a kapu bal alsó sarkában kötött ki a labda. 16–14

41. perc: Jensen átlövése után Bíró lábbal véd. Stolle ment bele az ellenfelébe.

40. perc: Márton lő gólt a bal szélről beugorva. 15–14

39. perc: Újabb remek védekezés, ezúttal is Kovacsics nyúlt bele Frey bejátszásába. Stolle lövését Poulsen könnyedén védi, ráadásul indítja Halicevicet, aki gólra váltja a ziccert. 15–13

38. perc: Frey bejátszását Kovacsics üti el, majd Stolle és Szucsánszki közös erővel meg is szerzi a labdát. Szucsánszki lövését Poulsen védi.

37. perc: Frey passza nem jó, jöhet a Ferencváros. Stolle előtt megnyílik a fal, be is viszi a labdát, majd gólt lő (14–13). Jesper Jensen időt kér.

36. perc: Ferencvárosi gól a bal szélről is, Márton eredményes. 14–12

35. perc: Kovacsicsot borítják fel. Malestein kap jó labdát, majd a jobb felső sarokba bombázza a labdát (14–11). Tranborg megy bele Mártonba.

34. perc: Jensen góllal válaszol, a jobb alsóba lövi a labdát. 14–10

33. perc: Kovacsics harcol ki hetest. Kovacsics kilövi a bal alsót. 13–10

32. perc: Szucsánszkit állítják ki két percre – már másodszor a mai meccsen. Jensen kezéből csúszik ki a labda. Öt és fél perce nincs ferencvárosi gól.

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támad a Ferencváros. Stolle középre tartó lövését védi Poulsen.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Passzívnál Stolle lövése után a kapufát is érintve megy a kapu mellé a labda. Ingstadot megtalálják a falban, ő pedig gólt lő (13–9). Stolle lövését védi Poulsen, ez a vége az első félidőnek. 13–9

29. perc: Kovacsics remekül kerül helyzetbe, de Poulsen megint nagyot véd. Bíró is bemutat egy védést, Tranborg hibázott.

28. perc: Tranborg lövése után a lécről pattan ki a labda.

27. perc: Rohannak a dánok, Frey pedig gólt lő rendezetlen védelemmel szemben (12–8). Stolle remekül fordult le a védőjéről, majd a kapuba küldte a labdát. 12–9

26. perc: Jensen talpról a kapu jobb oldalába küldi a labdát (11–8). Szucsánszki lövését védi a kapus, ítéletet pedig nem kap.

25. perc: Szucsánszki lerázza magáról a védőjét, majd a kapuba küldi a labdát (10–8). Halicevic lövését megint védi Bíró, de jön egy bravúr a másik oldalon is, Malestein lövését Poulsen lábbal hárítja.

24. perc: Schatzl fut be üres területbe, megkapja a labdát Stollétől, majd gólt lő beállóból (9–7). Breistöl lövi tíz méterről a jobb alsó sarokba a labdát. 10–7

23. perc: Passzívnál Stollét kapják le a levegőből, majd Kovacsics lövését védi Poulsen. 50 százalékon áll a dán kapus. Nilsen fordul be, majd gólt lő. 9–6

22. perc: Halicevic újabb lövése után véd Bíró. Kovacsics is hibázik, lábbal véd Poulsen. Visszaszerzi a labdát az FTC, majd Elek Gábor időt kér.

21. perc: Szucsánszki lövését sáncolják, de Ballai visszaszerzi a labdát. Passzív miatt azonban megkapják a labdát a dánok.

20. perc: Kovacsics kezéből kicsúszik a labda, Tranborg pedig azonnal büntet, az üres kapuba dobja a labdát. 8–6

19. perc: Márton kap jó labdát Kovacsicstől, majd a kapuba dobja a labdát (7–6). Stollét küldik ki két percre. Emberelőnyben kidobják a labdát a pályáról a dánok.

18. perc: Jensen passzívnál, talpról küldi a kapuba a labdát. 7–5

17. perc: Ingstadtól veszik el a labdát. Frafjordot küldik ki két percre. Sikerül kihasználni az emberelőnyt, Stolle passzívnál, estében a kapuba pattintja a labdát. 6–5

16. perc: Schatzl kap jó labdát, egy kézzel lekapja a levegőből, majd gólt lő beállóból. 6–4

15. perc: Stolle lövését védi Poulsen, de oldalt megy ki a labda. Kovacsics kezéből csúszik ki a labda, majd a lerohanás végén Halicevic lövi ki a bal felsőt. 6–3

14. perc: Breistöl a szaggatottnál ugrik fel, majd kilövi a jobb felsőt (4–3). Márton nem kap ítéletet, rohannak a dánok, Tranborg pedig gólt szerez. 5–3

13. perc: Kovacsics lövését megint védi a kapus, ezúttal könnyed feladata volt. Ziccert hibáznak a dánok, de Jesper Jensen még a lövés előtt időt kért.

12. perc: Újabb remek ferencvárosi labdaszerzés, majd Kovacsics lövését rúgja ki oldalra Poulsen.

11. perc: Stolle átemelését védi a kapus, majd a lerohanás végén Frafjord lő gólt (3–2). Hét és fél perce nincs FTC-gól, Kovacsics lövése után azonban bepattan a sáncról a labda. 3–3

10. perc: Passzív játék miatt elveszik a labdát az FTC-től. Sikerül azonban visszaszerezni.

9. perc: Halicevic ugrik be balról, Bíró azonban véd.

8. perc: Stolle kap sárga lapot, Freynek csapott oda. Szucsánszkit küldik ki két percre, Kovacsiccsal közösen vitték földre Breistölt.

7. perc: Támadóhiba Szucsánszki ellen, Breistölbe ment bele. Kovacsics megy ki emberfogással Freyre.

6. perc: Breistöl kap sárga lapot. Stolle lövését sáncolja Breistöl. Kovacsics veszíti el a labdát, majd Tranborg lövését Bíró védi.

5. perc: Frey szlalomozik be a védők között, majd a bal alsó sarokba lövi a labdát. 2–2

4. perc: Tranborg kap sárga lapot. Szucsánszkit hiába rángatják, kilövi a bal alsót. 1–2

3. perc: Megtalálják a beállót, Ingstad pedig gólt lő (1–1). Bíró ebbe is beleért, de nem tudott védeni.

2. perc: Szucsánszki előtt szétnyílik a fal, beugrik a hatoson belülre, majd a kapu bal oldalába küldi a labdát. 0–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a hazaiak vezethetik az első támadást. Jacobsen ugrik be a jobb szélről, Bíró azonban véd.

A dánok piros, a ferencvárosiak fehér szerelésben léptek pályára.

ELŐZMÉNYEK

Az orosz Rosztov-Don elleni szeptember 12-i csoportkörös nyitány óta a koronavírusos megbetegedések miatt nyolc kerettagjukat továbbra is nélkülöző zöld-fehérek a norvég Vipers és a francia Metz elleni találkozóikat is eltolták – újabb halasztást viszont már nem kaptak az európai szövetségtől, így, ha foghíjasan is, de szombaton elutaztak az esbjergi BL-találkozóra. Hét felnőtt mezőnyjátékos (a holland jobbszélső, Angela Malestein; a német jobbátlövő, Alicia Stolle; az irányító Kovacsics Anikó és Szucsánszki Zita; a védő-átlövő Csiszár-Szekeres Klára,illetve a két balszélső, Márton Gréta és Schatzl Nadine) és két kapus (Bíró Blanka, Janurik Kinga) indult útnak, hozzájuk hívtak fel a napokban hat ifjúsági korú játékost, közülük négyen (Kovalcsik Jázmin, Ballai Borbála, Ferenczy Diána és Bánfai Virág) Dániában is ott lesznek. Bevethető „virtigli” felnőtt beállója nem maradt Elek Gábornak, így nagy és érdekes kihívást jelenthet majd a feladat megoldása.

Az FTC keretéből kimaradt Háfra Noémi, Klujber Katrin, Pásztor Noémi, Kovács Anett, Emily Bölk, Julia Behnke, Kisfaludy Anett és Tóth Nikolett is.

Érdekesség, hogy a dánok is 13 játékost neveznek a találkozóra. Az Esbjerg legjobbja, Estavana Polman még július végén szenvedett súlyos térdsérülést (az elülső keresztszalagja szakadt el), így egész idényre kidőlt. Line Jörgensen várandós, így rá sem számíthat a dán csapat edzője, Jesper Jensen.

„Ezt a mérkőzést így is, úgy is le kell játszani, szóval megpróbáljuk így lejátszani. Olyan helyzetben vagyunk, mint amilyenben még soha, de nem fogok siránkozni – mondta Elek Gábor. Nagy segítséget jelentenek a fiatalok, minden feladatot megcsinálnak, miközben féltem is őket, hiszen a magyar ifi első osztályból hatalmas ugrás hirtelen betoppanni a Bajnokok Ligájába – mondhatni szakadéknyi a különbség… Jelenleg ez a csapat, a keret, ennek megfelelően dolgozunk, úgy készültünk, ahogy eddig is. Még ebben az összetételben is szeretnénk egy szintet tartani, nem azért megyünk, hogy kivégeztessük magunkat: ameddig lehet, próbáljuk tenni a dolgunkat, de ez nem fog menni végig. A legfontosabb, nehogy összeszedjenek a játékosok súlyosabb sérülést, mert ez sem a Fradinak, sem a válogatottnak, senkinek sem hiányzik. Viszont, ahogy már korábban is megígértem, a humorérzékünket nem fogjuk elveszíteni, mert másként tényleg nem lehet. Zéró stresszel készülünk, és igyekszünk önmagunkat is szórakoztatni ezzel a meccsel.”