Remek játékkal megvan a középdöntő női kéziseinknek

2016.12.09. 18:17
A magyar válogatott parádézott Montenegró ellen (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)
A magyar női kézilabda-válogatott parádés védekezéssel 21–14-re legyőzte Montenegrót a svédországi Európa-bajnokság csoportkörének zárásán, így kiharcolta a középdöntőbe jutást. A mieink nem visznek pontot magukkal Helsingborgba, ahol vasárnap Romániával folytatják.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SVÉDORSZÁG

C-CSOPORT
3. FORDULÓ
MONTENEGRÓ–MAGYARORSZÁG 14–21
(6–11)
Malmö, Isstadion, 1276 néző. Vezette: Marín, García (spanyolok)
MONTENEGRÓ: Rajcsics – Ujkics 1, A. Klikovac 1, Lazovics, Jaukovics 1, Deszpotovics 2, Mehmedovics 2. Csere: Grbics 2, Raicsevics 1 (1), Ramuszovics 2, Premovics, Malovics 1, Toskovics 1. Szövetségi kapitány: Dragan Adzsics
MAGYARORSZÁG: JANURIK – Lukács V. 2, Kovács A. 3, GÖRBICZ 5 (1), KISFALUDY, Klivinyi 3, SCHATZL 4. Csere: Kiss É. (kapus), Szekeres, Hornyák D. 1, Triscsuk 1, Bódi 1, Erdősi 1, Dombi. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 3. p.: 2–0. 10. p.: 2–2. 11. p.: 4–2. 16. p.: 5–3. 20. p.: 7–5. 27. p: 10–6. 36. p.: 11–9. 41. p.: 13–9. 50. p.: 17–11. 54. p.: 19–12
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 1/1

A MÁSIK MÉRKŐZÉSEN

Dánia–Csehország 33–29
(13–17)
Ld: Jörgensen 9, Hansen 6, Nielsen 5, ill. Rucková 7, Knedliková 5, Hrbková 4, Jerábková 4

A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Dánia 3 3 78–69 +9 6
2. Csehország 3 1 2 83–83 0 2
3. MAGYARORSZÁG 3 1 2 62–64 –2 2
4. Montenegró 3 1 2 63–70 –7 2

A magyar válogatott azzal a tudattal lépett pályára utolsó malmői csoportmérkőzésén, hogy legalább négy góllal le kell győznie Montenegrót ahhoz, hogy a későbbi meccs eredményétől függetlenül biztosítsa továbbjutását a középdöntőbe.

Dragan Adzsics együttese alaposan átalakult a számukra kudarccal felérő olimpiai szereplést követően, a Podgoricát is irányító szakember megfiatalított kerettel kezdett bele a következő négyéves ciklusba. A mieinknél továbbra sem került sor Szucsánszki Zita becserélésére, az első két fordulóban számításba vehető játékosoknak kellett megoldania a feladatot. A találkozó előtt 50. válogatottsága alkalmából köszöntötték Triscsuk Krisztinát.

Kim Rasmussen ezúttal Janurik Kingával kezdett a kapuban, az érdi játékos rögtön több védést bemutatott, de utána is főszereplő maradt. Lukács Viktória találataival hamar 2–0-s előnyre tettünk szert, ezt követően azonban megálltunk támadásban, és a hétperces gólcsendünket kihasználva egyenlített Montenegró. Hátul szerencsére kellően stabilak voltunk, csak négy gólt kaptunk negyedóra alatt, így újra el tudtunk menni kettővel.

A kétgólos határon azonban sokáig nem tudtunk átlendülni, kimaradt megint több ziccer, ezért Rasmussen időt kért. A visszaálló Görbicz Anita zseniális góljaival a 26. percben először vezettünk a szükséges néggyel (10–6), ezt az előnyt a szünetig még eggyel megtoldottuk. Csak egy adalék Janurik parádés teljesítményéhez: az EHF statisztikája szerint 67 (!) százalékkal védett az első játékrészben.

A második félidőt idegesen, több érthetetlen technikai hibával kezdtük, s Montenegró percek alatt visszajött mínusz kettőre. Rasmussennek már a 36. percben időt kellett kérnie. Az első gólunkra 'majd hét percet kellett várni, ekkor Erdősi Ildikó talált be. Látszott, hogy a montenegróiak alaposan felszívták magukat a szünetben, sokkal nehezebben tudtunk helyzetbe kerülni. Mindkét kapu előtt nagy birkózás alakult ki, öt percig egyik csapat sem tudott betalálni, majd Schatzl Nadine révén állt vissza a félidei különbség.

Ezután rendezni tudtuk a sorokat, és amikor az utolsó tíz perchez érve hattal elmentünk, Adzsicsnak kellett megállítania a játékot. De ekkor már nem tudta megtörni a magyar csapat lendületét, az utolsó percekben izgulni sem kellett, és 21–14-es sikerrel harcoltuk ki a továbbjutást.

A magyar szövetség előzetesen nem határozott meg konkrét helyezésbeli célt az Eb-szerepést illetően, csak a csoportból való továbbjutást várta el, ez – ha a végére hagytuk is a döntést – a mostani győzelemmel összejött. Az már korábban eldőlt, hogy továbbvitt pont nélkül kezdjük a középdöntőt. Folytatás vasárnap, már Helsingborgban, ahol az első ellenfél Románia lesz.

2. FÉLIDŐ

60. perc: GÓL! Schatzl a bal szélről fut be középre és lő a kapuba, közben kap egy hatalmasat, ápolni kell. Kapufa a montenegróiaktól. VÉGE!14–21 IDE!
59. perc: GÓÓÓÓL! Kovács Anna
bevágja harmadik gólját a mérkőzésen, méghozzá harmadik lövéséből. Jaukovics szépít.14–20
58. perc:
Több mint hatperces montenegrói gólcsendet tör meg Deszpotovics. 13–19
57. perc:
Janurik egy újabb védést tesz be a közösbe. Technikai hiba a másik oldalon, oda a támadás lehetősége.
56. perc: Belemenés Mehmedovicsnál, miénk a labda. Ugyanez a túloldalon: Kovács Anna ellen fújnak.
55. perc: Schatzl kis híján labdát szerez, de kicsúszik a labdával együtt. VÉDÉS! Janurik vetődik és kitornázza Grbics próbálkozását. Klivinyi remek egyéni akciója végén a keresztléc állja útját.
54. perc: BOMBAGÓL! Klivinyi középről ugrik fel jó kilenc méterről és kipókhálózza a bal felsőt. 12–19
53. perc:
Kisfaludy szerez labdát védekezésben, remek – extázisban a beálló.
52. perc: Deszpotovics átlövi a falat, a bal alsóban köt ki a labda. EZ AZ! Kovács Anna egyből góllal felel a túloldalon.12–18
51. perc:
Klikovac lövését fogja Janurik, passzív, marad a labda ellenfelünknél.
50. perc: Majd egy-egy védés, Janurik a beálló ziccerét hatástalanítja. Rossz indítás a montenegróiaktól, kapkod mindkét csapat most. MICSODA GÓL! Görbicz lendületből, talpról lövi ki a bal alsót test mellett. 150. Európa-bajnoki gólja ez Görbicznek. Időt kér Montenegró. 11–17
49. perc: Gyors gólváltás: Ramuszovics ott, Kovács Anna itt talál be. 11–16
48. perc: MEGINT SCHATZL!
Görbicz húz össze két védőt, Schatzl a bal szélről kerül ziccerbe, és újra a hosszúba bombáz. 10–15
47. perc: Szabálytalan zárás Jaukovicsnak, fordulhatunk. Kis híján elveszítjük a labdát, de Kisfaludy nagyon harcos, megszerzi.
46. perc: MÉG EGY BRAVÚR! Janurik Toskovics próbálkozását tornázza ki. GÓÓL! Schatzl a bal szélről tüzel a hosszúba, szép megoldás. 10–14
45. perc: VÉDÉS! Janurik bemutat egy fontos bravúrt. A túloldalon Kisfaludy középen befordul, földre viszik, de nincs ítélet.
44. perc: Görbicz lő kapufát, a kipattanót Kisfaludy szedi össze. Erdősi nullszögből lő, Rajcsics ezt könnyedén fogja.
43. perc: Montenegró eladja a labdát, fordulhatunk.
42. perc: Klivinyi lövésébe belefújnak, pedig a hálóban a labda… Erdősi ziccerét védi Rajcsics, a bal szélről a rövid felsőt veszi célba a magyar játékos, de hiába.
41. perc: GÓÓÓL! Hornyák lövi át a falat a jobb oldalról, és a hosszú alsóba trafál. Jön a válasz a túloldalon, Ramuszovics beállóból eredményes. 10–13
40. perc: Keményen védekezik Montenegró, egyelőre nem találjuk az ellenszert. Passzívnál Klivinyi fölé durrant. Jaukovics sem talál kaput a túloldalon, eddig ötből nulla a mérlege.
39. perc: Passzívnál elveszik a labdát a montenegróiaktól, akik időközben kiegészülnek.
38. perc: Technikai hiba Jaukovicsnál, miénk a labda. Hornyák lövését fogja Rajcsics.
37. perc: Belemenés Toskovicsnál. KIÁLLÍTÁS! Az imént támadásban szabálytalankodó Toskovics védekezésben is megteszi ugyanezt, ráadásul ezért két percet is kap. GÓÓL! Görbicz le a bal szélre Erdősinek, aki a rövidbe húzza első gólunkat a második félidőben. 9–12
36. perc: A túloldalon Görbicz eladja a labdát… GÓLT KAPUNK! A kontrából Grbics lövi be a ziccert. Időt kér Kim Rasmussen. Klivinyi lövését fogja Rajcsics.9–11
35. perc: Klivinyi elveszíti a labdát, kapkodunk, jönnek a hibák. Passzívnál Jaukovics lövését hárítja Janurik. Fontos védés.
34. perc: Kiegészülünk közben támadásban. Klivinyi lövését „lenyeli” Rajcsics. A hálóba talál Mehmedovics, de nem adják meg, a vonalra lép.
33. perc: Triscsuk elpasszolja a labdát. A túloldalon zárkózik Montenegró, Malovics a gólszerző. 8–11
32. perc: Rajcsics védi Görbicz lövését. KIÁLLÍTÁS! Hornyák kap két percet. Triscsuk viszont labdát szerez védekezésben!
31. perc: FOLYTATÁS! Montenegrói góllal azonnal, Toskovics eredményes.7–11

1. FÉLIDŐ

30. perc: Triscsuk lő a hálóba, de belesípolnak, szabaddobás. EZT MÁR MEGADJÁK! Triscsuk lövése ismét utat talál a kapuba, ezúttal szabályos körülmények között. 6–11 AZ ELSŐ FÉLIDŐ VÉGE!
29. perc: Görbicz lő test mellett, a kapu mellé. Lépéshiba Jaukovicsnál, miénk a labda.
28. perc: Triscsukot állítják meg, szabálytalan zárást kap. Montenegróé a labda, ellenfelünk több mint öt perce nem dobott gólt. Janurik kispárgázza a lövést, de Lazovicshoz pattan a labda. Ujkics a vonalra lép, érvénytelen a gólja. A magyar kapus 10 védésnél jár már.
27. perc: Időt kér Montenegró. Kiegészülünk, Szekeres ahogy bejön, labdát csen hátul.
26. perc: BRAVÚR! Premovics ugrik be ziccerben a jobb szélről, de Janurik lábbal hárít. A túloldalon Görbicz lövését védi a kapus, de marad nálunk a labda. GÓÓL! Görbicz bevágja, a hátán viszi a csapatot most. 6–10
25. perc: Malovics kapufát lő. Magyar kontra, Erdősi a hálóba pattint, de hiába, érvénytelen. KETTŐ PERC! Szekeres Klára a kiállított, emberhátrányba kerülünk.
24. perc: SZÉP GÓL! Görbicz villan, egy csel után ziccerből bombáz a hálóba. Janurik véd még egyet. HOPPÁ! Görbicz egy percen belül második találatát szerzi, megint egy csel után eredményes, ezúttal a bal felsőbe pörget.6–9
23. perc: Ziccert hibázik Kisfaludy, a kontrából Mehmedovics talál be. Időt kér Kim Rasmussen.6–7
22. perc: Passzívnál Triscsuk lő talpról, de bele Rajcsicsba. Újabb védés Januriktól, 64 százalékon a magyar kapus.
21. perc: Janurikkal nem bírnak a montenegróiak, még egy védés bekerül a neve mellé.
20. perc: REMEK! Triscsuk teszi le a szélre Bódinak, aki a kapus fölött pörget a hálóba. 5–7
19. perc: MÉG EGY VÉDÉS! Janurik lehúzza a rolót. Támadó fault Kisfaludy ellen a túloldalon. Szépít Montenegró, Mehmedovics eredményes a bal szélről. 5–6
18. perc: Klivinyi lő bődületes kapufát. Janurik elkapja a fonalat a túloldalon, bemutat még egy bravúrt. Kiegészülnek közben a montenegróiak. Klivinyi passza rossz, eladjuk a labdát.
17. perc: Mehmedovics ugrik be a bal szélről, de Janurik betakarja, szép védés.
16. perc: Kovács Anna lő, de megtámasztják, szabaddobás. Schatzl harcol ki hetest passzívnál. KIÁLLÍTÁS! A Schatzlt faultoló Ujkics ülhet le két percre pihenni. GÓÓL! Görbicz a kapu bal oldalába dobja a hetest biztosan. 4–6
15. perc: Keményen védekezik Montenegró, sárga lap Ramuszovicsnak.
14. perc: Schatzl lép rá a vonalra, elveszítjük a labdát. ÚJABB VÉDÉS! Jaukovics középről érkező lövését hárítja Janurik.
13. perc: Ramuszovics lövését is fogja Janurik! Aztán egy pontatlan indítás, odaadjuk az ellenfélnek a labdát… Góllal büntet Montenegró, Grbics a szerzője. 4–5
12. perc: GYÖNYÖRŰ TALÁLAT! Klivinyi középről, talpról füstöl a jobb alsóba. Szép védés, Jaukovics lövése után tolja a kapufára a labdát Janurik.3–5
11. perc: Remek labdaszerzés védekezésben, a kontrából Schatzl Nadine eredményes. Klikovac szépít középről egy bombagóllal. 3–4
10. perc: GÓÓÓL! Klivinyi tör be középen, és lő a hálóba a kapus mellett. 2–3
9. perc: EGÁL! Ujkics egyenlít a jobb szélről. 2–2
8. perc: Belemenés a montenegróiaknál. Hiba mindkét oldalon, egy technikai hiba ellenfelünknél, a túlodalon Kisfaludy lövését védi Rajcsics.
7. perc: Kovács Anna hiába tör be középen, elveszik a labdát.
6. perc: Jaukovics hetest harcol ki. Gól, Raicsevics bedobja a hétméterest. 1–2
5. perc: Jó blokk, de marad a labda a montenegróiaknál. Janurik ismét bemutat egy védést, szerencsénk ezúttal sincs, továbbra is ellenfelünké a labda. Kisfaludy sárgul be védekezésben.
4. perc: VÉDÉS! Lazovics próbálkozását Janurik hárítja. Szabálytalan zárás, érvénytelen Kovács Anna találata.
3. perc: EZ AZ! Kisfaludy labdát szerez védekezésben. IGEN! A kontrából ismét Lukács lép ki, és ezúttal is gólt szerez a jobb szélről, újból a hosszú alsóba helyez. 0–2
2. perc: Deszpotovics kap sárgát védekezésben. GÓÓL! Görbicz álomszerű keresztpassza után Lukács Viktória a jobb szélről talál be. 0–1
1. perc: KEZDŐDIK A MÉRKŐZÉS! A mieink támadhatnak először, a kapunkban Kiss Éva helyett most Janurik Kinga. Technikai hiba Kovács Annánál, elveszik a labdát tőlünk. NA DE! Görbicz lehalássza a montenegrói indítást! Remek védekezés, újra támadhatunk.

A magyar válogatott fehérben, a montenegróiak vörösben lépnek pályára a mai találkozón.