Női kézi Eb: az újonc Svájc pontot szerzett Horvátország ellen

2022.11.08. 19:37
Az északmacedón, szlovén, montenegrói közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság keddi játéknapjának első mérkőzésein a társházigazda Szlovénia a második félidőben mutatott játékával legyőzte Szerbiát, és továbbjutott, a horvátok meg két másodperccel a vége előtt egyenlítettek Svájc ellen, és így kerültek tovább. Az águnkon a dánok a svédek elleni sikert viszik magukkal.

Katarina Pavlovic két másodperccel a vége előtt egyenlített (Fotó: Getty Images – archív)

Az A-csoportban egyértelmű volt a helyzet a horvát–svájci mérkőzés előtt: az Eb-újonc svájciak a legutóbbi kontinenstornán bronzérmes horvát válogatott ellen legalább négygólos győzelemmel (vagy egy bármilyen különbségű sikerrel és a mieink pontszerzésével Norvégia ellen) továbbjuthattak volna a középdöntőbe.

A rendkívül szimpatikusan küzdő, modern, sok futásra épülő kézilabdát játszó Svájc a rá jellemző gyors középkezdésekkel és labdafelvitellel meg tudta nehezíteni a horvátok dolgát is, nem csoda, hogy Nenad Sostaric többször felpattant a helyéről. A 19 éves Tabea Schmid góljaival az első percekben a svájciaknál volt az előny, ám a horvátok az első negyedóra végére Stela Posavecnek köszönhetően átvették a vezetést. A félidő hajrájára ismét egyenlő lett az állás – a mindössze 17 éves Mia Emmenegger szórta a svájci gólokat –, ám a szünetre mégis kétgólos horvát előnnyel mehettek a felek.

A második félidőben sokáig őrizték 3-4 gólos előnyüket a horvátok, ám az utolsó tíz percre fordulva 23–20-nál behúzták a kéziféket, s az Eb-újonc Daphne Gautschi találataival zárkózni kezdett, majd a fordított is. Sőt, Emmenegger góljával két perccel a vége előtt már 26–24-re vezetett, a horvátoknak azonban még innen is volt visszaút: Tea Pijevic védése után Katarina Pavlovic két másodperccel a vége előtt egyenlített. Ezzel Svájc megszerezte története első Európa-bajnoki pontját, de a továbbjutásnak Horvátország örülhetett.

A B-csoportban rendezett Szlovénia–Szerbia találkozó nagyjából hasonló forgatókönyv mellett zajlott Celjében, ahol a szerbek voltak győzelmi kényszerben. Utóbbiak ennek szellemében is játszottak az első félidőben: gyakorlatilag végig előnyben voltak, a játékrész közepén már négy góllal is vezettek, a szlovénok a nigériai apától, bolgár anyától Görögországban született Elizabeth Omoregie és a Győrben szereplő Ana Gros vezérletével egyenlítettek a szünet előtt. Ahogy viszont Ljubljanában, itt sem maradt egál a félidő végére, 15–13-as szerb előny mellett fordultak a felek.

A második felvonás ugyan szerb góllal kezdődött, de ezt követően majd' tíz percig gólképtelenek maradtak a vendégek. Omoregiék viszont nem pihentek, ötször is betalálva fordítottak, a félidő közepén pedig már három gól volt a fórjuk (23–20), amely a hajrára fordulva négyre nőtt, s innen már nem is engedték ki kezükből a győzelmet. 27–24-re győzött Szlovénia, ezzel elbúcsúztatta a szerbeket.

A B-csoport esti mérkőzésén a dánok alaposan bekezdtek a svédek ellen, az első negyedóra végéhez közeledve 6–1-re elhúztak, amivel meg is alapozták a sikerüket. A svédek az első félidőben nem találták a játék ritmusát, a szünetben már nyolc gól volt a hátrányuk (13–5).

A folytatásban aztán feljavultak a svédek, és fokozatosan zárkóztak is a dánokra, de a hajráig három gólnál közelebb nem tudtak kerülni. Az utolsó két percben nagyot hajrázva csak két gólra sikerült megközelíteni a dánokat, akiknek így kitartott az előnyük, s a második helyen kerültek a középdöntőbe a csoportot megnyerő svédek mögött, a házigazda szlovénok előtt.

A dánoknál a győri Sandra Toft 15 védéssel 44 százalék fölött zárt, míg Anne Mette Hansen egy gólt szerzett, akárcsak svéd részről a szintén az ETO-ban légióskodó Linn Blohm.