Férfi kézi-vb: két szegedi megmentette Szlovéniát a svédek ellen

K. Zs.K. Zs.
2021.01.22. 22:14
Szlovénia és Svédország megint nem bírt egymással (Fotó: AFP)
A várakozásoknak megfelelően hatalmas csatát vívott egymással Svédország és Szlovénia az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokság péntek esti rangadóján, és végül nem is jutottak döntésre – nagyon kicentizett szlovén egyenlítés után a vége iksz (28–28). A másik késő esti mérkőzésen Norvégia magabiztosan (36–23) múlta felül Algériát. Korábban Franciaország megőrizte veretlenségét, miután nagy csatában 28–26-ra legyőzte Izlandot. Ugyanebben a csoportban Portugália négy góllal megverte Svájcot, míg a másik hatosban a házigazda Egyiptom és az orosz csapat is fölényes győzelmet aratott.

IV. CSOPORT

Szlovénia–Svédország 28–28

A svédek kezdtek jobban, öt góllal is vezettek (6–11), de a szlovénok feljavultak, és a szünetre felzárkóztak egy gólra. A második játékrészben előbb a szlovénok kapták el a ritmust – három gól zsinórban (18–17) –, majd válaszul a svédek vágtak négyet egymás után (18–21). Innentől az északiak jártak előrébb, azonban négy és fél perccel a vége előtt megint eltűnt a különbség (26–26), sőt egy gyors indítás után szlovén gól következett. 27–27-nél támadhattak a szlovénok, ám a vezetés újabb megszerzése helyett labdaeladás következett, jöttek előre a svédek, és Hampus Wanne betalált. Győztes gól? Nem! Egytámadásnyi idejük maradt még a szlovénoknak, és időkérés után két szegedi, Dean Bombac és Matej Gaber összehozta az egyenlítő gólt – előbbi bejátszásából utóbbi két másodperccel a lefújás előtt talált be.

Gabernek egyébként ez volt az egyetlen gólja a mérkőzésen, egyet lőtt Bombac is, a szintén szegedi Borut Mackovsek hármat, míg a veszprémi Blaz Blagotinsek négyet.

Orosz csapat–Észak-Macedónia 32–20

Az első három gólt az oroszok szerezték, Észak-Macedónia 7–1-nél lőtte a második gólt, úgyhogy hamar szertefoszlott a balkániak reménye, hogy esetleg megszerzik első pontjaikat a középdöntőben. Öt gólnál közelebb egyszer sem jutottak, már az első félidőben meglett a közte tíz. A végül 12 pontos orosz sikerhez a Telekom Veszprém jobbszélsője, Danyiil Siskarjov két, a Mol-Pick Szeged balátlövője, Dmitrij Zsitnyikov három góllal járult hozzá.

Dmitrij Zsitnyikov kapura lő Észak-Macedónia ellen (Fotó: AFP)

Egyiptom–Fehéroroszország 35–26

A fehéroroszok egyszer, 2–2-nél voltak pariban a házigazda egyiptomiakkal, akkor azonban kaptak zsinórban négy gólt. A hazaiak fokozatosan elhúztak, a második félidőben a fő kérdés már az volt, tízgólosnál fölényesebb lesz-e a győzelmük – egy gól végül hibádzott. A veszprémi Jahja Omar egy gólt jegyzett az egyiptomi csapatban, odaát az orosházi Aljakszej Usah nem talált a kapuba.

Hatosukból az utolsó, vasárnapi játéknap előtt még a svédeknek, a szlovénoknak, az oroszoknak és a házigazda Egyiptomnak is van esélye a negyeddöntőbe jutásra.

III. CSOPORT

Franciaország–Izland 28–26

A nap második meccsén végig kiélezett küzdelem zajlott: az első félidőben a franciák kétszer meg tudtak lépni három góllal (12–9, 13–10), de Izland olyannyira sikeresen faragta a hátrányát, hogy a fordulás után, 17–15-öt követően három gólt szerezve fordított. Az északiak kettővel is mentek (20–22), csakhogy nekik is volt egy rövidebb gólcsendjük, és fordult az állás (23–22). 24–24 után a védekezésükön szorító franciák szélről, majd beállóból is betaláltak, és bár izgalmas volt a végjáték, Izland már nem tudott visszajönni, és a vereséggel biztossá vált, hogy nem lesz ott a negyeddöntőben. A veszprémi Kentin Mahé öt gólt szerzett a francia csapatban.

Portugália–Svájc 33–29

Szinte végig a portugálok vezettek, Svájc erejéből csak időszakos egyenlítésekre futotta, aztán 10–10 után már arra sem. A fordulás után általában 3-4 gól volt a különbség, de a hajrában némiképp váratlanul felcsillant a fény a svájci alagút végén (29–30) – de az utolsó három gólt a portugálok dobták, így ők javítottak továbbjutási esélyeiken, Svájc viszont nem lesz negyeddöntős.

Norvégia–Algéria 36–23

A norvégok gólfesztivált rendeztek Algéria ellen, tíz játékosuk is a kapuba talált – a veszprémi légiós, Kent Robin Tönnesen háromszor.