Férfi kézi-vb: nagy fordulat a norvégok meccsén, óriási csata a dán–horváton

K. Zs.K. Zs.
2023.01.19. 22:12
A horvát Josip Sarac kapura dob két dán között (Fotó: AFP)
Hatalmas csatákat hozott a csütörtök késő esti két mérkőzés a férfi kézilabda-világbajnokságon: Norvégia sokáig hátrányban volt Szerbia ellen, de 31–28-ra győzött, míg az utolsó pillanatokig kiélezett Dánia–Horvátország mérkőzés 32–32-re végződött.

DÁNIA–HORVÁTORSZÁG 32–32

Jó horvát védekezéssel, gyors indításból szerzett gólokkal indult a meccs – Luka Cindric volt a főszereplő ebben az időszakban, az első nyolc percben négyszer talált a kapuba. Kétgólos horvát vezetésnél (4–6) a dánok rövid ideig kettős emberelőnyben játszhattak, két szélsőgóllal egyenlítettek is, de Marin Sipic – még mindig emberhátrányban – visszaszerezte a horvátoknak a vezetést. Ezek az ő percei voltak, rövid idő alatt lőtt még három gólt, és a csapata meglépett néggyel (8–12). A dánok időt kértek, a folytatásban következetesen bevállalták a kapus nélküli támadójátékot, és izzadságos munkával feljöttek, Mikkel Hansen szünet előtti hetese után már csak egy gól volt a hátrány (15–16).

A hetes előtti szabálytalanság miatt Filip Glavast kétperces kiállítással sújtották, így a dánok emberelőnyben kezdhették a második félidőt, de akkor meg a horvátok tartottak bemutatót hatékony üres kapus játékból, még növelték is az előnyüket. A folytatásban a horvátok kétszer is képesek voltak emberhátrányban hetest kiharcolni, Glavas mindkettőt be is dobta, visszaszerezve az előnyt. Egy Mikkel Hansen-hetessel aztán csak-csak átbillent az állás (22–21), sőt Hansen ötödik hetesgólja után (25–24) több mint egy percre kettős emberfórba kerültek a dánok, de Mathias Gidsel is kiállni kényszerült – Ivan Martinovic ki is egyenlített…

Hatalmas küzdelem zajlott a játéktéren, hol az egyik, hol a másik csapat játszott emberelőnyben, hol ide, hol oda billent az állás. A horvát kapuban Mate Sunjic gyors egymásutánban több fontos védést produkált, ezekre alapozva Martinovic negyedik góljával megint a horvátok vezettek (26–27). A dánok rendre egygólos hátrányba kerültek, üres kapus támadójátékkal négyszer is egyenlítettek, majd Simon Pytlick kilencedik góljával átvették a vezetést (31–30). De jöttek a horvát válaszok…

Időkérés után az utolsó tizenhét másodpercre a dánok megint bevállalták az üres kapus játékot, de egy technikai hiba miatt a horvát karmesteré, Cindricé lett az utolsó lövés – nagyon messziről kevéssel fölé, maradt a 32–32-es döntetlen, amelynek a dánok örülnek jobban.

NORVÉGIA–SZERBIA 31–28

Több mint három és fél percet kellett várni az első norvég gólra – a szerbek dobtak gyorsan kettőt –, de az északiaknak csak az átmeneti egyenlítés sikerült. Petar Djordjics és Milos Orbovics megbízhatóan termelte a szerb gólokat, Dejan Miloszavljev pedig fantasztikus formában védett. A norvégok végig hátrányban voltak, előfordult, hogy négygólosban – Sander Sagosen kapura lövésig sem jutott az első félidőben –, és örülhettek, amikor felkapaszkodtak kettőre.

A második félidőben aztán, 37:15-nél Sagosen egy üres kapus góllal feliratkozott a táblára, és bár hamarosan kettő percre leülni kényszerült, visszatérése után ő volt az, aki hosszú idő után ikszre alakította az állást (22–22). Alexander Blonz első góljával átvették a vezetést a lendületbe jövő norvégok, a sorozatban lőtt ötödik góljukkal 25–22-re megugrottak, immár Sagosen is termelt, és többé nem engedték ki kezükből az előnyt.