Férfi kézi Eb: a szárnyaló Montenegró a horvátokat is elpáholta

N. T.N. T.
2022.01.20. 17:07
Milos Vujovics főleg az első félidőben villogott (Fotó: MTI)
Montenegró meglepetésre hat góllal legyőzte Horvátországot a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében, a budapesti csoportban. A pozsonyi hatosban Svédország magabiztosan múlta felül Oroszországot.

I. CSOPORT: MONTENEGRÓ TOVÁBB SZÁRNYAL, SOROZATBAN HARMADSZOR NYERT

A németek után a horvátok sínylették meg leginkább a világjárványt, összesen kilenc játékosuk kapta el a vírust (Zeljko Musa például már később csatlakozóként esett ki), így folyamatosan változtatni kellett a keret összetételén. Így kapott meghívót a válogatottságtól korábban visszavonuló szegedi Mirko Alilovic is.

Ezzel szemben Montenegrót inkább a rajt előtt sújtotta a koronavírus, aztán a csoportkörben két győzelmet aratott (ezt megelőzően összesen egy Eb-meccset tudtak megnyerni a montenegróiak!), és Szlovéniát búcsúztatva kiharcolta a továbbjutást. Jól sikerült a kezdés Horvátország ellen is, Nebojsa Szimics védéseire alapozva hatperces horvát gólcsendet kihasználva hárommal ellépett Montenegró.

Luka Cindric állt a horvátok élére, a Barca klasszisának góljaival tartották a lépést, a túloldalon a korábbi tatabányai Milos Vujovics villogott – a góljai mellett zavaróban is sokat hozzátett a csapata teljesítményéhez. Montenegró tartotta az előnyét, sőt, a szünet előtt még rá is tett egy lapáttal. Emberhátrányban dupla kínaiból talált be, majd Vujovics üres kapus gólt szerzett, a megzuhanó horvátok hatgólos hátrányban álltak (15–9) a félidőben.

A folytatásra érkezett Alilovic, támadásban pedig jött a hét hat elleni játék, amellyel gyorsan feljöttek négyre a horvátok. Zoran Roganovics egyből időt kért, és Montenegró is a kapusát lehozva ment fel támadásra, ezzel sikerült megállítani a horvát felzárkózást. A ziccerek sorát hárító Szimics mellett a jobbátlövő Branko Vujovics is kitett magáért, a horvát védekezés nem tudta feltartóztatni.

Nyolcgólos előnyben Montenegró már az idővel is játszhatott az utolsó tíz percben, a csereként beállók is beköszöntek a visszaálló Ivan Pesicnek. Szimics 14 védéssel 40 százalékon fejezte be a mérkőzést, jogosan választották meg a legjobbnak. Milos Vujovics és Branko Vujovics egyaránt hét találattal vette ki a részét a 32–26-os sikerből.

Jim Gottfridsson (a labdával) harcban az orosz védőkkel (Fotó: MTI)

II. CSOPORT: SVÉD SIKERREL INDULT A POZSONYI CSOPORT

A csoportkör végén az egész mezőnyben a második leghatékonyabban támadó (71 százalék) svédek a folytatás előtt elveszítették egyik sztárjukat, a pozitív tesztet adó Niclas Ekberget, az oroszoknak Szergej Koszorotov hiánya fájhatott leginkább. A svédek elsősorban Hampus Wanne találatainak köszönhetően építettek ki előnyt a meccs elején, az oroszok azonban időről időre egyenlítettek. 12–12 után azonban beragadtak Zsitnyikovék, hét percig nem találtak be, a szünetben így 16–13-as hátrányban voltak.

A második félidőben tíz perc alatt csak egyszer voltak eredményesek az oroszok, a szélsőikre és a gyors indulásokra építő svédek ezalatt öttel elmentek. Andreas Palicka 15 védést mutatott be a svéd kapuban, főszerepet vállalva a biztos vezetésben. Már héttel is elmentek a svédek, végül hattal nyertek (23–29), az elődöntőbe jutás szempontjából fontos két pontot szerezve.