Négygólos hátrányból győzte le a PSG-t a Telekom Veszprém!

2022.09.15. 18:28
Hazai pályán a francia Paris Saint-Germain ellen kezdte meg a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 2022–2023-as idényét a Telekom Veszprém. A magyar rekordbajnok az első félidőben négygólos hátrányban is volt, de még a szünet előtt ledolgozta, majd a térfélcsere után Rasmus Lauge és Jahja Omar vezérletével kiharcolta a győzelmet is (36–34).
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Négygólos hátrányból győzte le a Telekom Veszprém a Paris Saint-Germaint! (Fotó: Szabó Miklós) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
KÉZILABDA
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
1. FORDULÓ
A-CSOPORT
TELEKOM VESZPRÉM–PARIS SAINT-GERMAIN (francia) 36–34 (17–17)

Veszprém, 5140 néző. V: Marin, García Serradilla (spanyolok)
VESZPRÉM: Corrales – Vajlupau, J. OMAR 8 (2), Pesmalbek 3, Ligetvári, LAUGE 11, STRLEK 4. Csere: CUPARA (kapus), MAHÉ 4, Ilic Z., A. Nilsson, Nenadics 1, Elísson, ed-Dera 2, Gasper Marguc 3, Sipos. Edző: Momir Ilics
PSG: Palicka 2 – Solé 4 (1), KRISTOPANS 7, STEINS 4, L. Karabatic, Prandi 2, Keita 2. Csere: Syprzak 6 (1), Balaguer 3, H. Toft Hansen 2, N. Karabatic 1, Grebille 1. Edző: Raúl González
Az eredmény alakulása.8. perc: 4–4. 13. p.: 6–8. 18. p.: 10–10. 21. p.: 10–13. 28. p.: 15–16. 37. p.: 21–19. 44. p.: 26–22. 51. p.: 31–28. 58. p.: 34–32
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 5/2
Momir Ilics:
– Örülök, hogy sikerrel kezdtük a BL-szezont. A mérkőzés elején nem védekeztünk elég agresszívan, ezen sikerült változtatnunk, és a második játékrészre még tovább javultunk. A kapuban Cupara fontos védéseket mutatott be, Lauge pedig megállíthatatlan volt. Megérdemelten nyertünk.
Raúl González: – Nagyon jól játszott a Veszprém. Mi is jól kezdtünk, az első félidőben mutatott teljesítménnyel elégedett vagyok. A második játékrészben Cupara remekül védett, ez megváltoztatta a mérkőzést, támadásban pedig Laugét nem tudtuk megállítani.

NAPRA PONTOSAN EGY ÉVVEL EZELŐTT győzte le hazai pályán a Telekom Veszprém a Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulójában a PSG-t, sőt a visszavágó után is győztesen jött haza Párizsból. A hazai csapat jó előjelekkel várta a csütörtöki találkozót, és a forgatókönyv is hasonlóan alakult a tavalyihoz.

Dragan Pesmalbek szerezte a meccs első gólját a telt házas Veszprém Arénában, Momir Ilics játékosai nagyon fegyelmezetten rendeződtek vissza. A PSG nem kezdett jól, kapusában, Andreas Palickában csak a tizedik percben akadt el először lövés, addig viszont már kapott hetet, ugyanakkor egyedül maradt, kapustársa, a dán Jannick Green ezúttal nem kapott helyet a keretben.

A francia együttesben érdekes volt egyszerre, egy csapatban a pályán látni a BL-mezőny legalacsonyabb (Luc Steins, 172 cm) és legmagasabb (Dainis Kristopans, 215 cm) játékosát. Utóbbit nagyon erősen fogták, Ligetvári Patrik le sem szállt róla, láthatóan igyekezett kifárasztani, jelenleg ugyanis ő az egyetlen jobbátlövő a francia csapatban.

Aztán varázsütésre lépéselőnybe került a PSG, amely három elrontott veszprémi lövés után három góllal el tudott szakadni, ráadásul a hazaiaktól kiesett Andreas Nilsson, aki Kristopans negyedik góljánál kapott egy könyököst a lett óriástól, felrepedt a szemöldöke, és vitték is az öltözőbe összevarrni. Ebből a gödörből Vladimir Cupara két bravúrja húzta ki a Veszprémet, a második után Petar Nenadics vetődött elszántan a labdára, nehogy kimenjen. A félidő hajráját meghúzta az Építők, amely Jahja Omar egyenlítése után az utolsó tíz másodpercet öt a hét ellen védekezte ki, lélektanilag is fontos volt, hogy maradt döntetlen a szünetre(17–17).

A második játékrészben Cupara önkívületi állapotban védett, többek között kifogott három hetest, a két átlövő, Jahja Omar és Rasmus Lauge magabiztosan szórta a gólokat, hat perc alatt pedig csak egy gólt kaptak a hazaiak. A mérkőzés kulcspillanata a második félidő felénél jött el, amikor az egyre idegesebb vendégek lengyel beállója, Kamil Syprzak dühöngött egy sort a kispadnál, mire meg is kapta a jogos kétperces kiállítását, teljesen feleslegesen nehéz helyzetbe hozva csapatát, a hazai együttes pedig kihasználta az esélyt, és öt góllal elhúzott.

Momir Ilics megpróbálta a hét hat elleni játékot is, de mivel nem jött be, azonnal vissza is állította csapatát, és remekül reagált arra is, hogy a szünet utáni harmincból nyolc percen át emberhátrányban kellett játszania csapatának. A PSG azonban már nem tudta utolérni az ellenfelét, és – akárcsak egy éve – az Építők ezúttal is győzelemmel kezdte a Bajnokok Ligáját. Három játékosa óriásit játszott, a tíz lövést hárító Cupara, a nyolcgólos Jahja és leginkább a 11 gólt szerző Lauge, aki szinte akkor talált be Palicka kapujába, amikor akart.

És ne menjünk el amellett se, hogy Ilics vezetésével a Telekom Veszprém egy naptári éven belül harmadszor győzte le a PSG-t a BL-ben – ezt nem sok edző mondhatja el magáról.36–34

További eredmény:

Wisla Plock (lengyel)–Porto (portugál) 27–23 (14–10)
Dinamo Bucuresti (román)–Magdeburg (német) 28–30 (16–16)

B-CSOPORT
Aalborg Handbold (dán)–Celje (szlovén) 36–32 (20–17)

MÁSODIK FÉLIDŐ

Véget ért a mérkőzés! A Telekom Veszprém 36–34-re legyőzte a Paris Saint-Germaint a BL első fordulójában!

60. perc: 14 másodperccel a vége előtt Momir Ilics is időt kért.

60. perc: Syprzak egy bejátszás után eredményes. 36–34

60. perc: 41 másodperccel a vége előtt kért időt a PSG

59. perc: Jahja Omar előbb eladott, majd szerzett egy labdát, utóbbit pedig Strlek váltotta gólra! 36–33

59. perc: Laugét nem tudják megállítani! 11. gólját szerezte, erre pedig Kristopans is válaszolt hetedik találatával. 35–33

58. perc: Steins adta fel kínaira Kristopansnak, de Cupara ezt is védte! A PG Syprzak révén így is visszajött két gólra. 34–32

57. perc: Henrik Toft Hansen váltott gólra egy szép bejátszást. 34–31

56. perc: Lauge ezúttal középről lőtt át, újabb óriási gól! 34–30

56. perc: megint hétmétereshez jutnak a franciák, amit Ferrán Sole már értékesített. 33–30

55. perc: Rasmus Lauge újabb óriási átlövéssel szerzi meg kilencedik gólját! 33–29

55. perc: Nikola Karabatic találta meg a jobbszélen Balaguert, aki ezúttal már a veszprémi kapuba pattintott. 32–29

54. perc: hiába volt tiszta helyzetben, Balaguer csak a felső lécre lőtt a jobbszélről.

53. perc: ismét hétmétereshez jut a PSG, ezúttal Balaguer állt oda, de ő sem tud kifogni a harmadik hetesét védő Cuparán! 32–28

52. perc: Ligetvári Patrik két percet érően lökte Steinst.

51. perc: Lauge passzívnál egyedül oldotta meg remekül! Betörés és cselek után 32–28

51. perc: Momir Ilics is időt kért.

51. perc: második gólját szerzi a PSG kapusa, Andrea Palicka ezúttal is egész pályáról, üres kapura talált be. 31–28

Vladimir Cupara parádésan véd (Fotó: Szabó Miklós)

50. perc: Rasmus Lauge újabb gyodás góllal jelentkezett, de Grebille erre hamar válaszolt a balszélről. 31–27

50. perc: bár szépen játszották be a labdát a franciák Syprzaknak, Cupara óriásit védett!

49. perc: Lauge óriási átlövéssel szerzi a Veszprém 30. gólját, amire Steins gyorsan válaszolt. 30–26

48. perc: Kristopans ezúttal átlövésből csökkenti a franciák hátrányát. 29–25

48. perc: ötgólos különbségnél időt kért a PSG.

47. perc: Mahé lövésébe beleblokkoltak, így Palicka vdett, de labdást szerzett a Veszprém, melyet Marguc használt ki! 29–24

47. perc: Balaguer vette be Vladimir Cupara kapuját. 28–24

45. perc: Jahja lövését védte Palicka, de maradhat a labda a Veszprémnél, amiből Marguc növeli ötre a különbséget! 28–23

45. perc: emberhátrányban Lauge talált be! 27–23 A túloldalon pedig Grebille hibázott.

44. perc: Kristopans lőtte a PSG 23. gólját, majd Ligetvárit is kiállították. 26–23

44. perc: Syprzak kapott két perces kiállítást.

44. perc: Lauge pedig emberhátrányban növeli négyre a különbséget! 26–22

44. perc: Syprzak a megítélt hetest megint nem tudja értékesíteni. Cupara parádésan védett!

43. perc: Strlek a nála kb. két fejjel nagyobb Kristopans elleni szabálytalanságért kapott kétperces kiállítást.

43. perc: Marguc harcolt ki hétméterest, melyből Jahja Omar szerezte meg egymaga nyolcadik gólját. 25–22

42. perc: Syprzakot nem tudják megállítani a veszprémi védők. 24–22

42. perc: Jahja szépen vette észre a balszélen Strleket, aki nem hibázott! Először a mérkőzésen három góllal vezet a Veszprém! 24–21

41. perc:Jahja hetedik góljával 23–21, majd Cupara újabb bravőrt mutatott be!

40. perc: Luka Karabatic harcolt ki hétméterest. Syprzak viszont nem tudott túljárni Cupara eszén! Védte a büntetőt!

39. perc: Jahja Omar újabb góllal veszi vissza az előnyt a bakonyiaknak. 22–21

38. perc: előbb Keita csökkentette egy gólra a franciák hátrányát, majd a kapus, Andreas Palicka egész pályáról vette be az üresen tátongó veszprémi kaput. 21–21

37. perc: Kentin Mahé használta ki Sipos Adrián zárását. 21–19.

37. perc: Prandi átlövésből hozta közelebb a PSG-t, majd Pesmalbek megkapta második kétperces kiállítását. 20–19

36. perc: Marguc ment bele Steinsbe, így nem tudta háromra növelni a veszprémi előnyt.

35. perc: Rasmus Lauge hatalmas góljával 20–18.

34. perc: Palicka védte Jahja Omar lövését, de a PSG sem tudta góllal befejezni támadását.

33. perc: Balaguer bújt be a jobbszélről és megszerzi a franciák első gólját a második félidőben. 19–18

32. perc: Mahé góljával már 19–17 a Veszprémnek!

31. perc: Jahja Omar emberhátrányból eredményes, így 18–17-re a Veszprém vezet.

Folytatódott a mérkőzés. A Veszprém támadásával indult a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő! Bár a PSG többször vezetett négy góllal is, a játékrész hajrájában a Veszprém egyenlített, így 17–17-tel vonulhatnak pihenőre a csapatok.

30. perc: Raúl González is időt kért.

30. perc: Jahja gyönyörűen pörgetett el Palicka mellett a PSG kapujába. 17–17

29. perc: emberhátrányból, egy gyors támadás után ed-Dera révén egyenlített a Veszprém, de NikolaKarabatic gyorsan visszavette a vezetést a franciáknak. 16–16

29. perc: Pesmalbek faultolta két perces kiállítást érően Kristopanst.

28. perc: ed-Dera saját térfeléről vette be a franciák üresen tátongó kapuját. 15–16

27. perc: Jahja szépen vette észre Pesmalbeket, aki kihasználta az emberelőnyt. 14–16

27. perc: a mérkőzés első kétperces kiállítását Kristopans kapta.

26. perc: Cupara Nikola Karabatic lövését is védte.

26. perc: Pesmalbek váltotta gólra Jahja passzát. 13–16

25. perc: Steins jól tette vissza a labdát Syprzaknak, aki nem hibázott. 12–16

25. perc: Petar Nenadics ötödik lövéséből már megszerezte első gólját. 12–15

24. perc: Steins bár végigrobogott, Cupara bravúrral védte ziccerét

23. perc: Jahja Omar bombáját még Palicka sem tudta védeni, de az ellentámadásból Henrik Toft Hansen is betalált. 11–15

23. perc: Kristopans lőtt óriási gólt (10–14), ugrás közben pedig eltalálta Andreas Nilssont, akinek felszakadt a szemöldöke. Közben kapust cserélt a Veszprém, Vladimir Cupara váltotta Rodrigo Corralest.

22. perc:Jahja Omar lövésébe beleblokkoltak, a lelassuló labdát pedig Palicka védte.

22. perc: Momir Ilics időt kért.

21. perc: Kristopans jól találta meg a hatosnál Syprzakot, aki háromgólosra növeli a PSG előnyét. 10–13

20. perc: Elísson kapott jó labdát a balszélen, de lábon dobta Palickát.

19. perc: Palicka ezúttal ed-Dera lövését védte.

18. perc: Kristopans előbb átlövésből, aztán egy betörésből volt eredményes egymás után kétszer is. 10–12

18. perc: Marguc a jobbszélről egyenlített. 10–10

17. perc: a túloldalon viszont Nenadics lövését is hárította Palicka.

17. perc: Steins bár megverte védőjét, lövését védte Corrales. Nagyon kellett!

15. perc: ezúttal a Veszprém szerzett labdát, majd Mahé egyéni megoldásával egyenlített, de ez nem tartott sokáig, Steins is betalált. 9–10

14. perc: Lauge ezúttal átlövés után vette be a francia kaput. 8–9

14. perc: Sole futott be a jobbszélről és jól vették észre a társak. Ismét kettővel vezet a vendég csapat. 7–9

13. perc: Rasmus Lauge tudott betölrni és a felugró Palicka alatt pattintott a kapuba. 7–8

13. perc:Kristopansnak tettek fel egy bejátszást, melyet értékesített, így először vezet két góllal a PSG. 6–8

11. perc: szép játék után a balszélső, Strlek egyenlített, de a túloldalon Sole is bevette Corrales kapuját. 6–7

10. perc: eladott veszprémi labda után gyorstámadást vezet a PSG, melyet Keita váltott gólra és először vezetnek a vendégek. 5–6

10. perc: Steins verte meg Pesmalbeket. 5–5

9. perc: Mahé góljával 5–4 a Veszprémnek.

8. perc: nem tudják kihasználni az eladott veszprémi labdát a vendégek, akik passzívig vitték támadásukat, de a játékvezetők elvették tőlük a labdát.

6. perc: Kristopans lövésére Corrales ült rá, nincs újabb PSG-gól, de tovább támadhatnak a franciák, majd Kristopans bejátszását Steins értékesítette. 4–4

6. perc: Prandi harmadszor már betalált, de erre Manuel Strlek gyorsan válaszolt. 4–3

5. perc: Jahja Omar értékesített egy hétméterest! 3–2

5. perc: Kentin Mahé lövését blokkolták a franciák, majd Ferrán Sole egyenlített. 2–2

4. perc: Prandi másodszor is a hazai kapu mellé trafált.

3. perc: Omar Jahja gyönyörű átlövésével 2–1.

3. perc: Prandi harcolt ki hétméterest, melyet Syprzak értékesített. 1–1

2. perc: szép bejátszás után a beálló, Dragan Pesmalbek szerez vezetést a hazaiaknak. 1–0

1. perc: Prandi adta le az első lövést, de nem találta el a veszprémi kaput.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés. A PSG vezeti az első támadást.

A mérkőzés 18.45-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

A francia bajnoki címvédő Paris Saint-Germain ellen kezdi meg a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 2022–2023-as kiírását a magyar bajnoki ezüstérmes Telekom Veszprém.

A mostani lesz a felek 16. egymás elleni találkozója 2014 óta. Az eddigi 15 találkozóból a Veszprém és a PSG is egyaránt hetet nyert meg egy döntetlen mellett.

Bár a legutóbbi két találkozót idegenben és hazai pályán is a bakonyiak nyerték, azt megelőzően a párizsiak zsinórban hatszor múlták felül a magyar rekordbajnokot.

A Veszprém Arénában eddig hétszer találkoztak, ebből a hazaiak négyszer, a franciák háromszor nyertek.

Ami a bajnokságot illeti, Momir Ilics együttese a Balatonfüredet és a Dabast is legyőzte az NB I-ben, míg szeptember elején ötödször nyerte meg a SEHA-ligát.

A Paris Saint-Germain pedig eddig egy bajnokin van túl: a Nimes-t idegenben győzte le 33–28-ra, emellett a francia Szuperkupában kikapott a Nantes-tól (33–37), a Francia Kupában viszont győzött Strasbourgban (22–36).

„A Párizs egy nagyon erős csapattal jön idén Veszprémbe, tudjuk róluk, hogy mit tudnak, ismerjük őket jól” – mondta a klub honlapján a Telekom Veszprém irányítója, Rasmus Lauge. „Van két új kapusuk, akik remek teljesítményre képesek és némi változás történt ugyan a keretükben, de a PSG-re jellemző minőségi kézilabda megmaradt. Egyszerűen nem játszhatunk úgy az első félidőben, ahogy tettük a Zágráb ellen, koncentráltan és a legjobb formánkban kell pályára lépnünk, azt gondolom, hogy a közönségünk támogatásával minden esélyünk megvan ellenük. A kulcs a jó és kemény védekezés lesz, hogy segítsük a kapusainkat, és hogy a saját ritmusunkat tudjuk játszani, lerohanásokat tudjunk vezetni. De mondhatjuk ezt minden mérkőzésünk előtt, hiszen ezek a dolgok azok, amivel mi sikeresek tudunk lenni” – tette hozzá a bakonyiak dán irányítója.

„Az első Bajnokok Ligája-mérkőzés mindig az egyik legnehezebb, különösen azért, mert egy nagyon erős ellenfél ellen lépünk pályára. A Párizs az mindig Párizs. Biztos vagyok benne, hogy győzni jönnek Veszprémbe. Itthon játszunk a saját szurkolóink előtt, így remek atmoszférára számítok, egyértelmű, hogy a legjobbunkat szeretnénk nyújtani, a célunk csakis a győzelem” – fejtette ki várakozásait az „Építők” vezetőedzője, Momir Ilics.

„Jól érzem magam Veszprémben, hamar megszerettem a várost, a csapattársak kedvesek, és a beilleszkedést nagyban segítette, hogy Nantes-ban hasonló rendszerben játszottunk”mondta a Nemzeti Sportnak Dragan Pesmalbek, a veszprémiek új igazolása. „Remek felkészülésen vagyunk túl, a PSG elleni BL-nyitány különleges lesz, az elmúlt hat évben rengeteget játszottam ellene. Mikkel Hansen ugyan már nincs Párizsban, de az elmúlt idényben több hónapot kellett kihagynia, és nemigen lehetett érezni a hiányát. A holland irányító, Luc Steins elképesztően gyors, remek a kapcsolata az átlövőkkel, kiemelkedik a kapus, Andreas Palicka, valamint a két Karabatic és Dainis Kristopans. Nagyon fegyelmezett gárda a francia, fő fegyvere a gyors lerohanás, amire villámgyors visszarendeződéssel kell reagálni, de a védekezése és a szélsőjátéka is igen erős, viszont mellettünk szól a hazai pálya. Nehéz mérkőzésre számítok még a bukaresti Dinamo és a Magdeburg ellen is, utóbbi lesz szerintem a legkeményebb csoportellenfelünk. Előző csapatommal kétszer jutottam be a sorozat négyes döntőjébe, a Veszprém azonban más szint, itt minden évben elvárás eljutni Kölnbe, és nekem is ez a célom.”